ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

kako je sad "potonula" tih 4-5%, tako ima prostora da odmah "skoči" cca 10%
vjerujem da će sve biti OK!!

Ova dionica se mrcvari više od 5 godina,dok su drugi rasli po 10x ona nije nikako mogla doći do P/E 15
nakon što je dohvatila 600kn,krenuo je potop koji i danas traje.Jednosatavno,nema investitora,trebalo bi izaći na drugu burzu,ovdje caruju špekulanti.

obožavam strvine-posebno ovce


Ova dionica se mrcvari više od 5 godina,dok su drugi rasli po 10x ona nije nikako mogla doći do P/E 15
nakon što je dohvatila 600kn,krenuo je potop koji i danas traje.Jednosatavno,nema investitora,trebalo bi izaći na drugu burzu,ovdje caruju špekulanti.

Jednostavno – firma nema muda …

Pa oni s tolikim novcima na računu nisu u stanju niti kakvu ponudu predat evo recimo –
Merkator , Getro , pa i Podravka ili kakvu veću turističku ….ma danas mogu što hoće al neće ništa …
E to je problem …

Ali ulaganje u nju je sigurnije nego HT za velike in. , još kad bi i dividendu bolju davali bilo bi OK …
Za male investitore nije isplativo ulaganje ovdje …………..

Ovo je moje mišljenje , nemora biti točno …

smanjuje se minus.......

Zaboravi trgovinu,tu nema kruha.Nisam pisao o poslovanju tvrtke nego o dionici,zašto stalno zamjena teza? Zašto nije isplativo za male?daj neke argumente umjesto da drobiš.

obožavam strvine-posebno ovce


Zaboravi trgovinu,tu nema kruha.Nisam pisao o poslovanju tvrtke nego o dionici,zašto stalno zamjena teza? Zašto nije isplativo za male?daj neke argumente umjesto da drobiš.

Vrlo jednostavno , ako pretpostavimo – mali investitor = mali ulog

npr. za ovu dionicu 30k = 120 kom , cijena je u kanalu od 260 – 290 KN i to ako je zaobiđe korekcija
koja je zahvatila druge , dividende nema do pol. slijedeće god a kada i bude biće 7KN znači 800KN ..

Das li ti vidiš ovdje zaradu ? Pa više bi dobio na oročenje [lol]

Pa i ja mislim na cijenu dionice pa nisam s marsa pao pa da neznam da tvrtka ipak dobro posluje čim taj keš ima na računu pa imamo o čemu pisat , al uprava nezna što bi s njim …

Jednostavno , ja mislim da ima boljih prilika za malog investitora, gdje se može uhvatit i 100% … Ali ako te 10tak % god. veseli ,,,,,
Sretan bio ti , uzmi i drži to imaš sigurno …

smanjuje se minus.......

Ispravi me ako slučajno griješim ali da si ovu dionice kupio prije cca 5 god. ,
danas bi skupa sa svim dividendama bio u minusu 10%…

smanjuje se minus.......

adris grupa već jednom mora odlučiti što će s tolikim novcima na računu. hoće li u turizam, proizvodnju ili trgovinu. ovakav način poslovanja nemaju niti banke jer one vrte svoj novac, a adris čeka prilike kojih je u izobilju. primjerice što ne kupe liburnia riviera hotele i pozicioniraju se i na istočnoj obali istre. mogu kupiti što žele, a oni čekaju. kriza je vani završila, dakle kod nas će uskoro završiti a oni nisu napravili nikakve značajne akvizicije po jeftinim cijenama. što se čeka? da cijene narastu? plinio, probudi se.

...povijest se ponavlja...

@delboy
gospodarstvo je u razvijenim zemljamaizašla iz recesije, no nažalost statistički svaki porast iznad dosegnutog dna, je izlaz iz recesije. No, glavni problem je ostao. Smanjene fizičkog obima proizvodnje ima ko posljedicu otpuštanje radnika. U 2009 je isto amortizirano, bilo očekivanjem pokretanjem proizvodnje financijskim injekcijama, sudjelovanjem države u primanjima radnika itd. Pošto je prošlo cca. godina dana od početka recesije, stavke ulaznih narudžbi slabe, kapital kreće s otpuštanjem prekobrojnih. 2010 će nažalost biti u znaku povečanja nezaposlenosti. Znači kriza se pojačava. Što se tiče dionica mislim da se netreba očekivati vrijednosti iz 3 mjeseca 2009 ( mislim na svijetsko gospodarstvo, nažalost naše tržište je vrlo malo tako da su tu ekstremi mogući ). Firme će i u ovo krizno vrijeme pozitivno poslovati, ali s manje zaposlenih i manji prometom.
ADRIS ima šansu uspješno prebroditi krizu, obzirom na nisku zaduženost, vlastiti kapital …..



