ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


koliko sudjeluje TDR u ukupnom postotku Adris grupe???
Od 16 miliona dionica koliko bi "otpadalo" na TDR????
gospodin Lynx sigurno zna i unaprijed zahvaljujem!!!!

mladi gospodin Lynx odgovara:

Čini mi se da je pitanje pogrešno postavljeno. Nisam siguran da znam što misliš pod tim "koliko TDR sudjeluje u ukupnom postotku grupe".

Bitno je jedno: TDR je u 100 % vlasništvu Adris grupe.

Ostalo su trenutne "statistike". Mi možemo govoriti koliki je udio kapitala TDR-a u konsolidiranom kapitalu Grupe (možda je to tvoje pitanje?) ili koliki su prihodi TDR-a u konsolidiranom prihodu Grupe, ili kolika je dobit TDR-a u konsolidiranoj dobiti Grupe… također to možemo sve izraziti i po dionici da pripadne veličine za TDR d.o.o. podijelimo sa 16,2 milijuna (ukupan broj oba roda dionica – trezorske dionice).

Redom su udjeli TDR-a u konsolidaciji Grupe ovakvi (kraj 2008. godine):

kapital TDR-a = 25,84 % kapitala Grupe (94,75 kn po dionici)
prihodi TDR-a = 62,50 % prihoda Grupe (122,57 kn po dionici)
EBITDA TDR-a = 80,90 % EBITDA Grupe (49,01 kn po dionici)
EBIT TDR-a = 90,79 % EBIT Grupe (43,37 kn po dionici)
neto dobit TDR-a = 112,66 % dobiti Grupe (34,71 kn po dionici) <– ovo je zanimljivo 😀

Dakle zanimljivost je sljedeća:
– TDR kao tek 25 % kapitala Grupe, ostvaruje više od pola ukupnih prihoda i veliku većinu stvarne operativne profitabilnosti (80-90 % ovisno gledamo li pravu EBIT ili koketiramo sa EBITDA pretpostavkom da je amortizacija negdje možda prevelika…).

Naravno da upada u oči ovo da TDR ostvaruje u terminima neto dobiti preko 100 % konsolidirane neto dobiti (drugim rječima ispada da preostalih 75 % kapitala doprinose negativno… pojedu onaj višak preko 100 %) – to je posljedica knjigovodstvenih pravila – naime u 2008. godini je zbog provođenja "mark-to-market" metodologije (revaloriziranje financijske imovine u skladu sa tržišnim cijenama) zabilježen gubitak od preko 200 milijuna kn zbog promjene fer vrijednosti dugotrajne finacijske imovine.
Drugim riječima da je "CROBEX bio flat" kroz 2008. godinu i time recimo i dionice koje drži Grupa za svoj račun… dobit prije oporezivanja a onda i neto dobit bi bila cca. 200 milijuna kn veća (pa bi TDR-ov udio u neto dobiti bio oko 80 % dobiti grupe). Da je kojim slučajem umjesto pada od cca. 50 % u 2008. zabilježen "rast dionica" od cca. 50 % tada bi neto dobit grupe za 2008. umjesto 499 miljuna kn bila cca. 900 mil kn a udio TDR-a bi spao na nekih cca. 63 % 😀

