ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Lynx
Ima Jesi li siguran da je ona riba iz Konzuma od Marimirne?

Na koju misliš, svježu ili onu filetiranu koju ja jedem? Za svježu ne znam, ali ovi fileti o kojima sam govorio na Konzumovoj etiketi piše da je proizvođač Cromaris d.d., na kartonu otisnuto ono staro "proizvedeno u Hrvatskoj Marimirna d.d…." Nigdje se ne spominje ništa drugo osim stare tvrtke (Marimirna) i nove tvrtke nastale sa spajanjem sa Cenmarom i ona druga dva. Ako je svježa i od negdje drugdje… to onda znači samo jedno: prodaja ide bolje nego li je proizvodnja pa se zato mora privremeno nabavljati i iz tuđih izvora/preprodavati! 😀


Osobno mislim da je marikultura puno bolja opcija od turizma,možda će Lone biti dobar potez jer će biti orjentiran na kongrese i poslovnu zajednicu,Monte je promašaj koji se nije trebao dogoditi,obićna šminka,hotel bez duše,Eden je bolji hotel.

Pa, da, marikultura bi mogla biti dobra stvar. U svakom slučaju bolji povrat na kapital će biti moguće ostvariti nego turizam. Ja turizam doživljavam kao jednu složeniju priču o kojoj sam već pisao, da se ne ponavljam, koja ima svoje mjesto… ali drago bi mi bilo da se što više izlazi u druge stvari koje nisu turizam.

Možda će biti bolji, ne znam… ako bude to će biti super. Jer i ova Monte Mulini šminka nije loša – neki vole šminku 😛 Ali naravno da bi svaki hotel trebao biti sve bolji – nadam se da će Lone uspjeti.

A kako bez duše? Turisti na onim raznim recenzijama daju sasvim suprotne komentare, pa mi nije jasno, gdje mu duša, što mu fali??

Za Adris bi bilo najbolje ulaganje gotovine u BRZI OKRETAJ kapitala!!!
A to su BANKE!!!!
Jedna bankica bi bila bonbon za poslovanje tvrtke koja bi svoju gotovinu mogla plasirati uz minimalni trošak i rizik!!!

Fali mu glamur,događanja,bazeni van sezone,most prema obali,kazino na vrhu s pogledom na grad umjesto onog baldahina.Hotel je projektiran za cjelogodišnje poslovanje,nema dobru popunjenost jer nema događanja u gradu ( "mrtav grad" ).Nije mi jasno zašto nisu projektirali solarni sustav i tako smanjili troškove poslovanja i povećali ponudu kroz termalni program kao što je to u Portorožu?
Imam dojam da u samoj Maistri očekuju da im Adris rješava sve stvari,možda bi trebali angažirati onog Razbergera za marketing jer tu šepa.
Posebna prića je crveni otok,nije adekvatno valorizirana lokacija,mislim da je tamo trebalo razvijati exkluzivni turizam umjesto masovnosti,to je resurs koji se mogao prodati na tržištu.Sam hotel Istra je obična spavaonica za Welnes s jeftinim interjerom i ništa više.

obožavam strvine-posebno ovce


Fali mu glamur,događanja,bazeni van sezone,most prema obali,kazino na vrhu s pogledom na grad umjesto onog baldahina.

sve osim "baldahina" (koj je baš lijep! :D) ima smisla – ali to će donijeti novi hoteli… ja se bar nadam. Kazino nam treba, istina. Kockarnice su inače dobar biznis.
Što se tiče događanja u gradu i sl., pa nije to krivica hotela… ali je krivica onih koji previše usporeno razvijaju destinaciju, to je istina! Maistra/Adria resorts, skupa sa Gradom,svi su vrlo usporeni! Malo treba ubrzati transformaciju Rovinja u 5* destinaciju – ako ništa drugo, sami Rovinježi će glumiti turiste kako bi popunili događanja koja se budu organizirala a prije nego poluče efekat i privuku turiste. Svi se moraju uključiti u preobrazbu destinacije – jedan način su i te "žive kulise", ljudi moraju biti čak i fizički, svojom pojavom aktivni akteri u tom zajedničkom projektu.

