ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Ja sam mislio na pad dobiti iz 2007 u 2008.
Nekih 100 miliona kuna koliko me sjecanje sluzi

Točno, knjigovodstvena veličina zvana "neto dobit" je značajno pala u razdoblju od 2007. do 2008., sa 667,72 mil kn ostvarenih 2007. na 499,1 mil kn ostvarenih godinu dana kasnije (pad od čak 168, 62 mil kn!).

A znaš li možda zašto? Odgovor leži u kretanju CROBEX-a kroz 2008. godinu i famoznom "mark-to-market" knjigovodstvu (zbog kojega su i američke financijske institucije bilježile neviđene strahote na knjigovodstvenoj stavci zvanoj neto dobit).

Razlika je u tome što su američke investicijske banke mnogo toga bile primorane i reazlizirati što je time ostavljalo i realne posljedice, dok je naš Adris za razliku od njih sve ovo knjižio tek kao nerealizirani gubitak a stvarnog novčanog odlijeva naravno da nije bilo, jer oni kao dugoročni investitori ne prodaju na pad cijena. Dapače iz činjenice da im se knjigovodstvena vrijednost dugotrajne financijske imovine kroz godinu dana smanjila za svega 74 mil kn unatoč puno većem neraliziranom gubitku, za zaključiti je da su dokupljivali .

Adris grupa je u 2008. zabilježila neraliziranih financijskih gubitaka u iznosu od nekih 185 mil kn, i to je je uzrok spomenutom padu neto dobiti. Kada bi se to izuzelo vidjelo bi se da se zaprvo radi o rastu dobiti iz poslovanja.

Oni koji smatraju da hrvatske dionice nisu skupe po cijenama iz 2008., ti nisu skloni pridavati važnost ovome neraliziranom gubitku koji ima tek knjigovodstvene konzekvence, nikakve veze sa stvarnim novčanim odljevom nego je tek bilo prilika za jeftin dokup podcijenjih dionica u portfelju Grupe.

One koji čitaju kako treba, sve ovo u 2008. zapravo veseli, i dive se rastu dobiti iz poslovanja od 12,9 % u 2008. (i valjaju od smijeha na ove priče "o padu dobiti" u 2008.) – međutim ono što zabrinjava (unatoč tome što će mnoge veseliti rast neto dobiti od cca. 7,5 % u 2009.) je pad operativne dobiti u 2009. godini. Doduše i to je moguče malo bolje secirati pa vidjeti da je glavnina toga rezultat vrijednosnih usklađivanja i rezerviranja (koja će se vjerojatno ukinuti u budućnosti i knjižiti kao izvanredni prihod), a i opet nešto neraliziranih gubitaka (dakle sigurno su kupovali na kraju 2008. :P) – međutim meni ovo nije dovoljno da me previše uveseli, ne mogu biti popuno siguran za neka od tih rezerviranja… U svakom slučaju ovaj rezultat, makar "one time" – ipak nije dobar po 2009. godinu i nisam u potpunosti zadovoljan (za razliku od onih koje će "veseliti neto dobit").

Ali, meni svakako nije bitna jedna godina, mene zanima kako će biti u budućnosti, a tu su moje prognoze vrlo zadovoljavajuće.

Nakon rasta operativne dobiti u 2007., rasta u 2008., one-time pada u 2009. (inače bi bila stagnacija), činjenica da će možda biti rast i u 2010. te 2011., te sigurno u 2012. i na dalje (to više što u 2010./2011. bude manje) – ja mogu zaključiti da zadnjih par godina Adris zapravo već hvata ponovno uzlaznu putanju, a ono što me zanima je kakvav će rezultat biti na dalje u budućnosti: a tu sam vrlo optimističan!

Ako gledamo EBITDA umjesto EBIT (a što je ovdje zapravo još uvijek i možda još dugo ono potpuno ispravno) tada su stvari još malo bolje. Namjerno sam išao preko ove uže/konzervativnije mjere da me opet ne optuže da sam preoptimističan. Tko želi optimizam neka promatra sve ovako kao što ja izlažem samo se malo više koncentrira na EBITDA umjesto operativne dobiti.

