ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Eto i ja sam mjesečno na cigare prije puno više trošio

Plavi: Belišće je zvijezda Baranje! Koliki vam je NAV (netto asset value) na imovinu :)

Nije li TDR od početka ove godine preuzeo distribuciju cigareta. pad prihoda od prodaje moguće je povezati sa većim narudžbama u 4Q/2008 od strane starih distributera.

U svakom slučaju, manji gubitak, ali brine pad prihoda od prodaje. Trebalo bi vidjeti sa 4Q iz 2007, ali sad mi ne radi zse link na dionice.

Bilo je i za očekivati pad u odnosu na prošlu godinu, ali moram priznati da sam iznenađen ovolikim gubitkom. Osobito su mi čudni daleko manji financijski prihodi….kad se zna da su dionice uglavnom rasle tokom 2009-te (nakon katastrofe godinu prije).


Nije li TDR od početka ove godine preuzeo distribuciju cigareta. pad prihoda od prodaje moguće je povezati sa većim narudžbama u 4Q/2008 od strane starih distributera.

"PM USA’s domestic cigarette shipment volume for the fourth quarter and the full year of 2009 was negatively impacted by the FET increase, which occurred on April 1, 2009, a decline in trade inventories, as well as changes to PM USA’s pricing and promotional strategies on itsportfolio brands."

TDR može doslovno prepisati priču [lol]

Isto je utjecaj povećanja trošarina smanjio prihode (povećanjem cijene nije točno nadoknađen utjecaj trošarina, nego mislim da fali nekih cca. 1 % u cijeni kod većine brendova), isto je utjecala portfolio strategija marketinga (jeftinim brendovima cijene zadržane na konkurentskim razinama što je kod njih smanjilo cijenu pri proizvođaču i za nekoliko postotaka a ne samo 1 % kao kod Ronhill-a, a kako su kupci se okrenuli jefitnim brendovima to je ostavilo značajan utjecaj) i na kraju, ono što je ovdje vjerojatno obilježilo 4. kvratal: "decline in trade inventories" – naime cigarete se od TDR-a koliko ja znam… dobivaju isključivo za novac a ne "na 30 godišnji kredit" od proizvođača :rotfl: (kako bi mnogi naši trgovaci rado nabavljali svu robu) pa su oni u stisci s novcima vjerojatno svi do krajnjih granica napregnuli svoju "just-in-time" nabavu ne želeći imati niti dana nepotrebnih zaliha (jer zalihe cigareta znače pretvaranje keša u nelikvidnu imovinu) pa je vjerojatno rezultat 4. kvartala u prihodima TDR-a upravo kombinacija: pada potrošnje količinske (vjerojatno u skladu sa ostatkom godine), pada ostvarenih cijena (nepovoljnim mix-om brendova u prodaji) i sve na kvartalnoj razini još snažno udareno "politikom upravljanja zalihama u trgovini".
Naravno sve ovo na kraju ne treba niti uspoređivati sa kvartalom 2008. gdje je bilo sasvim suprotno: krcanje zaliha prije poskupljenja. Zato je razlika Q4 ’10 i Q4 ’09 tako ogromna (onda ih krcali, danas suprotno: metu skladišta 😛 ).

Zato je ove stvari potrebno gledati kroz punu godinu dana da se eliminiraju utjecaji ovako neobičnih kvartala kakav je 4. kvartal uvijek čudan čak i za TDR (jer i inače se u zadnjem kvartalu puno manje prodaje nego u ranijim) a da ne govorimo kakav je Maistri 4. kvartal 😛

Na razini godine, koliko se može rekonstrutirati, TDR bilježi oko 7 % manje prihode, i nažalost malo veće smanjenje dobiti… Ali mislim da je to privremeno i što se tiče našeg tržišta, premda naše kroz srednjoročnu budućnost neće biti tako jako važno kao što je sada.

U svakom slučaju, ono što je lijepo za oko (iako znamo da baš i nema razloga za veselje zbog privremenog pogoršanja operativnog rezultata TDR-a): neto dobit Grupe u 2009. raste u odnosu na 2008. za nekih cca. 7 % ovako na prvi pogled (a moglo je i puno više da sad Maistra nije opet napravila gadan gubitak), ali vidjet ćemo kada izađe cjelovito godišnje 🙂


