ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


državi je dovoljno od duhana: dobra kontrola proizvodnje i VELIKE MARŽE
kada cijene cigareta budu kao na zapadu cca 5-6 eurića ili 5 funti državi je dovoljno 50% po kutiji!!

gdje, kod koga velike marže? Kakve to ima veze sa državom?

Što se tiče akciza, dugoročni (EU) cilje je priječi 90 % a ne tih tvojih 50 % iz daleke prošlosti.
Što misliš zašto porez preko 90 %? Zato što big tobacco tako želi – zato što znaju matematiku 😉

Danas su trošarine u RH uglavnom preko 50 %, a sa PDV-om ukupno porezno opterećenje na kutijci cigarete je oko 70 %.

No samo neka se oni igraju, znaju multinacionalke gdje ih čekaju… kada upadnu u svoju zamku koju su si sami postavili (> 90 %) tada otpada ono što prije marži spomišnješ kao nekakvu "kontrolu" – hehe, tek će se tada vidjeti tko koga kontrolira – a za sve je potrebno ne više od nekoliko osnovnih računskih operacija za vidjeti. Političari očito ne znaju računati. Zato je važno TDR-u da izdrži "do kraja", jer kada dođe do tog preokreta, da bude spreman, "da bude na konju", i budućnost je onda vrlo profitabilna 😀

Biti će jednoga dana tragikomično gledati situacije kada duhanske kompanije budu objavljivale dizanje cijena, usput (čisto posprdno državi za inat) obavezno uključivši rečenicu "što se nadamo da će smanjiti broj pušaća i tako doprinijeti općem zdravlju populacije", a Vlade država si budu čupale kosu na svaku takvu objavu (protiv ne smiju ništa reći, ne smiju reći da im nije u interesu pad broja pušaća) i brže-bolje smišljale izvanredne rebalnse proračuna. Biti će zbilja tragikomočno (za nas koji se budemo sjećali vremena kada je išlo po suprotnom receptu).

Naime kada se dođe do tako visokih razina (možete izračunati) svako podizanje proizvođačkih cijena će značiti daleko veći porast proizvođačeve dobiti (puno veći nego li je porast cijene obzirom da trošak proizvodnje ne raste tim tempom) i puno veći nego li je postotni porast poreza poreza po kutijici. Pa ukoliko bude slučajno pad pušaća veći od porasta poreza po kutijici – država ima smanjenje prihoda – dok proizvođač ima povećanje dobiti. I tu se ništa ne može napraviti a bez da se riskira daljnje smanje prihoda proračuna.

Ovo što danas vidimo sa poreznom politikom nije ništa drugo nego "navlačenje" država u ovisnost o poreznim prihodima od duhana – države postaju ovisnici veći nego li pušaći.
To je ono što big tobacco zna. I to je rješenje koje je našao za svoju "declining industry", koje je zbilja po starom receptu – našli su si nove vrste ovisnika: Države!

Zato je bitno da i mi ostanemo u toj igri a ne da neke strane kompanije vuku za nos između ostalih i naše buduće vlade. Ako ih netko treba vući za nos – zar nije bolje da smo ti mi a ne umjesto nas neki Japanci, Amerikanci…?? Meni je nejasno zašto bi se netko zalagao za ovo zadnje.

Ako čita forum, nek još raspali sa 500 komada po kupnji.

… da završim današnju kupnju

Bez straha, pohlepe i sentimenta.

@ lynx

vrhunski si to obrazložio i slažem se!!!
U ovakvoj "sređenoj zemlji" koja živi od trošarina i poreza lako je KONTROLIRATI papke političare!!!!!
Što ćemo, tko zna zna!!! Osobno mi je jedan profa davne 1973 godine već rekao da smo mi jedna velika g*vna – prije svega moralno, etički, karakterno cijelo društvo, zato vjerojatno i jesmo tu gdje jesmo???
Zato postoje multinacionalne konpanije koje mogu urušiti svaku bananu državu!!!

http://danas.net.hr/novac/page/2010/05/07/0106006.html ,,,ja bi se zapitao zasto netko danima izlazi van [undecid]

SVI SU SPAMERI IGNORE !!! D,D(dugoročni dokupljivači)bloger predvodnik :-)strucnjak


http://danas.net.hr/novac/page/2010/05/07/0106006.html ,,,ja bi se zapitao zasto netko danima izlazi van [undecid]

Philip Morris
……i Philip Morris ih je htio uništit pa ništa…. [shocked]


http://danas.net.hr/novac/page/2010/05/07/0106006.html ,,,ja bi se zapitao zasto netko danima izlazi van [undecid]

Prema mojedionice.com, od 27.4. do 4.5., top 10 je:

* Kupio: 8153
* Prodao: 10200
Razlika: -2047 (sto je otprilike 550 000 kuna)

Za sad ne izgleda da se radi o nekakvom egzodusu.