A cijena dionice gospodo?hoće li to kada na zelenu granu?Koliko je samo Ina rasla,usprkos gubicima i aferama,nema velikih investitora osim MF da podignu cijenu na fer vrjednost.

obožavam strvine-posebno ovce

ako adris da dividednu ko HT bit će i cijena visoko

Frankly my dear, I don't give a damn!


ako adris da dividednu ko HT bit će i cijena visoko

To možeš zaboraviti,tu ne vladaju stranci da izvuku dobit bez poreza.

obožavam strvine-posebno ovce



ako adris da dividednu ko HT bit će i cijena visoko

To možeš zaboraviti,tu ne vladaju stranci da izvuku dobit bez poreza.
[/quote]

pa da bi se nešto isplatilo kao dividenda na to mora biti plaćen porez na dobit

Potpisan ugovor s Iranom o gradnji tvornice,jako dobra vijest,objavljeno na ZSE.

obožavam strvine-posebno ovce

Zanimljivo da nitko ne komentira potpisivanje ovog ugovora. Očito je da ljude na našoj burzi više zanimaju neke druge stvari ( recimo DKVS ). Super za nas koji želimo još kupovati ADRS po povoljnim cijenama.


Zanimljivo da nitko ne komentira potpisivanje ovog ugovora. Očito je da ljude na našoj burzi više zanimaju neke druge stvari ( recimo DKVS ). Super za nas koji želimo još kupovati ADRS po povoljnim cijenama.

Nismo valjda mi sami strvinari? kupovati će kada pređe 300.

obožavam strvine-posebno ovce

TA:
trokut se lagano ZATVORIO od cca 150 kn do 280 kuna!!!!!!!!!!
razlika bi mogla biti SKOKIĆ u desetak dana!? [thumbsup] [bye]


Potpisan ugovor s Iranom o gradnji tvornice,jako dobra vijest,objavljeno na ZSE.

Odlično!! Napokon je potpisan, i napokon kreće!

http://www.zse.hr/userdocsimages/Adris-objava%20za%20medije.doc

Još prije 3 tjedna je g. Cuccurin rekao da je ugovor zapravo tek "parafiran" (41′ 57”), a da potpis tek predstoji:
http://ladonja.org/plinio-cuccurin-gostovao-u-emisiji-zoom/

I eto, sada je sve spremno, bravo!

Čak i ne izgleda tako skupo, to je po cigareti proizvodnje sličan iznos kao i investicija Kanfanar (a u apsolutnom iznosu točno kao jedan Monte Mulini :P), a inače u pravilu manja tvornica = skuplja investicija relativno (po komadu).

Ovo izgleda super 30 mil €, 6,5 mlrd cigareta. Dakle kada to proradi punom parom količinska prodaja u RH će biti jednaka prodaji u Iranu, i jednaka prodaji u ex-Yu regiji/bez RH, i sad kada bi se našla i 4. komponenta, još 6,5 mlrd van RH, van ex-YU bez RH, i van Irana, dakle ostatak Europe/EU kada bi još toliko… to bi bilo već nešto, naime ja držim da prodaja na domaćem tržištu mora pasti ispod 25 %/rastom ostatka, i da tek tada imamo kvalitetnu diverzifikaciju po tržištima. Još je pokojni direktor Cerin davno govorio da TDR mora doći do 33 % RH, 33 % ex-Yu, i 33 % ostatak. Sada je ovo na dohvat ruke pa novi cilj (25 : 25 : 25 : 25) može biti postavljen!


TA:
trokut se lagano ZATVORIO od cca 150 kn do 280 kuna!!!!!!!!!!
razlika bi mogla biti SKOKIĆ u desetak dana!? [thumbsup] [bye]

I meni tako izlgeda. Mada sam ja samo amater sto se TA tice. A kad tome dodamo i ove lijepe vijesti iz Irana. I ne cini se tako nevjerojatnim kako na prvi pogled izgleda.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."



TA:
trokut se lagano ZATVORIO od cca 150 kn do 280 kuna!!!!!!!!!!
razlika bi mogla biti SKOKIĆ u desetak dana!? [thumbsup] [bye]

I meni tako izlgeda. Mada sam ja samo amater sto se TA tice. A kad tome dodamo i ove lijepe vijesti iz Irana. I ne cini se tako nevjerojatnim kako na prvi pogled izgleda.
[/quote]
Sve je to lijepo ali nema investitora i prometa,uglavnom kratkoroćni špekulanti,tako je i na ostalim kvalitetnim dionicama kao ERNT.

obožavam strvine-posebno ovce

New Report

Close