ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Jasno , nije ništa
ali s 2 mlrd keša danas u RH u mrežu neki ‘kapitalc’ bi morao upast….
Pogotovo kad iz samog vrha države nude prikladnu ‘mladu’ nadam se ne preskupo da je ADRIS oženi…

Malo preciznije, 3,13 mlrd (jer bi "keš" trebalo računati kao ukupnu kratkoročnu imovinu minus kratkoročne obveze) što je bilo stanje na 30.6.2010 (naime ako to sve danas i nije baš stvarno kešoliko, nema veze jer lako može postati ako je potrebno, bilo prodajom potraživanja nekom faktoring društvu, bilo kratkoročnim kreditom koji u tom slučaju nije nešto "što se gleda"…)., ili još preciznije 3,5 mlrd sa kešom generiranim u 3. kvartalu (pretpostavka).
A još preciznije: "investicijski" potencijal je jednak neto kešu uvećanom za moguću polugu, pri čemu moguća poluga ovisi o dosadašnjoj zaduženosti, kreditnom rejtingu/dostupnim kamatnim stopama… i gledano u odnosu na očekivani prinso projekta što određuje koliko bi se poluge moglo ili čak "trebalo" koristiti.

Opčenito bi se ugrubo moglo reći da bi za konzervativnog investitora a koji može dobiti relativno povoljne kamatne stope (Adris može) ako ima dobar projekt prikladan danas omjer vlastitih sredstava i tuđih sredstava bio nekih 50 : 50, tj. investicijski potencijal (uz pretpostavku da "se ne žele jako zadužiti") je zapravo 3,5 mlrd keša + 3,5 mlrd poluge = 7 mlrd kn ukupno.
Ako bi se pak htjeli "jako zadužiti" (= veličine slično kapitalu društva) a što dakako ovdje baš i nije za očekivati, tada bi to zapravo bilo 3,5 mlrd + 6,5 mlrd = 10 mlrd kn.

Dakle nikakvih 2 mlrd kn, nego 3,5 ili 7 ili 10… ovisno kako uzmeš, ali svakako više od 2 😀

Što se tiče dividenda : Nije dovoljno samo u SKDD poslat , jer oni za sada nitkom nisu dostavljali ništa.A izgledada niti neće (e to mi nije jasno? [huh])
Najlakši put bi bio da oni za sve dioničare pošalju br. žira u trg.društva ali u tel. razgovoru s tipom u SKDD sam shvatio da ot toga ništa.
Zašto radit jednostavno – kad se može komplicirat …
Ja dostavio žiro u ADRS u petak – danas dobio…

Ja isto nisam slao u Rovinj podatke iz linosti nadajući se da će bar preko SKDD doći kroz 9 mjesec.
Ali naravno ništa, još sam i upit na mail poslao i naravno nisu odgovorili.
Što reći, neka institucije rade svoj posao

Najbolje upecati ( ubost ) malu bankicu!!!
Odmah bi dobit skočila 20%( kamata, investicije a onda može i preuzimanja firmi EKO POLJOPRIVREDE!!!!! )

Izgleda da target od Khmm sve izgledniji od 380 kn raketica se pali

O čemu vi, kakvi targeti, kakve raketice, što se pali… Niti jedna članica Adris grupe ne pravi nikakve rakete nego jedino što se pali su: Ronhill, Avangard, Walter Wolf, MC, Recpect, F160, Benston, York, Largo, Kolumbo i sl., svaki u brojnim esktenzijama i pakiranjima, i još gdje koji private label… Nikakve rakete još nisu u proizvodnom portfelju, ali možda jednoga dana i budu [lol]

Izvješće: http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/ADRS-fin2010-3Q-NotREV-K-HR.pdf

Pa i nije tako loše kao što je moglo biti (obzirom na prilagodbe novim trošarinama i kod nas i u BIH…) što se tiče duhanskog dijela, koji ipak raste volumenima na novim tržištima… dakle tu se nešto pokušava, ali turizam… nemamo još izvještaj Maistre, ali iz ovoga što piše o duhanskom dijelu i ako je ostalo zanemirivog utjecaja ispada da je turistički i dalje na mrtvoj točki s koje nikako da se pokrene…

Da, nije to toliko loše, no trend je više nego očit. Lagano osipanje iz godine u godinu na polovinu rekordnih profita, samo da se ne nastavi na trećinu, pa četvrtinu…

Zadnji je čas da se pokrenu i naprave nešto s kešom na računu, inače…

Tira tara i pastira u frulicu kad zasvira...

