ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Dao je target samo 293 kn

Uz WACC 10,63%

Dok je za Slovensku Krku WACC 6,99%

Dobro, diskontni faktor neka uzme kakav hoće i dobiti će rezultat kakav hoće, to me ne zanima (određivanje diskontnog faktora kao WACC izveden iz tržišnih cijena se i tako kosi sa mojom filozofijom… pa neka svatko diskontira s čim hoće, njegov stvar).

Nego reci ti meni kakve je prije diskontiranja nominalne buduće novčane tokove "predvidio"? U tom grmu leži zec. To nitko ne može pouzdano predvidjeti 😀 To je bubnuo. i u skladu sa time dobio što je dobio. Naime izvoditi buduće novčane tokove projekcijom iz dinamike povijesnog razvoja?? To bi tek bila budalaština. Povijest je jedno – budućnost nešto sasvim drugo.

Naravno, ovo je sve tek igra – ukoliko ne rastavimo holding na sastavnice i za svaku posebno se detaljno pozabavimo pa ih onda nazad pozbrajamo. Sam TDR ne može vrijediti toliko koliko je on procijenio cijelu Grupu, pa da mu ne znam što napraviš, prepoloviš prodaju odmah sutra npr.

To vam je bila jedna mala igra (primjer) koju ne treba shvatiti ozbiljno, morao se od toga ograditi, ako nije onda je ne-profesionalac. Ne možeš tako u 5 minuta ići procijenjivati firmu o kojoj ništa ne znaš – ovdje ima maaalo više posla ako ne želiš napraviti jedan školski zadačić od toga nego nešto što ima veze sa pravom firmom i pravom procjenom.




Upravo sam na Damodaranovom seminaru, uzeo je Adris za case study – šta mislite koji je target price? (zanemario je R-A i P-A podjelu)

o moj Bože, pa naravno da je zanemario, ipak nije pao sa kruške. Koliko se ja ovdje ubijam od objašnjavanja što su P-A i što su R-A i koja je razlika između američkih i naših P-A, između pojedinih naših P-A (svaka je drugačija)… Ova P-A je neki hibrid između "equity like preferred" i "non-voting common" a ime joj je "povlaštena", to je samo ime, Statut govori sve ostalo. Zar nismo to već odavno apsolvirali.
[/quote]

ne znam šta želiš reć s ovim postom? rekao sam da je računao kao da je cijeli kapital podijeljen na R-A
[/quote]
Kao da je cijeli kapital podijenjen sa 16,15 milijuna komada? (kao da su R-A i P-A obje R-A, zar ne? Tako i treba, jer to i jesu, ovdje faktički nemamo dva roda dionica nego dvije serije redovnih dionica, jedna se serija zove R-A druga P-A, i ova druga nema pravo glasa, što podsjeća na povlaštene pa se onda eto usput i zove povlaštena a po svim ostalim pravima su jednake)

Napisao sam u prethodnom postu da se radi o mentalnoj masturbaciji i nema puno veze sa stvarnosti. Kad govorimo o DCF-u govorimo o predviđanju budućnosti. Predviđanje budućnosti, halo, to je sfera vidoviti Milan, Nostradamus itd….

Ne volim DCF, ovdje sam sa svrhom upoznavanja neprijatelja [cool]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.





Upravo sam na Damodaranovom seminaru, uzeo je Adris za case study – šta mislite koji je target price? (zanemario je R-A i P-A podjelu)

o moj Bože, pa naravno da je zanemario, ipak nije pao sa kruške. Koliko se ja ovdje ubijam od objašnjavanja što su P-A i što su R-A i koja je razlika između američkih i naših P-A, između pojedinih naših P-A (svaka je drugačija)… Ova P-A je neki hibrid između "equity like preferred" i "non-voting common" a ime joj je "povlaštena", to je samo ime, Statut govori sve ostalo. Zar nismo to već odavno apsolvirali.
[/quote]

ne znam šta želiš reć s ovim postom? rekao sam da je računao kao da je cijeli kapital podijeljen na R-A
[/quote]
Kao da je cijeli kapital podijenjen sa 16,15 milijuna komada? (kao da su R-A i P-A obje R-A, zar ne? Tako i treba, jer to i jesu, ovdje faktički nemamo dva roda dionica nego dvije serije redovnih dionica, jedna se serija zove R-A druga P-A, i ova druga nema pravo glasa, što podsjeća na povlaštene pa se onda eto usput i zove povlaštena)
[/quote]

pravo glasa bitno mijenja vrijednost dionice.

lupi premiju na onaj target za R-A a diskont za P-A

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Napisao sam u prethodnom postu da se radi o mentalnoj masturbaciji i nema puno veze sa stvarnosti. Kad govorimo o DCF-u govorimo o predviđanju budućnosti. Predviđanje budućnosti, halo, to je sfera vidoviti Milan, Nostradamus itd….

