ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Znači ono u Limskom kanalu nije od Adrisa. Šteta! Tamo sam često za godišnjeg odmora u Istri po ribu, kamenice i dagnje.

Državni budžet – je nužno zlo. Prvo i osnovno je da se racionalno i pametno troši. Ipak treba se pitati kakvo školstvo, zdravstvo, kulturu, sport, ceste, vatrogasce, infrastrukturu itd ….želimo. Poznat mi jeslučaj Borisa Beckera (živio u Njemačkoj a porez plačao u Monaku), pa su ga javno prozvali.
No, pretpostavljam da si mislio na previsoke poreze koji guše gospodarstvo i kreativnost. To je opet priča za sebe. Ja sam opet mislio bolje da zaposleni plačaju porez, prirez, PDV nego čekaju posao na burzi i iz budžeta dobivaju crkavicu.

Moje uvjerenje je: državni proračun mora biti što je ikako moguće manji, i uvijek koliko god da je mali, koliko god da smo uspjeli u tome, i dalje se trebamo truditi trajno ga smanjivati ako je to ikako moguće, po sličnom principu kao što se u poduzeću trudimo čim više smanjiti rashodovnu stranu.
I ono ključno: rashodovna strana proračuna treba biti uravnotežena s tom minimaliziranom prihodovnom, možda čak planirati i blagi suficit (koji bi se tada investirao u nekakav "državni fond" po uzoru na onaj norveški naftni fond) iz predostrožnosti, ali ne tako da razmišljamo kako povećati prihode nego uvijek time da razmišljamo kako smanjiti rashode.

Kada imamo tako male rashode i prihode (uravnotežene ili blagi suficit) tada ćemo imati minimalne poreze a što će doprinijeti rastu i razvoju gospododarstva.

Dakle osnovni razlog zašto mali proračun: da bi time bili mogući čim manji porezi, a čim manji to bolje za gospodarstvo i cijelo društvo time.

Nije dobar put da država (koja nije racionalna, nikada i nikoja a ne samo naša!) bude značajan dio gospodarstva kao danas – što više toga treba biti privatno, a državno samo ono što baš mora: dakle sudstvo, vojska, policija… očito da moraju biti financirani iz proračuna, većina ostalog se može prebaciti u privatni sektor a čime će biti efikasnije i učinkovitije i time bolje za cijelokupno društvo gledano dugoročno.

Školstvo, zdravstvo… se može velikim dijelom prebaciti u privatni sektor, zašto ne.

Sport, kultura… financira se od privatnih dobrovoljnih donacija… što tu ima država previše petljati?

Infrastruktura, koja podjednako koristi svim gospodarskim subjektima, u redu je da bude financirana nekim dijelom (kroz javno – privatna partnerstva…) od strane države, ili čak i u potpunosti… to su onda tzv. "nevidiljive subvencije gospodarstvu", infrastruktura je subvencija, i to je ok, ali onda se treba potruditi da se tu bude maksimalno efikasan i da ne iscuri kao po običaju na sve strane kroz uobičajenu nesposobnost države da racioanlo bilo što vodi, ili nedaj Bože čak još i kroz korupciju (što je kod nas zapravo i glavni problem!)

Dakle država stvarno nema što puno više od pravosuđa, policije i vojske (te socijalnih slučajeva, kojih bi u ovakvom slučaju bilo minimalno pa bi to bio zanemarivo mali trošak) za financirati… što znači da se država teoretski može "na neograničeno" smanjivati i smanjivati… što je više smanjimo, što više toga iz javnog prijeđe u privatni sektor, to će opčenito "alokacija resursa" u društvu biti efikasnija a što će značiti dugoročno veće i zdravije stope rasta i dugoročno bolji životni standard cijelom društvu i budućim naraštajima prije svega.

Nikada nije dobro maštati o tome kako puniti proračun, uvijek treba maštati o tome kako rashode proračuna smanjiti pa da ga ne treba dodatno puniti nego da što više toga ostaje u privatnom sektoru na reinvesitiranje u gospodarstvo i daljnji razvoj Lijepe naše, ka postajanju međunarodno konkrentne zemlje… uz bok jednoj Švicarskoj npr. jednoga dana… ako takvo nešto želimo: tada se moramo više truditi neko se trudi jedna Švicarska, tada moramo danas biti bolij od njih u svakom pogledu, jer ne možeš nekoga prestići tko je od tebe već odmakao na niti koji način osim ako ne trčiš brže od njega!

