ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Da je Hipo ili HPB skrbnička banka, možda… Ali ja bi radije saznao točno!
Je li bilo kakve dokapitalizacije u zadnjih par godina?

mislim da Vam u ovom trenutku nije najbitnije saznati ko je iza skrbnickog
sa vremenom cemo i to saznati
nego hteo sam Vam reci da sa radoscu citam Vase postove i da mi je zao sto se niste prije prikljucili aktivno pisuci a ne samo citajuci nas
nominirani ste na mojoj listi za rookija godine
pofuk


kako ovo sad lijepo izgleda!

Napokon više ne moramo svakih mjesec dana isponova objašnjavati tko je iza skrbničkog, doduše sad se pojavio taj na 3. mjestu, još da i to saznamo… [lol] A baš je neboično, na tom skrbničkom je više dionice nego li ih je bilo izvan top10 prije ukidanja skrbničkog, što znači da su to vjerojatno okupljeni na skrbničkom neki koji su bili prethodno i na onom prvom skrbničkom… moguće da su to oni koji misle prodavati a sramota ih da svi vide koji su 😛

Možda to oni baš danas prodaju? Kupac? Prva pretpostavka je da je to neki fond ali možda netko ima drugo mišljenje… Uglavnom lijepo je gledati veliki promet i na ovom biseru, nije HT sve što sija na hrvatskom ulagačkom nebu…

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Cca 21000 PA dionica u 2 sata ? Fina akumulacija !

PORTFELJ U GIPSU ... PRODAJEM NAJBOLJEM PONUĐAČU !!!

Nekome akumulacija nekome distribucija.

Spread između redovne i povlaštene je trenutno niži od prosjeka iz zadnjih par godina……

The cure for low price is low price. Demand goes up, supply comes down, the price goes up.


Spread između redovne i povlaštene je trenutno niži od prosjeka iz zadnjih par godina……

što znači da je "moj nauk" proradio u praksi [lol]

Naime, ja stalno proklamiram ideju da spread između redovne i povlaštene mora biti ispod 10 %, da sve više od toga znači relativnu podcijenjenost povlaštene u odnosu na redovnu. Koliko ispod 10 % "treba biti", ne specificiram, a ovo sve u zadnje vrijeme je onda tu negdje unutar mojih specifikacija 😀

Evo 99% ocjene jer nisi rekao dali kupovati redovnu ili povlaštenu. Inače odličan post.

Dokup ( viditi ćemo da li redovne ili ove druge )

Biti će krvi, al ne moje......

Moram priznati da sam postao nestrpljiv. Što Adris radi sa silnim novcima na računu, što se čeka? Poduzeće stvara vrijdnost kroz profitabilne investicije čiji povrat treba biti veći od troška kapitala. Novac na računu je umrtvljen i reducira uspješnost poduzeća. Teško je reći koliko bi novčana sredstva trebala točno iznositi, za to u poslovnoj analizi postoje neki modeli, ali Adris zasigurno ima višak likvidnih sredstava i ne postoji rizik financijskih poteškoća. Da ne govorim o mogućnosti korištenja poluge. Zašto Adris ne preuzima više rizika? Držanje novaca u obliku depozita ili financijsko ulaganje je prevara dioničara. Ne slažem se s većinom forumaša koji na Adris gledaju kao na investicijski fond. On to nije! da sam htio uložiti u investicijski fond onda bih to i napravio, dao bi novac ljudima koji imaju (?) znanja o modernoj portfolio teoriji. Adris treba donositi odluke u ulaganju u realnu imovinu u području turizma, duhana, prerade ribe, i novine i tako dalje, to je smisao proizvodnosg kapitala.
Da se razumijemo, dioničar sam Adrisa, ali nepristranost i objektivnost je temelj ulaganja u dionice. Adris je uspješna firma koja posluje po načelima održivog razvoja, ali smeta me prevelika konzervativnost u investicijskoj politici. Pretjerana likvidnost i umrtvljeni kapital je gotovo jednako opasan kao i njegov nedostatak.

Novci nisu problem. Novaca nema.


Moram priznati da sam postao nestrpljiv. Što Adris radi sa silnim novcima na računu, što se čeka?

silni novac, 3 mlrd kn (novac + ono što može posatati novac u kratkom vremenu, ako baš zatreba), to silni novac? Za Adris grupu to nije puno.

Previše novca? Ma sve je stvar pogleda… pa ja sam u postu na Staru godinu spomenuo scenarij u kojem ispada da zapravo Adris grupa daleko daleko od toga da ima "viša keša" – nego ga ima manjak! Fali keša, i mora se gledati kako doći do još, financijska pologu za potencijal koje se sve ove godine radi… ili kako drugačije, ja ne znam, ali po tom scenraciju: 3 mlrd kn nije dosta za sve potencijalne projekte 🙂

Dakle, nema smisla stvari gledati tako zamrznuto u vremenu, što to znači da je viška keša, ako danas ima 3 mlrd a sutra će biti potrebno za realiziranje svih ideja/projekata iskeširati 5-6 mlrd, onda ovih 3 očito nisu nikakav višak nego su u debelom manjku.

Ako ne znamo što će biti sutra, koja će se sve akvizicija obaviti… onda ne možemo kategorički tvrditi da keša ima previše – istina je možda sasvim druga krajnost.