Maistri treba marketinško pojačanje, to je jedna od očitih stvari. Istina je da to košta… i da možda oni taktiziraju kada kako trošiti, ali mislim da griješe, vrijeme za štedjeti na marketingu nije!
Istina da će se jednoga dana kada se prestane graditi nove hotele, gotovo jednake iznose trošiti na marketing, ali to ne znači da se sada mora ići u drugu krajnost. Današnji marketing je nula i tu nema dvojbe.


Posebna prića je crveni otok,nije adekvatno valorizirana lokacija,mislim da je tamo trebalo razvijati exkluzivni turizam umjesto masovnosti,to je resurs koji se mogao prodati na tržištu.Sam hotel Istra je obična spavaonica za Welnes s jeftinim interjerom i ništa više.

a onaj novi all suite (http://www.maistra.hr/Smjestaj/Hoteli/Istra_Rovinj/All_suite_Istra), to bi trebalo biti nešto solidno?

hoće li biti odbijanac prema gore?????
kada će dobre dionice doći do izražaja????

Sumnjam de ce teko strelovito ici gore dokle god bude pad dobiti, jer vecina ljudi samo to gleda.

Ne gleda se vise od 100 kuna u kasici prasici po dionici, koji kvadrat hotela po dionici.
Lynx je napisao 10 milijardi za TDR, da je i 5 milijardi to bi bilo 300 kn po dionici


Sumnjam de ce teko strelovito ici gore dokle god bude pad dobiti, jer vecina ljudi samo to gleda.

I ja sumnjam da će narednih mjeseci prema gore, jer od kada traja ovaj bull, skoro godinu dana – rasla je više od CROBEX-a, to će se "tehnički" možda malo istitrati prvo a onda tek ponovno malo uspon.

No ako ćemo o dobiti, kako sad misliš to? Što ljudi gledaju a što ne? Ja sam mislio da gledaju neto dobit 😀 A ako će to gledati… onda se možda budu "pozitivno osjećali" jer neto dobit u 2009. kao što smo rekli je veća nego li u 2008., a u 2010. ćemo tek vidjeti, to je sad teško predvidjeti jer rade gadne akrobacije u duhanskom dijelu. Ali dok mi čujemo rez za 2010. za nekih godinu dana… pa ima ovo onda vremena još uletjeti u koliko hoćeš dugo razdoblje pozitivnog sentimenta… tko to može znati, jedino što se zna: tržište dionica je nepredvidljivo!


Ne gleda se vise od 100 kuna u kasici prasici po dionici, koji kvadrat hotela po dionici.
Lynx je napisao 10 milijardi za TDR, da je i 5 milijardi to bi bilo 300 kn po dionici

10 mlrd je po valuacijama za 2008. godinu, za 2009. nažalost malo manje, za 2010. kako odigraju igru, ali sve ovo kako bi dalje (2011., 2012…) bili više od 10 mlrd!! Oni rade dugoročno, nije im cilj biti kratkoročno "u dobroj formi" (dobar look) nego dugoročni status.

Što se tiče novca, njega za sada ima, ali pitanje što će investitori reći kada ga više ne bude, ovisno kako će im se svidjeti akvizicije.

Što se tiče novca, ja bih za sada: htio još! 😀
Mislim da bi Adris grupa trebala ozbiljno razmisliti o tome da nešto zagrabi iz ovog paketa poticaija gospodarstvu. Rekli su da to služi za zdrave firme a ne gubitaše… a Adris grupa ukoliko bi kamata bila do 4 % bi možda bila spremna uzeti neki dug… njima je samo kamata problem. Oni ne žele plaćati visoku kamatu, a ako bi se ovdje otvorila prlika za niske kamate, oni sa svojim rejtingom bi možda mogli dobiti neku dovoljno prihvatljivu.