A poticaji seljacima ( pa i za duhan ). ;)
Da sam ja neko (premjer) odmah bi potpisao tvoj post.
Koliko bi Općina svojim zaposlenima moglo isplatiti plaću, a ne financirati neku investiciju. Kanalizaciju, vodovod, struja, zakrpati cestu, održavati, grijati školu, dom zdravlja. Koliko bi građana RH moglo platiti jednu operaciju u privatnoj bolnici. Prvo i osnovno je pokrenuti gospodarstvo, prvenstveno proizvodnju. Postati konkurentan. Smanjiti nezaposlenost, zaduženost iskorijeniti korupciju i kriminal.
E sada dolazi da povečanjem prihoda u gospodarstvu i manjim stopama država može namaknuti "dovoljno" novaca. Trenutno fali u proračunu nekoliko miljardi kuna, za osnovne stvari kao što su mizerne plaće u zdravstvu, školstvu ….., za poticaje seljacima, izvoznicima, mizerne penzije, podmirivanje dugova dobavljačima, refinanciranje vanjskih dugova …….a investicije skoro pa na nuli. Tu je izlaz samo u ogromnom odricanju svih građana, odgovornom gospodarenju a da će ulazak u EU (predpristupni fondovi i poslije EU projekti) i privatizacija riješiti naše probleme to je čista magla. Po onoj "pomogni si sam, pa će ti i Bog pomoći".
ADRIS, sa cca.3300 zaposlenih, neznam koliko kooperanata, s preko 3 miljarde prihoda, od toga 0,5 miljarde dobiti, s značajnim udijelom izvoza perjanica je hrvatskog gospodarstva. Normalno da u nekim segmentima gospodarstva nije moguće postići ni približno slične rezultate, ali ih se može značajno poboljšati, a ne čekati partnera. ( privatizirati pod svaku cijenu ).


A poticaji seljacima ( pa i za duhan ). ;)

to su legitimne subvencije – ciljane, infrastruktura je subvencija – "opčenita", sve je to ok… "ako baš mora", ali što manje toga to bolje. Naime neke stvari ipak "moraju", npr. nas nekoliko poduzetnika možemo shvatiti da nam negdje treba autocesta da nas sve skupa poveže sa prometnim tokovima, učini nas konkurentnijim… ali čemo se teško dogovoriti kako skupiti novce, u kojem omjerima… pa da izgradimo si tu autocestu – e tu uskače države i nakon što nam svima pouzima u ime poreza neke novce tada tim novcima nama nazad gradi tu autocestu… za to služe porezi, da se ponekad učine neke subvencije jer je tako lakše nego sami da radimo. Dakle bitno je biti pragmatičan, vidjeti što je na koji način lakše. A ja tvrdim da je malo toga što je efikasnije kada radi država umjesto nas samih da to radimo direktno.


Koliko bi Općina svojim zaposlenima moglo isplatiti plaću…

da sam "ja netko" tada bih ukinuo plaće svima koji obavljaju političku funkciju. Općina ima neke profesionalne zaposlenike (koji se biraju javnim natječajem, ne to političkoj liniji!) i oni neka imaju plaću, ali oni koi su tamo kao političari (načelnici, viječnici… isto tako i premijer, ministar, saborski zasutpnik…) ja bih rekao da su to časne funkcije koje se rade za svoj narod, za svoje birače… i da je nepristojno za to tražiti plaću. To su stvari koje se ne rade za novac nego za čast.
Ja bih ukinuo plaće te poslove.


Koliko bi građana RH moglo platiti jednu operaciju u privatnoj bolnici.

a tko im sada plaća te operacije u državnim bolnicama?? Pa ne padaju novci s neba. Plaćamo to svi mi i to sigurno skuplje obzirom da je državni proračun, državne institucije, državne bolnice… neefikasan sustav. Da imamo privatne bolnice efektivno bi ih plaćali manje nego što sada plaćamo ove državne!
Ne znam da li ti je poznato da npr. u nabavci osnovnih higijenskih i prehrambenih artikala naše bolnice uglavnom jednu te istu stvar plaćaju znatno (ponekad i višestruko!) skuplje nego taj isti artikal plaća npr. jedan hotel! A to nije naša specifičnost, to je tako uvijek i svugdje gdje se radi sa državom. Uvijek su tu neefikasnosti na svim razinama. Zato nije istina da bi nam zdravstvo bilo skuplje da je više privatno nego sada, ovako je skuplje ali kako plaćamo indirektnim putevima može biti da to vidimo na prvi pogled… Na kraju krajeva, socijalnim slučajevima bi država opet sve što treba subvencionirala… tako da to nema negativnih efekata, jedine koje vidim su pozitivni.


