ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@noiz

kako napreduje priča sa Iranom?

i ja sam pušio Walter Wolf i poslije sarajevskog Marlbora to je prva cigareta koja mi je bila ok
srećom, već 15 godina ne pušim

Ima li sta popusta za radnike


A za pad prihoda od 10% sam siguran,,iako bi više vjerovao da je i veći,,nažalost
Al takva je godina i bit će možda i teža za adris al uz sve to dobit joj je velika pa ne treba paničarit,,a i nakon toga ne zaboravite da dolazi sljedeća godina koja bi trebala bit jako dobra za grupu

Većina dioničara uvijek paničari kada je pad dobiti. Mase dioničara na zanima apsolutni iznos dobiti nego relativne promjene. Koliko god da je velika, koliko god da je ogromna: jedino što je prihvatljivo svake godine je "da te godine bude veća nego prethodne" a onda su dalje (važni) detalji "koliko je veća nego prethodne". I tako svake godine.
Kada god se radi o padu, sasvim je nebito sa koliko visoke razine i koliko je visoka i dalje, čim je "manje nego prethodne godine": dioničari paničare!

To naravno glupo, i naravno da je bitno "ono dugoročno" tj. "ukupna suma kroz dugoročno razdoblje" (diskontirana na današnju vrijednost) ali većina dioničara, što zbog kratkoročnog horizonta koji imaju, što zbog psiholoških efekata: redovito paničari čim nije rast! I bez obzira na razloge te pojave i bez obzira što će biti sljedećih godina.

Za 2009. godinu TDR na domaćem tržištu doživljava određeni pad… i uslijed pada udjela, i uslijed pada ukupnog tržišta obzirom na redukcije pušenja, a što se tiče prihoda i još dodatno uslijed toga što su i cijene mrvicu niže nakon prilagodbe novim trošarinama a najviše od svega zbog pojave da su potrošaći pritisnuti krizom snažno krenuli u "trading down" – prelaze sa skupljnih na jeftinije brendove (i to je i glavni razlog prelaska i na konkurenciju – prelaze na jeftinije brendove, što TDR-ove, što konkurentske – što je u neku ruku utješno, bolje nego da prelaze iz skupljih u strane skuplje – e sada su u IN jeftine cigarete…).

TDR na domaćem tržištu vjerojatno ostvaruje nekih 10-ak % manje prihode, dobit vjerojatno na sličnim razinama kao prošle godine, u svakom slučaju ne vjerujem da je pad od baš 10 % (mogli su napraviti još neke uštede na rashodnovnoj strani) pa ukupni rezultat ovisi o izvoznim tržištima – to zbilja ne znam kako ide, ali pretpostavljam da su u Srbiji još rasli… ali pitanje je da li je dovoljno da nadoknadi pad u RH u ovoj iznimno nepovljnoj godini.

Što se tiče sljedeće godine (koje sljedeće, 2011. ili 2010.? :D), zašto kažeš jako dobra? U duhanskom sektoru? Možda misliš na to da će do tada private label u Njemačkoj možda proraditi punom parom? 😉 I da će biti nešto od tog Irana? To bi sve bilo zanimljivo, i vrlo poželjno 😀 Jer ovo što rade u BiH, nikako neće biti ugodno za dobit duhanske divizije u 2010. godini a vjerojatno niti 2011. Prema mojim kalkulacijama oni namjerno idu raditi gubitak u BiH kako bi povećali udio… a onda će valjda podignuti cijene i imati veću dobit koja će ovo nadoknaditi i biti osnova za daljnju stabilizaciju snažnog položaja u BiH. Baš bi nam dobro došli ti EUR iz Njemačke da neutraliziraju vratolomije u BiH pa da nakon 2009. koja bude možda i malo smanjene profitabilnosti, 2010. i 2011. porastu unatoč svemu, nakon čega od 2012. pa na dalje… sve bolje i bolje!

