ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


sve je dobro dok ove ne preplave hrvatsko i bliža tržišta

http://www.cigarettespedia.com/index.php/BrandJin_Ling


Imaš pravo – to je neugodna opasnost.

Nisam pušač pa ne znam da li to može biti dobro našim konzumentima, ali ono što vidim iz podataka je: katran 12 mg! Zar to nije malo previše??

No, kako su Kinezi brzonapredujući, ne bih se čudio da već za 2 godine a ne 20, postignu razine od npr. 2 mg kao što ima Ronhill Ultima npr.
Tako da istina je da su Kinezi vrlo velika opasnost kako svemu, tako i duhanskoj industriji, jer oni mogu vrlo brzo razviti cigarete koje će biti i po kvaliteti slične našima, i po minimalizaciji zdravstvenih rizika u rangu sa našima… i onda kada i cijenu proizvodnje imaju konkurentnu… a u okruženju preskupih cigareta gdje pušači neće više mariti za brend nego samo za cijenu (i evenutalno "stupanj štetnosti") to može biti opasno za sve zapadne duhanske kompanije zajedno sa TDR-om.

Jedan od razloga zašto se porezna politika na Zapadu (pa evo i kod nas) kreira na način da su najviše pogođene jeftinije cigarete je upravo da se zaštitimo od Kineza i sl. izvora jefitnih a jednoga dana potencijalno dovoljno kvalitetnih proizvoda… nažalost TDR-u koji tek ulazi na nova tržišta takvo nešto također ne odgovara, čak i u samoj RH nas pogađa to favoriziranje skupih brendova i kod nas je takva politika usmjerena kako protiv Kineza tako i protiv TDR-a istovremeno.

Problem je što u ovoj industriji nije lako razviti brend koji može tek tako proći na tržištu kao visoka kategorija. TDR je znanstveno-tehnološki sposoban razviti brendove koji će svim svojstvima biti najviša klasa (od niske razine katrana, evenutalno i nikotina ovisno o vrsti brenda, do onih fora sa pro-tech filterom kao u Avangardu i sl. rješenja za manju štetnost zdravlju a zadržavanje "okusa") ali da bi to kao takvo bilo primljeno kod potrošača mora se ogromne iznose uložiti u marketing… a kod nas/Zapad je marketing gotovo u potpunosti zabranjen tako da se više nitko nema šanse tek tako progurati u visoki segment, ma kako dobar proizvod imao. Jako nezgodno za TDR.

A što se tiče manje razvijnih tržišta, koja su daleeeko, koja isto imaju svoje specifičnosti/poteškoće, za proboj na njih treba također puno rada i puno ulaganja u marketing – da li to TDR može… veliko je pitanje. Situacija poput Irana gdje ima lokalne partnere je možda dobar model, ali tamo gdje nema partnera, tamo gdje mora sam ulaziti "na grubi način", mislim da je naš mali TDR preslab za takve poteze. To su sve razlozi zbog kojih bih ja idealistički maštao o nekom povezivanju sa drugim malim europskim kompanijama slične vrste. Zajedno ipak možemo biti jači.

Zato je sada važno usredotočiti se na zakruživanje BIH, daljnje napredovanje u Srbiji, pod svaku cijenu pokušati ući u još neka istočna europska tržišta (Bugarska, Rumunjska…) a to dopunjavati private label-om na Zapadu, a kao jedino ozbiljno u srednjem roku nam ostaje Iran. Zato pod hitno treba naći još neke slične ozbiljne stvari. Na Zapadu… preostaje jedino moliti Boga da pomogne u ulascima. Druge pomoći nema za brendirane proizvode.

P.S. Što se tiče našeg R&D kojega se malo ovdje dotičem, jedan lijep članak: http://www.rovinj.hr/rovinj/press/743

Nažalost krenulo iz Kine, a za Europu se proizvodi Kalinjingradu i Pridnjestrovlju (odmetnuta moldovska regija). Navodno Jin Ling drži značajan dio njemačkog tržišta, a druga najpopularnija cigareta u Berlinu. Ovo sam napisao samo kao jednu moguću opasnost sa crnog tržišta.

Daljnjom poreznom harmonizacijom s EU doći će i do raslojavanja potrošača prema jeftinijim cigaretama – Jin Ling i slični brendovi te privatne robne marke koje se za sada nude u Lidlu.

Inače nisam mišljenja da je proizvodnja privatnih robnih marki za njemačko tržište neki vrhunski potez već čisto krpanje rupa kad si prekapacitiran sa proizvodnim mogućnostima.

Uz to ideja o udruživanju s drugim manjim proizvođačima je zakašnjela jer većinu značajnih takvih proizvođača su velike kompanije progutale. Uostalom to bi bilo samo priprema za bolju "udaju" koja je neizbježno zlo, samo sutra po manjoj cijeni nego li je to bilo jučer.

Ideje naše benzin Vaš!

