ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

"ma kakva banka,treba osnovati vlastiti fond kapitala i kupovati sve što vrijedi po ovim cjenama."

S ovim bih se i ja složio [smiley]

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Ne mogu se načuditi kakvih sve ideja ima za poslovne poteze Adrisa. Jasno mi je da je Adris u zreloj fazi razvitka i da je eksterni rast prirodni put koji se očekuje, ali banka? Meni nije jasno zašto želite da se Adris grupa pretvori u investicijski fond? To je zadnje što bih želio. Adris je rijetka uspješna proizvodna kompanija u istočnoj Europi i šire i stvara znatnu dodanu novu vrijednost. Dosta nam je financijskog kapitala koji već stvorenu vrijednost preraspodjeljuje ili još gore otima, treba nam uspješan proizvodni kapital koji će vrijednost stvarat, a ne ostvarivat. Drugo, banka nema nikakve veze sa Adrisovim core businessom i pitam se kakvi bi bili sinergijski učinci? Sva sreća da upravi to nije palo na pamet.

Novci nisu problem. Novaca nema.

@noiz
kratak osvrt na popunjenost proizvodnih kapaciteta TDR u prvom kvartalu 2010.
kako na cigarete TDR, kako usluga


evo jučer kažu, da Ante nema pojma da bi dali koju ponudu za hotele !!??
izgleda,da su prodavači samo poželjeli da bi jih Adris kupio…

čuo da propitkujemo njegove poteze – pa se odmah povukao 😛 haha, šala.

Pa da, kao i uvijek (ako je pak ova tvoja nova info pouzdana, gdje si to čuo?): svi bi da ih Adris kupi…, a onda kada dođe za to vrijeme (Adris preda ponudu neku…) vjerojatno zavrnu nosom, ne sviđa im se ponuda, tada odjednom više ne žele prodati. Smiješni su.

To stalno viđamo, stalno nekakve glasine, pa nikada ništa od toga – a kada se nešto stvarno realizira (zadnje je bila Opresa, pa onda prije Katarina… i sl.) ispada da o tome javno nije bilo ni rječi prije nego je gotovo. Dakle: iz Adrisa ne cure informacije, nikada se ništa ne zna dok ne bude gotovo, a ovo sve što se priča čim je tako odmah je sumnjivo da je glupost, da je istina ne bi se znalo kao što je to ovdje običaj. Naravno da je izvor curenja info moguće da bude prodavač, ali onda i taj prodavač očito nije ozbiljan i onda i ako ima neka ponuda, teško da će biti realizirana.

Zaključimo: sve što pričaju, gotovo sigurno je glupost ili neće biti realizirano, ono što će biti teško da ćemo znati prije nego bude gotovo i dođe obavijest na ZSE da je izvršena transkacija, potpisan ugovor i sl.

Kako je netko kupio po 310,00 -1000 komada ADRS-R-A zablokirao trgovinu i sada ih prodaje po 500 komada na 326 i 327 . Pametan potez od nekog iz Adris grupe ja mislim .

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/MmCbGQ47bzKbdG2r5CC7BQ==.pdf
Zauzeli 10% tržišta u Srbiji.



@noiz

kratak osvrt na popunjenost proizvodnih kapaciteta TDR u prvom kvartalu 2010.
kako na cigarete TDR, kako usluga

u očekivanju noiza

u najnovijoj obavijesti objavljenoj danas na burzi piše "TDR je vodeći proizvođač cigareta u jugoistočnoj Europi s prodajom većom od 12,5 milijardi cigareta godišnje"

usporedbe radi

-2007. godine – 14,52 milijardi cigareta
-2008. godine – 13,59 milijardi cigareta
-trenutno – 12,5 milijardi cigareta

pad proizvodnje od 14%

kapacitet tvornice u kanfanaru – 25 milijardi cigareta – trenutna iskorištenost kapaciteta 50%
kapacitet tvornice u Iranu – 6,5 milijardi

u Srbiji su došli do 10% što je bio prvi cilj, ako dođu i na 15% to će povećati prodaju za 0,8 milijardi komada godišnje

očito je kapacitet tvornice od 25 milijardi prevelik i da će zauvijek dio kapaciteta biti neiskorišten


očito je kapacitet tvornice od 25 milijardi prevelik i da će zauvijek dio kapaciteta biti neiskorišten

a znate li u čemu je još fora, to što ovo (25 mlrd) uopće nije istina. Maksimalni kapacitet (uz još određena mala ulaganja u novu liniju, "ali za koju ima mjesta" i koja je dugoročnim planom predviđena) kapacitet se može povećati na do 35 milijardi godišnje! Tako se to nekada i govorilo, 35 mlrd, pa se počelo govoriti 30 mlrd, a evo u zadnje vrijeme netko spomene i u obliku "kapacitet tvornice je 25 mlrd" (da to je trenutni kapacitet, u tu ruku istina, ali izvorno potencijalni kapacitet je 35 mlrd).

