ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Zar nije sutra ex-dividend date??

tko danas na kraju dana na brokerskom računu ima dionice dobiva dividendu

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

zbog ovog novog poreza ljudi će bolje kupovati sutra, nego danas. sutra veća cijena


tko danas na kraju dana na brokerskom računu ima dionice dobiva dividendu

Pa to sam i ja mislio, ali cijena na burzi je danas pala za cca. 7 kn, umjesto sutra. Onda sutra još za 7 kn? [lol]

haha ne znam kolega links, ja mislim da više neće biti pada, no vi ste ovdje stručnjak. netko mi je ovdje na forumu prije jedno 5-6 stranica dao savijet da kupim na 255 i prodam kad skoči, tako da sam za sad u plusu i čekam ponovo ulaz, no ne nadam se onim 210, to se više neće ponoviti

Ja stručnjak?? 😀 Ja nisam stručnjak za prognoze kratkoročnih oscilacija, to nikada nisam pomislio da bih ikada mogao postati, štoviše mislim da za takvo što zapravo nije niti bilo tko na svijetu (ili eventualno jako rijetki :D)

Ja sam hoću reći da me je zbunilo to što je danas palo taman za cca. dividendu, ni manje ni više, pa sam pomislio da sam se nešto preračunao, da je sutra nekakav praznik pa ne radi ZSE i sl. ideje su mi padale na pamet, ali očito da je nekakva "slučajnost" (pad po inerciji na tržištu, koji je slučajno ovdje ispao baš takav, a onda sutra možemo očekivati još -7 kn, osim ako opet nekakva inercija ne povuče na neku drugu stranu – to treba pitati tehničare, oni se bave tim špekulacijama utjecaja kretanja krda koje daje nekakve inercije :P, doduše izraženo drugom terminologijom/slikama ali je to suštinski izvor tih kretanja).

Naime, nakon isteka prava na dividendu, dionica mora pasti za iznos dividende sutra dan (+/- onoliko koliko bi nače palo/raslo bez dividende), to nema veze sa kratkoročnim prognozama cijena dionice nego osnovna matematička zakonitost. Ako je vjerovati da tržište (naše) nije baš totalno do kraja do ludosti neefikasno (što možda i nije čudno za pomisliti?? :D) onda se ne može ne očekivati da cijena dionice (bilo koje) na ZSE (ako je bar malo likvidna) neće na ex-dividend dan pasti za iznos dividnede (na otvaranju :D, do kraja dana već može dokle god hoće…).

Ali kako je naša burza ipak sve samo ne efikasno tržište, onda zbilja… nije da mogu biti siguran kako će se sutra kretati. Možda je to kod nas jednostavno odrađeno dan unaprijed [lol] Ali to nema smisla, baš nikakvog. Može ova cijena biti neefikasno određena (što svi ovdje vjerujemo) ali to nema utjecaj na tako kratko-trajno ponašanje kao što je usklađivanje cijene za dividendu u tom jednom danu. To bi bila razina neefikasnosti na dnevnoj razini od cca. 2,65 %, ne zvuči puno kao postotak, ali je puno na dnevnoj razini, jer probajte to ekstrapolirati na duže razdoblje, recimo godinu dana… i očito bi dobili tada da bi ovo značilo da cijena stvarno nema baš nikakve veze sa pameću (niti malo efikasnosti na našem TK, tj. 100 % "slučajno određena", kao da si otišao u lokalnu krčmu gdje nitko nikada nije čuo za ADRS i pitao ih koliko "vrijedi" i izračuno srednju vrijednost njihovovih osebujnih odgovora i ovdje nam prezentirao… e baš to bi bila metafora za našu ZSE, ako je moguće da se događaju neefikasnosti ovakvih razmijera – sutrašnje otvaranje će nam dati odgovor na ovu dilemu o "razini efikasnosti našeg TK").

ma bid je bio tanak kolega lynx, a neki još uvijek ne znaju matematiku pa je dionica potonula dan ranije

Cool situacija (koju sam uočio dok sam nešto na HT-u im odgovarao), prvi puta u povijesti:

Keša u bilacni:
HT: 2.719.531.383 kn
Adris: 2.799.437.000 kn !

(prema zadnjem izvještaju – dividenda koja je isplaćena + zarada za Q2 uz pretpostavku da je ista lanjskoj)

Dakle trenutno imamo najviše keša u cijeloj RH 😀 Međutim već sad kad se isplati dividenda, Adris će opet imati mrvicu manju od HT-a, a kako HT više zarađuje razlika će se opet povećavati… ali ovo je fora, mislim da je stvarno prvi puta u povijesti da na računima Adrisa više keša nego na računima HT-a.


Cool situacija (koju sam uočio dok sam nešto na HT-u im odgovarao), prvi puta u povijesti:

Keša u bilacni:
HT: 2.719.531.383 kn
Adris: 2.799.437.000 kn !