@delboy

gospodarstvo je u razvijenim zemljamaizašla iz recesije, no nažalost statistički svaki porast iznad dosegnutog dna, je izlaz iz recesije. No, glavni problem je ostao. Smanjene fizičkog obima proizvodnje ima ko posljedicu otpuštanje radnika. U 2009 je isto amortizirano, bilo očekivanjem pokretanjem proizvodnje financijskim injekcijama, sudjelovanjem države u primanjima radnika itd. Pošto je prošlo cca. godina dana od početka recesije, stavke ulaznih narudžbi slabe, kapital kreće s otpuštanjem prekobrojnih. 2010 će nažalost biti u znaku povečanja nezaposlenosti. Znači kriza se pojačava. Što se tiče dionica mislim da se netreba očekivati vrijednosti iz 3 mjeseca 2009 ( mislim na svijetsko gospodarstvo, nažalost naše tržište je vrlo malo tako da su tu ekstremi mogući ). Firme će i u ovo krizno vrijeme pozitivno poslovati, ali s manje zaposlenih i manji prometom.
ADRIS ima šansu uspješno prebroditi krizu, obzirom na nisku zaduženost, vlastiti kapital …..

zanimljiv ti je pogled na krizu, ali 99% svjetskih stručnjaka se s tobom ne bi složilo. naime, manje je zlo davanje otkaza u odnosu na čišćenje bilanci zbog manjeg broja radnika što znači da je ipak krizi kraj. no oporavak je jako dug i spor kao što vidimo. kriza se neće pojačati zbog otkaza, premda će potrošnja još malo padati, ali ne više naglo i značajno jer ionako se ništa ne kupuje (stanovi, auti, nula bodova). dakle, prirodno je u ciklusu da sad slijedi zadnji val otkaza do kraja 1. kvartala 2010. godine a onda će polako početi i kod nas novi ciklus rasta , prvo izvoznici a onda i trgovina jer vani je situacija puno bolja a mi ipak nešto i izvozimo. adris mi se ne sviđa jer ako sada neće kupovati, kad će? sada mogu za malo novaca postati apsolutni gospodari hrvatske, ali oni to očito ne shvaćaju. čega se boje? ako im se ne investira, neka lovu podijele putem dividende dioničarima. neće se nitko buniti. ovako dalje nema smisla.

...povijest se ponavlja...

Da,trebali bi isplatiti po 100 k plus dobit za 2009 kao što radi ZAPI,za akvizicije neka uzmu kredite.Ovako gotovu lovu betoniraju u hotele u kojima van sezone nema nikoga,istina to dilaju preko resorta za neku kamatu koja baš i nije atraktivna.
Druga opcija da cijena dionice naraste na P/E 15, ali ako se E smanji opet loše za nas.Nevjerovatno,da nakon 5 – 6 godina nema zarade na ovoj dionici,zašto?

obožavam strvine-posebno ovce

@delboy

zanimljiv ti je pogled na krizu, ali 99% svjetskih stručnjaka se s tobom ne bi složilo. naime, manje je zlo davanje otkaza u odnosu na čišćenje bilanci zbog manjeg broja radnika što znači da je ipak krizi kraj. no oporavak je jako dug i spor kao što vidimo. kriza se neće pojačati zbog otkaza, premda će potrošnja još malo padati, ali ne više naglo i značajno jer ionako se ništa ne kupuje (stanovi, auti, nula bodova). dakle, prirodno je u ciklusu da sad slijedi zadnji val otkaza do kraja 1. kvartala 2010. godine a onda će polako početi i kod nas novi ciklus rasta , prvo izvoznici a onda i trgovina jer vani je situacija puno bolja a mi ipak nešto i izvozimo. adris mi se ne sviđa jer ako sada neće kupovati, kad će? sada mogu za malo novaca postati apsolutni gospodari hrvatske, ali oni to očito ne shvaćaju. čega se boje? ako im se ne investira, neka lovu podijele putem dividende dioničarima. neće se nitko buniti. ovako dalje nema smisla.

1. davanje otkaza je nužno zlo ( svaki prekobrojni je gubitak za firmu ) , a uštediti se najviše može na radnoj snazi. Znači smanjnej obima poslovanja, znači nema potrebe za određenim brojem radne snage.
2. otkazi su posljedica gospodarske krize, a i sam pišeš da je u 1 kvartalu 2010 za očekivati zadnji val otkaza ( po meni vrlo optimistično ) pa u najmanju ruku kriza je još jedan kvartal tu.
3. kod nas je glavni problem likvidnost, veliki uvoz, nedostatak hrvatskog proizvoda, slab izvoz
Ako dođeš u novi West Gate trgovački centar u Zagrebu, imaš odgovore na cijelokupnu gospodarsku situaciju u RH, od naziva do niti jedne hrvatske trgovine, možda i proizvoda, do osrednje popunjenosti kupcima ( sada sve više liče na šetače )=kupovne moći.
Ako govorimo o gospodarskoj krizi u Hrvatskoj, onda se moramo upitati što svako od nas može učiniti odmah da pomognemo u amortizaciji iste: kupujmo proizvode proizvedene u Hrvatskoj.
Na ovoj temi to su proizvodi Adrisa, a ne PM-a, BAT-a …..


