ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

HUPZ sam naveo kao iskorak u širenju biznisa s kojim se bave. Nemam uopće predodžbu po kojoj cijeni bi se to moglo kupiti i da li je uopće na prodaju.

I ja se slažem s tobom da domaći kapital treba imati prednost jer je to dugooročno isplativije.

Priča da će Adris naći sposobnu upravu koja će voditi Podravku prema zvjezdama, to zaboravi.

Vlasnik mora imati viziju kako raditi profitabilan biznis sa Podravkom, a Adris grupa to nije. Oni mogu financirati projekt preuzimanja, ali skupa s nekim tko zna što sa Podravkom.

Ja bi na njihovom mjestu prvo kupio neku banku,
to nekako lijepo zvuci, ja imam banku. To bi bila hrvatska banka koja bi vjerujem rasla nevjerojatnom brzinom. Evo prvi bi ja ugasija postojece racune i otvorio novi racun u Adris banci.

Ja se slažem da bi kupnja Podravke bio pogrešan potez. Kao prvo Podravka je čedo Koprivnice i tamošna politika i ljudi neće biti skloni nijednom "strancu" koji bi preuzeo tu tvrtku. Bojim se da bi bilo dosta problema i sa sindikatima i lokalnim političarima. Pretpostavljam da bi strancima bilo lakše u tom pogledu jer ne bi lokalna politika preko državne politike (Vlade RH) mogla raditi takav pritisak kakav bi mogla raditi na Adris. A druga stvar je to da bi to bilo preveliko horizontalno širenje u pogledu djelatnosti koje Adris Grupa ima u svom djelokrugu. Jedino ako će se prodati npr. turistički dio (ili duhanski) pa se Grupa posveti prehrambenoj industriji.
I Agrokor je pokušao uči u bankarske vode (kupio je KBZ) ali je izašao iz toga jer to nije njihova core branša.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Ja se slažem da bi kupnja Podravke bio pogrešan potez. Kao prvo Podravka je čedo Koprivnice i tamošna politika i ljudi neće biti skloni nijednom "strancu" koji bi preuzeo tu tvrtku. Bojim se da bi bilo dosta problema i sa sindikatima i lokalnim političarima.

ako je tako: onda su i zaslužili to što imaju, i neka dovijeka budu tako jadni – Bog je pravedan – onima koji su zaslužili daje bolje sutra, napredak… oni koji ne razumiju ništa osim balkanske korumpirane kaljuže: neka se u njoj valjaju do Kraja Svijeta. To je njihov izbor. Adris ne mora u Koprovnicu ako ga ne žele – ali neka se onda kasnije ne bune ako Adris preko neke druge kompanije postane konkurencija Podravci a koja pod konkurentskim pritiskom i poklekne jednoga dana… Ja sam htio nešto što je obostrano korisno jer mi je žao grubim metodama na domaće kompanije – ali ako oni ne žele obostranu korist: njihov problem.


Pretpostavljam da bi strancima bilo lakše u tom pogledu jer ne bi lokalna politika preko državne politike (Vlade RH) mogla raditi takav pritisak kakav bi mogla raditi na Adris.

Ne mogu zamisliti da bi politika radila pritiske – pa to je onda stvarno vrhunac bezobraštine. Da kompaniji koja uplaćuje 4 % prihoda proračuna godišnje ideš raditi probleme… ako je to istina: onda smo stvarno jadna zemlja – iz koje treba pobijeći što prije.


A druga stvar je to da bi to bilo preveliko horizontalno širenje u pogledu djelatnosti koje Adris Grupa ima u svom djelokrugu. Jedino ako će se prodati npr. turistički dio (ili duhanski) pa se Grupa posveti prehrambenoj industriji.

Od turizma će se možda prodati jedan dio (Vrsar) ali turizam (kroz Rovinj) ostaje jedna od glavnih divizija Grupe. Duhan također – barem do daljnjeg. Vjerojatno nisi upoznat sa strategijom Grupe ali njima je upravo cilj se diverzificirati u prehrambenu i/ili financijsku i/ili energetsku industriju na način da jednoga dana, "nove industrije" tog "konglomerata" u koji se žele pretvoriti svojim rastom bržim od rasta duhanskog biznisa postanu dominantne u strukturi prihoda i dobiti Grupe.

