ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


U zadnjih nekoliko dana prometovalo se dosta redovnom dionicom. Zna li netko tko to ulazi ili izlazi?

pretpostavljam da izlaze neki od penzića, kao i uvijek, kada god nekome zatreba keša proda po par tisuća komada (neda im se čekati dividendu :D)… a kupuje mirovinac – dakle sve skupa u potpunosti "penzionerska posla"[lol]

Nego, zašto nitko ne komentira najnoviji sastav nadzornog odbora Zagrebačke burze? 😀

Naravno, da ne bi bilo zabune/špekulacija, odmah treba reći da Adris grupa ne preuzima Zagrebačku burzu (ako je suditi prema zadnjem popisu dioničara), on je tu ovak kao nezavisni član, ili stručni član, naime poznato je da se on inače zanima za taj dio pravne struke, "dioničarsko pravo" i sl.

Sve što se počelo zbivati s R dionicom vam ima veze s onim što je Milken pisao prije par godina. JBG. čovjek je bio znatno ispred svog vremena a kako ONAJ forum ne radi ne mogu vas uputiti na te stare linkove.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

@vodoinst
može ukratko o čemu je pisao Milken
za uzvrat sam ti stisnuo stotku 😉



U zadnjih nekoliko dana prometovalo se dosta redovnom dionicom. Zna li netko tko to ulazi ili izlazi?

pretpostavljam da izlaze neki od penzića, kao i uvijek, kada god nekome zatreba keša proda po par tisuća komada (neda im se čekati dividendu :D)… a kupuje mirovinac – dakle sve skupa u potpunosti "penzionerska posla"[lol]
Bilo bi posve logično da burzom upravljaju izdavatelji a ne posrednici i špekulanti,trebao je ući netko iz HT i ERNT a ne ovi manekeni s ekonomije,zapravo radi koga postoji burza?

Nego, zašto nitko ne komentira najnoviji sastav nadzornog odbora Zagrebačke burze? 😀

Naravno, da ne bi bilo zabune/špekulacija, odmah treba reći da Adris grupa ne preuzima Zagrebačku burzu (ako je suditi prema zadnjem popisu dioničara), on je tu ovak kao nezavisni član, ili stručni član, naime poznato je da se on inače zanima za taj dio pravne struke, "dioničarsko pravo" i sl.
[/quote]

obožavam strvine-posebno ovce


Sve što se počelo zbivati s R dionicom vam ima veze s onim što je Milken pisao prije par godina. JBG. čovjek je bio znatno ispred svog vremena a kako ONAJ forum ne radi ne mogu vas uputiti na te stare linkove.

tko je pisao, i što je pisao? 😀 To nešto u vezi onog ugovora što ističe 1.1.2010. koliko mi je ostalo u sjećanju da sam negdje pročitao, jel?

Kako god, ali postoji dovoljno čvrstih ruku (bar 51 % glasova) koji neće prodavati i stoga nema šanse da se vlasnička struktura destabilizira, a tko hoće prodavati – neka prodaje, njegova stvar.

To da će povećana količina na prodaji R-A biti problem za cijenu dionice… mislim da ne treba s time špekulirati, kako se pojača prodaja, tako će se pojaviti i kupnja obzirom na novootvorenu mogućnost ulaganja većih količina i u taj rod (recimo i svi ostali mirovinci pored onog PBZ-CO će možda krenuti u ofenzivu i na R-A…) i stoga ne vidim zabrinutost za cijenu R-A dionice a time i P-A. Jedino kada bi netko naivno pomislio da je manje od 50 % dionica čvrsto, tada bi čak i rasla cijena unatoč poplavi ponude 😀

