ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

TDR: Smanjivanje štetnih utjecaja na okoliš
Dozvola za obradu otpadnog mulja u poljoprivredne svrhe
ZAGREB – TDR je prva hrvatska kompanija koja je dobila dozvolu za obradu i preradu otpada u postupku tretiranja tla u svrhu poljoprivrednog ili ekološkog poboljšanja, priopćeno je u utorak iz TDR-a. Dalje se navodi da je Istarska županija izdala TDR-u dozvolu za obradu i oporabu muljeva koji nastaju obradom komunalnih otpadnih voda u tvornici TDR-a u Kanfanaru.
Naime, u procesu pročišćavanja otpadnih voda nastaje i otpadni mulj, koji se prema može koristiti i u poljoprivredne svrhe, što je sukladno Pravilniku o gospodarenju muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. To je prva dozvola za gospodarenje otpadom za postupak tretiranja tla otpadom u poljoprivredne svrhe u Hrvatskoj i TDR ju je dobio na rok od pet godina. TDR se obvezao da će odgovorno i profesionalno upravljati svim uvjetima u kojima se odvija proizvodnja, smanjujući time utjecaje svojih aktivnosti na okoliš na najmanju moguću mjeru.
Uvođenjem sustava ISO 14001 TDR je prihvatio stroža pravila od zakonom propisanih. Primjenom ekološki prihvatljivih materijala i tehnologija i ostvarenjem programa stalnog poboljšanja TDR smanjuje štetne utjecaje na okoliš, povećava stupanj iskoristivosti energije i sirovina te upravljanjem otpadom smanjuje količinu svih vrsta otpada, čime daje svoj doprinos načelima održivog razvitka

obožavam strvine-posebno ovce


TDR: Smanjivanje štetnih utjecaja na okoliš
Dozvola za obradu otpadnog mulja u poljoprivredne svrhe
ZAGREB – TDR je prva hrvatska kompanija koja je dobila dozvolu za obradu i preradu otpada u postupku tretiranja tla u svrhu poljoprivrednog ili ekološkog poboljšanja, priopćeno je u utorak iz TDR-a. Dalje se navodi da je Istarska županija izdala TDR-u dozvolu za obradu i oporabu muljeva koji nastaju obradom komunalnih otpadnih voda u tvornici TDR-a u Kanfanaru.
Naime, u procesu pročišćavanja otpadnih voda nastaje i otpadni mulj, koji se prema može koristiti i u poljoprivredne svrhe, što je sukladno Pravilniku o gospodarenju muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. To je prva dozvola za gospodarenje otpadom za postupak tretiranja tla otpadom u poljoprivredne svrhe u Hrvatskoj i TDR ju je dobio na rok od pet godina. TDR se obvezao da će odgovorno i profesionalno upravljati svim uvjetima u kojima se odvija proizvodnja, smanjujući time utjecaje svojih aktivnosti na okoliš na najmanju moguću mjeru.
Uvođenjem sustava ISO 14001 TDR je prihvatio stroža pravila od zakonom propisanih. Primjenom ekološki prihvatljivih materijala i tehnologija i ostvarenjem programa stalnog poboljšanja TDR smanjuje štetne utjecaje na okoliš, povećava stupanj iskoristivosti energije i sirovina te upravljanjem otpadom smanjuje količinu svih vrsta otpada, čime daje svoj doprinos načelima održivog razvitka

Ovakve vijesti su naprosto sjajne. Ovo je očigledan primjer suvremene kompanije koja ne zadovoljava samo ekonomske potrebe i želje potrošača već i meta-ekonomske kriterije ljudi. Jer poduzeće, u konačnici nije samo ekonomski sistem, stroj za proizvodnju novca već je integriran u šire okruženje. Ovakvi sporazumi i odluke sigurno povećavaju ugled kompanije ne samo u poslovnom svijetu nego i šire, ne samo na domaćem, nego i na međunarodnom tržištu. Zna se koliko EU pozornosti pridaje ekološki prihvatljivoj proizvodnji… Čak i šire, bonitet kompanije s ovakvim događajima raste. U konaćnici, može se reći da ovakve vijesti povećavaju efektivnost, a time i uspješnost firme.
Inače sam ekološki osjetljiv pa sukladno tome preferiram ekološki osjetljive odluke kompanija i kompanije.
Živjeli

Novci nisu problem. Novaca nema.


Hehe, pa ovo je bar jednostavno – dionica slijedi CROBEX. Ako CROBEX ide gore, ide i ADRIS. AKo ide dole…ide i ADRIS.

Ono što je bitno da dionica zarađuje bar 30 kn svake godine. Samo dobit u zadnjih 5 godina pokriva cijenu dionice.