Ne volim DCF, ovdje sam sa svrhom upoznavanja neprijatelja [cool]


Nego što onda voliš?
DCF je poanta svega – ali je u poantu bitno uključiti prava predviđanja 😀

Zato me zanima, što je predvidio?? Kakve ima projekcije novčanih tokova po godinama i kako je do njih došao? (doduše, imam dovoljno podataka da rekonstruiram što je predividio – ali me zanima KAKO, je li uzeo povijesne podatke? I što onda? Kako je odredio korelaciju budućnosti sa poviješću)


ali je u poantu bitno uključiti prava predviđanja 😀

Oksimoron (grč. oxýmōron: oxys = oštar + moros = tup) je jezična figura (posebna vrsta antiteze) u kojoj se spajaju dva nespojiva, kontradiktorna pojma (antonimi).

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


pravo glasa bitno mijenja vrijednost dionice.

lupi premiju na onaj target za R-A a diskont za P-A


mijenja, ali ne tako bitno 😀 Ovdje je bitno koliko će ti dionica u budućnosti zaraditi, a ne koliko češ ti sudjelovati u odlučivanju koje će dovesti do te zarade. A jednima i drugima će zaraditi jednako – to je fora (u ovom slučaju).
A prije svega pravo glasa utječa pod uvijetom da se STVARNO razlikuju.
U ovom konkrentom slučaju sa pravom glasa stoji ovako:
R-A ga formalno ima, P-A ga formalno nema.
Stvarno: nema ga niti jedna dionica manjinskih dioničara niti P-A a niti R-A zbog trajno i vrlo strogo definirane vlasničke strukture dionica sa pravom glasa.



ali je u poantu bitno uključiti prava predviđanja 😀

Oksimoron (grč. oxýmōron: oxys = oštar + moros = tup) je jezična figura (posebna vrsta antiteze) u kojoj se spajaju dva nespojiva, kontradiktorna pojma (antonimi).
[/quote]
znam književnost 😀
Govorim o različitoj pouzdanosti različitih predviđanja. Ističem važnost pouzdanosti. Nemaju svi jednako pouzdanu projekciju budućnosti 😀



pravo glasa bitno mijenja vrijednost dionice.

lupi premiju na onaj target za R-A a diskont za P-A


mijenja, ali ne tako bitno 😀 Ovdje je bitno koliko će ti dionica u budućnosti zaraditi, a ne koliko češ ti sudjelovati u odlučivanju koje će dovesti do te zarade. A jednima i drugima će zaraditi jednako – to je fora (u ovom slučaju).
A prije svega pravo glasa utječa pod uvijetom da se STVARNO razlikuju.
U ovom konkrentom slučaju sa pravom glasa stoji ovako:
R-A ga formalno ima, P-A ga formalno nema.
Stvarno: nema ga niti jedna dionica manjinskih dioničara niti P-A a niti R-A zbog trajno i vrlo strogo definirane vlasničke strukture dionica sa pravom glasa.
[/quote]

zaboravljaš da se struktura može promjeniti i što je najvažnije: potencijalnom preuzimatelju su bitne redovne dionice

efektivno kupivši 5,000,000 R-A dionica, što je manje od trećine ukupno izdanih (zbrojeno R i P) stječe vlasništvo i ima preko 50% glasova

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

Vidim da si dio te mentalne masturbacije prenio i ovdje. Srećom, mi ne moramo ništa platiti. [proud]

Cuiusvis hominis est errare, nullius nisi insipientis perseverare in errore. - Cum sapienti viro libenter diserimus


zaboravljaš da se struktura može promjeniti i što je najvažnije: potencijalnom preuzimatelju su bitne redovne dionice

efektivno kupivši 5,000,000 R-A dionica, što je manje od trećine ukupno izdanih (zbrojeno R i P) stječe vlasništvo i ima preko 50% glasova


Ovdje, preuzimanje? NE.