Ma bilo je to još tamo potkraj 2006. Rasprave tipa koliko bi se više trebalo na tržištu vrednovati R od P izdanja – naročito nakon isteka ugovora 31.12.2009. godine. Ugledan forumaš i broker Milken smatrao je te zastupao tezu od čak 30%. Ja se naravno s time nikako nisam slagao. A što se tiče ovoga "To da će povećana količina na prodaji R-A biti problem za cijenu dionice… mislim da ne treba s time špekulirati, kako se pojača prodaja, tako će se pojaviti i kupnja obzirom na novootvorenu mogućnost ulaganja većih količina i u taj rod" upravo tako će i biti. Dosadašnja praksa na burzi je pokazala da je povećanje likvidnosti, free floata ili nazovite to već kako želite – djelovala na porast cijene, naročito ako je u pitanju kvalitetan papir.
Ali da bi sljedeće godine razlika u cijeni između R i P izdanja mogla iznositi više od 10% – to vjerujem. Zbog čisto psihološkog momenta.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


Ali da bi sljedeće godine razlika u cijeni između R i P izdanja mogla iznositi više od 10% – to vjerujem. Zbog čisto psihološkog momenta.

pa ako bude tako onda ćemo kupovati P-A, ja sam i dalje na svojem starom stajlištu: kada je P-A više od 10 % jeftinija od R-A, kupovati ju, kada je razlika manja od 10 %, ima smisla kupovati R-A.

Za nas male koji još možemo kupovati… u svakom slučaju najbolje je da su i jedna i druga što niže moguće, pa ćemo mi već kako se kome sviđa, netko samo jednu, netko ovako oba roda – ali glavno da se može dobivati zgoditke – kupnja ADRS po cijenama ispod BVPS je jackpot, što niže to jači jackpot!

Jeste vidjeli tko je novi predsjednik NO Zagrebačke burze? Što mislite kako će to utjecati na ADRS?


Jeste vidjeli tko je novi predsjednik NO Zagrebačke burze? Što mislite kako će to utjecati na ADRS?

da, da – baš primjetih i ja, neki dan tek saznali da je član nadzronog odbora, danas ispade čak i predsjendikom! 😀

Kako misliš utjecati, kako bi to uopće teoretski moglo utjecati na Grupu ili njene dionice?

Nije Plinio tu došao u ime Adris grupe kao npr. suvlasnika burze (koliko ja znam Adris grupa nema niti jednu dionice ZB-R-A) nego je došao kao nezavisni odnosno zapravo i stručni član (jedna od njegovih stručnih zanimacija je baš to pravo vezano za dionička društva i sl.)

Ali zanimljive ideje mi padaju na pamet kada pričamo o Burzi, pa našem članu odnosno predsjedniku nadzornog odbora, pa insinuacije da se član nadzornog odbora u normalnim slučajevima bude kao predstavnik vlasnika… naime, kakva bi bila ideja da Adris grupa preuzme Zagrebačku burzu d.d.??

Meni bi to zvučalo cool, npr. preuzeti većinski paket, dovoljno da se može izglasati promjena tvrtke društva i sjedišta društva… to bi bilo zabavno 😀 Recimo da se promjeni tvrtku društva u "Rovinjska burza d.d." i sjedište u "Rovinj-Rovigno, Obala Vladimira Nazora…" – i to bi mogao biti jedan simbolični prvi korak u pretvaranju Rovinja u financijski centar Istre, a same Istre u "jugoistočno-europski Luxemburg" – recimo preseliti burzu, pa i prije nego Adris grupa kupi neku banku, osiguravatelja… nagovoriti druge banke, osiguravatelje, fondove da se preregistriraju u Rovinj – i eto načina kako da Istra uz turizam dobije i drugu tercijarnu djelatnost kao jedan od sektora stupova gospodarstva.