Što se tiče turizma, misli li netko da će 2010. biti laka?? Mislim da baš i neće, ali ako se Maistra dobro pripremi, ima šansu ponoviti ovogodišnji rezultat.

Uglavnom, za dioničare koje zanima samo konačna brojka u računu dobiti i gubitka, jedno bi trebalo biti sigurno: neto dobit 2009. bi trebala biti veća od neto 2008. jer su prva 3Q jednaka, a sada bi 4. kvartal trebao bolje izgledati i pod uvjetom da je duhan loše poslovao u Q4 jer godinu ranije je tu bilo nekih bar 150 milijuna kn neraliziranog gubitka od financijske imovine sve skoncentriranog u tom kvartalu (padom CROBEX-a sa 2990 na 1722). Sad nema šanse da 4Q bude tako "ružan", osim ako Monte Mulini nije napravio neki strašan gubitak, ali ne može ni on toliko puno [lol]

Pa mislio sam da će 2010 sigurno bit teža od 2009,,brzo će se to vidit,,kao šta ja vidim i o tome sam pisao al izvješća izlaze nakon par mjeseci,,al mislim da će i 2011 krenut i bit puno bolja jer za njemačku se već rade veće količine,,nije to neka enormna količina al bitno da se obujam povećava,,nadam se da će se oporavit i ostala tržišta,,te male postotke što smo izgubili bar i to je već uspijeh velik,,vratit se na stare tračnice…
Ljudi će sigurno manje pušit i gledat svaku cigaru kad je besparica,,al kad se oporavi ekonomija i opće stanje mislim da će se i adris oporavit,,i duhanski i turistički sektor,,iako turistički dobro stoji kad se gleda druga tržišta,,samo kad bi počeli i gradit one projekte koje su si zacrtali
Al tu ih najviše zajebava grad,,jer grad nema para za pratit te projekte pa ne grade infrastrukturu kao šta je dogovoreno,,i onda sve staje
Zato jedva čekam da prođe ova 2010 što se tiče adrisa i uvjeren sam da sljedeća će bit uspješna i pokrenut sve šta su si zacrtali,,oni su ziheraši pa možemo bit mirni;-))


Zato jedva čekam da prođe ova 2010 što se tiče adrisa i uvjeren sam da sljedeća će bit uspješna i pokrenut sve šta su si zacrtali,,oni su ziheraši pa možemo bit mirni;-))

I ja tako mislim 😉

A kao još jedan osvrt na duhansku industriju u globalu:

Mislim da je za forumaše korisno prijeneti sažetak prekjučerašnjeg "Earnings Conference Call"-a u dijelu koji govori o cigaretnom dijelu biznisa, krovne kompanije (Altria groupa, Inc.) vodećeg nacionalnog proizvođača cigareta (PM USA) jednog velikog, dalekog, razvijenog tržišta… (USA) ali koje može biti zanimljivo jer neke analogije su za ovu industriju univerzalne.

Sažetak:

"Uslijed povijesno velikog povećanja federalnog poreza na cigarete, kombinirano sa najtežom recesijom od Velike depresije, građani USA su u 2009. godini snažno smanjili potrošnju cigareta. Količnski pad tržišta je bio 8 %, i što je u skladu sa njihovim očekivanjima.

PM USA je doživio pad od 10 %, što također drže očekivanim i solidnim rezultatom a gdje su posebno ponosni na svoj najjači brend (Marlboro) čiji je tržišni udio pao tek 0,1 %. Pad veći od tržišta (= pad udjela) su prije svega generirali slabiji brendovi.

Međutim, PM USA unatoč rastu cijena ovako snažnim količnskim padom ipak bilježi i značajan pad prihoda (6,2 %) s čime ne mogu biti u potpunosti zadovoljni. Operativne dobiti je narasla po stopi od 5,5 %.