@damdam

Kakva nejasnoća sa financijskim prihodima/rashodima? Oni su sasvim jasni, na razini kvartala: 81 mil kn kamata i tečajnih razlika i sl., i to je to, ostalo je zanemarivo (neraliziranih dobitaka od dugoročne fin imovine i sl. nema jer su dionice od 1.10 do 31.12. manje više na istim razinama). Glavno da nema u fin rashodima kao prošle godine onih 185 mil neraliziranih gubitaka 😛 A na razini godine je sve isto super: 258 mil kamata i tečajnih razlika i sl., ostalo sve sitno/nepromjenjivo kroz godinu dana, rashodi stanardno, kamata, tečajnih razlika i sl. oko 150 mil.. (tečajne razlike su ovdje najveći problem!, kuna je jačala, dinar, KM su slabile… to su glavni problemi). Na razini cijele godine: 100 mil kn neto prihoda od finacijskih aktivnosti… Puno bolje nego prošle godine kada je bilo isto 100 mil ali negativno! (unatoč tome što je tačaj onda pomagao, za razliku od sada kada odmaže)

Adris kandidat za kupnju Sunčanog Hvara


Adris kandidat za kupnju Sunčanog Hvara

Nevjerujem niti malo … ziheraški ADRS nema šanse da se upusti u ovu avanturu , a kupnja Sunčanog Hvara je upravo to , nesređeni vlasnički odnosi i veliki dugovi , čudni ljudi i bezbroj + problema ,
povukli bi u ponor HT i ZABU skupa a kamo li ove 2,5mlrd….

Kao da ADRS nije dosta minusa od turizma … i to Istarskog – otprlike duplo duža sezona od HVara … [lol] [lol] [lol]

smanjuje se minus.......


Adris kandidat za kupnju Sunčanog Hvara

Ja ne znam odakle medijama takva informacija, je li netko jednostavno izmislio, bubnuo tek tako da ima što pisati… Ali meni to, prema svemu što ja tu vidim, djeluje prilčno nerealistično.

Ne mogu razumijeti zašto bi Adris grupa uopće poželjela imati nešto s time. To mi nikako nije jasno.
Ako u tome ima bar mrvicu istine, onda oni nešto znaju što mi iz vana ne možemo vidjeti, na kraju krajeva – valjda i taj sam Orco nije baš takav bedak pa tu zbilja postoji neki razlog zašto su i oni nekada bili zagrijani da tu razvijaju turizam… ali meni kao amateru, koji ne zna ništa više od onoga što je javno objavljeno i dostupno za vanjsku analizu… ovo ne može biti jasno.

Možda ako to prodaju za 1 kn?? Uz otpis svih dugova prema državi… Ali čak i u takvom slučaju, ja osobno baš i nisam siguran da je ovo za Adris grupu nešto smisleno. Puno mi je lakše vjerovati da je ovo netko u potpunosti izmislio, nego li da tu ima i mrvicu istine.
Osim ako se ne radi o nekim složenim igricama, da bi možda Adris grupa to prihvatila primiti za 1 kn kao uslugu zapravo samoj Državi, a koja se onda tu uslugu obvezuje na neki drugi način vratiti… eto evenutalno u nekom takvom čudnom i kompliciranom slučaju – sve ostalo je za ne povjerovati.

Sunčani Hvar, nažalost, kao i prošli puta: mogu preuzeti samo neki špekulanti, Adris grupa nije špekulant nego ozbiljan investitor. Oni će nažalost možda čak morati prodati objekte u Vrsaru, kako bi se mogli u potpunosti posvetiti Rovinju… i sad nešto ovakvo, da bi otišli i na Hvar čak, to djeluje van svake pameti.

Pretvoriti jedan grad (Rovinj) u nešto što će na svjetskoj turističkoj karti biti sjajnije nego li je danas Dubrovnik – jako je velik izazov. Adris grupa si ne može priuštiti raditi čak dva takva projekta istovremeno. To je čak i za veliku Adris grupu: prevelik zalogaj.

Vaš link

Ono što tišti proizvođače duhana tišti posredno i Adris Grupu koja kupuje njihov duhan. Poslovanje poslovnih partnera i kooperanata treba jednako analizirati kao i samu kompaniju kojom upravljate. Sada polako izlaze na površinu sve negativne posljedice vladinih mjera koje je poduzimala na području trošarina, zakona o zabrana pušenja i ostalih mjera koje su isključivo loše djelovale na domaću duhansku industriju, kako proizvođače, tako i prerađivače duhana. Zaista rijedak primjer kako država stvara uvjete za razvoj stranih multinacionalnih kompanija na uštrb domaće industrije. Utjecaj multinacionalnih duhanskih kompanija na neke odluke preko utjecaja na organe Eu je očit.

Novci nisu problem. Novaca nema.