Pretakanje iz ZAPI i HT u R i P, malo je prevelika razlika između rodova.

obožavam strvine-posebno ovce


Pretakanje iz ZAPI i HT u R i P, malo je prevelika razlika između rodova.

Nije prevelika – upravo takva mora i biti. ajd P bi mogla na 310 pa da sklad bude potpun [tongue]

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Skoro pa izaso skroz iz Adrisa danas . Jos malo pa nestalo .
Sutra sve pretacemo u HT .
Dividenda 34 ili 7 kn pa biraj .
Ja cu ipak 34 .


Skoro pa izaso skroz iz Adrisa danas . Jos malo pa nestalo .
Sutra sve pretacemo u HT .
Dividenda 34 ili 7 kn pa biraj .
Ja cu ipak 34 .

Ti kontra većine,mislim da nije pametno,vratit ćeš se ti po ovih 7 ili više ?

obožavam strvine-posebno ovce


Skoro pa izaso skroz iz Adrisa danas . Jos malo pa nestalo .
Sutra sve pretacemo u HT .
Dividenda 34 ili 7 kn pa biraj .
Ja cu ipak 34 .

Meni je od dividende ipak važnije P/E x P/BV < 22,5
a ADRS je tu u velikoj prednosti

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

sve mi se nekako cini da ce likvidnost iduceg tjedna i dalje voditi ht, izdrzat ce iznad 300 kn, a lideri rasta bit ce adris i brodari, trend se preokrenuo. zelim prodati malo jadroplova, ne moze transparentnije. novi lideri rasta, adris, dlkv uz velik promet. to je samo moje misljenje, pa sad vi delajte kak vam pase.

sve mi se nekako cini da ce likvidnost iduceg tjedna i dalje voditi ht, izdrzat ce iznad 300 kn, a lideri rasta bit ce adris i brodari, trend se preokrenuo. zelim prodati malo jadroplova, ne moze transparentnije. novi lideri rasta, adris, dlkv uz velik promet. to je samo moje misljenje, pa sad vi delajte kak vam pase.



Skoro pa izaso skroz iz Adrisa danas . Jos malo pa nestalo .
Sutra sve pretacemo u HT .
Dividenda 34 ili 7 kn pa biraj .
Ja cu ipak 34 .

Ti kontra većine,mislim da nije pametno,vratit ćeš se ti po ovih 7 ili više ?
[/quote]
Ma kako sad to?? Na burzi je upravo ono najbolje: biti kontra većine! Većina na burzi: nikada nije u pravu.

Ali ovdje je percepcija malo pogrešna: većina glavom bez obzira baš IZLAZI iz Adrisa (ne obratno kako ti sugeriraš), već godinama, svi se naime boje ovih promjena u duhanskom biznisu, pa to u kombinaciji sa činjenicom da većina investitora “ne voli turizam”…, sve je to razlog zašto Adris mnogima nije baš draga dionica, i sve je to razlog zašto smo na valuacijama na kojima jesmo.

Moje mišljenje je da je ta uplašena većina u krivu. A to što zadnjih godinu dana dionica raste brže od indeksa burze, nije to toliko stvar "kretanja masa" nego činjenice koliko je tek onda (prošla godina) preekstremno sramotno nisko bila cijenjana i jednostavno posljedicom toga i bez obzira na sentiment investitora ovo nije moglo ništa drugo nego ovako eksplodirati.

Ali nipošto se ne bih složio sa gornjim konstatacijama kolega koji izlaze, da to što je Adris zadnjih godinu i mjesec dana odradio puno veći rast od indeksa, od HT-a i sl. razlog za očekivati slabe pefromanse ove dionice u narednom kratkoročnom periodu. No kako god, taj kratkoročni period me ne zanima. Tko hoće trejdati, loviti "valove" (surfat :D) slobodno… i neka mu je sa srećom! Možda upravo nekome izlazak iz Adrisa i ulazak u HT donese neku kratkoročnu zaradu u narednih godina dana… i svaka mu čast, meni je drago, neka čovjek zaradi. Ali to (tredanje, kraktoročno špekuliranje) nije predmet moga interesa. Onaj koji je tako pametan i sposoban da to može: blago njemu.

ma ne izlaze iz adrisa, ili su upitne ubrojivosti. mislim da ce doci do inverzije brojki ht/adris-p-a. ko bi gori sad je doli itd. dakle ht iduci tjedan na 304, a adrs-p-a na 327. bumo vidli. ne znam, ali nije bas da ne pokusavam predvidjeti.



Skoro pa izaso skroz iz Adrisa danas . Jos malo pa nestalo .
Sutra sve pretacemo u HT .
Dividenda 34 ili 7 kn pa biraj .
Ja cu ipak 34 .

Ti kontra većine,mislim da nije pametno,vratit ćeš se ti po ovih 7 ili više ?
[/quote]

Vratiti to si tocno rekao ovisnik . Ali za sada je bolje ovako ja mislim .
Mozda se i prevarim , vidijet cemo .

New Report

Close