ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

@Lynx
1. otpuštanje radne snage ( lijepo rečeno reorganizacija, sinergiski efekti ) su najčešće jedini efikasni potezi vlasnika u kriznim vremenima.
a.) u razvijenim industrijskim zemljama, cijena radne snage ( to nisu samo plaće i doprinosi ) viša nego u slabije razvijenim zemljama. Uštede na ulaznim cijenama sirovine, enrgija, vanjske usluge defiirane su tržišnim uvijetima i približno su ista za sve konkurente u razvijenim zemljama – govorim o firmama jednakog značaja. U krizno vrijeme su i investicije na ledu, tako da neki tehnološki iskoraci i nisu za očekivati.
Pad narudžbi ima za posljedicu smanjenje potrebnih radnih sati, bez obzira na tehnološki nivo. Znači i u najsofticiranijim tehnologijama smanjenje broja proizvoda iziskuje smanjenje broja izvršitelja. Kod lošijih tehnologija taj je efekt isti, osim što teorijski postoje mogućnost smanjenja cijene proizvoda modernizacijom. Ali samo teorijski. Zašto? Nedostatak tržišta, sredstava (novca) i u krizno vijeme – smanjeje potražnje – zaduživanje teško da bi opravdalo uložena sredstva.
Postoje troškovi ( radna snaga, krediti …) koje je teško smajiti i čiji se troškovi dijele na broj proizvoda. Ti su troškovi po proizvodu ( znači obrnuto proporcionalni s brojem proizvoda ). Opet utjecati možemo na troškove radne snage.
Efikasnost je u kriznim vremenima slabija nego u "normalnim". Proizvodnja je usitnjena, češća su podešavanja proizvodnih linija na drugi proizvod, tako da su i pripremno-završna vremena jače zastupljena u proizvodnji. Često je prisutan strah i nezadovoljstvo što ima negativan utjecaj na timski rad, a time i na efikasnost.
Mislim da u ovim složenim vremenima treba dodatne napore učiniti u odnosu prema kupcu (kvaliteta, rokovi isporuke= pouzdanost), proširiti paletu proizvoda obzirom na postojeću tehnologiju. Pridobijanje novih kupaca ili tržišta je stalan izazov, no nije nešto što daje rezultate u kratkom vremenskom razdoblju i povezana je s troškovima. Ipak se manje izdvaja za reklamu, sajmove, seminare, manje ljudi pokriva veće područje itd.
Vezano za situaciju u kojoj veliki pobjeđuju male, za očekivati je da će u narednom razdoblju popularno biti preuzimanje konkuretskih firmi i povezivanje konkuretskih firmi (udruživanje) radi zajedničkog nastup i povečanja efikasnosti na tržištu.



@Lynx

1. otpuštanje radne snage ( lijepo rečeno reorganizacija, sinergiski efekti ) su najčešće jedini efikasni potezi vlasnika u kriznim vremenima.

govoriš o prilagođavanju potrebe za radnom snagom novim uvjetima tržišta/prodaje?, dakle proporcionalnom otpuštanju u skladu sa padom prodaje? Pa to naravno da je nužno, o tome nisam niti govorio – ja sam pričao o otpuštanju uz istu prodaju odnosno više od pada prodaje 🙂

a.) u razvijenim industrijskim zemljama, cijena radne snage ( to nisu samo plaće i doprinosi ) viša nego u slabije razvijenim zemljama.

ti govoriš o apsolutnim iznosima, ja gledam ovdje relativni udio cijene radne snage u strukturi troškova i što je možda i zanimljivije u odnosu na prodaju – to je kod pravih zemalja daleko manje nego kod nas – naša radna snaga je time preskupa – a razlog za takvo stanje su duboke strukturne poremećenosti cijelog našeg gospodarskog sustava sa državom na čelu koja generira te nenormalnosti svojim ponašanjem (fiskalnim…). Nema veze što naš radnik ima 3 puta manju plaću nego onaj u Njemačkoj – to ne sprječava pojavu činjenice da je on za poslodavca u RH skuplji nego li je njemačkom poslodavcu njegov radnik ali nije problem ovdje niti trošak po radniku nego suma – previše ih a rade malo posla, plaće mogu biti veće ukoliko je manje zaposlenih po istoj jedinici proizvodnje (za to je potrebna tehnologija).