Prvo i osnovno je pokrenuti gospodarstvo, prvenstveno proizvodnju. Postati konkurentan. Smanjiti nezaposlenost, zaduženost iskorijeniti korupciju i kriminal.

Jasno. Međutim treba primjetiti da su to povezane stvari. Nije moguće pokrenuti gospodarstvo… podizanjem poreza 🙂

Pogedajte sam kako se jedna Irska izvlači iz ove svjetske krize koja je i nju posebice jako pogodila… tako da već male poreze još smanjuje! A javni sektor… nemilosrdno reže, i već se pokazuju pozitivni efekti, i državu će ponovno vratiti na put uspona koji su imali… to je način kako kada si siromašan, ubraznim koracima, "tako što si bolji i od svojih uzora", napredovati i sustizati te svoje konkurenete ili uzore (kako ih želiš zvati :D)

Državna kasa je po mom pozitivna iz jednog razloga, a to je solidarnost. Zašto država skupo plaća hranu, toaletni papir, instrumente… to je drugi problem (nesposobnost,korupcija i kriminal).
Osim solidarnosti moguće je efikasno financiranje projekata. Vrlo bitan je ravnomjeran razvoj RH. No, za to je bitan osmišljeni program razvoja i mjere (novac, poticaji, …) za provođenje istih. Dugoročno i kratkoročno.Precizni planovi s rokovima, nosiocima i novcima. Neovisno koja opcija je na vlasti. Kreatori znanstvene ustanove (fakulteti i instituti). Politika tu mora biti samo jezičac na vagi pri odlučivanju prioriteta, zajedničkog interesa i slično.
Političare treba platiti u skladu s primanjima u RH, i njihove obitelji trebaju živjeti u skladu s njihovim primanjima, no po meni treba smanjiti aparat ( broj zastupnika u Saboru, broj Općina, broj Zavoda i Ureda, …..), prekobrojnost u državnim i javnim poduzećima. No, tu niko nije spreman zagristi jer bi to bio jedan veliki broj novih nezaposlenih, nezadovoljnih … ljudi i obitelji. Tako da se rađe ide na smanjenje plaća zaposlenih (solidarnost) i smanjenje investicija što pogađa firme koje bi sudjelovale u projektima.
Ponavljam problem nije jednostavan i traži žrtvu (odricanje). Za takove bolne rezove potreban je koncenzus i vrlo osijetljiva socijalna politika. Socijalna pomoć ne u novcu nego hrani, odjeći. To bi otvaralo nova radna mjesta ili omogučilo opstanak postoječih. Najrazvijenije zemlje svijeta financiraju vlastito gospodarsvo, a ne tuđe. Kapital će otići tamo gdje ima bolje uvijete za zaradom. Sigurno da porezi ne mame kapital, ali osim porezne politike tu su bitni i neki drugi propisi, prava radnika, cijena radne snage, infrastruktura, industrijska tradicija, politička stabilnost, investicijska sigurnost …..
Zato je vrlo bitno da TDR-ova cigareta sadrži što više domaćih proizvoda (što veći udio) u sebi. To osigurava egzistenciju uzgajivača duhana. Da u Adrisovim otelima poslužuju hranu i pića hrvatskih proizvođača (što više). Sve ono što stranci rade da bi zaštitili svoje tržište i što više izvezli.


Državna kasa je po mom pozitivna iz jednog razloga, a to je solidarnost.

solidarnost, prema onima kojima je potrebna ("najslabiji"), smanjenjem države se ne ukida, pomaganje najslabijima je točka proračuna koja se ne bi nikada ukinula… jedino što bi se postiglo: bilo bi manje tih kojima pomoć treba! Dosadašnjim modelom: sve više i više će biti onih kojima treba pomoć iz proračuna a sve manje i manje onih koji će moći taj proračun puniti.


Moje uvjerenje je: državni proračun mora biti što je ikako moguće manji,…

kolega,

ako ikada budete imali sanse uci u politiku javite mi na pm. imate moj glas!
nazalost, siguran sam da NIKADA proracun nece biti onakav kakvog ga zelite!

definicija proracuna je:
bogacenje aktivnih pojedinaca koji su dobili izbore,
uhljebljenje pasivnih pojedinaca i njihovih necaka u drzavnoj upravi,
umanjeno za troskove maskiranja tragova (place policajaca, vojnika, doktora, profesora).