Također, posnosno ističu da je ukupni prinos za dioničare u 2009. godini (kapitalni + dividendni) 39,1 %, čime je pobijeđen ukupni dionički prinos S&P 500 indeksa, kao što je to bio slučaj i svake godine od zadnjih 10.

Za sljedeću godinu (2010.) predviđaju jednako teške uvjete poslovanja. Zaradu po dionici projiciraju kao 6-8 % rast."

Primjetio sam da i ovdje na ovoj temi neki brkaju pojmove, stavljaju duhnske kompanije u isti koš "sa običnim kompanijama" pa kataklizmički govore o temama kao što su kombinacija pada tržišta + pad udjela na tom tržištu… Ja sam već govorio o tome kako je operativni rezultat ono bitno, a ovaj "daleki primjer" koliko god bio dalek – zanimljiv je i neke fundamentalne zakonitosti ove industrije lijepo ocrtava. TDR svoju 2009. vjerojatno nije odradio ovako dobro kao PM USA svoju a niti će 2010., ali se ipak vjerojatno solidno snalazi a perspektive daljnjeg razvoja poslovnog sustava su na čvrstim temeljima.

Evo i ovo što čujemo od kolege noiza da u Njemačku neke količine već stvarno i idu… veseli, i sam PM USA drži značajan dio private label segmenta na svom tržištu… tako da to nije "sramota" niti za velike niti za male, to je način kako optimirati proizvodne kapacitete i nešto usput još zaraditi.

Ajmo, ajmo
i uz sve ove minuse, padove ipak najbolji rezultat na ZSE.
Budućnost: treba povečati prihode u turizmu i mare kulturi. Tu mora biti prostora za rast jer inače bi to bile loše investicije. Što se tiče cigareta, tu će biti gužva. A valjda će Iran imati pozitivne učinke na poslovanje Adrisa. Investirati treba u taj segment u najbližem okruženju, pogotovo u djelu distribucije a i proizvodnje (FDS). Jedino tako je moguće povečati udio na nama poznatim tržištima.

http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/MAIS-fin2009-4Q-NotREV-K-HR.pdf
http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/ADRS-fin2009-4Q-NotREV-K-HR.xls

Kao što vidimo po ovim privremenim rezultatima za Q4, Maistra je opet napravila gadan gubitak u zadnjem kvaratlu, još i puno veći nego prošle godine da će godina opet ispast negativna (cca. 50 mil kn).

Ali prema svemu sudeći, duhan se kao što smo i rekli drži solidno, pa će neto dobit ako je želimo gledati, mada sad Maistra uistinu napravila zaokret iz plusa +17 u ružni minus, sve skupa bi svakako trebalo biti više nego 2008. godina. Ali zbog Maistre nažalost tek cca. 7 % veća nego li 2008. Ako se ovi privremeni rezultati ne promijene 😀

Adris Grupa: Gubitak u četvrtom kvartalu 69,5 milijuna kuna

Autor/izvor: SEEbiz
ROVINJ – Grupa Adris u posljednjem je lanjskom tromjesečju zabilježila neto gubitak od 69,5 milijuna kuna u odnosu na 96 milijuna kuna gubitka u istom razdoblju godinu ranije.
Ukupni prihodi grupe (ZSE:ADRS-R-A) u četvrtom su tromjesečju 2009. bili 8 posto niži te su pali s 817,17 na 751,7 milijuna kuna. Pritom su prihodi od prodaje sa 706,2 milijuna kuna u zadnjem kvartalu 2008. pali za 17,8 posto na 580,2 milijuna kuna. Drastično su smanjeni financijski prihodi grupe koji su sa 229,7 milijuna kuna u 2008. pali na samo 31,2 milijuna kuna u četvrtom tromjesečju prošle godine.

Ukupni rashodi Adris grupe (ZSE:ADRS-P-A) smanjeni su za 6,4 posto, sa 870,9 milijuna na 815,3 milijuna kuna. Među poslovnim rashodima najviše je povećana stavka "rezervacije", sa 46,4 milijuna na 90,4 milijuna kuna u četvrtom prošlogodišnjem kvartalu.