"Dakle koliki je udio TDR-a u Gurpi" – pitanje je sa više mogućih odgovora, ali jedini pravi je ovaj: "25 % kapitala grupe, i trenutno cca. 80 % operativne profitabilnosti". Na svaku dionicu Grupe otpada dio (u kunama) rezultata TDR-a (gore pobrojano kako kojeg vida rezultata) a ne možemo dionice dijeliti na TDR-ovske i ne-TDR-ovske, kada bismo to radili to je onda 2 načina: ili kapitalno (25 % su TDR-ovske ostale ne) ili operativno (80ak % su TDR-ovske, ostale ne). Ali to nema smisla: treba reći ovako: TDR godišnje krajnjim vlasnicima dionica Grupe stvara 40-ak kn operativne profitabilnosti po dionici Grupe (tj. 40-ak % na kapital TDR-a, 10-ak % na ukupni kapital Grupe, odnsono cca. 15-17 % na cijenu dionica Grupe koje upravo gledam u ovom trenutku, od čega se barem 2,33 do 2,5 % na ovu cijenu vraća kroz dividendu a ostalih 13-15 % zarade na ovu cijenu se privremeno zadržava u bilanci radi reinvestiranja kada i ako bude bilo moguće na dugoročnu korist Grupe/svih dioničara Grupe). Osim TDR-a, tu su i druge članice na koje dugoročno treba računati premda danas naizgled “samo smetaju” 😛

ODLIČNO i hvala!!!!
strpljenje, znanje i želja to podjeliti sa drugima, vrlina koja nedostaje ovom narodu i zemlji!!!!!
ne mogu Vam dat stotku, jer je već netko stisnuo!!!!!!!

Pokušati kupiti MERCATOR u partnerstvu sa AGROKOROM dobaro ili ne ulaganje ?


Pokušati kupiti MERCATOR u partnerstvu sa AGROKOROM dobaro ili ne ulaganje ?

ja bih rekao dobro. Prvo što mi pada na pamet je proširenje distribucijskog lanca u Srbiji i Sloveniji i BiH preko maloprodajnih lanaca koje Mercator posjeduje tamo…

pogledajte ovaj popis:

Mercator-H d.o.o.
Poduzeće Mercator-H d.o.o., obavlja djelatnost maloprodaje u pretežno prehrambenim nespecijaliziranim prodavaonicama i u specijaliziranim prodavaonicama s neprehrambenom robom na području Hrvatske.

Mercator-S d.o.o.
Poduzeće Mercator-S d.o.o., obavlja djelatnosti maloprodaje i veleprodaje na području Srbije.

M-Rodić d.o.o.
Poduzeće M-Rodić d.o.o., je osnovno 2006. godine u sklopu strateškog povezivanja društva Mercator d.d., i Holdinga Rodić M&B d.o.o. Poduzeće razvija vrlo jak lanac hipermarketa u Srbiji pod trgovačkom markom Megamarket.

Mercator BH d.o.o.
Poduzeće Mercator-BH d.o.o., obavlja djelatnost maloprodaje na području Bosne i Hercegovine.

Mercator-Mex d.o.o.
Poduzeće Mercator-Mex d.o.o., osnovano je 2007. godine u sklopu strateškog povezivanja društva Mercator d.d. i društva Mex d.o.o., Podgorica. Cilj društva Mercator-Mex d.o.o., je razvoj trgovačkih centara i trgovina na crnogorskom tržištu, te postati jedan od vodečih trgovačkih lanaca na području Crne Gore.

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort


Pokušati kupiti MERCATOR u partnerstvu sa AGROKOROM dobaro ili ne ulaganje ?

Sasvim logičan cilj za regionalnog igrača/e

Ideje naše benzin Vaš!

Ja mislim da je kupnja odličan posao …. ali ova uprava neće ići na natječaj ….

1. Jednostavno su se ‘ušuškali’ s ovih 6 milijardi keša pa firma lijepo živi i od kamata ..
Naime sigurno mogu 9-10% dobit …
I to je extra zarada .. za nerad ….

2. Ova uprava dobro poznaje stanje u turizmu .. i zna da hoteli u RH redom grcaju u dugovima
pa može biti da tu vreba i čeka priliku …

@tko zna?

Koliko od ovih 6 milijardi – ADRS duguje?

Investicije u turizam su skupe i sporo isplative , ako uzmemo u obzir da sezona traje 3 mjeseca (zarada) a ostatak godine je pušing ….

smanjuje se minus.......

