ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Dakle pitate se (i po meni, dajete "vrlo čudne odgovore") što će biti sa dionicom Maistre a što Adris grupe na skali kroz 5 godina, usredotočivši se na točku za točno 5 godina od danas? Pa to nitko ne može znati, nitko ne može znati kako se manijakalno-depresivni bolesnik zvan g. Tržište(ZSE) može ponašati, isto tako ne znamo i mnoga toga drugog što će se realno događati… međutim možemo se nadati koliko toliko fer vrednovanju stvarne/realne vrijednosti navedenih poduzeća u toj točki vremena, te zato sada pokušati otprilike pretpostaviti kolike će biti te stvarne vrijednosti, pa sad… kad tada će to i biti vrednovano, da li za 5 godina ili nekoj točki okolo toga… (ne znamo "u kojoj će fazi" tada biti neki tadašnji bull/bear market), ali to i nije niti važno…

Što se tiče Maistre…, pa Maistrini prihodi u roku od 5 godina po meni… teško da će prijeći 800 milijuna kn. Budućnost joj je sjajna ali 5 godina će proći brže nego što je dojam mnogima od nas 😉

EBITDA marža teško da će već za 5 godina dostići neki otprilike rečeno "dugoročno poželjni" a stabilni/održivi iznos od cca. 30 %.

Uzimajući u obzir moje razumne pretpostavke (max. 800 mil prodaje uz max 30 % marže) očito da EBITDA i za 5 godina od danas, teško može biti više od 240 milijuna kn na godišnjoj razini.
A kako će neto marža biti puno manja, tj. minijaturna, iako nam svima EBITDA ovdje izrazito dugoročno gledano znači puno kao pokazatelj "potencijala" zarađivanja (a znači i kratkoročno iz perspektive Grupe koja je njen kreditor, manje znači manjinskim dioničarima kratkoročno), zbog činjenice vjerojatno tada ogromne zaduženosti koja će kroz kamate na kredite topiti skoro cijelu EBIT dok se ne dođe do jadne neto, vjerojatno da iz ondašnje perspektive u točki 5 godina od danas, neće biti razumno cijeniti Maistru na više od 10-ak EBITDA ovako paušalno rečeno, takav rezultat će ispasti uglavnom kako god okreneš, i nekim kombiniranim metodama gdje će se vrednovati tadašnja imovina + DCF što je zapravo jedini egzaktni način za ovakvu firmu (gdje je imovina glavni dio vrijednosti).

Maksimalna vrijednost u točki za 5 godina je onda paušalno rečeno nekih 10 x 240 milijuna što je jednako 2,4 mlrd tj. 234 kn po dionici. Pretpostavimo li da će tržište slučajno tada upravo fer cijeniti dionicu Maistre to nam je sa današnjih 75 kn kroz 5 godina kapitalni prinos od godišnje 25,5 %. Jako lijepo – ali manje nego li bi bilo za očekivati kroz 5 godina prinos na dionicu Grupe i u najgorem mogućem scenariju, a uz istu pretpostavku (da se slučajno dogodi da je tržiše fer ocijeni ) obzirom da Grupi jako jako mnogo vrijednosti daje TDR, a uz činjenicu ove doslovno zlatne bilance… koja otvara beskrajne mogućnosti za maštanje (i ostvarivanju tih snova :D) o nekim novim iskoracima… vrijednost može usitinu otići nebu pod oblake.

Recimo da se dogoditi neviđeno strašna stvar da Adris grupa propusti iskoristi ovo krizno razdoblje za ozbiljna investiranja/akvizicije te sav keš ostavi tamo gdje već je, novi samo skuplja i ne zna što će s njim, recimo uz isplatu dividende skromnog rasta (proporcionalno rastu neto dobiti), glavni biznisi ostanu dakle TDR i Maistra, ništa se novo ne dogodi… ovako će otprilike za 5 godina izgledati "portfelj ovog holdinga":

– Maistra: recimo prema ovome gore tih nekih 2,0 mlrd kn vrijednosti koje pripada Grupi
– TDR: 10 mlrd kn vrijednosti (ovo je bitno pesimističniji pristup nego kod Maistre, ovo pretpostavlja da će TDR stagnirati u narednih 5 godina)
– "svi ostali sitniši" (Tisak, iNovine, Opresa, Veletabak, marikultura…): 1,5 mlrd kn vrijednosti
– dugoročne financijske imovine: 0,8 mlrd kn fer vrijednosti
– "keša" 2,7 mlrd sadašnjih + 5×500 mil minimalno zadržanih kroz tih 5 godina
– duga: 0 kn (približno)