Cilj je da čim prije stvari "koje nisu duhan a možda niti turizam" preteknu ove prve dvije – zato je važno to širenje.

Oni se brinu o dugoročnoj stabilnosti poslovnog sustava kao cjeline i zato je važno ući i steći dobre pozicije u kvalitetnim tradicionalnim industrijama. Radi se konzervativnom pristupu a koji misli na extra-long staze.

Jednog dana u duhanskom biznisu neće biti moguće funkcionirati ako nisi ozbiljna multinacionalna kompanija – zato se Adris planira na vrijeme pripremiti za eventualnu mogućnost da TDR d.o.o. ne postane značajna multinacionalna kompanija na način da taj prijelaz eventualnim potpunim izlaskom iz duhanskog sektora "bude gladak" – dakle tada duhan već mora postati "manji dio Grupe" pa izlazak da ne ostavlja niti kratkoročne posljedice osim dugoročno korisnog novca dobivengo u jednom trenutku.

Nije ovdje želja "prodati duhan kao glavni izvor zarade" nego prodati duhan jednoga dana "kao dio povijesti Grupe" tj. nešto što je Grupa već dobrano nadrasla i na neki način se time "restruktuira" odbacivanjem onih dijelova koji su manjih potencijala za daljnji razvoj.

Adris grupa će kroz ovako kompleksnu granu (duhanski biznis) puno toga naučiti, steći neprocjenjiva iskustva… da će u budućnosti biti sposobna voditi bilo koju drugu industriju odnosno cijelu paletu industrija u jednom snažnom i stabilnom sustavu koji može trajno opstati akter svijeta kao snažna multinacionalna kompanija.

7,000 komada ukupno na kupnji R-A po 300 kuna [thumbsup]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.

..meni je jedino malo smješno, da ADRS-P-A na ZSE, vrijedi manje od dionice Podravke?! [tongue]

sutra je novi dan.

Normalno , pa ADRIS -a dva , imaju skoro 3# više izdatih dionica ….
I 3# veću tržišnu kap…
ništa čudno ….

smanjuje se minus.......


..meni je jedino malo smješno, da ADRS-P-A na ZSE, vrijedi manje od dionice Podravke?! [tongue]

Da,,,,a zamisli jamnica "vrijedi" 38000 kuna!!! [wink] [tongue]

Nikad se ne znojim dok plaćam ,znojim se dok cijenu dogovaram.


..meni je jedino malo smješno, da ADRS-P-A na ZSE, vrijedi manje od dionice Podravke?! [tongue]

ovo me uvijek sjeti na brokerske dane:

– Dobar dan, ako može Jamnica na 100,000, Konzum i Montmontaža na 40,000, onda može i Pounje bar na 10,000 – dajte mi par komada! [lol]

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Problem je što Tedeschi ima nešto malo više od 50% pa ozbiljna dokapitalizacija ne dolazi u obzir (eventualno da Emil posudi pare ili da uskoči tata Stevo sa novcima iz IPO).

Nije Stevo nego Svetozar i umro je čovjek prošle godine.

No respect


Ma bilo je to još tamo potkraj 2006. Rasprave tipa koliko bi se više trebalo na tržištu vrednovati R od P izdanja – naročito nakon isteka ugovora 31.12.2009. godine. Ugledan forumaš i broker Milken smatrao je te zastupao tezu od čak 30%. Ja se naravno s time nikako nisam slagao. A što se tiče ovoga "To da će povećana količina na prodaji R-A biti problem za cijenu dionice… mislim da ne treba s time špekulirati, kako se pojača prodaja, tako će se pojaviti i kupnja obzirom na novootvorenu mogućnost ulaganja većih količina i u taj rod" upravo tako će i biti. Dosadašnja praksa na burzi je pokazala da je povećanje likvidnosti, free floata ili nazovite to već kako želite – djelovala na porast cijene, naročito ako je u pitanju kvalitetan papir.
Ali da bi sljedeće godine razlika u cijeni između R i P izdanja mogla iznositi više od 10% – to vjerujem. Zbog čisto psihološkog momenta.

Ovo je zaista bilo predvidljivo. Na kojoj cjenovnoj razini će se uspostaviti ravnoteža? 450??
U ime ovog prodora i HT bi mogao značajnije potegnuti – fondovi neće baš puno R izdanja Adrisa (po trenutnim cijenama) moći kupiti

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

New Report

Close