Vaš link

Ono što tišti proizvođače duhana tišti posredno i Adris Grupu koja kupuje njihov duhan. Poslovanje poslovnih partnera i kooperanata treba jednako analizirati kao i samu kompaniju kojom upravljate. Sada polako izlaze na površinu sve negativne posljedice vladinih mjera koje je poduzimala na području trošarina, zakona o zabrana pušenja i ostalih mjera koje su isključivo loše djelovale na domaću duhansku industriju, kako proizvođače, tako i prerađivače duhana. Zaista rijedak primjer kako država stvara uvjete za razvoj stranih multinacionalnih kompanija na uštrb domaće industrije. Utjecaj multinacionalnih duhanskih kompanija na neke odluke preko utjecaja na organe Eu je očit.


i neka sada netko kaže da nije država glavni izvor nelikvidnosti u zemlji! Država njima duguje još za 2008. godinu, pa to niti naši trgovački lanci nemaju tako stare neplaćane račune svojim dobavljačima. Naši velebni lanci su koliko je meni poznato račune iz 2008. godine dobvaljačim već uglavnom u potpunosti platili (ne broje se naravno oni koji su u bankrotu), na ovaj ili onaj način (u robi, ako se nema keša). Država bi svoje obveze vukla još u drugu godinu, pa to je sramota. Čak niti u RH nema drugih primjera tako sramotnog poslovanja kakav je primjer Države.

Ali naši seljaci su stvarno strpljivi. Dok sam čitao o svim tim prosvjedima proizvođača duhana u EU zadnjih mjeseci (npr. Bugarska i Grčka, oni od Nove godine praktički svakih 2 tjedna izlaze na ulice po tom pitanju) stvarno sam se čudio kako se naši ništa ne bune, ozbirom da imaju nekoliko PUTA manje poticaje nego njihovi kolege u navedenim zemljama!

Istina da njima TDR plati bitno višu cijenu nego li njima njihovi otkupljivači, ali to nikako ne može nadoknaditi tu veliku razliku, u svakom slučaju je financijski položaj naših seljaka bitno teži nego li iz tih EU zemalja u kojima rade strašne prosvjede već duže vrijeme – stvarno je bilo čudno što se naši nisu bunili jer imaju puno više razloga za to.

Bugare je Europska komisija pokušala umiriti odobrenjem od čak 434 milijuna kn poticaja za tih nekih 30 milijuna kg koliko su proizveli 2009, to ispada cca. 14,5 kn po kg poticaja samo!! Kod nas po zakonu je poticaj za 2009. 6,45 kn a što se 2010. smanjuje na 6,13 kn… a kao što vidimo, našima niti slova zakona ništa ne vrijedi. Lako obećaju a onda kada treba platiti: čekaj 2 godine!

Ali s druge strane, Talijani su već spremni za nultu stopu poticaja na duhan što bi cijela EU trebala kroz par godina postići… očito da je ovdje ipak stvar malo kompleksnija. Jedna je stvar što Država u našem slučaju daje za sada premale poticaje obzirom na slične zemlje u okruženju, druga stvar što i to što obeća ne ispunjava, a treća je stvar da zapravo i sami proizvođači moraju biti svjesni da im je jedini put postati konkurentni, ostvarivati vruhnske prinose i kvalitetu… jer samo tako će biti spremni za jednoga dana i ukidanje potacija. TDR odnosno Hrvatski duhani d.d. se kroz svoj sustav nagrađivanja kvalitete/prinosa trude seljacima pomoći koliko god je u njihovoj moći da se pripreme za ozbiljnu tržišnu utakmicu koja slijedi nakon što se svuda izjednače uvjeti, ukinu poticaji (u EU naravno, Amerkanci će svoje i dalje poticati i nelojalno konkurirati europskom seljaku…)… jedino što će pomoći je obarati rekorde u prinosu i kvaliteti istovremeno, svake godine!

Hrvatska ima šansu ulaskom u EU postati jedan od najjačih proizvođača, po prinosu i kvaliteti, uz bok Italiji, jednoga dana možda postanemo i bolji od njih! A ne premali niti u ukupnoj količini (> 5 %) Ali to sigurno neće biti zasluga naše Države nego eventualno Hrvatskih duhana odnosno TDR kroz svoju mudro usmjerenu strategiju suradnje sa domaćim seljacima.

Lynx
Ti si izgleda fulao post,zar to ne spada pod HRDH a ne pod adris* Adris je ionako prikrivena investicijska banka,neznam zašto ne otvore fond i pokažu šgto znaju o investiranju.Lako je bilo uz pomoć Zabe tražiti utopljenike.Zašto je dionica u podrumu?pišeš tu dizertacije i hvalospjeve za tvrtku koja nezna kuda će.Lako je bilo u neredu oko zemljišta,što će sada kada su ušli s Vrsarom u rat?isto i s Cucurinovom avanturom prema IDS.

obožavam strvine-posebno ovce


Lynx
Ti si izgleda fulao post,zar to ne spada pod HRDH a ne pod adris*

pa može i tamo, nekada pišem na temama članica Grupe, nekada na temi krovne kompanije. Mislim da je svejedno.