Uštede na ulaznim cijenama sirovine, enrgija, vanjske usluge defiirane su tržišnim uvijetima i približno su ista za sve konkurente u razvijenim zemljama

u načelu da ako govorimo o burzovnim robama, međutim puno je toga što nema tržišnu cijenu niti apsolutnu ujednačenu na različitim tržištima a pogotovo je problem što porezi/carine… drastično mogu utjecati na stvarnu cijenu koštanja određenih ulaznih elemenata za različite države tako da mi možemo itekako biti nekim zemljama nekonkurentni i preko stvarnih ulaznih cijena, ali obzirom da je mnogo toga ipak "tu-negdje" upravo zbog toga je važno ovo što ja govorim da radna snaga u relativnim udjelima mora biti čim niža kako bi se s njom lakše upravljalo odnosno nikako ne smije biti većeg udjela nego u konkurentnskim zemljama jer nam je tada manevar smanjen.

U krizno vrijeme su i investicije na ledu, tako da neki tehnološki iskoraci i nisu za očekivati.

nažalost da – premda je kriza najbolje moguće vrijeme za ulagati u tehnologiju i unaprijeđenje poslovnih procesa kako bi se pozicioniralo ispred svojih tržišnih konkurenata i time osiguralo poziciju lidera u narednom uzlaznom dijelu ciklusa a što se uvijek i dugoročno gledano isplati – biti lider treba biti vizija svakog pravog poduzeća – ne može svatko postati lider, ali svatko ozbiljan se treba truditi u tom smijeru! A ja sam ovdje govorio o onome poslije krize/općenito, nije nama problem ova privremena kriza nego "ono trajno".

Postoje troškovi ( radna snaga, krediti …) koje je teško smajiti i čiji se troškovi dijele na broj proizvoda.

to je ključno: ljude nije tek tako lako otpuštati!, i baš zato je dobro ciljati na to da proizvodni sustav tako funkcionira inače da je taj trošak relativno što manji, pa da onda kada i dođe kriza tu nema više što naročito za učiniti, da postane gotovo svejedno tih par posto gore-dolje u trošku.


Efikasnost je u kriznim vremenima slabija nego u "normalnim".

osim što su Amerikanci u vrhuncu ove krize doživjeli najviši skok produktivnosti u zadnjih 20 godina čini mi se (kriza je ponekad izgovor da se otpusti "više nego je nužno" zaposlenika i time "postojeće jače optereti" odnsono postigne veća produktivnost – govorio sam na početku svog posta da je to kod nekih firmi teško za postići, to se može više kod nas gdje stvarno ima "onih koji nisu produktivni" nego li kod Amera, premda i oni eto i tako uspjevaju)

http://business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Hrvatski-duhani-otkupili-najvise-duhana-u-deset-godina
bez države se ovako partnerski dogovarat i uspješno surađivat u poljoprivredu…sramota. [lol]



@delboy

gospodarstvo je u razvijenim zemljamaizašla iz recesije, no nažalost statistički svaki porast iznad dosegnutog dna, je izlaz iz recesije. No, glavni problem je ostao. Smanjene fizičkog obima proizvodnje ima ko posljedicu otpuštanje radnika. U 2009 je isto amortizirano, bilo očekivanjem pokretanjem proizvodnje financijskim injekcijama, sudjelovanjem države u primanjima radnika itd. Pošto je prošlo cca. godina dana od početka recesije, stavke ulaznih narudžbi slabe, kapital kreće s otpuštanjem prekobrojnih. 2010 će nažalost biti u znaku povečanja nezaposlenosti. Znači kriza se pojačava. Što se tiče dionica mislim da se netreba očekivati vrijednosti iz 3 mjeseca 2009 ( mislim na svijetsko gospodarstvo, nažalost naše tržište je vrlo malo tako da su tu ekstremi mogući ). Firme će i u ovo krizno vrijeme pozitivno poslovati, ali s manje zaposlenih i manji prometom.
ADRIS ima šansu uspješno prebroditi krizu, obzirom na nisku zaduženost, vlastiti kapital …..