1. davanje otkaza je nužno zlo ( svaki prekobrojni je gubitak za firmu ) , a uštediti se najviše može na radnoj snazi.

pa sad, kako gdje :D, na smanjenju broja radnika se ne mora moći naročito puno uštedjeti (prije svega kada se gleda kako treba, u cjelovitosti, dakle uzmu u obzir sve negativne implikacije evenutalnog prenaprezanja ostatka zaposlenika koje već krene negativno utjecati na produktivnost i sl.) ali to samo kod već izvrsnih firmi odličnog poslovnog modela, vrhunski već optimiziranih svih poslovnih procesa… pa u kojima je ukoliko se radi o proizvodnom sektoru trošak radne snage već na recimo "željenih" do 10 % udjela u poslovnim rashodima, odnosno i manje od toga u ukupnim rashodima odnosno pogotovo u ukupnim prihodima (što profitabilnija firma, to je više umanjenje ovih 10 %).

Recimo TDR d.o.o. ima trošak zaposlenika 125,89 mil kn/ 1.291,73 mil kn = 9,75 % poslovnih rashoda, odnosno 125,89 mil / 1.985,62 mil = 6,34 % u odnosu na veličinu prihoda od prodaje – to su izvrsne brojke (negdje na nivou onoga što imamo u kompanijama slične veličine u ovoj industriji u zemljama EU), međutim nije cijelo hrvatsko gospodarstvo kao TDR, mnoštvo je firmi u RH koje su upravo u sektoru proizvodnje također, a imaju trošak zaposlenika u odnosu na ukupne troškove i u odnosu na prihode kao da se radi o nekoj od radno intenzivnih uslužnih djelatnosti (turističkoj npr.) – e takve firme se moraju suočiti sa činjenicom da očito imaju neodrživo prevelik broj zaposlenika i visina plaća, odnosno da im je produktivnost rada nikakva, odnosno da moraju vidjeti što im je činiti: kako i koliko i kojih zaposlenika otpustiti, što učiniti sa poslovnim procesima kao cjelinom, proizvodnim procesom kao dijelom njih, da li je tu potrebna neka modernizacija postrojenja/automatizacije… ali nešto se mora učiniti da postanu produktivniji, ekonomičniji, time konkurentniji i time potencijalno održivi na tržištu (izbjegavanje bankrota – možda "i na duži rok", mada je u RH malo toga što još duže vrijeme može opstati…) a kod mnogih poduzeća u RH, istina malo neuobičajeno u odnosu na razvijena gospodarstva: jedan od ključnih faktora pri tome je ovo spomenuto bitno i trajno smanjivanje broja zaposlenih (odnosno ukupne sume bruto plaća), vjerojatno kao rezultat smanjenje potrebe za radnom snagom nakon provedene modernizacije postrojenja koje tek treba izvršiti.


2. otkazi su posljedica gospodarske krize,

u svijetu, ali u RH još više od toga (kriza je samo okidač) činjenice da u mnoštvu firmi ima prekomjeran broj zaposlenih, državnim onih koji ništa ne rade, privatnim oni koji rade ali posao koji bi umjesto njih trebali raditi strojevi kojih nema. Kod nas je manufaktora a ne industrija! [lol]

Dakle, potez je na poduzetnicima: modernizacije postrojenja, ofenziva na učinkovitost, ekonomičnost, u svakom aspektu, na svaki način… a tome svemu treba pomoći i država primjernom fiskalnom i drugim politikama koje utječu na konkurentnost domaćeg gospodarstva.

"Što više znanja, a što manje ruku" mora upravljati proizvodnim sustavima – te krilatice tko se ne drži, jadna mu je budućnost, taj neka uzme kalendar i križa dane – do bankrota – jer je to samo pitanje dana, a ne pitanje izbora – i to nema veze sa ovom recesijom!

Pitanje je kao šlag na kraju: a gdje će svi ti ljudi iz proizvodnog sektora raditi nakon što ih se jednoga dana otpusti nakon modernizacija postrojenja npr… Eh, to je ono glavno naše pitanje – pozadina kojega je: imamo premalo proizvodnje! Mi trebamo veći broj tvornica nego danas u svakoj manje zaposlenih nego danas, a sve skupa da ih je više – dakle moramo razvijati proizvodni sektor, a za koje tržište?? Pa i za domaće (koliko se uvoza može nadomijesiti domaćom proizvodnjom), a i za strano – pa ako postanemo konkurentni… možemo prodavati jednako i ovdje i tamo… dakle sve je u konkurentnosti, kratko i jasno.

New Report

Close