Stop telling lies about me and I'll stop telling the truth about you.

Amerima se dopada Istra, kao jedno od najpoželjnijih mjesta za život, jednom kada se ode u mirovinu.
http://finance.yahoo.com/focus-retirement/article/109728/great-places-to-retire-youve-never-heard-of?mod=fidelity-readytoretire


Amerima se dopada Istra, kao jedno od najpoželjnijih mjesta za život, jednom kada se ode u mirovinu.
http://finance.yahoo.com/focus-retirement/article/109728/great-places-to-retire-youve-never-heard-of?mod=fidelity-readytoretire

ključan je ovaj dio "8 Great Places to Retire You’ve Never Heard Of", za naš turizam.
Dakle treba nam: reklama!

P.S. Evo za naše drage Amere malo istarskog bluesa: http://www.youtube.com/watch?v=Bhi8dzq97fo&feature=related


Što se tiče proizvoda (kvalitete…), ako si pušač, možda ćeš se ipak složiti ako probaš (ja ne znam jer nisam, ali čujem priče) da ovo (novi Avangard, bitno drugačiji od staroga) je zbilja "nešto posebno":
http://www.tdr.hr/proizvodi/avangard/avangard.htm

Ne znam jel se smije po forumu pisat o duvanu, ali probo sam Avangard cigarete. Stvarno kvalitetno! Od kutije do filtera. Ne bi ih se posramio niti Filip, niti Bato niti Jti.

Zanima me koliko trzisnog udjela planiraju osvojit tom cigaretom. Za sada je manji od 5% (prema podacima s TDR weba).

Cigaretu sam nasao u konzum ducanu. Dva kvartovska tabaka je nisu drzala, a imaju sve druge cigarete. Jel netko zna o cemu se tu radi?



Što se tiče proizvoda (kvalitete…), ako si pušač, možda ćeš se ipak složiti ako probaš (ja ne znam jer nisam, ali čujem priče) da ovo (novi Avangard, bitno drugačiji od staroga) je zbilja "nešto posebno":
http://www.tdr.hr/proizvodi/avangard/avangard.htm

Ne znam jel se smije po forumu pisat o duvanu, ali probo sam Avangard cigarete. Stvarno kvalitetno! Od kutije do filtera. Ne bi ih se posramio niti Filip, niti Bato niti Jti.[/quote]
Zašto se ne bi smjelo…

A na koji misliš, baš na ovaj novi? I za stari su mnogi rekli da je dobar, ali ovaj novi (tek izašao neki dan) je navodno stvarno neki preporod, da je bitno drugačija cigareta (i više unutra nego izgledom).


Zanima me koliko trzisnog udjela planiraju osvojit tom cigaretom. Za sada je manji od 5% (prema podacima s TDR weba).

To bih i ja volio znati. To je jako teško. Teško je afirmirati novi brend, tko god bio, ne samo strana kompanija nego i barem bio lider na domaćem i regionalnom tržištu, opet ti je to jednako teško kao i njima niže-plasiranim proizvođačima.


Cigaretu sam nasao u konzum ducanu. Dva kvartovska tabaka je nisu drzala, a imaju sve druge cigarete. Jel netko zna o cemu se tu radi?

Nemaju privremeno ili nisu nikad imali? Naime bila je jedna nesretna rupa… prvo su prestali isporučivati stari Avangard, pa neko vrijeme nije bilo nikakvog, pa je tek onda došao novi – mislim da je to velik pogreška, trebalo je taj prijelaz učiniti glađim.

Mislio sam da ne ispadne da reklamiram duhanske proizvode.

Mislim da je novi jer sam ga kupio jucer i stvarno sam ugodno iznenadjen. Bez problema kvalitetom konkuriraju Camelu i jos su kunu jeftiniji.

Svidja mi se da imaju akcijske prodaje na netu po atraktivnim cijenama.
http://www.onlysmoke.com/avangard.php

Prije su imali Avangard, a sad nemaju. Ono sto je mene zbunilo je identican odgovor trgovkinja (u dva razlicita tabaka) da vise ne drze Avangard, kao da ga vise ne misle imati. Ali mozda se samo radi o toj rupi u isporuci o kojoj ti pricas.

New Report

Close