ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lynx!
svaka čast i pohvala na iscrpnim informacijama i VELIKOM TRUDU!!!!!

evo iz prve ruke:

– priča oko tvornice u Iranu ne ide baš sjajno, još nije zakopana niti jedna lopata


evo iz prve ruke:

– priča oko tvornice u Iranu ne ide baš sjajno, još nije zakopana niti jedna lopata


bude uskoro,nije to tako jednostavno.

obožavam strvine-posebno ovce



evo iz prve ruke:

– priča oko tvornice u Iranu ne ide baš sjajno, još nije zakopana niti jedna lopata


bude uskoro,nije to tako jednostavno.
[/quote]
ne kažem da je, samo prenosim ono što sam čuo




evo iz prve ruke:

– priča oko tvornice u Iranu ne ide baš sjajno, još nije zakopana niti jedna lopata


bude uskoro,nije to tako jednostavno.
[/quote]
ne kažem da je, samo prenosim ono što sam čuo
[/quote]
Ja bih radije da umjesto Irana oni naprave neku akviziciju u Europi… ali to oni znaju što je najbolje… samo neka na kraju to ispadne kako treba, moramo povećati volumene – ali Iran nije jedina opcija. Jer u Hrvatskoj smo napokon mirni, BIH nadajmo se uskoro, tako da je sad vrijeme "za nove pothavte", sada treba osvajati Srbiju (nastavk starog plana), ostatak ex-yu (nastavak starog plana), i dalje!!, Europu treba osvojiti (novi plan neka je to!) – kako god, organski ili preuzimanjima, ima vani još malih duhanskih kompanija koje ima smisla preuzeti. TDR mora steći dovoljan broj izvoznih tržišta, sa dovoljno razvijenim distributivnim kanalima, dovoljno dobro udomaćenim brendovima, kako bi na temelju toga (rast svojih malih udjela na velikim vanjskim tržištima) mogao temeljiti svoju strategiju rasta (u uvjetima opadanja domaćeg tržišta a na kojem ima i prevelik udio) – a time da malo bolje, po mogućnosti "na idealne radne kapacitete", uposli i tvornicu Kanfanar, bilo bi lijepo imati vani još neku jednako dobru tvornicu… recimo da se nešto preuzme te tvornice bi se mogle zatvoriti i prebaciti proizvodnju u Kanfanar, samo najmodernija postrojenja preuzetih zadržati… Malima je, u borbi sa velikima, efikasnost upravo važnija nego samima tim velikim kompanijama. Zato je bitno da su svi pogoni najmoderniji na svijetu, i optimalno uposleni! (a sirovina da je sigurna – zanimljivo je da će navodno cijena duhana na godinu zbog prognoze lošeg uroda jako skočiti – fala Bogu da imamo svoga sasvim dovoljno, čak će postati i cjenovno tada konkurentan!)

TDR još uvijek ima (pa u neku ruku i to sve više ih ima :D) dobre adute za konkurentsku borbu sa multinacionalnim kompanijama – i to mora iskoristiti u svrhu svojeg izrastanja u sve ozbiljniju pan-regionalnu kompaniju odnosno "malog ali globalnog igrača".

TDR je do sada jako puno radio na svojoj profitabilnosti, sad je red za povećavanje volumena!

P.S. Danas je svaka 412. cigareta popušena na svijetu – TDR-ova! E sad u narednom razdoblju želimo vidjeti neke promjene na ovim statistikama!

P.S. Danas je svaka 412. cigareta popušena na svijetu – TDR-ova! E sad u narednom razdoblju želimo vidjeti neke promjene na ovim statistikama!

za početak počni pušiti još jednu kutiju [cool]


P.S. Danas je svaka 412. cigareta popušena na svijetu – TDR-ova! E sad u narednom razdoblju želimo vidjeti neke promjene na ovim statistikama!

za početak počni pušiti još jednu kutiju [cool]
[/quote]
hoćeš reći "kutiju više", na dan? Khm, to bi za mene značilo povećanje od nekih cca. 11 milijuna posto :D, nije mi to u planu.

Slična priča kao što ju jednom ispričao prošlog direktor TDR-a, on veli da je u životu zapalio samo jednu cigaretu, kad je bio mali uzeo je od tate da proba, iz znatiželje – nije mu se svidjelo i više nikada u životu nije zapalio cigaretu. Eto, to je priča prošlog direktora TDR-a, moja priča je vrlo vrlo slična, s tom razlikom da sam ja puno mlađi pa tu jednu cigaretu dijelim na nekih cca. 15 godina, tj. pušim u prosjeku 0,000183 cigarete na dan, tj. povećanje na 20,000183 na dan bi bilo povećanje od 109.291 puta odnosno gotovo 11 milijuna posto [lol] Inače, i sadašnji direktor TDR-a je također nepušač 😀

Hoću reći ovom digresijom, a to sam već i rekao prošli put: nije poanta u tome da mi pušimo više cigareta, nego da drugi puše umjesto nekih drugih brendova naše brendove! Rast prodaje u slučaju TDR-a treba biti sinonim za rast izvoza. A na rast izvoza ne bi utjecala niti ta jedna kutija koju meni savjetuješ, jer ja i kada bih pušio, ne bih pušio cigarete iz izvoza nego kupljene u iNovinanama ili Tisku 😀

Odgovornoj duhanskoj kompaniji poput TDR-a, nije u cilju povećati broj pušača, nego one punoljetne osobe koje već puše, "privoliti" da prijeđu sa drugih brendova na naše brendove, a takvih ljudi (koji puše ali ne TDR-ove brendove) nema tako puno u RH, zato je prirodno TDR-ov pogled usmjeren "prema van", tamo gdje ima pušača a koji puše proizvode koji nisu TDR-ovi.