Recimo trebalo bi graditi tvornicu za preradu ribe, to je izvrsan kandidat za kredit. To je proizvodnja, izvozno orjentirana, s potencijalom, investitor kvalitetan. Savršen kandidat za jedan dobar kredit po razumnoj kamati.

Keš treba čuvati za akvizicije (koje se ponekad i ne mogu i nije pametno raditi na dug) dok na dug treba raditi ono za što dug i služi: green field kada je prilika za to kao sada (mogućnost prihvatljive kamatne stope, počeka otplate i sl. zanimlijve stvari).

Evo neka netko pokuša izračunati ovo:
5000 tona ribe, većina prerarada u filete npr. – koliki je to potencijalni prihod za cca. 5 godina? Kolika dobit? I u kakvom je to odnosu na uloženi kapital? Meni zvuči zanimljivo. Taj bi novi biznis mogao relativno izgledati skoro kao duhanska industrija a s tom razlikom da su trendovi potražnje i imidž sasvim suprotni! Šteta što se ne može više kapitala uložiti u tako zanimljive projekte. Naime ne može naš (RH) ekosustav izdržati tolika ribogojilišta koliko bi ih Adris mogao otvoriti 😛 To je stoga jedan ne prevelik, ali u budućnosti zanimljiv segment Grupe.

definitivno najsigurnija investicija

Hotel LONE ni na nebu ni na zemlji, ima li to sve uopće smisla? zašto se ne krene žešće prema vladi?
http://files.glasistre.hr/GlasIstre.pdf
na 17 stranici

obožavam strvine-posebno ovce

zašto se ne krene žešće prema vladi?
http://files.glasistre.hr/GlasIstre.pdf
na 17 stranici

Ovdje nije stvar samo naše standardne hrvatske administracije/birokracije nego se radi i o famoznoj "političkoj volji"odnosno vrlo delikatnim pitanjima konkretne političke naravi.

Da se radi o nekom drugom slučaju, nekoj drugoj lokaciji npr. u Dalmaciji stvari bi vjerojatno bile lakše riješene.

Iako to mnogi ne žele priznati, pogotovo sami sebi baš ljudi koji žive u Istri (radi se o njihovom "samozavaravanju", prirodnom ljudskom nemogućnosti da se suoče sa realnosti i sl.): Istra je delikatno političko pitanje za svaku a pogotovo "HDZ-ovksu" Vladu RH. Ne vezano za konkretni primjer, javna je tajna da zavlačenja u slučaju projekta u Istri bilo koje vrste: predstavljaju ("tajni") interes Republike Hrvatske!

Žalosno je, ali istinito, da većina Država svijeta kao jedan od top prioriteta imaju "rad na ujednačavanju razvoja svojih regija" a što u praksi u mnogim državama znači "ako neke regije nije moguće pogurati prema naprijed: one druge se moraju prema nazad!, jer viši je cilj ujednačavanje, a način je tek sporedna stvar – bilo jedne unaprijediti ili druge unazaditi, ono što je lakše u datom trenutku!".

To ima svoje fundamentalne razloge u želji svake Države za jedinstvom i dugoročnim teritorijalnim integritetom a što se pokazalo kroz povijest da narušiti može upravo neujednačen gospodarski razvoj.