Evo je i Maistra:
http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/MAIS-fin2010-3Q-NotREV-K-HR.pdf

Dakle stagnacija, a dalje sve ovisi što će ispast od nezgodngo četvrtog kvartala. Jer zapravo i nije baš tako velika stagnacija prije napredak ali “neodovljim stopama” (nedovoljnim za izbrisati sve loše što je dosad napravljeno) i stvarno sve ovisi o 4. kvartalu jer da tamo mogu ne izgubiti hrpu novaca – tada ovo ne bi bilo nimalo loše, ali kako znati ili se nadati da Maistra može 4. i 1. kvartala završiti bez strašnog gubitka, za sada još nikako – dok nam cjelogodišnja sezona ne proradi – nadam se čim prije!

A ima li kakvih podataka kako ide Cromarisu? Ja nigdje ne mogu naći podatke o njihovim financijama. Koliko uopće ima prohoda kod njih?


A ima li kakvih podataka kako ide Cromarisu? Ja nigdje ne mogu naći podatke o njihovim financijama. Koliko uopće ima prohoda kod njih?

Ima podataka, svakih godinu dana u Fini, i u Adrisovim godišnjim izvješćima.

Prošle godine je bilo nekih cca. 60 milijuna kn prihoda (i gubitak od cca. 15 milijuna kn), koliko je ove godine… tko to zna :P, vjerojatno ne jako različito što se tiče prihoda, a gubitak se najavljuje ove i sljedeće godine ali ne znam koliki: "U prvih devet mjeseci 2010. godine tvrtka je ostvarila gubitke zbog visokih troškova restrukturiranja, koji se očekuju i u idućoj godini."

Ali ovi današnji podaci stvarno nemaju nikakav značaj. Ovdje je bitno što će biti u budućnosti a koja budućnost se gradi kroz ovo: "Tvrtka je u početnoj fazi snažnog investicijskog ciklusa, vrijednog više od 20 milijuna eura, koji će osigurati rast proizvodnje i troškovnu učinkovitost

Sve je to lijepo da oni investiraju u marikulturu i da prodaja raste. Jasno mi je da ne mogu odmah ostvarivati dobit, pogotovo dok ulažu velika sredstva, ali očekujem da u izvješću stave kao i za turizam "Imali smo toliko i toliko prihoda i toliko i toliko gubitka." Ovako kao da skrivaju podatke. 60 milijuna kuna je sitnica u odnosu na njihov ukupni prihod, to je možda 2 posto ukupnih prihoda.
Inače, nisam previše oduševljen njihovim FI, dobit pada i dalje, znam da je dobar razlog u tome što je kriza pa ljudi manje troše, a i država ih je zajebala s trošarinama itd, ali dugoročno je ovo put u propast. Ili će tu ušteđenu lovu investirati u nešto pametnije ili ćemo i dalje gledati pad profita. Jednostavno se mora naći nešto što će zamijeniti očito potrošeni duhanski sektor. Već smo vidjeli kako se velike multinacionalke pretvaraju u beznačajne kompanije, ali nadam se da će uprava imati dovoljno pameti da vidi da je u pitanju prijelomni trenutak za kompaniju.


Sve je to lijepo da oni investiraju u marikulturu i da prodaja raste. Jasno mi je da ne mogu odmah ostvarivati dobit, pogotovo dok ulažu velika sredstva, ali očekujem da u izvješću stave kao i za turizam "Imali smo toliko i toliko prihoda i toliko i toliko gubitka." Ovako kao da skrivaju podatke.

