ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Jedan komentar na pad količinkse prodaje cigareta od 5,1 %:

po meni se nije samnjila prodaja jer su ljudi smanjili potrošnju,već zbog liberalizacije tržišta i dolaska novih brandova koji sada koštaju isto kao i tdr-ove cigarete, a to nam je opet europa sprašila labuda

to je i moje mišljenje

dok je bio samo marlboro, on je imao nešto svojih kupaca i imao je mali dio na tržištu

puno veća konkurencija su sada murati, PM i neke druge jeftinije cigarete
[/quote]
to je istina – i to je neizbježno, ovako velike udjele nije moguće dovijeka zadržavati, puno bi nam pomoglo to da se zabrani svako reklamiranje duhanskih proizvoda pa i svaki oblik reklamiranja na prodajnom mjestu, dakle da cigarete ne smiju biti izložene da se vide nego sve iza pulta… takvav zakon bi nam pomogao, ali i dalje je moguće očekivati blagi pad udjela – zato je za TDR izvoz pitanje br. 1 sada!

Ovako veliki udjeli su na potpuno otvorenom tržištu, sa konkurencijom globalnih brendova… neodrživi.

Po meni je za TDR rješenje, od onoga što sam može učiniti (Zakonodavac kada bi nam bio sklon bi odradio svoje prema ovome gore što sam rekao, ali očito da ne radi ništa u našu korist nego korist stranaca isključivo…):

1. Povećati cijene najvažnijih brendova (Ronhill, Walter Wolf..) recimo tako da Ronhill bude uvijek točno koliko i Marlboro, WW 50 lipa jeftiniji po kutiji, a ostalo još malo (ali malo, ne puno!) jeftinije od WW, dok bi Avangard trebalo pozicionirati 50 lipa skuplje od Marlbora!

2. Plasirati u u RH one cigarete za "rubna tržišta" (Afriku i sl.) pod imenom "Respect" a koji treba biti bredn koji će pak konkurirati cijenom, koji će uvijek i baš uvijek biti najjeftiniji od svih drugih cigareta na tržištu (pa makar to značilo prodaju i sa gubitkom na ovom proizvodu!) – za početak (prije nego li se ukine svako reklamiranje) napraviti jednu neviđenu kampanju ove cigarete, recimo pada mi jedna cool ideja kao vrhunac kampanje: na svakom računu iNovina, Tiska… na kojemu bude artikal cigarete (tako da je ovo po Zaoknu, rekamiranje je usmjereno isključivo jedan-na-jedan prema punoljetnom osobi koja je pušać) neka bude velikim uočljivim i lijepim slovima bojom crvenog Respecta otisnuto nešto poput: "Tražiš li respekt? Mi imamo RESPECT za sve naše cijenjene kupce! Hvala na povjerenju!"

I to je to, udjeli neka se zadrže koliko mogu, bitnija je profitabilnost tih udjela nego postotak, a sa jednim jedinim brendom (kako se ne bi degradiralo ostale "jake brendove") ići na spuštanje cijene, pa čak i "dampinško" ako se nekada negdje to slučajno pokaže kao privremeno dobra mjera.

Što se tiče marketinga, mislim da bi trebalo malo više afirmirati onaj "Pozdrav iz Rovnja", nagrađivanje je dozvoljeno, zar ne… trebalo bi npr. ljude nagrađivati na način da u kutijici Ronhill-a i Avangarda… svakih n-kutijica bude ubačen npr. neki nagradni kupon "Pozdrav iz Rovinja" za toliko i toliko dana u hotelu sa 5* u Rovinju za 2 osobe, svakih n-kutijica WW ista stvar sa hotelom 4*, ostalima… ista stvar hotela sa 3*… a kada Rovinj postane "hrvatski St. Tropez" ova nagrada će biti "san snova", ako netko želi tome konkurirati, onda neka organizira istu nagradu: neka šalje svoje potrošaće u Rovinj!! Neka dolaze i PM-ovi kupci iz RH, i iz svijeta: svi u Rovinj na trošak PM-a! 😛 Maistra neće imati ništa protiv.

Kad smo već kod Rovinja, pa Istra, i Rovinj u njoj… sve više su prepoznati u svijetu, evo anegdota: Australci odlučili snimiti cool reklamu sa europskim ugođajem (talijanskim, francuskim… profinjenim) za američko tržište svojih vina, i cijelim putem od Australije do USA, nisu našli zanimljivije, "pitoresknije" lokacije od ove tri:
http://www.youtube.com/watch?v=9Ls2_ZSZzKQ
http://www.youtube.com/watch?v=dAsa7C8NvlE&feature=related
niti je Italija, niti je Francuska… nego je Istra – Terra Ma

Korporativno upravljanje na hrvatski način,užas jedan sve je koruptivno.
http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/41704/Milijunski-biznis-bivseg-Sanaderovog-glasnogovornika.html

obožavam strvine-posebno ovce


Korporativno upravljanje na hrvatski način,užas jedan sve je koruptivno.
http://www.tportal.hr/biznis/gospodarstvo/41704/Milijunski-biznis-bivseg-Sanaderovog-glasnogovornika.html

korupcija, kakva korupcija??, ovo ne spada pod "korupcija" nego ako još to osim "savjetodavne usluge" onda ono što se na Zapadu zove i na čega se troše daleko daleko veći iznosi: "lobiranje". Eh tko zna koliko su samo PM i BAT potrošili prilikom lobiranja u Brusselsu.

Ja sve mislim da ovo kod nas zapravo nije pravo lobiranje nego prije lopiranje, taj Maček uzeo novce i prevario nas, jer zakoni koliko ja vidim nisu ispali po našem ukusu!!

