ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Oh My God!!!!

Kako ovo nitko nije vidio prošla 4 dana??? Ja nemam puno vremena biti na netu ove dane, ali da nitko drugi nije vidio i postao :rotfl:

Možda zato što smo svi očekivali na jesen poslije skupštine, no evo, nadam se da su nas sve jako ugodno iznenadili ovom objavom našeg pravog potpunog GFI! 😀

http://www.adris.hr/PR/teme/adris_www_tema.asp?ID=769

Čitajte: http://www.poslovni.hr/122210.aspx

Jako lijep članak, nije naročito jako vezan za ovu temu, ali ipak!, ipak je znakovito sve ovo – naime daje jednu lijepu sliku o tome "u kakvom okruženju" nam posluje Društvo o kojem se ovdje govori, odnosno njegovo sjedište/Uprava.

Mentalitet, zapravo to je jedan od najvećih resursa – a Istra unatoč tome što ja smatram da vladajuća stranka malo previše ide u lijevo, sa svojim mentalitetom – zapravo predstavlja najbolje i najplodnije tlo za razvoj poduzetništva i time trajni gospodarski napredak (nešto kao nordijske zemlje – malo izrazitije "lijeve"… ali NE "na loš/kontraproduktivan način" za razliku od mnogih sličnih pokušaja). Jako je lijepo znati da nam je sjedište Društva, makar nam to i ne značilo puno u ovakvoj (još uvijek…) centraliziranoj državi, ipak u jednoj ovakvoj regiji.

Nije isto da li ti je sjedište Društva u nekom Tadžikistanu i sl. ili u EU/USA, e kod nas je upravo usporedba po regijama ili županijama – često slična usporedba, Istra je za ostatak Lijepe naše svojevrsna "EU/USA/Zapad" – lijepo je da nam je sjedište Društva upravo tamo a ne negdje drugdje… ako ništa zbog mentaliteta okoline, odnosno ljudi koji rade u najvažnanijim dijelovima Grupe…

Istra je županija koja relativno najviše doprinosi izvozu, stvaranju nove vrijednosti… a sve to takvim opstaje i razvija se zahvaljujući mentalitetu i kulturi, kakve nema drugdje u RH, "manjoj iskvarenošću korupcijom i sl. boljkama hrvatskog društva" i općenito razvijenom poduzetničkom sviješću, koja je i razlog tome da su "i najekonomičniji"…

Adris grupa je tu predvodnik, predvodi Istru, predvodi Hrvatsku, u uravnoteživanju bilance robne razmijene sa inozemstvom, neto priljevu deviza izvozom roba i usluga… stvarajući novu vrijednost (dobit, plaće, porez), jer samo stvaranjem nove vrijednosti i stvaranjem preduvjeta za njeno održivo napredovanje, moguće je očekivati svjetlu budućnost.

Meni se čini da je upravo Adris grupa danas više nego ikada prije najočitiji primjer kako se trebalo raditi, i koliki je promašaj bila dosadašnja državna politika i u skladu s njom ponašanje ostalih poduzetnika.

Nakon što se zabavimo sa laganim štivom o Istri, sigurno da je navažnije za dioničare Grupe, ali i sve dobronamjeren građene RH (to bi trebalo tiskati i podijeliti po cijeloj Hrvatskoj u 4 milijuna primjeraka da svi vide kako se naša Država ponaša prema gospodarstvu!) pažljivo pročitati "Pismo predsjednika Uprave dioničarima" u financijskom izvješću sa linka prethodnog posta. Puno je toga rečeno, vrlo odmjereno ali i dovoljno kritično, i o Državi i svemu… Kad pročitam ovakvo pismo ugodnije se osjećam u ovoj našoj jadnoj Državi, vidim da ipak ima svjetla ovdje, a to svjetlo je trećinu mog long portfelja. To je stup koji pruža sigurnost. Postajem i sve kritičniji prema mirovincima koji su stali sa krcanjem, teška je pogreška što nisu malo jače "nakrcali ADRS", najpametnije bi bilo kad bi se moglo ispisati iz 2. stupa pa da si ljudi umjesto fonda kupuju sami ADRS i niš više, jer što drugo može jamčiti njihove mirovine? Gotovo ništa u ovoj državi. Nigdje nema dovoljno "pouzdanog" mjesta za "ziheraški" kapital.