Najviši cilj suvremene RH u pogledu Istre je čvrsto ju držati na način da se uguši svaka želja za bilo kojim oblikom samostalnosti a čemu je preduvjet ne odskakanje Istre u odnosu na ostatak i u gospodarskoj razvijenosti. Nekada je postojala ideja da se ostatak može približiti Istri, da je moguće surađivati na obostranu korist i sl. No kroz zadnjih 20 godina je to rezultiralo neprestanim izvlačenjem resursa iz Istre u Centralnu državu, nikakvim vraćanjem/investicijama, a unatoč svemu neprestanim udaljavanjem Istre od drugih dijelova po stupnju razvoja što postaje apsurdna stvar – disproporcija u uplatama i isplatama iz proračuna u državi koju karakterizira veliki udio države u BDP-u bi trebao nesumljivo voditi u obuzdavanju rasta razlika – ali u praksi ne radi! To je toliko čudno da Država mora naći nove načine kako Istru obuzdati dok se ne vidi kako ostatak usmjeriti prema naprijed. Obzirom da ne vrijedi višestruko ubirati poreza nego li je povrat, obzirom da ne vrijedi samo zapostavljanje državnim politikama kroz alokacije proračunskih sredstava, jedino što još preostaje je na sve moguće načine opstruirati pokušaje rada i privatnog kapitala. Najviši državni interes Vlade RH je time činiti sve što je u njihovoj moći u ovakvim i sl. otezanjima, natezanjima, zavlačenjima, "kupovanjima vremena" (vrijeme je novac!) kako bi se time dalo uz proračunsku raspodijelu ovo još datno usporenje gospodarskog razvoja ove regije – na korist "ujednačavanje gospodarskog razvoja RH radi dugoročne stabilnosti i teritorijalne cjelovitosti kao priroriteta od najvišeg državnog interesa".

Apsurd je u svemu tome što zapravo Istra za razliku od npr. slučaja Katalonije kada se gleda volja ljudi (ankete) uopće zaporavo i ne želi nikakvu samostalnost, ona jedino što želi, treba i zaslužuje je najnormalniju svuda u Europi uobičajenu regionalnu autonomiju (financijsku decentralizaciju) i ništa više, baš ništa više. Time Istra postaje zarobljenik iracionlanih strahova centalne države. I to je ono žalosno. Ovo nšta nije potrebno da se ovako radi, sve može biti normalno, ali kada se netko boji, onda radi gluposti, onda pravi štetu radi štete same a svi ti "viši ciljevi" su samo u njihovim glavama.

Istru ne bi trebalo uništavati, to ne treba više biti cilj RH, ali kada sami Istrijani toga nisu niti svjesni dovoljno, a ovi se ne žele ostaviti starih navika… i to je onda to.

Premijer FBiH: Federaciji prijeti potpuni gospodarski slom i bankrot
http://www.poslovni.hr/139700.aspx

Znači li da je sada vrijeme za rasprodaje? 😀 Ako sada ne utrže FDS, za godinu-dvije će to činiti za 1 KM. Valjda imaju pameti.

Ovo je pouka i za nas (Hrvatsku): ne smijemo se svojom neodgovornošču dovesti u takvu situaciju – jer kada se dovedemo, tada nema pomoći, tada kao i uvijek u životu: grijesi dolaze na naplatu! Netko je zaslužio "izgubiti obiteljsku srebrinu", zadovoljenje je pravde da se to odigra, da se time plati danak neodgovornosti. Mi se ne smijemo dovesti u takvu situaciju. Ali zamalo da jesmo.

AliG

Sumnjam de ce teko strelovito ici gore dokle god bude pad dobiti, jer vecina ljudi samo to gleda

I ja sumnjam da će narednih mjeseci prema gore, jer od kada traja ovaj bull, skoro godinu dana – rasla je više od CROBEX-a, to će se "tehnički" možda malo istitrati prvo a onda tek ponovno malo uspon.

No ako ćemo o dobiti, kako sad misliš to? Što ljudi gledaju a što ne? Ja sam mislio da gledaju neto dobit 😀 A ako će to gledati… onda se možda budu "pozitivno osjećali" jer neto dobit u 2009. kao što smo rekli je veća nego li u 2008., a u 2010. ćemo tek vidjeti, to je sad teško predvidjeti jer rade gadne akrobacije u duhanskom dijelu. Ali dok mi čujemo rez za 2010. za nekih godinu dana… pa ima ovo onda vremena još uletjeti u koliko hoćeš dugo razdoblje pozitivnog sentimenta… tko to može znati, jedino što se zna: tržište dionica je nepredvidljivo!

Ja sam mislio na pad dobiti iz 2007 u 2008.
Nekih 100 miliona kuna koliko me sjecanje sluzi

Inace lynx, da probas frisku ribu, a ne te brancine iz uzgoja.
Neka se nas Adris time bavi, ali ne bih ja to rado papija

New Report

Close