Ubuduće treba lobirati ravno u Brussels-u gdje djeluju i naši konkurentni, istina da će tamo trebati potrošiti desetke puta više novca, ali ako pomaže… mora se pokušati.

PM i BAT potroše u svijetu godišnje na lobiranje više nego li je cijela neto dobit TDR-a, i to je ono na što mislimo kada kažemo da je TDR David koji se bori protiv Golijata, naime TDR ne može tome parirati, nema financijsku snagu za to – i zato je jaako jako teško probijati se u izvoz na njihova tržišta…, jer oni negdje će lobirati za svoje interese, negdje će strateški privremeno postavljati dampinške cijene da nam spriječe ulaz i sl., to su sve stvari koje oni financijski mogu podnijeti, a TDR ne bi mogao… i zato je to tako teška borba.

Malo me smeta jedino što ne objave svoje planove

mislim da nikad neću razumiti zašto se ova dionica prodaje ovako jeftino.
Nije da se žalim dokupljuju se i dalje, sad mi je samo 23 % portfelja, a ni ulaz nije loš, 190 kunića


mislim da nikad neću razumiti zašto se ova dionica prodaje ovako jeftino.
Nije da se žalim dokupljuju se i dalje, sad mi je samo 23 % portfelja, a ni ulaz nije loš, 190 kunića

Zato što je njihovim vlasnicima potreban novac. A kupci to znaju i strpljivo čekaju…

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]


mislim da nikad neću razumiti zašto se ova dionica prodaje ovako jeftino.
Nije da se žalim dokupljuju se i dalje, sad mi je samo 23 % portfelja, a ni ulaz nije loš, 190 kunića

svaka čast na ulazu [thumbsup]…a još se ti više divim da si od nakupa izdrža bez posta 3 miseca

Ima li netko kakvih informacija o investicijskom horizontu adrisa, koji projekti su im u vidu? Adrisa po meni ima već duže vrijeme previše casha na računu.
Možemo to pogledati prema pokazatelju tekuće likvidnosti, recimo. Znam da su teška vremena, postoje problemi s plaćanjima međutim ttm po stranici Moje dionice je 4.10? Nemam podatke o branši međutim nije teško zaključiti da je malo prevelik. Trošak likvidnih sredstava je ovdje prilično velik, gledajući ga kao oportunitetni trošak.
Uvijek mi je draže kada adris poduzima realne investicije nego financijske.
Da se razumijemo, imam dionice adrisa i moja je miljenica u portfelju iako sam u popriličnom gubitku. Možda sam samo nestrpljiv pa se ne mogu dočekati neke nove profitabilne investicije. Jednostavno mislim da je savršena prilika za napravit korak naprijed. Akvizicije za poduzeće u zreloj fazi životnog ciklusa se podrazumijevaju. Ili dodatno širenje turizma? Svejedno. Neka bude rentabilno, pa neka se poveča sadašnja vrijednost firme, pa će i u naš džep kad tad kapnut pare.
Ovo pišem više radi rasprave, malo je zamrla tema:)

Novci nisu problem. Novaca nema.

eto neka kupi CENTAR banku!!!!!!


Ima li netko kakvih informacija o investicijskom horizontu adrisa, koji projekti su im u vidu? Adrisa po meni ima već duže vrijeme previše casha na računu.
Možemo to pogledati prema pokazatelju tekuće likvidnosti, recimo. Znam da su teška vremena, postoje problemi s plaćanjima međutim ttm po stranici Moje dionice je 4.10? Nemam podatke o branši međutim nije teško zaključiti da je malo prevelik. Trošak likvidnih sredstava je ovdje prilično velik, gledajući ga kao oportunitetni trošak.
Uvijek mi je draže kada adris poduzima realne investicije nego financijske.
Da se razumijemo, imam dionice adrisa i moja je miljenica u portfelju iako sam u popriličnom gubitku. Možda sam samo nestrpljiv pa se ne mogu dočekati neke nove profitabilne investicije. Jednostavno mislim da je savršena prilika za napravit korak naprijed. Akvizicije za poduzeće u zreloj fazi životnog ciklusa se podrazumijevaju. Ili dodatno širenje turizma? Svejedno. Neka bude rentabilno, pa neka se poveča sadašnja vrijednost firme, pa će i u naš džep kad tad kapnut pare.
Ovo pišem više radi rasprave, malo je zamrla tema:)

Tema je zamrla zbog toga što ovdje prevladavaju sitni špekulanti,njima je teško na ovoj dionici napucavati cijenu kao na Ledu.Neka na Adrs naprave PBv x 3

obožavam strvine-posebno ovce



Tema je zamrla zbog toga što ovdje prevladavaju sitni špekulanti,njima je teško na ovoj dionici napucavati cijenu kao na Ledu.Neka na Adrs naprave PBv x 3
[/quote]

Ne bih špekulirao špekulantima:)
Ima ih na svim likvidnim dionicama. Oni su sastavni dio burze i dobro je da postoje jer inaće mi ne bi mogli prodati svoje dionice po očekivanim cijenama. Na duži rok su uglavnom u gubitku jer u kratkom razdoblju držanja vrij. papira ne mogu iskoristiti prednosti "općeg" razvoja poduzeća.

Dakle ne smatram ih nikakom opasnosti za adris.

Što se tiče PBv, on se jako brzo mijenja, korigira.

Novci nisu problem. Novaca nema.

Trenutačno je izvjestan oporavak u ekonomiji.
Prvo vani,gdje je već počeo-druge godine i kod nas.

Ovo poduzeće ima puno prekopotrebne gotovine i vjerovatno će ga upotrebiti za akviziciju u Hrvatskoj ili regiji.

[smiley] [smiley] [smiley]

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

New Report

Close