Pa ti imaš i pravo glasa.

bilo po istoj cijeni P-A i R-A

ostatak mi je P-A

nije mi bitno pravo glasa, ali R-A mi nudi malo više sigurnosti

Je li to vas sve uhvatila ljetna fjaka ili zašto ne komentirate godišnje izvješće?, istina da smo sve ono numeričko već uglavnom iskomentirali kad je izašlo ono skraćeno izvješće, no i ovdje ima zanimljivih stvari.

Meni osobno se najviše sviđa ono predivno Pismo, i jedna od stvari koja odmah upada u oko a sviđa mi se je ovaj "TDR Germany GmbH", to je očito podružnica za uvoz TDR-ovih proizvoda u Njemačku, ako niste primjetili piše da su (ja to prije nigdje nisam čuo iako sam pisao o tome kako to priželjkujem!!) ušli u private label segment u Njemačkoj!! – to će donijeti određeni keš, kapaciteta imamo viška i zato ovakvo nešto može biti samo dobro, sve što može uposliti kapacitete i generirati neki dodatni neto keš je DOBRO, pogotovo kada se radi o generiranim EUR.

Kratkoročne kredite bankama su vidimo sada i kroz prvi kvartal ove godine sve živo do kraja vratili im nazad i nek se gone sa svojim glupim kamatama, uzimati sada kredite sa promjenjivim kamatnim stopama ili vezane za stranu valutu je strahota. Eh kad kad bi netko htio dati sada kunski sa fiksnom kamatnom stopom… Ili da je nekako uvjeriti mirovince da im nije pametno u državne obveznice ove trule države uložiti ni lipe više nego moraju po zakonu pa im umjesto toga ponuditi svoju kunsku obveznicu to bi bilo sjajno…

U svakom slučaju, njihovo kako kažu "optimiranje prinosa na postojeće dugoročne plasmane i druge financijske proizvode s jedne strane, te optimalno upravljanje radnim kapitalom s druge strane" – koliko ja rekonstruiram iz ovih njihovih podataka čini mi se da se odvija vrhunski.

Sviđa mi se i što vidim u "ostali dobici/gubici neto", dakle gotovo sve ono je nerealizirani gubitak kao što smo i mislili, samo su 10 mil realizirali, ali niti baš ni dokupljavali… ne znam zašto – nisu valjda predvidjeli razvoj događaja, to im nije pametno ("pogađati nepogdoljivo"). A što su radili u prvom kvartalu ove godine glede investicija u vlasničke papire, to bi sad trebalo rekonstruirati iz novčanog toka prvog kvartala, ne baš puno također nažalost.

Što se tiče duhana u segmentu tržišta u RH ohrabruje rečenica "Strateška poslovna jedinica duhan je u završnoj fazi nužne i brze prilagodbe zbog novoga trošarinskog sustava na cigarete u Hrvatskoj." pogotovo uz činjenicu da je 2008. unatoč manjem volumenu ostvario veću EBITDA a uz troškove restruktuiranja od 25 mil kn koji su zaadnji, ove godine nema više tih troškova! 😀 Sad da je samo našu tvrdoglavu vladu uvjeriti da kao antirecesijku mjeru vrati trošarine na staro… no preglupi su da to shvate. Samo da se volumen čim prije vrati na staro i poveća, možda pomogne i ta Njemačka, i donese koji EUR-ić 😀

Turizam je ove godine pogođen svjetskom krizom, ali svjetska prolaaazi!! ;), pa sad dok bude trajala naša a stranci obarali nove rekorde u putovanjima onaj turizam koji nije zadužen a to je Adrisov će upravo moći biti važan oslonac, devizno-denomirani prihod će biti sve važniji.

Što se tiče racionaliziacije troškova pohvalno je vidjeti i to da menadžment, unatoč tome što je svoje naknade itekako zaslužio, unatoč brojčanom povećanju sa 107 na 108 zaposlenika praktiči zadržao ukupne troškove plaća na prošlogodišnjoj razini.

Jedino što mi nije jasno, zašto troškovi marketinga, oglašavanja i distribucije moraju biti tako veliki, nikad nisam razumio što tu točno sve ulazi, e kako bi bilo divno da se ta stavka može malo obuzdati….

Što se tiče poreza… imam prijedlog za Vladu RH: dobra antirecesijska mjera bi bilo poduzećima koja reinvestiraju dobit i izvoze smanjiti (recimo na 0 %) stopu poreza na dobit! Koliko bi Grupa mogla više napraviti, recimo jedan hotel godišnje više!, samo da npr. nije morala platiti 170 mil kn poreza. Iz krize se izlazi investiranjem i izvozom! Stoga to treba maksimalno poticati.