Naravno da u slučaju da smatraš da je preuzimanje nešto "moguće" da ti je premija za R-A u odnosu na P-A veća od onih koji misle da do preuzimanja ne može doći u narednih nekoliko destljeća – naravno.
Jer činjenica je da (zapravo u USA, kod nas su statatistike možda čak i malo drugačije, ali pretpostavimo da ćemo postati slični njima) kod preuzimanja najčešće onaj koji bolje prođe je prodavač (preuzimatelj kupuje precijenjeno) pa u tom slučaju ideja da ti ne prodaš svoje (recimo da imaš P-A) po toj precijenjenoj cijeni (jer npr. preuzimatelj ne želi preuzeti sve nego tek samo kontrolu) nego ostaješ mu manjinski dioničar… ti nije tako privlačna kao imati R-A pa prodati po toj precijenjenoj cijeni. Naravno, i zato više cijeniš R-A.

Ali ovdje… zar netko misli da bi moglo doći do preuzimanja Grupe?? Ne, to ne bi trebalo očekivati jer smisao (razlog osnutka i razlog postojanja) Grupe je upravo u tome da bude stalna, dok su članice ono što se mijenja – kupuje prodaje… što god, kako god je u interesu dioničara Matice.

Ideja je da Grupa ostane stalna, čvrsto u domaćim rukama (našim, naših potomaka…), ne detljećima – stoljećima!

Istina, neće ovi veliki dioničari živjeti stoljećima (osim ako znanost/medicina uskoro drastično ne uznapreduje) unatoč tome što žive zdravo, ne piju, ne puše, voze bickl… ali hoće njihovi nasljednici, nasljednici nasljednika itd. Cilj je da grupe bude trajna, da preživi i nadživi sve što se može dogoditi, evenutalne ratove (WW3?), sve države (RH, RI…) i sl.

Ako će išta tu biti stalno: Grupa je stalna. Zato se s njom i upravlja tako kako se upravlja… neograničena trajnost poslovanja ovdje je prioritet broj 1. Nikoga tu ne zanimaju kratkoročne perfomanse (godišnje, petogodišnje, desetgodišnje…) nego je bitno kakva je trajna i najdalja budućnost Grupe – radi se o svojevrsnoj težnji za "kapitalnim suverenitetom" – radi se o kapitalu koji želi biti sam za sebe (svoje vlasnike) trajno postojan, "slobodan" i jak, rastući na korist svojih vlasnika, u konstruktivnom (obostrano korisnom) suživotu sa zajednicom u kojoj se nalazi (poštujuću zajednicu, Državu, njen suverentitet… do granice dokle ona poštuje nju) i kao takav biti jamac sigurnosti, stabilnosti… ne samo vlasnicima Grupe nego i cijelom okruženju u kojem se ona nalazi i s kojim surađuje. U tom kontekstu treba promatrati i taj kontroverzni turizam – to je grana koja će jako teško postići visoke kumulativne prinose kapitala, ali unatoč tome (i već prije kapitalnog oplemenjivanja) stvara značajnu dodanu vrijednost koja se raspoređuje u društvo (plaće+porezi) i zbog toga je ultimativni primjer važnosti društvene zajednice Grupi, želje za radom na obostranu korist. Izabrali su teži način za oplemenjivanje kapitala samo zato što će pored toga i društvena zajednica imati neku korist. Mogli su oni umjesto toga uložiti novac negdje u Švicarsku, Nizozemsku…. (u neki hedge fond??) i tako sebi oplemenjivati kapital – ali ne, izabrali su nešto što će donijeti nama jednaku korist dugoročno a onak čisto usput biti će korisno i drugima… To je suvremeni pristup društvenoj odgovornosti, to je pristup odgovornosti prema sebi i svom kapitalu, to je primjer kako bi se u Hrvatskoj malo češće trebalo razmišljati.

Da, nekada će možda trebati (ako je u interesu našeg kapitala) prodati npr. TDR, moguće, ali baš zato postoji Grupa kako bi ona bila ta stalnica, ta školjka unutar koje se odvijau ti procesi, kada se TDR proda – nešto drugo će se kupiti, i opet vjerojatno ne udjel u hedge fondu nego nešto "kreativnije".

sjedio si na usima kao i uvijek.
target za p je 323 a za redovnu 343.
Jedina greska ali to nezna je da sales nece rasti vec padati zbog zakona kod nas.

Ostalo je sve ok.

Relative valuation je za papke.
Relative DKVS vrijedi 200 kn.
i Ingra

A zacudo ATGR je kakti preciejnjena.
A ne pada.

Aswath je majstor

OX-Bright, inspiring and easy going. You make an outstanding parent. Shoul merry a Snake or Rooster but not a Sheep

New Report

Close