Ako je tako jednostavno i ako mu je to cilj, neka uloži u indeksni fond. Prinosi će odgovarati onima koje postigne crobex. Izračunao sam betu na temelju prošlih podataka, ne sjećam se točno koliko je iznosila, ali nije bila usporedno kretanje s crobexom. Razlike nisu velike, ali na velike iznose i na duži period i 1% znači mnogo.
P/E omjer vrlo nizak, pogotovo za kompaniju koja je toliko povećala imovinu i dobit u zadnjih 5 godina. Teorijski, čudno je da je nizak jer omjer isplate dividendi je prilično nizak i td…

Novci nisu problem. Novaca nema.

Naravno da je nizak, kao i za HT. Uostalom, dionice prate jedna drugu. Prošle godine je P/E bio približno isti. Obje sjede kao kvočka na jajima (novcima) koje ne isplaćuju.

Razlika između firmi je što HT isplaćuje 100% dobiti, a ADRS 20%. HT neće značajno povećavati prihode i dobit, a ADRS (bar se nadamo) hoće.



TDR: Smanjivanje štetnih utjecaja na okoliš
Dozvola za obradu otpadnog mulja u poljoprivredne svrhe
ZAGREB – TDR je prva hrvatska kompanija koja je dobila dozvolu za obradu i preradu otpada u postupku tretiranja tla u svrhu poljoprivrednog ili ekološkog poboljšanja, priopćeno je u utorak iz TDR-a. Dalje se navodi da je Istarska županija izdala TDR-u dozvolu za obradu i oporabu muljeva koji nastaju obradom komunalnih otpadnih voda u tvornici TDR-a u Kanfanaru.
Naime, u procesu pročišćavanja otpadnih voda nastaje i otpadni mulj, koji se prema može koristiti i u poljoprivredne svrhe, što je sukladno Pravilniku o gospodarenju muljem iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda. To je prva dozvola za gospodarenje otpadom za postupak tretiranja tla otpadom u poljoprivredne svrhe u Hrvatskoj i TDR ju je dobio na rok od pet godina. TDR se obvezao da će odgovorno i profesionalno upravljati svim uvjetima u kojima se odvija proizvodnja, smanjujući time utjecaje svojih aktivnosti na okoliš na najmanju moguću mjeru.
Uvođenjem sustava ISO 14001 TDR je prihvatio stroža pravila od zakonom propisanih. Primjenom ekološki prihvatljivih materijala i tehnologija i ostvarenjem programa stalnog poboljšanja TDR smanjuje štetne utjecaje na okoliš, povećava stupanj iskoristivosti energije i sirovina te upravljanjem otpadom smanjuje količinu svih vrsta otpada, čime daje svoj doprinos načelima održivog razvitka

Ovakve vijesti su naprosto sjajne. Ovo je očigledan primjer suvremene kompanije koja ne zadovoljava samo ekonomske potrebe i želje potrošača već i meta-ekonomske kriterije ljudi. Jer poduzeće, u konačnici nije samo ekonomski sistem, stroj za proizvodnju novca već je integriran u šire okruženje. Ovakvi sporazumi i odluke sigurno povećavaju ugled kompanije ne samo u poslovnom svijetu nego i šire, ne samo na domaćem, nego i na međunarodnom tržištu. Zna se koliko EU pozornosti pridaje ekološki prihvatljivoj proizvodnji… Čak i šire, bonitet kompanije s ovakvim događajima raste. U konaćnici, može se reći da ovakve vijesti povećavaju efektivnost, a time i uspješnost firme.
Inače sam ekološki osjetljiv pa sukladno tome preferiram ekološki osjetljive odluke kompanija i kompanije.
Živjeli
[/quote]

Ovo nešto govori, o onome što sam ja na nekoj stranici prije komentirao, o mentalitetu!
Evo nam još jedne potvrde "pravog mentaliteta" koji se ovdje gaji, i koji je jedan od važnih resursa za našu budućnost.

Adris grupa sa svojim članicama ima bezbrojne vrijedne resurse i potencijale za budući razvitak, za uistinu održivi rast i razvoj. "Pravi mentalitet" definitivno je i to se stalno potvrđuje: jedan od tih mnogih važnih resursa/potencijala!


Naravno da je nizak, kao i za HT. Uostalom, dionice prate jedna drugu. Prošle godine je P/E bio približno isti. Obje sjede kao kvočka na jajima (novcima) koje ne isplaćuju.

Razlika između firmi je što HT isplaćuje 100% dobiti, a ADRS 20%. HT neće značajno povećavati prihode i dobit, a ADRS (bar se nadamo) hoće.


Zaboravio si na jednu ogromnu razliku a to je book. Adris ima puno više imovine/novca u odnosu na cijenu dionice nego HT.