Adris je ionako prikrivena investicijska banka,neznam zašto ne otvore fond i pokažu šgto znaju o investiranju.

Adris grupa je društvo za upravljanje i ulaganje, to je puno ime, to je bit, i tako se ponašaju. O investicijskoj filozifji sam ja govorio već puno puta, kakvom je vidim i što mi tu odgovara a što ne.


Lako je bilo uz pomoć Zabe tražiti utopljenike.Zašto je dionica u podrumu?pišeš tu dizertacije i hvalospjeve za tvrtku koja nezna kuda će.

Ja ne mislim da ne zna kamo će, meni za sada sve izgleda vrlo smisleno. Istina da su neke stvari propustili, ali to koliko vidim nije bila njihova krivica. Oni ne mogu nešto kupiti od nekoga tko im to ne želi prodati. Teško je onda govoriti o tome kao o njihovom vlastitom propustu.


Lako je bilo u neredu oko zemljišta,što će sada kada su ušli s Vrsarom u rat?

Kakav rat. Koliko ja vidim oni ne žele nikakav rat. Onaj tko rat želi je možda Općina Vrsar. A ako to budu zbilja i dalje tražili… možda to i dobiju. Svakome po njegovim zaslugama. Osobno mislim da je za Grupu najpametnije da sve u Vrsaru rasproda – naime Maistra mora nekako naći keša za podmiriti dug od 900 mil kn, pa potom investirati u Rovinj… prodaja Vrsara je možda jedini izlaz u ovoj teškoj gospodarskoj krizi kada je svaki keš neprocijenjive vrijednosti. Adris grupa si sada sigurno ne može dopustiti rasipanje keša i zato je možda vrijeme za mijenjanje nekih starih planova.


isto i s Cucurinovom avanturom prema IDS.

Ne znam o čemu govoriš. Kakva avantura. Njegov privatni aganžman za opće dobro je njegova osobna stvar, hvale vrijedna, ali to ne treba previše povezivati sa firmom u kojoj radi i koje je 7 % vlasnik.
Isto tako, njegov odnos sa IDS-om nije "ratni" (s njegove strane barem, sada nećemo u detalje oko prljave anti-kampanje koju su vodili njegovi politički suparnici u predizborni vrijeme…) nego je njegova nezavisna lista spreman na konstruktivnu suradnju tamo gdje druga strana to prihvaća. Gledajući događaje oko donošenja proračuna i sl., stječem dojam da je kvalitetna suradnja itekako moguća samo kada obje strane prihvate takav pristup. Ako se nauče malo češće obostrano prigliti takav pristup, tada Istra zapravo ovim "dvostranačkim sustavom" u odnosu na jednopartijski koji je vladao do sada zapravo jako puno dobiva. Na kraju će Istra biti nešto kao Amerika sa svoje dvije stranke, malo će vladati jedna, malo druga… ali ipak sa nekim kontinuitetom osnovnih principa upravljanja, dakle nekom dugoročnom strategijom… a onda su tek detalji tko će tu dugoročnu strategiju trajnog razvoja i napretka i na koji način provoditi. Dobro je da ne uvijek isti nego da se izmijenjuju.

A onda je tek POSREDNO, za Adris grupu, kao i sve druge gospodarske subjekte, takva pozitivna politička klima je: dobra.

Nije dobro da netko s nekim tu "ratuje", suradnja je jedini put ka napretku. Pa pogledajte na kraju krajeva Rovinj i Adris grupu, ipak korektno surađuju, a također je to IDS. Eto vidite da nije stvar stranke koliko LJUDI. Ljudi su ključ svakog uspjeha. Imati kvalitetne ljude na upravljačkim pozicijama, u gospodarstvu, u politici… ključ je napretka svakog društva pa tako i istarskog, pa tako i svega gospodarstva u Istri.

Lynx
Ima Jesi li siguran da je ona riba iz Konzuma od Marimirne? ja sam svojedobno isto mislio i rekao super,tako se radi,mi vama trgovine mi vama police.Međutim,pogledam etiketu i nemogu vjerovati,brancini su od onog lukavca Kučića iz Postira,provjeriti ću ponovno.Osobno mislim da je marikultura puno bolja opcija od turizma,možda će Lone biti dobar potez jer će biti orjentiran na kongrese i poslovnu zajednicu,Monte je promašaj koji se nije trebao dogoditi,obićna šminka,hotel bez duše,Eden je bolji hotel.

obožavam strvine-posebno ovce

New Report

Close