Mislim da je poanta upravo u tome da je to za sada svojim dimenzijama zanemarivo malo da bi se spominjalo na način koji želiš. Ovdje je jedino značajnijeg iznosa ulaganja koja se počinju činiti, pa se zato ona moraju spomenuti. Inače nema smisla u ovako kratkom izvješću svaku sitnicu detaljno obraditi – nema toliko mjesta 😀


nisam previše oduševljen njihovim FI, dobit pada i dalje, znam da je dobar razlog u tome što je kriza pa ljudi manje troše, a i država ih je zajebala s trošarinama itd, ali dugoročno je ovo put u propast. Ili će tu ušteđenu lovu investirati u nešto pametnije ili ćemo i dalje gledati pad profita. Jednostavno se mora naći nešto što će zamijeniti očito potrošeni duhanski sektor.

Pad profita ove godine u duhanskom segmentu čini mi se dolazi iz dva smijera. Hrvatsko tržište je jedan, a BIH drugi a na kojemu je stanje takvo kakvo je (vjerojatno negativno poslovanje, kao nikada do sada) zato što su oni tako isplanirali (ne povećanjem cijena na rast trošarina), valjda pokušavajući još dignuti udjel, pa na kojemu će tada podići cijene i vratiti profitabilnost ali tada u većem obimu nego bi bilo u alternativnom scenariju.

Mene ovdje za sada puno puno više brine turistički sektor. Turistički sektor je taj koji još uvijek posluje katastrofalno loše, koji zapravo uništava kapital, ne daje rezultate. To se mora hitno promijeniti – inače će "biti kasno".


Već smo vidjeli kako se velike multinacionalke pretvaraju u beznačajne kompanije

Ovo ne razumijem, kako beznačajne? Koje multinacionalke?

Philip Morris Internationl je u 2009. godini ostvario tek malo manji profit od najjače godine u povijesti (2008.) i koja se sada u 2010. ponovno poravlja i čini se da će opet postizati nove rekorde. Domaća verzija (PM USA) koja se konsolidira u Atria Grupu je pak unatoč svemu radila i još bolje. Radi se jednoj (pa i obje) od američkih kompanija koje su među najboljima prošle kroz ovu globalnu krizu.

Što se tiče BAT-a, on nije niti na trenutak zastao, u zadnje vrijeme svake godine obara nove rekorde, svaka mu je rekordna.

Imperial jedini radi šaroliko, rekordno 2007., pa pad 2008., ali već 2009. pa sad i dalje oporavlja se.

Multinacionalne duhanske kompanije sve u svemu rade odlično, a pogotovo "untuar nacionalne" u razvijenim državama poput USA. Tamo ne samo da je glavni PM USA tako dobar, nego i ostali, npr. Lorillard također nije zabilježio smanjenje profita nego mu također svaka pa i ove recesijske godine bila rekordna… jedino Reynolds je 2009. imao pad profita nakon rekordne 2008., ali opet se i on sada oporavlja… prave kompanije, koje su postigle dobre tržišne pozicije ovdje obaraju rekorde i u vrijeme najveće gospoarske krize našeg vremena, unatoč svim ostalim industriji specifičnim dodanim problemima. Nije mi jasno u čemu tada beznačajne? Ne samo da obaraju rekorde u vrijeme kada drugi jedva izvlače živu glavu u ovoj gospodarskoj vjetrometini, nego to čak i "investitori" prepoznaju, i vjerojatno ne samo zato štoi ovakvim poslovanjem ove kompanije obaraju rekorde i u broju godina dijeljenja povećavajućih dividendi nego stvarno vide da je njihov poslovni model i dalje održiv, pa danas vidimo da npr. Atria Inc. spada u one kompanije koje su danas već na svojim novim ATH cijena dionica.

New Report

Close