Iza nove godine počinje popis stanovništva u US (Cenzus), to ti je cca 500 000 zaposlenih [smiley]

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

Ovo danas je već malo previše,imam dojam da je društvo pred stečajem,gdje velike hrvatine parkiraju novac? koje to ulaganje ima bolji povrat?

obožavam strvine-posebno ovce

Je danas je bila katastrofa. Jedno vrijeme je bila totalna rupa na kupnji. Sve skupa bilo je oko 650 kom na kupnji.
Ja to gledam kao priliku za jeftinu kupnju nečega što vrijedi puno više. Ima dionica koje padaju opravdano, jer je pred njima crna budućnost ( da ih ne spominjem ), pa vuku dolje i ono što vrijedi. Takve prilike treba koristiti.

Ali koji su to što prodaju na ovim cijenama? ovo neće gore bez stranaca,nažalost.Zar je smisao investiranja zarada od 5 kn? hitno treba porez na špekulacije.

obožavam strvine-posebno ovce


Ovo danas je već malo previše,imam dojam da je društvo pred stečajem,gdje velike hrvatine parkiraju novac? koje to ulaganje ima bolji povrat?

sve je to stvar nerazboritog načina razmišljanja većine aktera na ovoj burzi…

Naime, baš sam imao priliku razgovarati sa ozbiljnim starijm čovjekom (otac jednog mog prijatelja) i nešto se dotaknuli gospodarskih tema i ja kao ja, nekako se naravno dotaknuo i činjenice o superiornosti finacijskog položaja naše Adris grupe u odnosu na većinu gospodarskih subjekata u RH – i kad meni čovjek zbunjenim pogledom veli , "Oni prave cigarete? Pa vidite kako se zabranjuje pušenje, svuda, još malo i više se neće smjeti nigdje pušiti, oni će ti još među prvima u stečaj" – a nije on jedini koji na taj način razmišlja, mnoštvo je "ozbiljnih ljudi" koji imaju novac, koji ulažu i na burzi (na burzi je danas jako puno ovakvih malih igrača, čija plašljivost s jedne strane odnosno lakovjernost s druge i omogućava ovakve vratolomije kakve se događaju zadnih godinu dana, sad gore sad dolje po bezbroj posto) a koji npr. i o slučaju Adris grupe kada čuju "da oni prave cigarete" tu firmu doživljavaju kao najveći škart u RH, nešto čemu je suđeno da vrlo brzo bankrotira.

Takve stvari su jedan od elemenata koji samo potpomaže pojave poput onih koje smo imali u mjesecu ožujku… sve je padalo, ali među njima ADRS i još najviše – zašto, pa zato što "ako će nešto bankrotirati, Adris će prvi među njima", takav je način razmišljanja mnoštvo ljudi koji nemaju veze sa vezom, a itekako ulažu na burzi – puno je potpuno neukih ljudi koji burzu doživljavaju kao vrstu kladionice, i to takvu vrstu na kojoj moraš manje znati ("za kladionicu se moraš razumijeti u nogomet da imaš šanse nešto dobiti, ovdje se ne moraš razumijeti u ništa") i zbog toga su moguće ovako sulude pojave, suluda kretanja cijena… a svega toga su posebice svjesni "pravi igrači" koji ovake stvari i iskorištavaju, i onda samo izazivaju panike i euforije, kako im kada paše i zezaju te silne male kockare na burzi… ali nama koji korisitmo nešto mozga prilikom investiranja najpametnije je slijediti postavke value investiranja i time biti "upravo presretni zbog činjenice da nam je burza tako strašno neefikasno tržište u biti" i tu činjenicu inteligentno iskorištavati: kada nam ta silina krda (i njihovih manipulatora) neke cijene dovode u totalni besmisao jeftinoće: kupovat, kupovati, kupovati!!! A isto tako, jednoga dana (kao što smo već i imali u 2007. godini) isti će akteri istom "(ne)logikom" cijene odvesti i u drugu krajnost, ako budemo dovoljno mudri tada nećemo i sami podleći euforiji nego ćemo tada opet neefikasnost tržišta iskoristiti u svoju korist (prodavati).