Naime, Istra pored toga što ima jaku izvozno orjentiranu prerađivačku industriju koja se razvija i dalje, mora učiniti nešto po pitanju diverzifikacije i na način diverzifikacije samog tercijarnog sektora, turizam (i na njega vezano gospodarstvo) ne smije ostati što se tiče tercijarnog sektora jedini stup oslonac gospodarstva, potreban je barem još jedan (sasvim novi, ne vezan za ovaj prvi) sektor – a koji drugi prikladniji od financijskog? Meni ništa drugo ne pada na pamet… pa u tom konteksu – možda treba nešto napraviti na tom polju – naravno od seljenja burze u Rovinj ništa, Plinio je ovdje drugim razlozima… a to nije ni važno, i tako bi to bio simobličan potez – nama su potrebni ozbiljni potezi – recimo takvi da Adris grupa iskoristi priliku pojave ovog malog nevremena nad ovim sektorom i nešto tu zgodno upeca nekom prilikom! 😉


kolega… koliki je bvps adrs-p-a ? vidim da si često na ovoj temi…što znači da si upučen…

i koliko iznosi povlaštena dividenda ?

hvala

DOKUP!



kolega… koliki je bvps adrs-p-a ? vidim da si često na ovoj temi…što znači da si upučen…

i koliko iznosi povlaštena dividenda ?

hvala
[/quote]
bvps je za adrs-p-a obzirom na njenu definiciju Statutom gdje se kapital dijeli na dionice oba roda u omjeru njihovih nominalnih vrijednosti (a koje su obje 10 kn) upravo jednak kao bvps i za adrs-r-a, a to je prema zadnjem izvješću bilo 394,45 kn – nažalost u ovih 2,5 mjeseci a isto tako i narednih pola mjeseca do kraja godine, to otprilike i ostaje na ovoj razini jer u zadnjem kvartalu Grupa bilježi zaradu oko cca. 0 (ili češće nešto negativnu) obzirom da gubitak turističkog dijela Grupe u 4. kvartalu i više nego pojede kvartalnu zaradu ostalih dijelova (međutim već u 1. kvartalu se ostvaruje zarade koja i više nego nadoknadi gubitak 4. kvartala tako da već 31.03.2010. možete očekivati BVPS na cca. 400 kn!).

Što se tiče povlaštene dividende, toga ovdje nema. Ona jednostavno nije definirana, ne postoji 😀 To je u skladu sa statuom definiranim pravima dionica odnosno tretmanom povlaštene dionice istim kao da je redovna (ali bez prava glasa) – to je otprilike u skladu sa pojmom "equity like preferred".

Tako da ovdje ne možeš računati na zajamčenu dividendu ("povlaštenu dividendu"), dividenda se uopće ne mora isplatiti niti za povlaštenu niti za redovnu (s tim da nije moguće isplatiti za redovnu a da se ne isplati za povlaštenu), ovisno o odluci Skupštine koja uvijek prihvaća prijedlog Uprave, a kada se isplaćuje nema zajamčeni iznos (i pogotovo nedaj Bože fiksni – to nije takva "povlaštena" :D) nego je iznos dividende stvar odluke o raspodijeli dobiti, koja se uvijek donosi u istom iznosu za oba roda dionica i na taj način povlaštena participira u rezultatu Društva na isti način na koji i redovna i to joj daje tu "equity like" boju odnosno to joj uz knjigovodstvenu vrijednost koja stoji njoj pripisana (puni iznos kapitala po dionici dakle tih 394 kn, i kojega ona ima prvenstvo isplate u slučaju likvidacije i sl.) upravo daje vrijednost – ta činjenica da dividenda nije fiksirana nego daje punu participaciju u svim budućim zaradama Društva, na način na koji to bude participirala i redovna.

Zadnja od više od 12 godina rastućih dividnedni je bila 7,00 kn – a jednoga dana će biti i 70 😀 E to je ono što je ovdje važno – dividenda će rasti!, a ne da ima tu glupost zvanu "povlaštena dividenda" čija fiksniranost zapravo predstavlja neugodnost nemogućnosti sudjelovanja u budućem rastu Društva nego dobivaš uvijek isto kao da imaš bilo koji dužnički instrument Društva, ovdje toga nema, ovo je "participirajuća povlaštena" – što znači kako je dividenda zadnje desetljeće rasla, rasti će neprestano i naredno, i puno duže! 😉

"TDR neće dizati cijenu cigareta u BIH

Četvrtak, 17.12.2009.