UKUPNO: 2mlrd + 10mlrd + 1,5mlrd + 0,8mlrd + 5,2 mlrd = 19,5 mlrd

tj. 1.203,00 po dionici što na današnju cijenu pa kroz 5 godina (pretpostavkom onda "realnog vrednovanja od strane tržišta") sugerira kapitalni prinos dobrano preko 30 %, a tu je i određeni dividendni prinos… sve skupa: oko 40 % godišnjeg prinosa na investiciju, bitno bolje nego Maistra. A radi se ovdje o vrlo neugodnom scenariju u kojem keš sjedi potpuno besposleno a uz i dalje male dividende, TDR stagnira… prešutno ovdje (vidljivo iz iznosa dobiti koji se zadržava) zanemarivši i ogromne kamate koje ovaj keš donosi (recimo očekujemo znatan pad neto dobiti TDR-a a ova kamata taman da to "nadoknađiva")… – eto to vam je najgori mogući scenarij što se tiče Grupe, eh… a kada bi se keš bar malo pokrenuo… kada bi se ostvario bilo koji drugi scenarij a ne ovaj najgori… "gdje nam je onda kraj"??, kolika je to vrijednost Grupe za 5 godina u tom drugačijem scenariju?? Ma briga me za tržište i sve, vidjeti svu ovu vrijednost… daje puno pouzdanja i onima koji očekuju svjetsku depresiju narednih nekoliko godina, kataklizmičko stanje na tržištima kapitala… jer i dio vrijednosti da ostane sačuvan u svemu tome, a tržište kako god se ponašalo i kako god vrednovalo tu vrijednost…: opet smo u plusu, odličnom plusu.

Ma ljudi božji, recimo da pretpostavimo da ništa iz portfelja Grupe (Maistra, udio u Tisku… keš… ) nije precijenjeno danas na tržištu) kada bismo sve popisali po onoj "mark to market" i pokušali od Grupine kapitalizacije oduzeti tu vrijednost da vidimo "koliko se kapitalizacije odnosi na TDR" dobili bismo npr. i nešto ovako: danas TDR, koji generira 883 mil kn EBITDA, tržište cijeni na nekih 300 mil kuna! I netko kaže da "ostalo" (osim Maistre…) nije podcijenjeno??

Industrija u kojoj je postignut konsenzus (preuzimanjima…. donokle i trenutnim tržišnim cijenama) da se profitabilne duhanske kompanije vrednuju na cca. 11 x EBITDA, mi "ovim cijenama dionice Grupe" kada se preračuna ispada da plaćamo cca. 0,33 x EBITDA. I to nekome nije podcijenjeno??

300 mil kn je na 4,275 mlrd sitniš – dakle: makar TDR sutra (doslovno!) bankratorirao, dionica Grupe je onoliko podcijenjena koliko su "ostali dijelovi holdinga" (istina puno keša to amortizira, pa bi u tom slučaju možda Maistra i bila konkurentan izbor), ali za sve one koji misle da TDR neće bankrotirati sutra (i ne smeta im veliki udio u Maistri – naime: neki baš i ne vole turizam :D), ADRS je suludo jeftina.

Ma ja imam dosta maistre i nemam je muda prodavat za adris,,imam taj neki osjećaj da će se okrenut turizmu i da će tu bit svega,ne samo rovinj i vrsar,,i znam da mi je onda ustvari svejedno koju dionicu imam od te dvije jer oba dvije bi išle zajedno gore,,

lynx pa ti si potpuni optimist.
Kazes da je ovo najgori moguci scenarij za grupu ali bogami ima puno losijih scenarija pored kojih bi ovaj izgledao predivno!
Nitko ne moze dobro i tocno predvidjeti buducnost Adris grupe jer je bas sve moguce kada se uzme u obzir kapital grupe.
Medutim, i samo jedna kriva procjena ili odluka mogle bi grupu baciti na koljena.
Tako da nista nije previdljivo i sigurno a pogotovo ovakvi ruzicasti "najgori scenariji" o kojima ti pricas.
Ja bih bio jako zadovoljan kada bi se tvoj "najgori scenarij" i ostvario!
Nadajmo se!

A koji je to najgori scenarij? Da TDR propadne i počne poslovati s gubitkom? Imaj na umu da TDR može sniziti cijene 25% i OSTATI PROFITABILAN. Misliš da će BAT ili netko drugi 5 godina raditi dumping cijena da stisne Adris?


Misliš da će BAT ili netko drugi 5 godina raditi dumping cijena da stisne Adris?