Mi imamo što ponuditi svijetu, mi imamo kvalitetne cigarete, vrlo kontroliranog sastava, sa inovacijama tipa pro-tech fileter i sl., i zbilja mnogi pušači prijelazom na TDR mogu puno dobiti (recimo i u vidu "manje štetnosti" nekih naših cigarete), a TDR dobiva nove vjerne potrošače… uvijek je obostrani interes ono što na najbolji način stvara novu vrijednost.

Nevjerojatno koliko je ljudi prešlo na duhan. Ja pušim malo i na duhanu sam već desetak godina pa nisam obraćao pažnju na druge no u zadnje vrijeme sam sreo hrpu ljudi koja si sama pravi cigarete.
Naj više je onih na Virdžiniji 120kn/kg sve bez poreza a neki se čak i iz Austrije snabdjevaju. Jedno 10-20% ljudi je po mojoj procjeni na nekom obliku crnog tržišta. Ovo je neka naj blaža procjena jer oni koji žive bliže Bosni su i masovnije zastupljeni.

who dares, wins

http://seebiz.eu/hr/burze/zagrebacka-burza-adris-i-ht-na-meti-kupaca%2c-crobex-u-minusu-0%2c5%25,62623.html

Izašlo je polugodišnje izvješće od onog value fonda Buffettove stare ekipe (za fiskalno polugodište koje im završava 30.9.2009.)
http://www.tweedy.com/resources/library_docs/reports/Sept2009SemiAnnual.pdf

fora im je ova rečenica:
"As of
September 30, approximately 10% of the assets in the Tweedy,
Browne Global Value Fund were directly invested in what we
would describe as the more developed of the emerging markets,
(particularly Mexico, South Korea and Croatia) in companies
such as Coca-Cola Femsa, Korea Exchange Bank, SK Telecom,
and Adris Grupa, among others."

ne znam koliko smo mi "razvijenije tržište u razvoju", ali svakako barem sjajna pozicija koju su zauzeli (odličan biznis u koji investiraju) ih osigurava od "rizika zemlje", nerazvijenosti tržišta i sl.

Molim pojašnjenje na što se odnosi:
3. Ostali novčani izdaci od investicijskih aktivnosti : 839.829.000 kn
iz izvještaja o novčanom tijeku za 3Q 2009.


Molim pojašnjenje na što se odnosi:
3. Ostali novčani izdaci od investicijskih aktivnosti : 839.829.000 kn
iz izvještaja o novčanom tijeku za 3Q 2009.

to je za sva 3 kvartala kumulativno, većina sume odigrana u 2. kvartalu, a točno što je: pa nekakve kešolike-akrobacije na relaciji vjerojatno novčani fondovi – depoziti i sl., dakle ili su toliko uložili u novčane fondove ili vjerojatnije u depozite banaka… uglavnom ne spada pod dužničke i vlasničke vrijednosne papire (dakle nisu fala Bogu kupili komercijalnih zapisa privlačnih kamantih stopa od cca. 10 % naših bezbrojnih propadajućih poduzeća) nego to spada u "ostalo", ono što nije i"instrument" a to može biti depozit, može biti fond, može biti bilo što što nije direktno investiranje "u papire" nego posredno – uglavnom za toliko ti se u bilanci povećava stavka "kratkotrajna financijska imovina" (dakle i ako je oročeno, oročeno na na do max. 12 mjeseci).

U svakom slučaju budimo sigurni u jedno: na ovaj keš, Adris grupa će dobiti veću kamatu nego li bi mi svaki po na osob sa maleckim sumicama dobili da smo došli u banku oročiti (na veće sume se može dogovoriti veća kamatna stopa, pogotovo ako se zoveš Adris grupa d.d. i imaš neki ugled i partnerski odnos sa bankama) i to je isto jedan argument onima "zašto to nema ne isplate kroz dividendu pa da mi ako hoćemo oročimo sami" – pa… možemo mi to sami oročiti po kamatnoj stopi 7-8 %… ali oni će ovih 800 mil. kuna "u naše ime" oročiti za cca. 10 % kamatu – pa sad što je bolje od ovog dvoje? Ja sam zadovoljan sa ovim drugim… nisu zadovoljni oni koji ne bi oročavali nego nešto drugo radili s tim novcem… e pa zato je za dioničare bitno ovo: dioničar Adris grupe budi ako si zadovoljan sa investicijskom politikom/filozofijom Grupe, ako nisi zadovoljan… pa onda ne budi dioničar, to je tvoj izbor.

Adris grupa služi za to da "alocira kapital" dobiven zaradama članica Grupe, i oni to rade mudro i odgovorno, ako netko ne dijeli njihov način razmišljanja… pa to ti je kao da čitaš prospekte fondova… ako ti se ne sviđa prospekt (investicijska politika) nećeš uložiti u taj fond, tako i ovdje: jasno je napisano na bezbroj mjesta da je njihova politika konzervativna, opisana onako kako bi se moglo prevesti sa "Buffett-like" – pa sad mi birajmo, tko se slaže biti će dioničar Grupe, tko se ne slaže…. neka bude dioničar neke članice Grupe ili bilo kojeg "klasičnog poduzeća" dok dioničar ovakvog holdinga zbilja nema smisla biti za one koji ne dijele s njima istu investicijsku filozofiju.

Meni je drago što će ovih 800 milijuna kn kroz godinu dana dobit povećati za nekih 80 milijuna kn… u ovim vremenima svakih 80 milijuna kn vrijedi puno, a pogotovo vrijedi sigurnost: nije isto imati 10 % na kom. zapise HG Spota i sl. firmi, kao i 10 % u Banci s kojom imaš takav odnos da će i u slučaju "bank-runa" tebi prvome isplatiti novac, a ostali koliko ostane…

New Report

Close