Sarajevo, 17.12.2009. – Zbog rastuće gospodarske krize i sve lošijeg standarda građana, TDR neće podizati cijene cigareta od 1. siječnja 2010. godine, kada počinje primjena novog Zakona o akcizama. Nova zakonska regulativa znatno povećava porezna opterećenja na duhanske proizvode što će uvelike utjecati na duhansku industriji u Bosni i Hercegovini.

„Promjena zakonske regulative u nepunih je 6 mjeseci porezna opterećenja na duhanske proizvode u BIH povećala za 0,7 KM po kutijici cigareta, što je dovelo je do značajnog povećanja cijena cigareta, rasta nelegalne trgovine i prekogranične kupnje. Vodeći računa o našim potrošačima i gospodarskoj krizi, odlučili smo do daljnjega nauštrb vlastitih prihoda i zarade zadržati postojeći nivo cijena naših proizvoda u BIH“, izjavio je predsjednik Uprave TDR-a, Davor Tomašković.

TDR je na bosansko-hercegovačkom tržištu prisutan sa svojim brandovima Ronhill, vangard, MC, Walter Wolf, Filter 160 i York. S godišnjom prodajom, koja prelazi 3 milijarde komada cigareta i prihodima većim od 40 milijuna eura, TDR drži vodeće mjesto na duhanskom tržištu Bosne i Hercegovine, te je svaki treći potrošač u BIH potrošač TDR-ovih proizvoda.

TDR je vodeći proizvođač cigareta u jugoistočnoj Europi s prodajom većom od 13 milijardi cigareta godišnje. Godišnji prihod TDR-a premašuje 300 milijuna eura. Najvažniji TDR-ov brand je Ronhill koji je od svog nastanka 1979. godine predvodnik najboljih i najpoznatijih cigareta u Hrvatskoj i regiji. Tržišni udio TDR-a na regionalnom tržištu je veći od 27 posto. Kao snažno izvozno usmjerena kompanija, TDR je prisutan i na drugim europskim tržištima, a svoju prodajnu mrežu razvija i u zemljama Srednjeg i Dalekog istoka."

kategorija: društvena odgovornost 🙂

– zar je ovo tako preplašilo današnje špekulante da su ovako zacrvenili obje dionice? 😀

Osobno mislim da je ovo sad jedna malo neočekivana i kompleksna igra, naime ja sam uvijek zagovornik podizanja cijena u BIH i neovisno o trošarinama kako bi se smanjila razlika u odnosu na RH… a oni pak sad igraju na druge karte: oni bi dakle da ostali dignu cijene kako bi TDR-u porastao udio, valjda računajući na to da će se i u BIH u skoroj budućnosti moći obaviti postupak "zamrzavanja tržišta" pa da se mi za to čim bolje pripremimo a cijene ćemo lako kasnije dizati… zanimljiva ideja – i još jedan pokazatelj da oni baš uvijek razmišljaju: dugoročno!

A FDS sad mora dignuti cijene, zar ne – oni bi bankrotirali da ne podignu cijene – dakle što vladi FBIH sada preostaje: čim prije prodati FDS jer kako vrijeme prolazi ona će sve manje vrijediti jer će od sada pa na dalje gubiti tržišni udio (u korist TDR-a! 😉 )

Ova igra je dobra i u kontekstu potencijalne kupnje FDS, naime ovime će vjerojatno više spustiti cijenu FDS (njenim gubitkom tržišta i profitabilnosti istovremeno) nego li će biti izgubljena dobit u tom kratkom razdoblju – tako da je ovo i u tom "kratkoročnijem" pogledu zanimljiva igra.

A špekulanti na ovakve vijesti reagiraju rušenjem cijene 4-5 % [lol]

New Report

Close