ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Rekao sam da je moje mišljenje da razlika ne treba biti veća od 10 %, ukoliko je veća: zna se koju treba kupovati. Ukoliko je manja: zna se koju drugu treba kupovati. Prosječan investitor koji je kupovao u više navrata će vjerojatno imati neki mix jedne i druge ovisno o cijenama koje su mu se nudile u vremenima kupnje.

ovih 10% je diskutabilno u slučaju preuzimanja. u varijanti da Adris prodaje samo TDR, onda tih 10% stoji, ali što ako netko radi TDR-a preuzme cijelu grupu. Onda P-A vrijedi drastično manje.

goldy, 27.01.2010. u 12:11
ovih 10% je diskutabilno u slučaju preuzimanja. u varijanti da Adris prodaje samo TDR, onda tih 10% stoji, ali što ako netko radi TDR-a preuzme cijelu grupu. Onda P-A vrijedi drastično manje.

Zašto ?

smanjuje se minus.......


Rekao sam da je moje mišljenje da razlika ne treba biti veća od 10 %, ukoliko je veća: zna se koju treba kupovati. Ukoliko je manja: zna se koju drugu treba kupovati. Prosječan investitor koji je kupovao u više navrata će vjerojatno imati neki mix jedne i druge ovisno o cijenama koje su mu se nudile u vremenima kupnje.

ovih 10% je diskutabilno u slučaju preuzimanja. u varijanti da Adris prodaje samo TDR, onda tih 10% stoji, ali što ako netko radi TDR-a preuzme cijelu grupu. Onda P-A vrijedi drastično manje.
[/quote]
Ovo su bajke. NEMOGUĆE je da netko preuzem Grupu. Gospoda u Rovinju bi dali i svoje živote u tom cilju da na BILO koji način (naravno legalni) spriječe takav razvoj događaja.

Pa i cijeli Statu grupe je tako zakukuljito složen (da meni nije jasno da to može tako, da je u skladu sa Zakona RH) da zapravo onemogući bilo koga da neprijateljski preuzme Grupe (a od prijateljskog pogotovo ništa).

Naime, oni mogu bilo koga proglasiti da je konkurent grupe (jer su već u puno industrija) a Statut im omogućava da dionice koje su dopale u ruke konkurenta POVUKU i PONIŠTE – pa neka se on slika [lol] Svatko kome bi palo na pamet raditi takvo nešto bi prvo trebao pročitati Statut i vidjeti da preuzeti Grupu u praksi praktički neizvedivo nikako osim prijateljski – a oni nisu raspoloženi za prijateljsko 😀


Lynx, 27.01.2010. u 12:37
ovih 10% je diskutabilno u slučaju preuzimanja. u varijanti da Adris prodaje samo TDR, onda tih 10% stoji, ali što ako netko radi TDR-a preuzme cijelu grupu. Onda P-A vrijedi drastično manje.

Zašto ?
[/quote]
zato što preuzimatelj ne mora objaviti Ponudu za preuzimanje za dionice koje ne nose pravo glasa – što bi u slučaju da preuzimatelj baš i nema para pa mu nije cilj preuzeti sav temeljni kapital nego samo kontrolu nad društvom mogao mu biti logičan izbor.

U tom slučaju bi Grupa dobila novog vlasnika većina prava glasa a dioničari povlaštene bi i dalje ostali povlašteni dioničari samo sa drugim vlasnikom većine glasačkih dionica.

Kupcu to možda odgovara (ako nema para, a dionice koje kupuje kupuje jako skupo). Jedina mu je mana što prilikom isplate dobiti, mora isplaćivati i povlaštenima i tako manjinskim odlazi skoro pola rezultata makar on imao i 100 % prava glasa obzirom da ima tek nešto više od 50 % temeljnog kapitala. To je moguće jer danas su takva vremena da nitko nema keša, svi štede i moguće je da netko želi tek minimalan broj dionica za kontrolu poduzeća a ne zanimaju ga sve dionice (pa kada i daje javnu ponudu moli Boga da se nitko ne javi da ne mora još iskeširati…)
Npr. to bi trebala biti i strategija Adris grupe prilikom preuzimanja drugih društava, preuzeti 51 % i gotovo – ostatak se čuva za druge akvizcije!

Ali ovdje je to u praksi nemoguće jer nitko ne može neprijateljski preuzeti Grupu. Prijateljski je besimisleno jer je Grupa "način upravljanja kapitalom" vlasnika Grupe, i oni u procesu upravlanja mogu odlučiti prodati TDR d.o.o. ili bilo koju članicu, ali nem smisla prodavati "cijeli sustav koji su za sebe i naredna pokoljenja fino posložili", to je kao da prodaješ auto i garažu u svojoj kući u paketu sa autom. Garažu ostaviš za nove automobile i nove namjene i sl., a prodaješ samo automobil.

goldy, 27.01.2010. u 12:39
omogućava da dionice koje su dopale u ruke konkurenta POVUKU i PONIŠTE – pa neka se on slika

Niti to mi nije jasno ?

Bilo bi OK , al prvo da skupe 95% ..[lol] [lol]

Samo svoje KUPLJENE mogu poništit , al nikad neće jer si daju SAMI SEBI BADAVA …
zA NAGRADE …

smanjuje se minus.......


Statut im omogućava da dionice koje su dopale u ruke konkurenta POVUKU i PONIŠTE – pa neka se on slika

Jesi siguran u ovo? što je bitnije- zakon države ili statut društva u slučaju da su međusobno isključivi?

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.