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!

http://seebiz.eu/hr/tvrtke/industrija/adris-grupa-gubitak-u-cetvrtom-kvartalu-69%2c5-milijuna-kuna,67343.html

20ak miljuna više dobiti nego lani na razini godine?

ITALY’S 2MILLION NEW SMOKERS
http://www.express.co.uk/posts/view/155211/Italy-s-2million-new-smokers

Ovo je konkretni primjer onoga o čemu sam ja već pisao ovdje. Kako su državne politike iracionalne, a ponajmanje vezane za zdravlje ljudi, pogotovo zdravlje pušaća, a jedino što ih zanima je punjenje proračuna preko leđa onih kojima je najteže.

Umjesto da se bore protiv mafije, umjesto da nešto poduzmu kako bi se smanjile te esktremne regionalne razlike u životnom standardu, da se potrude smanjiti nezaposlenost… Ne samo sada u ovoj krizi koja je jako teško pogodila Italiju, nego i zadnjih 10 godina promašene gospodarske politike, vladavine korupcije i mafije koja je jača nego ikada oni jedino što znaju je dizanje poreza na cigarete, pa onda da budu uvjerljivi da stvarno misle na zdravlje a ne proračun i to ograničavanja upotrebe … I kako im se to vrati?? To očito nije pravi put. Ovako je samo još gore, ljudi su nezaposleni, aksiozni, i puše više nego prije a kako su cigarete skuplje nego prije, to ih u ovoj teškoj situaciji taj novčani gubitak dodatno boli, pa su još više u nervozi pa onda još više puše… to je začarani krug. Kojega stvori ona budala koja odluči preko leđa onih najsiromašnijih puniti proračun. A pitanje da li su budale, naime njima očito nije bio cilj utjecati na smanjenje pušenja nego njima odgovara sve što puni proračun – pa makar i na ovako ne fer način.

Najveći je problem što se ovako samo još povećava i šverc cigareta. U Njemačkoj je 20 % cigareta sa crnog tržišta, pitanje tek koliko je onda u Italiij. Jedini koji dobivaju u svemu ovome je mafija. To za Italiju nije čudno. Ali mnogi su se čudili kada sam ja, analizirajući tko ima kakve interese u tome, posumnjao da iza našeg povećanja poreza ne stoje samo rezultati lobiranja BAT-a i PM-a u Bruxellesu nego da je to vjerojatno bar dijelom i rezultat sprege državnog vrha sa "podzemljem". A onda retorika ministra zdravstva tu služi kao paravan, da se prikrije veza sa mafijom glumeći da je zapravo zdravlje pravi motiv. U redu je ograničiti upotrebu duhanskih proizvoda na javnom mjestu (da zaštitimo nepušaće), u redu je ograničiti reklamiranje (da smanjimo dostupnost maloljetnicima), ali držati previsoke razine poreza: nema opravadanje. Može se pušaće "nagovarati" da prestanu pušiti, mada u suvremenom društvu ne bismo trebali imati državu kao "dadilju" nad slobodnim odraslim ljudima, ali ići sa tako nasilnim metodama "nagovaranja" kao štu su dizanje poreza – to nije opravdano, to je isključivo rezultat želje za punjenjem proračuna preko leđa onih kojima je najteže, a uz usputno pogodavanje crnom tržištu (što je u nekim dražvama, ne kažem da je i u našoj, ali u nekim državama zapravo glavni motiv u dizanju poreza).

Sve više ljudi oko mene prestaje pušiti,recesija u svjetu uništava turizam,pogotovo elitni,ne izgleda mi dobro…

Plavi: Belišće je zvijezda Baranje! Koliki vam je NAV (netto asset value) na imovinu :)

New Report

Close