(prema zadnjem izvještaju – dividenda koja je isplaćena + zarada za Q2 uz pretpostavku da je ista lanjskoj)

A to je za Adris oko 170 kn po dionici, a za HT oko 33 kn po dionici.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."


Cool situacija (koju sam uočio dok sam nešto na HT-u im odgovarao), prvi puta u povijesti:

Keša u bilacni:
HT: 2.719.531.383 kn
Adris: 2.799.437.000 kn !

(prema zadnjem izvještaju – dividenda koja je isplaćena + zarada za Q2 uz pretpostavku da je ista lanjskoj)

Dakle trenutno imamo najviše keša u cijeloj RH 😀 Međutim već sad kad se isplati dividenda, Adris će opet imati mrvicu manju od HT-a, a kako HT više zarađuje razlika će se opet povećavati… ali ovo je fora, mislim da je stvarno prvi puta u povijesti da na računima Adrisa više keša nego na računima HT-a.

Sad bi se to dalo raspravljati da li je to cool situacija.
Ja ću poći od sebe. Odlučio sam investirati sa novcem koji zaradim.
Svaki mjesec ili dva skupim nešto novaca i kupujem dionice. Procijeno sam da je situacija na tržištu vrlo klimava i a da se dosta izdanja prodaje ispod "realne" vrijednosti. Novac mi trenutna u tolikoj mjeri ne treba i ufam se da postupam dobro. Nadalje ja bih očekivao da tvrtka kojoj vjerujem postupa isto kao i ja, ali zasad to nije slučaj. Moje mišljene da to gomilanje novca nema nikakvog smisla ali ja sam amater pa možda i griješim.
Vrijeme će pokazati što je sad ispravno, ali mislim da boljih situacija od one kad je Crobex bio na 1000, DOW na 6500 neće biti

Duhanski rat
Tri globalna igrača ruše dominaciju TDR-a

Novi zakon o zaštiti tržišnog natjecanja, koji bi trebao stupiti na snagu 1. listopada, otvorit će prostor za rušenje dominacije Tvornice duhana Rovinj na domaćem tržištu cigareta. Tome se barem nadaju tri globalna proizvođača cigareta.
Kako piše Jutarnji list, u proteklih su mjesec dana tri globalna proizvođača cigareta, British American Tobacco, Philip Morris i Japan Tobacco International, pojačali aktivnost na hrvatskom tržištu. Neslužbeno se doznaje da se navedene kompanije spremaju na snažan udar na tržišni udjel TDR-a, koji drži više od 80 posto udjela na domaćem tržištu cigareta.

JTI je prošlog mjeseca u Hrvatskoj otvorio svoju tvrtku i sklopio ugovor o plasmanu cigareta u iznosu od 120 milijuna eura u idućih nekoliko godina, a najavili su i da očekuju kako će se hrvatsko tržište dodatno otvoriti za stranu konkurenciju.

Naime, Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja će novim zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja moći strože kažnjavati kompanije koje na indirektan način opstruiraju slobodnu tržišnu utakmicu na tržištu cigareta, što se ponajprije odnosi na TDR, koji mnogi optužuju za dominantan položaj na tržištu. Kazne prekršiteljima će se kretati od jedan do 10 posto ukupnog prihoda tog poslovnog subjekta.

Iako sve tri kompanije u Hrvatskoj prodaju svoje cigarete, tvrde da su im prodajna mjesta teško dostupna i da TDR svojim vezama i utjecajem opstruira njihove proizvode. O tome ne žele otvoreno govoriti, dok s druge strane u TDR-u tvrde da igraju pošteno.

"U Hrvatskoj još postoje ograničenja za određene duhanske proizvode u maloprodaji. Naši proizvodi trenutno nisu dostupni na polovici prodajnih mjesta u Hrvatskoj, a vjerujemo da će pristupanje EU donijeti slobodno tržišno natjecanje. Nadamo se da će slučajevi koje razmatra Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja biti riješeni kako bi se ubrzao proces od kojeg će u konačnici koristi imati punoljetni pušači u Hrvatskoj kroz širu ponudu proizvoda", poručili su iz Philip Morrisa.

Predsjednik Uprave TDR-a Davor Tomašković tvrdi da u Hrvatskoj nema nikakvih barijera za stranu konkurenciju.

"Sve multinacionalne kompanije odavno su prisutne na hrvatskom tržištu, iako nisu imale značajan tržišni udjel. Njihove aktivnosti govore da imaju namjeru ozbiljno ulagati u Hrvatsku. Ne treba tu problematiku dizati na političku razinu", rekao je Tomašković za Jutarnji.

pametan čovjek vidi filiju i skloni se...

glupost, ne znaju stranci kako se to radi kod nas. Trebaju odvest todu na večeru, napravit ponudu koju ne može odbit, stavit mu malo u džep i to je to

New Report

Close