Statut im omogućava da dionice koje su dopale u ruke konkurenta POVUKU i PONIŠTE – pa neka se on slika

Jesi siguran u ovo? što je bitnije- zakon države ili statut društva u slučaju da su međusobno isključivi?
[/quote]
Zakon države koliko je meni poznato, ali pretpostavljam da su njihovi pravnici to pametno napravili i znaju što ih ide. Jer prava dionica su uvijek propisana statutom i prospektom izdavanja, gdje se vidi da li su i pod kojim uvjetima prenosive, kako se mogu povući, izdati nove… nisu sve dionice iste. Pa je to valjda pravilno složeno da nema rupa. Ipak je Cuccurin majstor za traženje rupa u zakonima a dioničko pravo mu specijalnost, pa nije valjda onda sam zeznuo i ostavio rupe i to u svom području baš [lol] A vjerojatno je korištena i ekspertiza vanjskih pravnih stručnjaka…

Jer nama nikome nije u interesu npr. da u slučaju ovakvih problema da društvance iz Rovinja odluči promijeniti državu u onu koja bi imala prihvatljivije zakone (jer na finaniranje odcjepljenja Istre od RH bi se moglo potrošiti svih 3 mlrd keša kao od šale… takvo što nam zbilja ne treba).

Zato nadajmo se da je garaža u kući sigurna od prodaje, a automobile ćemo već prodavati kako bude potrebe. Besmisleno je da netko uopće krene u preuzimanje garaže radi automobila kada u međuvremenu automobili mogu npr. i pobijeći 😀 Zašto npr. Adris ne bi BAT-u na brzinu prodao TDR i brzo isplatio dividendu iz toga u slučaju da PM krene muljati sa dionicama Grupe i nađe neko zakonsko uporište u svojim aktivnostima?

U svakom slučaju u čvrstim rukama je više od 25 % prava glasa. Pa kada bi netko nekim muljažama i došao do preko 50 % redovne, kako se riješiti Vlahovića i Cuccurina koji bi do kraja života pravili probleme novom većinskom vlasniku dok ga ne izlude do kraja?? [lol]

Meni je to toliko sve besmisleno da mi nije jasno zašto o tome raspravljamo. Nema smisla da netko uopće krene kupovati tuđu garažu u tuđoj kući ako hoće samo njegov automobil. To je toliko besmisleno da ne znam tko bi to radio ali kao što vidimo: ekipa u Rovinju se štiti i od najbesmislenijih rizika – to je ono što ja kažem da su ekstremni ziheraši. Oni ne ostavljaju baš nigdje nikakvu "rupu".

Tko hoće kupiti TDR d.o.o.: neka dostavi vlasniku (Adris grupa d.d.) kvalitetnu ponudu, pa će se možda razmotriti, sve ostalo su nebuloze.



Statut im omogućava da dionice koje su dopale u ruke konkurenta POVUKU i PONIŠTE – pa neka se on slika

Jesi siguran u ovo? što je bitnije- zakon države ili statut društva u slučaju da su međusobno isključivi?
[/quote]
evo ukratko, koga zanima pravo, kada smo se već uhvatili pravnih priča: Zakon o trgovačkim društvima, članak 352 govori o prisilnom ili naređenom povlačenju, a naš članak 11 koji govori isto o tome – ne znam zašto ne bi bili usklađeni pa da nastane neki problem glede toga. Pravno sve čisto i jasno 🙂

Adris je puno puta preuredio pravilnike i Zakone na svoju korist. Isto kao što provodi pametne akvizicije i ulaske u vlasničke strukture.

Sjetite se kako je BAT prošao u TDZ. Dok ih nisu uništili, nisu stali. Kad su izgubili licencu za Marlboro, povukli Marlboro iz Tiska, na osnovu svog 25% udjela. Sad Japan tobacco najavljuje dolazak sa Camelom i Winstonom. Ne znam gdje će prodavati te cigarete i tko će ih distribuirati. I ne sviđa mi se što čujem od ljudi da viđaju lepog Draškovića po Rovinju.

Ali… to samo pokazuje da su sposobni i da to očito dobro rade. Plus što se diversificiraju na marikulturu i turizam, nekretnine. Mislim da se može poželjeti raditi u takvoj tvrtki.

No respect

Lynx, SLK
na brzinu sam malo pročitao Vašu diskusiju.
veliki je upitnik koliko pravilnik može ograničavati trgovinu dionica, regulirajući i eventualno poništenje, JER SVE MORA BITI U SKLADU SA ZAKONOM!!! ( vjerojatno se mora paziti i na zakone Europe koji reguliraju trgovanje dionicama ) Jedno je što BI NAMA PASALO I ŠTO BI MI MOŽDA HTJELI a drugo su pravila ZA SVE koja moraju ZA SVE BITI ISTA!!!!!!
Tako da bilo kakva poništenja kupljenih dionica na tržištu ( osim ako kupuje ADRIS ) JAKO UPITNO!!!

Firma je super ali je management lokalpatriotski orijentiran što je malo koči
u razvoju, ali se to u ovoj krizi pokazalo dobro.

Po meni japan Tobacco nema puno šanse sa Winstonom i Camelom iako se radi o poznatim brendovima. U Hrvatskoj ne postoji navika pušenja tih cigareta za razliku od Marlbora koji ima svoj kontinuitet još iz vremena kad ga je proizvodila FDS.

TDR-u nije prijetnja po meni niti Marlboro koji će imati uvijek svoje tržište, već razne varijante Philip Morrisa koje Marlboro vuče za sobom, a koje grizu tržište Ronhillu

New Report

Close