Ali bez brige – izlazi se na nova tržišta… pa recimo dva private label tržiša u Njemačkoj na koje se izlazi svako je veličine cca. jedna Hrvatska. Naravno neće svaka prodana cigareta u dućanu biti private label, ali to shvatite kao da smo "postali jedan od cjenovno zanimljivih brendova" na tržištu od 2xtržište RH. I to je nešto. Malo rasta naših proizvoda na drugim europskim tržištima, malo rasta u private label-u, malo Azije… (naime tamo će se praviti Ronhill, ali Avangard će se dovoziti iz Kanfanara… pa recimo da i Avangard zauzme nešto tržišta…).

Dakle ima vremena dugoročno iskoristi kapacitete (stare + nove), itekako ima 😉

P.S. Ne zaboravimo da se očekuje veliki rast u BIH (do potpunog uništenja FDS i preuzimanja velikog dijela njenog udjela i dijela udjela stranih proizvođača), a sada po sličnom receptu i u Srbiji (cjenovnim konkuriranjem ne podizanjem cijena unatoč povećanju trošrina)



Ante(tata) uvijek zna… najbolje…..,barem je do sad bilo tako,zato djeco razmetna ne dovodite u pitanje ono što ne razumijete hehe[proud]…

U starisnko doba, vrijeme mojih djedova… još je toga bilo "tata sve zna, najbolje zna" – sada smo u "modernim" vremenima kada se i sa ocem može diskutirati, pa to ovdje i radimo – propitukujemo poteze našeg Predsjednika (ili oca, kako ga tko želi nazvati – meni on baš i je kao očinska figura, čisto mu stoji takav nadimak i u skroz pozitivnom konktekstu!).

Sa svojim duhovnim ocem Antom imam čak i sličan glazbeni ukus (što se ne bi moglo reći u odnosu na mog biološkog oca :P), malo za razonudu gledajte vi ovo:

http://www.youtube.com/watch?v=-3mTmlEd08Y (Monte Mulini: genijalni mladi Stjepan Hauser, i ništa manji virtuoz Bruno Krajcar)
i
http://www.youtube.com/watch?v=bmMFY8HVN-Y (Beogradska Arena: David Guetta)

u svakom žanru zna izabrati najbolje!
[/quote]

O ukusima se ne raspravlja .
A dali znate kako je dosao do toga polozaja i kako je dosao u Rovinj .
Za TDR je zasluzan samo gdin.Cerin .
Ante je samo dobra uvlakusa bio i to je to .
Molim Vas da navedete odakle ste i koliko ste u ADRS sa portfeljem jer vidim da ne znate previse .


O ukusima se ne raspravlja .
A dali znate kako je dosao do toga polozaja i kako je dosao u Rovinj .
Za TDR je zasluzan samo gdin.Cerin .
Ante je samo dobra uvlakusa bio i to je to .
Molim Vas da navedete odakle ste i koliko ste u ADRS sa portfeljem jer vidim da ne znate previse .

znam: dovela ga ljubav! 😉 I ja premda nisam iz tih krajeva, sam se zaljubio u Istru, imam tu i prijatelje… Istra je takva, privlači ljude koji znaju cijeniti tu kulturu, tu ljepotu…

Što se tiče g. Cerina, o njemu sam čuo sve naj naj najbolje!

Ali ne znam zašto ne poštujete i g. Vlahovića.
Svatko ima svoje mišljenje, ali ja ljude cijenim po onome što i kako rade, sa njegovim poslom (strategija/vizija) sam vrlo zadovoljan, sviđa mi se način na koji razmišlja… i zato ga iznimno cijenim.

Za TDR je najzaslužniji g. Cerin, naravno. Danas bi to trebao biti g. Tomašković, da li je dostojan nasljednik i da li je npr. g. Cuccurin to bio… ja ne znam – ali i to je prirodna činjenica, neki ljudi su toliko veliki da nikad nije moguće naći dostojnog nasljednika!

Vlahović nije direktor TDR-a, on sad ima još jednu recimo to tako "višu razinu apstrakcije" u razradi strategije, sada je to strategija Grupe, kao jedne bitno složenije (i drugačije!) organizacije nego li je to nekadašnji TDR d.d. odnosno današnji TDR d.o.o., kao tek jedna članica te Grupe, vrlo "konretna i jednostavna članica", sa vrlo jasnom funkcijom.