Jesu li nas ovi papani iz Uprave dobro iskemijali,svi pametni su već isplatili dividendu,pogotovo stranci,dok ovi židovi iz Adrisa tezgare s našom lovom,sada će to pokupiti državna bagra umjesto nas.
Sve to zahvaljujući pokvarenim guzičarima iz politike samo da ostanu na vlasti radi penzija,do kada?

obožavam strvine-posebno ovce

Vlada uvodi porez na dividende, od 2% do 4% koji ce odrzati do kraja "krize".
Sada bi i bilo najbolje da adris niti ne isplacuje dividendu u sljedeci par godina i tako ustedi svojim dionicarima 4% godisnje a nakon krize i micanja ovog zakona neka i isplati izvanrednu dividendu.
Ljudi moji ja neznam zasto svi vi pricate o tim dividendama i ljutite se sto adris ne isplacuje vise.
I bolje je da ne isplacuje u ova krizna i za tvrtku iznimno vazna vremena, i 7 kn je previse.
Oni ce taj novac puno bolje oploditi i iskoristiti nego itko od nas.
Ni HT nece ubuduce isplacivati ovakve 100% dividende ukoliko se odluci na investiranje i sirenje poslovanja u bilo kojem smjeru a ako to ne ucini za par ce godina firma poceti ulaziti u probleme, zarade ce se smanjivati a sa zaradama i cijena dionica.
Tako da je Adris po mom misljenju jako dobro postupio sto vec godinama ne isplacuje veci % u dividende a sda bi bilo i bolje za sve nas da ih i nikako ne isplacuje.

Upravo tako,jer su ovi sateliti iz koalicije htjeli pobrati poene na tome kako su Vlahoviću i Kukurinu nabili porez,bumo videli???

obožavam strvine-posebno ovce

Vidimo da je sezona polugodišnjih izvještaja počela – očekujemo dakle i uobičajeni konsolidirani polugodišnji Adris grupe 😀 Obično objave u ovo neko vrijeme, do 15.8. najkasnije.

Ima li možda kakvih predviđanja? Inače znate da ja mislim da nema za tim potrebe, a konkretno ovdje to inače i nije uvijek lako ovako na kvartalnoj razini znati "kako će ispasti", ali mi se nekako čini da je sada ipak dosta "jasno" i za samu a svima tako omiljenu "neto dobit", ja očekujemo dakle nekih 100 mil kuna u 2. kvartalu od financijskih aktivnosti (recimo nekih kao i u 1. kvartalu cca. 35 mil od kamata i divideni + cca. 65 mil od promjene fer vrijednosti dugotrajne financijske imovine u računu dobiti i gubitka posljedicom rasta CROBEX-a od 30 % od 31.3. do 30.6., dok su tečajne razlike pozitivne i negativne nadam se slične pa se taman ponište…) i ako je od "redovnog poslovanja" nekih normalnih cca. 150 milijuna neto, to je za ovaj kvartal nekih ovako paušalo procijenjeno jaaakih 200-injak mil, oko 250 mil vjerojatno. Pa je onda sve skupa sa 1. kvartalom sumarno za polugodište realno očekvati konsolidirani netto nekih "jakih 300-injak do 350-ak milijunčića". Zar ne?

Možda sam ja nešto promašio u ovim svojim paušalnim ocjenama, tko zna, kako god – nadam samo se da ćete ovih dana vi koji ste pri netu ovaj puta sve lijeepo (a ne kao ono za potpunu verziju godišnjeg izvješća što ste svi zaboravili vidjeti) ovdje na vrijeme i postati objavljene rezultate i prokomentirati te kratkoročne rezultate, istina nevažne, kratkročne – ali ipak je red prokomentirati i kvartalna izvješća. Ja ću za to vrijeme biti na odmoru, svojom (uvijek jakom! :D) voljom odvojen od interneta kako bi odmor bio uistinu pravi odmor, negdje tamo u bespućima Istre i istarske obale… 😛

Nitko ne zna što ljeto i jesen donose glede kretanja na burzi, ali bilo bi lijepo kada se svi vratimo sa svojih ljetovanja da nas ovdje dočekaju neka kvalitetna izvješća, mene ovdje kod Adris grupe konkretno bi veselilo da vidim i nadalje snažan novčani tok od poslovnih aktivnosti, ove fore oko "neto rezultata" nije bitno koliko sam promašio, sada je izazovno promatrati EBITDA a ne te neto gluposti, i novčani tok koji je sad najveći izazov za održati.

Ali, za one koji "vole netto" – mislim da im godi činjenica da je nekih 350 milijuna za polugodište sasvim realno, eh to ćete vidjeti za par dana a ja malo kasnije…

Lijepo bi bilo da EPS bude nešto veći nego isti period predhodne godine ili obzirom na krizu tu blizu 😉
No, sutra očekujem skok vrijednosti dionice. Čisto za bolje raspoloženje.

http://seebiz.eu/hr/tvrtke/industrija/adris-grupa-neto-dobit-pala-13%25%2c-prodaja-cigareta-manja-2%2c7%25,52315.html

New Report

Close