Dionica ima book od 389 kuna, dividendu od 7 kuna, zadnju cijenu od 274,64 … izgleda primamljivo.



http://danas.net.hr/novac/page/2010/05/07/0106006.html ,,,ja bi se zapitao zasto netko danima izlazi van [undecid]

Philip Morris
……i Philip Morris ih je htio uništit pa ništa…. [shocked]
[/quote]
I BAT također. Pa mu nije uspjelo (znate kako je prošao u Zadru… :rotf:).

A onda, navodno pod lobističkim pritiskom obje kompanije, sad zadnje i sama Europska komisija.
Hrvatsku je jako lagano ucjenjivati. Prodali bismo i vlastitu mater samo da uđemo u EU. Sramota.

Ali TDR se neda, čak i ova slika sa razvojem udjela kroz zadnjih godinu dana pokazuje kako se nakon početnog udarca stvari uspijevaju koliko-toliko stablizirati…
Ta njihova "treća sreća" vjerojatno opet nije uspjela onako kako su se nadali.

Hoće li JTI priuštiti nekakv "četvrti udar"?? Pa ne znam, meni oni izgledaju kao normalna konkurencija, sa kakvom se TDR već naviknuo boriti… čak mislim da oni uopće nisu krenuli u ratni pohod nego sasvim zdravim pristupom. Ne treaba ih podcijeniti ali nisu toliki razlog za brigu kao prethodna tri udara.

Zadnja slika zorno prikazuje posebnost odnosa prema RH u odnosu na druge zemlje… razlog je taj što je RH posebna po tome jer ima TDR kojega treba uništiti pod svaku cijenu, ne obazirući se na bilo što.

TDR se naviknuo boriti dakle i sa punu puno jačima od JTI. A za dalje ne preostaje ništa drugo nego boriti se i dalje. Kada se netko bori za svoju slobudu – Bog je njegovoj strani.

P.S.
Uglavnom danas imamo 58,82 % veću cijenu kutijice cigareta prema paritetu kupovne moći nego li je EU prosjek. Da li to pomože zdravlju populacije? Možda malo – ali puno više ih udara po džepu, i svakako negira njihovu slobodu!, pravo na vlastiti izbor. Nije zadatak Države građanima raditi stvari koje oni ne žele samo zato jer su "za njihovo dobro"… sloboda je najveće dobro!
Onima kojima to koristi: skupim globalnim brendovima (smanjeno im porezno opterećenje, drugima povećano), te prije svega crnom tržištu obzirom da ono cvijeta u ovakvom odnosu cijena u zemlji i susjedstvu.

P.S.
Uglavnom danas imamo 58,82 % veću cijenu kutijice cigareta prema paritetu kupovnemoći nego li je EU prosjek. Da li to pomože zdravlju populacije? Možda malo – ali puno više ih udara po džepu, i svakako negira njihovu slobodu!, pravo na vlastiti izbor. Nije zadatak Države građanima raditi stvari koje oni ne žele samo zato jer su "za njihovo dobro"… sloboda je najveće dobro!

[/quote]
Onda neka ti pušaći puste i državu slobodnu kad budu trebali neke liječničke usluge!


Onda neka ti pušaći puste i državu slobodnu kad budu trebali neke liječničke usluge!

Pretpostavljam da nisi svjestan stvarnog stanja. Inače bi mi bilo čudno gledati da postoje osobe poput tebe u suvremenoj RH, koje su kadre tek tako bez dovoljno jakih razloga negirati ljudske slobode.

Naime, u razvijenim zemljama (što smo mi po pitanju poreza ove vrste i zdravstvenog sustava "tu negdje") pušač za vrijeme svoga (kratkog) života u zdravstveni sustav uplati (ako u te uplate brojimo akcize, naravno) više nego li potroši tj. država je na pušaćima u neto profitu. Često bitno većem neto profitu nego li su duhanske kompanije.
A to sve za razliku od mnogih drugih građana koji uplate manje nego li potroše, kao što su npr. pretile osobe.