Anton Cerin je bio direktor tvornice duhana, danas imamo novog direktora tvornice duhana… Vlahović to sada nije, on je predsjednik uprave nečega što nadrasta TDR kao "jednostavni" subjekt, a što je istina izraslo iz nekadašenjg TDR-a kojega je istina "stvorio" g. Cerin i što naravno zaslužuje najveće poštovanje!

Predsjednik uprave Adrisa je za razliku od predsjednika uprave nekadašenjg TDR-a i sl. "normalnih firmi" a što je bila "konkretnija/izvršnija funkcija" više "filozofska/mislilačka" figura nego li "izvršna" u bilo kojem smislu. On je za ovaj sustav nešto kao npr. guverner Rohatinski za "gospodarski sustav RH", jedan svojevrsni "mudrac", a istovremeno i "regulator", onaj koji "drži uzde" da sve ne ode da ne kažem gdje, da malo usmjerava sve a u smjeru kojega on u svom "master planu" stvara kroz svoja promišljanja stvarnosti i položaja svog sustava unutar te stvarnosti. Njegovo je "samo da filozofira i malo drži na uzdama sve ostale", a ostali su tu da strategiju razrađuju u detalje i provode je.

To što je najveći dioničar, sa najviše prava glasa, gotovo kontrolnim paketom prava glasa, daje mu i potrebni autoritet (i legitimitet) da može biti "alfa i omega" strategije Grupe, gdje ja se bar nadam, otvorenih ušiju sluša i sve ostale članove Uprave i kolege, odvaguje sve što percipira iz svih izvora, i odgovorno donosi "optimalne odluke" (onako usmjerava strategiju kako se "obzirom na sve dostupna saznanja" čini kao najmudrije tj. s najvećim produktom vjerojatnosti ostvarenja i iznosa ostvarenj prevedeno na sadašnju vrijednost gledano dugoročno u terminu povećanja ukupnog kapitala Grupe).

U svakom slučaju, g. Vlahović kao najveći dioničar, prvi je kojemu odgovara da Grupa dugoročno posluje sa maksimalnim a dugoročno održivim povratom, i sigurno da je spreman ako se i ne osjeti u nečemu dovoljno kompetentatn potražiti savjet koji će mu pomoći razriješiti dileme – jer radi se o njegovom kapitalu… neće on dopustiti da bilo što utječe negativno na moguće stope raste. Najveća garancija uspjeha je upravo to što je vlasnička struktura ovako čvrsta i u rukama ovakvih ljudi (da su oni mudri, da ne dopuštaju da ih netko i nešto zezne, to su već dovoljno puta dokazali – ne znam čemu neprestane sumnje – možda je odgovor u drugačijem vremenskom horizontu gledanja!!)

P.S. U Adrisu sam nekih cca. 25 %, najveći mi je dio 😉

Jučer je bio dobar članak u tiskanom izdanju GI o Istragrafici i novim proizvodima za nove klijente,lijepo.

obožavam strvine-posebno ovce

MrPerfect



@noiz

kratak osvrt na popunjenost proizvodnih kapaciteta TDR u prvom kvartalu 2010.
kako na cigarete TDR, kako usluga

u očekivanju noiza

u najnovijoj obavijesti objavljenoj danas na burzi piše "TDR je vodeći proizvođač cigareta u jugoistočnoj Europi s prodajom većom od 12,5 milijardi cigareta godišnje"

usporedbe radi

-2007. godine – 14,52 milijardi cigareta
-2008. godine – 13,59 milijardi cigareta
-trenutno – 12,5 milijardi cigareta

pad proizvodnje od 14%

kapacitet tvornice u kanfanaru – 25 milijardi cigareta – trenutna iskorištenost kapaciteta 50%
kapacitet tvornice u Iranu – 6,5 milijardi

u Srbiji su došli do 10% što je bio prvi cilj, ako dođu i na 15% to će povećati prodaju za 0,8 milijardi komada godišnje

očito je kapacitet tvornice od 25 milijardi prevelik i da će zauvijek dio kapaciteta biti neiskorišten

………..To je to,sve napisano od mr. perfect stoji što je i argumentirano,,sve dalje je suvišno komentirat,,bit će bolje u trećem kvartalu tek,,po meni sad bi trebalo nešto kupit da nadoknade te gubitke,,a sljedeća godina za adris bi trebala bit ok;-))

New Report

Close