Dvije stvari koje su nove i značajne su ulazak u private label segment u Njemačkoj i završetak hotela Monte Mulini (ovo proljeće). Uz ulazak na iransko tržište i rast prodaje u Srbiji to su stbari koje raduju i koje bi trebale biti vidljive na izvješću za ovu godinu.

Osobno priželjkujem kupovinu ZAPI (većinsko vlasništvo) i ulazak u Agrokor kroz dokapitalizaciju (10-15% vlasništva). Prije dokapitalizacije, Agrokor bi trebao počistiti bilancu prodajom nekih poduzeća koja nisu strateška kako bi se novac od dokapitalizacije iskoristio za novi rast, a ne samo za krpanje dugova.
To bi dodatno ojačalo položaj Adrisa, ali i Agrokora.

Zar netko ima povlaštenu info? kupnja je počela bujati,zar tek tako?

obožavam strvine-posebno ovce

Zapravo, ima li poveznica u porastu cijene CROS- R-A i Adrisa?

obožavam strvine-posebno ovce

Moze K/P?
Hvala!

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

molim vas da mi netko (po mogucnosti lynx) objasni stavku iz godisnjeg izvjesca za 2008. godinu.

biljeska 20
potraživanja iz poslovanja i ostala potraživanja


potrazivanja za poreze 629.328 (2008) \ 123.528 (2007)

sta su to "potrazivanja za poreze" i zasto je toliko razlika izmedu 07′ i 08′?
Hvala


molim vas da mi netko (po mogucnosti lynx) objasni stavku iz godisnjeg izvjesca za 2008. godinu.

biljeska 20
potraživanja iz poslovanja i ostala potraživanja


potrazivanja za poreze 629.328 (2008) \ 123.528 (2007)

sta su to "potrazivanja za poreze" i zasto je toliko razlika izmedu 07′ i 08′?
Hvala


A tko zna što je to sve točno i u kojem omjeru jer članice Adris grupe plaćaju sve moguće poreze i trošarine koji postoje :P, ali očito da su su nešto iz nekog razloga preplatili (pa se taj preplaćeni iznos pojavio u ovom izvješću kao to potraživanje). Obzirom na veličinu iznosa to ne može biti ništa drugo osim trošarina koje inače ne vidimo osim u ovakvim situacijama u izvješću jer se prihodi prikazuju nakon PDV-a i trošarina… no s druge strane imaju i obveze po trošarinama… tako da već izgleda komplicirano, i duguju i potražuju… za istu stvar, dakle rezultat neke metodologije obračuna, za neko razdoblje su preplatili a za ovo novije još nisu uplatili pa je tako ispalo.

No kako god toga više nema, kao što vidimo prema izvješću za Q1 u "ostala potraživanja" (gdje spada i ovo) su pala na cca. 200 mil kn, tako da se od ove Države junk rejtinga fala Bogu ne potražuje više "ništa", bez brige.

A bez brige, nisu oni niti tada puno riskirali niti dana da nam Država eventualno rikne/bankrotira da ne može vratiti preplaćeni porez ili takvo nešto, jer Adris grupa si ne može dopustiti da eventualni kolaps Države nju na bilo koji način ošteti, koliko je Dražva njima dugovala "na ime starih poreza" toliko su oni dinamikom uplate novih poreza otprilike naštimali da duguju Državi pa da bude izjednačeno dok se to ne plati (pogledati obveze za trošarine i druge poreze, taman približno isto).

A i tada, ipak su malo više potraživali za poreze nego li su dugovali, tako da u neku ruku… dok jedni Državi duguju po milijardu kn za trošarine, vidimo da je drugi koliko god bili oprezni u poslovanju sa tako nepouzdanim partnerima ipak ju čak i kreditiraju, i to oni prema kojima se Država maćehinski ponaša. No tome je očito došao kraj. Ova država svojim ponašanjem nije zaslužila da ju se kreditira.

Molim kratoročnu i srednjeročnu prognozu Adrisa, redovne ili povlaštene dionice.
hvala

Hehe, pa ovo je bar jednostavno – dionica slijedi CROBEX. Ako CROBEX ide gore, ide i ADRIS. AKo ide dole…ide i ADRIS.

Ono što je bitno da dionica zarađuje bar 30 kn svake godine. Samo dobit u zadnjih 5 godina pokriva cijenu dionice.

New Report

Close