Pa kako bi se riješile sve nedoumice oko pušaća, oko pretilih (kojih je u razvijenim zemaljama više od 50 %, dok pušaća cca. 20-ak %!!) i sl. skupina, vjerojatno da je najbolje rješenje imati potpuno privatno zdravstveno osiguranje, pa onda tebe i mene kao porezne obveznike zbilja ne zanima koliko tko troši na svoje liječenje, to je isključivo odnos svakoga po na osob i njegovog vlastitog osiguravatelja kojemu plaća premiju zdravstvenog osiguranja u skladu sa njegovim tržišnim uvjetima (dakle gdje ti premija ovisi o tome kakvog si zdravstvenog stanja, kakvih životnih navika… sve je na tebi i tvom osiguravatelju kao privatnoj korporaciji koja sa državom nema veze – gdje je jedina veza ta što npr. država za socijalno ugrožene eventualno subvencionira premiju zdravstvenog osiguranja u nekom postotku… negdje naravno i 100 %-tnom… no većina, dakle zaposleni… bi to plaćali sami).

Nažalost, svijet se ne razvija u tom smijeru, sve je više socijalističkih modela sličnih našemu – a svi koji prate stvari, znaju gdje su uzroci tome… u farmaceutskom lobiju naravno. Naime puno je lakše izvuči novac iz državne agencije nego li u sređenim tržišnim odnosima.
Dokle god je zdravstvo u tolikoj mjeri "državno", troškovi zdravstva (cijene lijekova…) će biti sve više i više i nikada ih neće biti moguće zaustaviti, neracionalnosti u potrošnji će biti sve veće, korupcija moguća i u najrazvijenim državam (USA npr, ne samo RH)…

Način kako bi stvari mogle biti jednostavnije, društveno korisnije (zbog višeg stupnja efikasnosti sustava) i bez ovakvih pitanja po porezne obveznike kakve si ti postavljaš je samo jedan: ukidanje državnog zdravstvenog osiguranja (dakle ništa iz plaće po sili zakona izdvajati u nikakvo zdravstvo) i uvođenje u masovnu upotrebu privatnih osiguranja (koje bi u prosjeku vjerojatno plaćali slično koliko i do sada ovo državno… ali kako tko, netko manje netko više, ovisno o procjeni tvoga osiguravatelja… dakle itekako bi utjecalo da li pušiš, da li piješ, a posebice da li si prekomjerne tjelesne mase…).

Da bi stvar bila maksimalno poštena, onda bi država privatnim osiguravateljima trebala transferirati prikljupno od akciza na duhan, alkohol… masnu hranu (koje će se tek uvesti…) ili pak: ukinuti te akcize.

Država teško da bi pristala na takvo nešto jer ona ZARAĐUJE od pušaća. Stvari su drugačije u zemljama u razvoju (gdje su akcize puno manje, a trošak zdravstva na ostatak populacije isto puno manji), ali u razvijenim zemljama je priča o većem trošku zdravstva nego prikupljeno od uplata pušaća kroz njegovo životni vijek: je mit! (doduše utemeljen na nekim povijesnim kretanjima, ali nikako na sadašnjim/budućim)

Udio TDR-ovih proizvoda na RH tržištu je vrlo visok, za razliku nekih vrlo prepoznatljivih proizvoda drugih hrvatskih proizvođača. Racimo Juice-Agrokora, Franck kave … Osobno smatram da se TDR do sada uspjevao oduprijeti stranoj konkurenciji "puno bolje" nego ovi drugi hrvatski proizvodi. Jedan od školskih primjera je Nescaffe. Snagom propagande (marketinga). E u tom dijelu je TDR bio zaštićen.
Ako sada još pilu okrenemo naopako, pa pogledamo koliko su naši prepoznatljivi proizvodi prisutni (koji udio tržišta drže) na drugim tržištima, nedaj Bože da iz razmatranja izbacimo Ex Jugu bez Slovenije, nameće se čitav niz pitanja uz izvozni hrvatski proizvod.

Ovo mi se sviđa:
"Ulazak JTI-a zasad ne brine tvornicu duhana Rovinj.
"Ulazak još jedne globalne kompanije u Hrvatsku najbolja je potvrda otvorenosti hrvatskog tržišta cigaretama. TDR ima iskustvo u tržišnom sučeljavanju s globalnim kompanijama na regionalnom tržištu i u tom poslu vrlo je uspješan. Naš udio na regionalnom tržištu veći je od 25 posto, a vjerujemo da će takvim i ostati.", poručili su iz TDR-a."
(iz gore objavljenog članka)
http://danas.net.hr/novac/page/2010/05/07/0106006.html

Zašto imati potpuno privatno zdravstvo?

Privatne mirovine da ali zdravstvo nikako.

New Report

Close