Pa to već rade zadnjih 6 GODINA (na određenim izvoznim tržištima u regiji), da li će istu praksu nastaviti i narednih 5 godina… ne znam, ali stvarno djeluje pomalo tragikomično već i danas a kako bi tek u tom slučaju: poslovati s gubitkom više od desetljeća na nekim tržištima samo zato da bi porazio konkurenciju umjesto da se zdravorazumski izračuna neka optimalna "podjela tržišta" gdje će "svi zarađivati"… po onoj "bolje i svima po malo ma koliko se međusobno ne voljeli, nego nikome ništa".

Tragikomedija je u tome (već sada nakon 6 godina, a ne tek za još narednih 5 godina što bi bila) što oni i dalje posluju s gubitko, a TDR je počeo stvarati dobit čak i u Srbiji, a udio mu ne opada (što oni pokušavaju s tim dampingom) nego kontinuirano raste!

Jednom će se morati opametiti i shvatiti da je "bolje podijeliti tržište sa TDR-om" nego voditi politiku iracionalnog samouništenja – naime, PM i BAT su sve skupa u Srbiju već uložili silne novce, cca. 5 puta više nego li je koštala tvornica u Kanfanaru, a te novce treba "pod hitno povećati vraćati", inače im se investicija definitivno nikada neće isplatiti, svi znam kako vrijeme utječe na povrat, pogotovo kod ovakvih kompanija (duhanskih) koje zahtijevaju velike stope povrata.

Oni ako smjesta ne počnu stvarati znatnu dobit, napravili su veliki fijasko ulaskom na srpsko tržište. A to je moguće jedino podizanjem proizvođačkih cijena, i oni kao imatelji najvećih udjela to moraju napraviti prvi. Na TDR-u kao imatelj manjeg udjela ostaje odluka da li i u kojem omjeru slijediti njihovo povećanje, ovisno o svojim željama za povećanjem već postojeće profitabilnosti ili daljnjem rastu udjela – očito da se mora naći neko "optimalno rješenje" između rasta udjela i rasta profita po jedinici a koje će dugoročno stvoriti maksimalni povrat.

PM npr. stalno spekulira (ucjenjuje im Vladu time) o zatvaranju proizvodnje u Srbije… BAT se isto stalno nešto žali, njima očito ne preostaje ništa drugo nego povisiti cijene, bilo uz zadržavanje proizvodnje u Srbiji bilo zatvaranjem. Recimo ova situacija je zanimljiva i onima "željnima prodaje TDR-a", u ovom kontekstu sa strane PM-a i BAT-a postaje zanimljiva ideja kupnja TDR-a ne samo radi njegovih udjela i brendova, nego i proizvodnih kapaciteta, naime bilo bi im idealno zatvoriti tvornicu u Srbiji i prebaciti svu proizvodnju za regionalno tržište u ovu, najefikasniju tvornicu. Naravno, TDR nije na prodaju – pa njima za opstanak na ovome tržištu ne preostaje druga alternativa podizanju cijena!

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=dbcd112b-99d6-490d-9189-0616e840e085&open=sec

28 miljardiii,,,hee
Zamislite da su to morali platit,,al to je nemoguće ipak da tolko se izvuče parnicom

Evo malo o Ribama iz Cenmara
http://www.vjesnik.hr/html/2009/08/26/Clanak.asp?r=tem&c=6

obožavam strvine-posebno ovce

Prateći komentare i ocjene postova,očito je da postoji grupa koja potencira pad cijene dionice .

Zar ste izašli ? na 240 ? ah…..šteta..ali,još imate prilike uhvatiti vlakić za stanicu 300 . Ex DD je 08.09…ako se ne varam,T+3 . Do tada ima samo jedan smjer .

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Mislim da je krajnje vrijeme da strani investitori pokupe profit na stranim tržištima i vrate se u HR i naravno ulože u fundamentalno najbolji hrvatski blue chip [thumbsup]


Mislim da je krajnje vrijeme da strani investitori pokupe profit na stranim tržištima i vrate se u HR i naravno ulože u fundamentalno najbolji hrvatski blue chip [thumbsup]

SLAŽEM SE, samo neka pričekaju da prodam INDG 🙂

Cookie Monster



Mislim da je krajnje vrijeme da strani investitori pokupe profit na stranim tržištima i vrate se u HR i naravno ulože u fundamentalno najbolji hrvatski blue chip [thumbsup]

SLAŽEM SE, samo neka pričekaju da prodam INDG 🙂
[/quote]
Ma neka INDG pričeka na ovoj cijeni da ja prodam ADRS prvo i vratim se nazad u INDG.

New Report

Close