Kupuj kada krv teće ulicama, prodaji kada teku med i mlijeko. Sada… mislim da smo daleko od meda i mlijeka u ovoj Državi.

Ovo će možda nekoga zanimati: http://www.novinite.com/view_news.php?id=111214

dakle, počelo je, počelo je, dosta nam je čekanja! 😀 To će sad naravno trajati sto godina, dok oni nađu angeta prodaje, pa prikupljanje ponuda… ali sad je valjda konačno ozbiljno u planu.

Ja se nadam da TDR tu vidi svoj poslovn interes i da će se prijaviti na tender, bar sa nekom ponudom… pa ako prođe prođe. Makar ponudio i premalo i ne prošao, bit ću zadovoljniji nego da nije ni pokušao.

A rekli su bili još ljetos da se u privatizacijskoj agenciji "neke male duhanske kompanije" raspituju, tko zna tko su te male… oni Grci… ili možda i mi! 😉 Bitno je da se nešto pokreće konačno, sada samo treba čekati proceduru i tko zna, možda ih "netko mali" na kraju i kupi!

Mačak puno si toga napisao o psihologiji mase,sve to ja znam.Previše je tu magle,problem je što u ovakovu dionicu ne ulaze individualni investitori s više kapitala.Ulaze sitni špekulanti koji sada ruše cijenu bez ikakovog razloga,oni ne razumiju investiranje.Radi njih ali i velikih špekulanata treba uvesti porez na špekulativna investiranja.Bakić je napisao da PTKM vrijedi 2000 kn,sada oko sebe skuplja vojsku špekulanata koji će prodati ADRS,ERNT,FRNK i druge kvalitetne dionice i kupiti od njega PTKM.To je scenario investiranja u hrvata,sve to pokrenuli su OIF dok im OMF nisu očitali lekciju i ubili tržište.

obožavam strvine-posebno ovce


http://business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Hrvatski-duhani-otkupili-najvise-duhana-u-deset-godina
bez države se ovako partnerski dogovarat i uspješno surađivat u poljoprivredu…sramota. [lol]

ovo je rijetko odgovorna kompanija koja brine o sirovinskoj bazi i kooperantima. za razliku od otkupa pšenice ili mlijeka gdje se nastoji do zadnje lipe proizvođačima skinuti gaće, ovdje se vodi briga da i kooperanti mogu ne samo preživjeti nego se i razvijati. rezultat toga su sve bolji prinosi i sve veća kvaliteta proizvoda

iako sve ti izgleda na uštrb kapitala TDR-a, dugoročno je to jedini ispravan put



http://business.hr/hr/Kompanije/Vijesti/Hrvatski-duhani-otkupili-najvise-duhana-u-deset-godina
bez države se ovako partnerski dogovarat i uspješno surađivat u poljoprivredu…sramota. [lol]

ovo je rijetko odgovorna kompanija koja brine o sirovinskoj bazi i kooperantima. za razliku od otkupa pšenice ili mlijeka gdje se nastoji do zadnje lipe proizvođačima skinuti gaće, ovdje se vodi briga da i kooperanti mogu ne samo preživjeti nego se i razvijati. rezultat toga su sve bolji prinosi i sve veća kvaliteta proizvoda

iako sve ti izgleda na uštrb kapitala TDR-a, dugoročno je to jedini ispravan put

[/quote]
Dugoročno smo svi mrtvi.

obožavam strvine-posebno ovce

New Report

Close