Upravo tako kolega Goldy!
Pogodili ste u srž problema. Adrs ima novaca a ne radi ništa sa njime. Jedva da pokrije inflaciju dok dioničarima djeli mrvice. To je odlika poduzeća koje nemaju viziju ne razvijaju se i kao takvi osuđeni su na stagnaciju dok ih neko ne pregazi.
Ulaganje u turizam je vrlo loša varijanta sami ste rekli jer sezona je u una prekratka. Dakle da rezimiramo. Stabilna tvrtka koja ne isplaćuje pravednu dividendu i ne ulaže u razvoj je loša odluka za bilo kojeg dioničara!

@ goldy

Par ispravki, Adris nema 6 mlrd keša nego cca. 2,5 mlrd keša.

Što duguje, kome duguje – Adris nema nikakvih dugoročnih obveza (svega nešto sitno, zanemrivo, par miljuna nasljeđeno od Rovinjturista).

Neto tekuće imovine ima cca. 3 mlrd ako ćemo gledati sve skupa (sva tekuća imovina minus sve obveze dugoročne i kratkoročne). Tako da keš pozicija može biti rastegnuta do tih nekih 3 mlrd. Ali nema nikakvog govora o 6 mlrd. Takvo nešto i puno više od toga bi bilo moguće samo uz korištenje poluge koja bi se zbrajala na ovih 3 mlrd današnjeg mogućeg neto keša – koja je dostupna u iznosu do cca. 1 mlrd EUR pa je u ekstremnom slučaju moguće "rastezenja Adrisa" do cca. 10 mlrd kn (u slučaju potrebe za nekim mega-akvizicijama). Nije na odmet reći i da povrh toga sam TDR vrijedi cca. 10 mlrd kn.

Mercator – da li je pametno – ovisi o cijeni. Moguće da je pametno.


@ goldy

Par ispravki, Adris nema 6 mlrd keša nego cca. 2,5 mlrd keša.

Što duguje, kome duguje – Adris nema nikakvih dugoročnih obveza (svega nešto sitno, zanemrivo, par miljuna nasljeđeno od Rovinjturista).

Neto tekuće imovine ima cca. 3 mlrd ako ćemo gledati sve skupa (sva tekuća imovina minus sve obveze dugoročne i kratkoročne). Tako da keš pozicija može biti rastegnuta do tih nekih 3 mlrd. Ali nema nikakvog govora o 6 mlrd. Takvo nešto i puno više od toga bi bilo moguće samo uz korištenje poluge koja bi se zbrajala na ovih 3 mlrd današnjeg mogućeg neto keša – koja je dostupna u iznosu do cca. 1 mlrd EUR pa je u ekstremnom slučaju moguće "rastezenja Adrisa" do cca. 10 mlrd kn (u slučaju potrebe za nekim mega-akvizicijama). Nije na odmet reći i da povrh toga sam TDR vrijedi cca. 10 mlrd kn.

Mercator – da li je pametno – ovisi o cijeni. Moguće da je pametno.

Hvala na od…

Tu sam pročitao o ovih 6 mlrd keša .. a nitko da demantira ….

ADRIS ova trenutna tržišna je 5 mlrd….

To je tvoje subjektivno mišljenje za ovih 10mlrd za TDR …
A pretpostavljam odtud i vučeš podcijenjenost ove dionice ….

Samo po meni nekakvih akvizicija mora biti da bi dionica prešla u ofanzivne …inače od svega skupa s ovakvom jadnom div. ništa …

smanjuje se minus.......


Hvala na od…

Tu sam pročitao o ovih 6 mlrd keša .. a nitko da demantira ….


Nema na čemu. Netko je valjda zeznuo. Da, netko bi trebao ispraviti kada vidi neku takvu pogrešku – a ne mogu ja sve sam… 😛


To je tvoje subjektivno mišljenje za ovih 10mlrd za TDR …
A pretpostavljam odtud i vučeš podcijenjenost ove dionice ….