… nađite mi biznis sa atraktivnim ROA?

konsultanti kolega…
[/quote]
a duhanski biznis? 😀 TDR d.o.o. je u 2008. imao cca. 20 % ROA, to vam je dovoljno? 😀 (a može i više od toga, bilo je prije više i opet će biti, prošle godine je imovina bila malo veća što je unatoč većoj dobiti privremeno smanjilo ROA, a kasnije sa manjom imovinom će se moći ostvarivati slični poslovni rezultati pa će ovaj pokazatelj ponovno rasti prema starim vrijednostima)




… nađite mi biznis sa atraktivnim ROA?

konsultanti kolega…
[/quote]
a duhanski biznis? 😀
TDR d.o.o. je u 2008. imao cca. 20 % ROA, to vam je dovoljno? 😀
[/quote]
Ne!
http://www.mojedionice.com/fund/IzvFundOsn.aspx?sifSim=ZAPI-R-A


Moram priznati da sam postao nestrpljiv. Što Adris radi sa silnim novcima na računu, što se čeka? Poduzeće stvara vrijdnost kroz profitabilne investicije čiji povrat treba biti veći od troška kapitala. Novac na računu je umrtvljen i reducira uspješnost poduzeća. Teško je reći koliko bi novčana sredstva trebala točno iznositi, za to u poslovnoj analizi postoje neki modeli, ali Adris zasigurno ima višak likvidnih sredstava i ne postoji rizik financijskih poteškoća. Da ne govorim o mogućnosti korištenja poluge. Zašto Adris ne preuzima više rizika? Držanje novaca u obliku depozita ili financijsko ulaganje je prevara dioničara. Ne slažem se s većinom forumaša koji na Adris gledaju kao na investicijski fond. On to nije! da sam htio uložiti u investicijski fond onda bih to i napravio, dao bi novac ljudima koji imaju (?) znanja o modernoj portfolio teoriji. Adris treba donositi odluke u ulaganju u realnu imovinu u području turizma, duhana, prerade ribe, i novine i tako dalje, to je smisao proizvodnosg kapitala.
Da se razumijemo, dioničar sam Adrisa, ali nepristranost i objektivnost je temelj ulaganja u dionice. Adris je uspješna firma koja posluje po načelima održivog razvoja, ali smeta me prevelika konzervativnost u investicijskoj politici. Pretjerana likvidnost i umrtvljeni kapital je gotovo jednako opasan kao i njegov nedostatak.

…a,tko ti kaže da je kriza prošla i da neće biti još jeftinije…do sad su se pokazali kao dobri prognozeri,možda oni znaju,a sigurno znaju-vide,nešto što ja,ti i bilo tko na ovom forumu ne znamo….



Moram priznati da sam postao nestrpljiv. Što Adris radi sa silnim novcima na računu, što se čeka?

silni novac, 3 mlrd kn (novac + ono što može posatati novac u kratkom vremenu, ako baš zatreba), to silni novac? Za Adris grupu to nije puno.

Previše novca? Ma sve je stvar pogleda… pa ja sam u postu na Staru godinu spomenuo scenarij u kojem ispada da zapravo Adris grupa daleko daleko od toga da ima "viša keša" – nego ga ima manjak! Fali keša, i mora se gledati kako doći do još, financijska pologu za potencijal koje se sve ove godine radi… ili kako drugačije, ja ne znam, ali po tom scenraciju: 3 mlrd kn nije dosta za sve potencijalne projekte 🙂

Dakle, nema smisla stvari gledati tako zamrznuto u vremenu, što to znači da je viška keša, ako danas ima 3 mlrd a sutra će biti potrebno za realiziranje svih ideja/projekata iskeširati 5-6 mlrd, onda ovih 3 očito nisu nikakav višak nego su u debelom manjku.

Ako ne znamo što će biti sutra, koja će se sve akvizicija obaviti… onda ne možemo kategorički tvrditi da keša ima previše – istina je možda sasvim druga krajnost.
[/quote]
Slažem se da je teško utvrditi kolika je optimalna količina novca koje bi bilo koje poduzeće trebalo imati. Općenito sam skeptičan prema modelima optimalnosti… Ipak, kao šte sam rekao u prošlom postu postoje modeli kojima se ono nastoji odrediti optimalna količina keša. Poznati su koncepti Millkera/Ora, Baumola itd. Trebalo bi nekoliko postova da se objasni. Međutim, pogledajmo primjerice sa aspekta likvidnosti. Stavio sam analizu u privitku. Stanje možemo zasigurno ocijeniti kao stanje pretjerane likvidnosti što ima loše posljedice na snagu zarađivanja. Troškovi tih likvidnih sredstava nastaju kao izgubljena zarada od ulaganja u realne investicije. ne vidim tendencije da će so to promjeniti, to je ključno. Svjestan sam da bi ocjena bila supretna da se poduzeće priprema za ekspanziju, ali priprema li se? Ne postoje podaci na temelju kojih bi mogli normirati likvidnost jer sam kao svi na ovom forumu eksterni analitičar, ali zasigurno to nije tekući omjer od 350%!Empirijska granica (prosjek u razvijenim zemljama) je 130%! Normirana likvidnost na temelju proračunata na temelju likvidnosti kratkotrajnih sredstava (meni najdraži model) zasigurno nebi dala drugačije rezultate.
Sve ovo pišem radi pozitivne kritike i želje da adris posluje još uspješnije nego do sada. U svakom poduzeću postoji potencijal krize pa tako i u Adrisu. Poduzeće gotovo nikad nije u stanju ravnoteže.

Novci nisu problem. Novaca nema.

New Report

Close