To je samo dio vrijednosti Adris grupe. Drugi dio čini turizam koji uz nekoliko milijardi kn vrijednu imovinu ima i golemi potencijal u povećanju profitabilnosti a trajno je svojom imovinom dobar kolateral za potencijalna zaduživanja kad i ako budu potrebna i/ili povoljna.
Treći dio vrijednosti su "ostale sitnice" (marikultura…).
Četvrti a ne najamnje važan dio vrijednosti su ovih 2,5-3 mlrd potencijalnog već gotovog keša a koji danas jako puno vrijedi (obzirom na mogućnost investiranja).
Peti dio vrijednosti – a zapravo možda i najveći iako tako svima ne izgleda: je ljudski potencijal u Grupi. Ono što su oni napravili od TDR-a u zadnjih 20 godina i kako vode borbu sa multinacionalkama – daje im na toj vrijednosti.

Procjene su uvijek subjetivne (10 mlrd), naravno. Ali su utemljene na racionalnom razmišljanju procjenama budućih novčanih tokova ili ovako odokativno možete ovdje gledati i cijene u akvizicijama u duhanskoj industirji (11xEBITDA = cca. 10 mlrd kn).


Samo po meni nekakvih akvizicija mora biti da bi dionica prešla u ofanzivne …inače od svega skupa s ovakvom jadnom div. ništa …

neke od nas ne zanima toliko "dionica" koliko "firma" (jer smo ovdje dugoročno – "pa će se već jednom kad tad cijena i intrinzična vijednost negdje naći"). Akvizicija naravno bi trebalo biti. Zbog toga se i čuva taj keš i stalno zadržava novo-generirani (cca. 100 mil EUR godišnje) s jedne strane, odnosno stvara kreditni potencijal s druge strane.

Dividneda će biti veća kada dođe vrijeme. Uostalom već više od 15 godina neprestano raste a to se planira i na dalje – predsjednik Uprave je rekao da će voditi računa o tome da "dioničari budu adekvatno nagrađeni" (misleći pri tome na dividende, a sve u skladu sa dugorčnim interesima Grupe i time svih dioničara – ako su danas dividende manje: to su zato da bi sutra bile veće nego bi inače bile!)

@Lynx (da ne pišem na temi Podravka)

Ne vidim da je dobro da Adris kupuje Podravku. Što bi oni s tim biznisom o kojem ne znaju skoro ništa. Gdje je tu korist od međusobnog povezivanja. Ima mi smisla da Adris kupi HUPZ ili da razvija i dalje biznis sa proizvodnjom ribe u koji su ušli. Ili da naprave iskorak u široj regiji vezano za duhanski biznis, ali ne FDS. Navodno tvornica u Iranu bi trebala se početi graditi.
Za Adris bi idealno bilo da financira ATGR da kupi Podravku. Problem je što Tedeschi ima nešto malo više od 50% pa ozbiljna dokapitalizacija ne dolazi u obzir (eventualno da Emil posudi pare ili da uskoči tata Stevo sa novcima iz IPO).
Druga mogućnost za Adris je da uđe u vlasničku strukturu Agrokora, ali mislim da ne bi bilo dobro za tržište da Agrokor kupi Podravku.



@Lynx
(da ne pišem na temi Podravka)

Ne vidim da je dobro da Adris kupuje Podravku. Što bi oni s tim biznisom o kojem ne znaju skoro ništa.


Vlasnik ne upravlja poduzećem neko profesionalna uprava koja odgovara vlasniku. Adris bi za Podravku pronašao dobru upravu koja bi "gotovo pa životom" odgovarala za svoje poteze i rezultati Podravke bi bili potpuno jednaki kao da je njen vlasnik bilo koja najozbiljnija multinacionalna kompanija. A od tih rezultata bi Adris imao koristi na isti način kao i od svih drugih poduzeća kojih je vlasnik. Dobit bi se konsolidirala, reinvestirala u nove projekte…


Gdje je tu korist od međusobnog povezivanja. Ima mi smisla da Adris kupi HUPZ ili da razvija i dalje biznis sa proizvodnjom ribe u koji su ušli.

Za Podravku i hrvatsko društvo je korisno sve što znači: "da država prestane biti vlasnik". Kada bi Adris kupio Podravku država više ne bi bila vlasnik i to samo po sebi je veliko opće dobro. Daljnje dobro je slijedom gore opisanog dovođenja odgovorne uprave.
A za Adris bi korist bila kao što sam rekao – udjel u rezultatu poduzeća koje bi postalo kvalitetno poduzeće, po prvi puta u povijesti.

Što se tiče turizma i ribe. Također bi moglo biti koristi od Podravke ako Fima ne bi uspjela Mirnu prodati do tada 😀 Naime Podravka tada neće vratiti dionice Mirne dok Fima ne plati dug, a Fima dug neće moći platiti. Kada bi Adris preuzeo Podravku okrenuo bi ploču – prestao tražiti novce i dug odmah otpisao a dionice prepisao u bilancu Podravke, nakon čega bi Podravka te dionice prodala Grupi, time bi dobila nešto novca a Adris bi Mirnu iskoristio u turisitčke svrhe premještanjem proizvodnje izvan grada u novu tvornicu koju bi izgradio za svoj riblji biznis koji bi se povezao sa Mirnim ribljim biznisom.

HUPZ je danas nepotreban za Grupu jer ima puno povoljnijih stvari jer Leko traži previše.


Ili da naprave iskorak u široj regiji vezano za duhanski biznis, ali ne FDS.

upravo tako, ako ju se može svesti na udio manje od 20 % tržišta a kojeg bi im se preuzelo, tada je nema potrebe kupovati. Na tome se radi zadržavanjem cijena. TDR-ove cigarete su sada u BIH najbolje omjera kvalitete/brenda i cijene. To bi trebalo biti jamac rasta udjela kroz već vrlo kratko razdoblje.


Za Adris bi idealno bilo da financira ATGR da kupi Podravku. Problem je što Tedeschi ima nešto malo više od 50% pa ozbiljna dokapitalizacija ne dolazi u obzir

ovo mi zvuči najbolje, rekao sam da nije važno kako, bitno je samo da se Podravka privatizira, da je kupac domaća kompanija, i da ne plati puno a po mogućnosti da u tome bar dijelom sudjeluje i Adris.

Idealan način je da Adris i Atalantic osnuju novu kompaniju preko koje bi se izvršila transakcija. Udjeli u novoj kompaniji bi bili u skladu sa dogovorom/mogućnostima, npr. Altantic uplati 50 % temeljnog kapitala nove kompanije, Adris grupa drugih 50 % + nešto pozajmice toj novoj kompaniji i eto – tako se zatvori fin. konstrukcija, Atalntic je glavni u procesu restrutkuriranja i upravljanja, Adris uskače "sa svojim vezama sa Agrokorom" (osigurava tamo distribuciju…) i financijski kroz svoj udjel u kapitalu i pozajmicama.

Kada bi Podrakva imala zajamčeni "povlašteni status u Konzumu" (unatoč tome što nije Agrokorova), isti takav u Mercatoru (što također Adris može osigurati) a za druga tržišta se brine Atlantic kojemu je to specijalnost Podravka bi imala odličnu startnu poziciju za preboliti bolan proces restrukturiranja a u čemu Adris kroz pozajmice uvijek može uskakati i dodatno kroz vrijeme. Nije na odmet i činjenica da Adris stvara partnerstva i u Njemačkoj gdje se jednoga dana također može ubaciti i Podravkin asortiman… tako da "ima Podrakva itekako koristi" od "ujedinjenih domaćih kapitalista".

New Report

Close