ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Lynx, moraju dati više dividende, nemoj muljati i prodavati mi priče o budućnosti kad duhanski business, a pogotovo u razvijenim zemljama ( a tome teži i Hrvatska) ima projekciju pada.
nemoj me zahebavati:-) od 450 kn EPS-a oni isplate 7 kuna dividende [shocked] i tako već godinama. Pa kaj je tebi? Pa agresivni Toda koji dodaje vrijednost po stopi većoj od Adrisa i ima projekciju rasta prihoda i povečanje ROE daje nekoliko desetaka puta veći postotak u dividendu iz dobiti, a sa riskantnijom bilancom. O čem ti pričaš? IMHO, Adris je prevara i ulagači će polako ali sigurno početi gubiti strpljenje ako se pod hitno nešto ovdje ne promijeni. Ili neka akviziraju neki bussiness i počnu ga razvijati i na taj način daju do znanja da idu naprijed ili neka se prodaju pa dioničari dobiju što zaslužuju ili neka počnu dijeliti barem donekle pristojnu dividendu. Ako se nešto od ovog troje uskoro ne dogodi Adris bi mogao biti jedna ravna crta po kapitalnom prinosu jer će svojim odnosom prema dioničarima odbijati investitore. nadam se da sam u krivu jer bi ova dionica za mnoge mogla biti veliko razočaranje (kao što je i bila svih ovih godina do sad). pozz…

I'LL BE BACK

ups… malo sam zabrijo.. ne znam otkud sam izvuko 450 kn EPS-a [embarass], izgleda da sam gledo u nešto drugo i ne razmislio.. tako da ovu komparaciju sa Todex-om zanemari i primi moje isprike za nastup…posipam se pepelom… svejedno mislim da bi trebali dat veću dividendu, barem pola dobiti.. i dalje mislim da je bilo i da di moglo biti i dalje razočaranje za dioničare…

I'LL BE BACK

Uspoređivati Todu i Adris [shocked]? Što se tiče investitora!
Uzmimo LEDO i ADRS: P/B …..1,61 …………..0,56
Dug / Kapital ….. 102 %………… 11%
Dividendni prinos ….. 2,35 % ………..3,33%
ali je teško okrenuti lovu ( istina imala je u zadnjih 3 mjeseca 100% rast, a sada je odradila 50% rasta prema dole. Tu znalci na nekim drugim dionicama mogu puno više kapiatlizirati.
Ono što me najviše smeta je da će se EBIT marža u budućnosti smanjivati. Ili sam u krivu?

Evo na HRT dnevniku da u protekle 2 godine u SLO pad pušača 3%, a vrlo rigorozno po pitanju pušenja u ugostiteljskim lokalima, radnim mjestima ….. Nastradali kafići koji nemaju terasu. Bilo bi intresantno znati koliko je pala prodaja cigareta u tom periodu. Zna li neko taj podatak?!


El Febo, 12.07.2009. u 20:16
i trebaš se ispričati – Adris grupa dijeli rastuće dividende već više od desetljeća, zar to tebi ne znači ništa, koja još firma toliko dugo isplaćuje rastuće dividende?

pa nisam baš primjetio da su jako rastuće, a ako to još korigiramo za inflaciju….onda je dividend yield zbilja mizeran u odnosu na primjer HT ili sigurniji prinos ulaganja na novčano tržište

Dividenda ADRS-P-A
2009. 2008. 2007. >>
Dividenda 7,00 7,00 5,50
Divid. prinos 3,33% 3,33% 2,62%

source: http://www.mojedionice.com

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



Lynx, 12.07.2009. u 21:50
i trebaš se ispričati – Adris grupa dijeli rastuće dividende već više od desetljeća, zar to tebi ne znači ništa, koja još firma toliko dugo isplaćuje rastuće dividende?

pa nisam baš primjetio da su jako rastuće
[/quote]
evo ti u prilogu zadnjih 12 godina, starije podatke nemam.




El Febo, 12.07.2009. u 22:13
i trebaš se ispričati – Adris grupa dijeli rastuće dividende već više od desetljeća, zar to tebi ne znači ništa, koja još firma toliko dugo isplaćuje rastuće dividende?

pa nisam baš primjetio da su jako rastuće
[/quote]
evo ti u prilogu zadnjih 12 godina, starije podatke nemam.

[/quote]

dobro, ja ih nisam kupovao po nominali niti znam itkoga tko ih je kupovao po nominali tako da onaj komentar meni ne znači ništa..
ako uzmemo da je prosječna stopa rasta dividendi (odokativno po tvojem grafu) cca 20 % godišnje,
onda za očekivani prinos od recimo 25 % godišnje i dividendu od 8,4 kn (7,00 +20 %) po dionici dolazimo do toga da na trenutnoj cijeni preferencijalna dionica Adrisa meni ne djeluje kao neko previše atraktivno ulaganje…naravno pod pretpostavkom da dividend yield po pref.dionicama i dalje nastavi rasti po prosječnoj stopi od 20% godišnje…
sorry kume, ali to je moje mišljenje

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 

Lynx, jasam mislio da si ti ozbiljni baja, kakva nominala i zašto ju uopće spominješ i kakve to veze ima i sa čim?

kako misliš da će dividenda rasti ako prihodi i dobit padaju (tj.padat će)? Al dobro, ajmo reć da to čak nije ni bitno, uzmimo da će oni biti vrlo profitabilni još dugi niz godina i da će BVPS stabilno (ali ne pretjerano brzo) rasti. Ono što plaši je _politika_ isplate dividendi. Ako smijem primjetiti oni dijele uvijek određen postotak dobiti u dividendu (mali postotak). Dakle kad kažeš da će se dividenda povećavati u budućnosti, ti igraš na kartu promjene _politike_ isplate dividendi, a ne porast iz generičkog rasta poslovanja… ne obećava…

I'LL BE BACK

A tko kaže da prihod odnosno dobit padaju odnosno moraju padati? I tu ne mislim sad na pokazatelje od jedne godine nego na dugoročni trend. Pa čak i prihod od TDR-a može rasti ako bi uspjelo u Iranu. Prihodi i dobit bi dugoročno sigurno padali kada bi se sva dobit isplatila u dividendu i da se to radilo već godinama ali reinvestiranje dobiti je ono što konstantno povećava vrijednost. Ali mislim da kratkoročno gledano jedino što bi dionicu moglo dovesti do book-a i naglo dignuti gore je neko veliko preuzimanje ili projekt tipa LNG.

Lynx, jasam mislio da si ti ozbiljni baja, kakva nominala i zašto ju uopće spominješ i kakve to veze ima i sa čim?

zato da pokažem kakvu je sposobnost oplemenjivanja kapitala Adris imao u zadnja dva desetljeća, i izrazim nadu da će se ta sposobnost barem "polovično" snažno iskazat i u naredna dva desetljeća.

Nominala predstavlja temeljni kapital, po definiciji onaj izvorni prvi kapital kojega su osnivači Društva skupili, uplatili i time osnovali svoje poduzeće. U tom smislu ako gledamo koliko je do sada ukupno zadržano dobiti + isplačeno dividendi u odnosu na nominalu, vidimo dakle točno koliko je do sada poduzeće svojim vlasnicima zaradilo tj. oplemenilo taj početni kapital. To govori o povijesnim performansama Društva, niti u kojem slučaju ne smije biti osnova za predviđanje budućih performansi, ali može biti poticaj za izražavanje "nade".

Dakako, kod nas poduzeća nisu tako nastala nego pretvorbom i privatizacijom, no i u tom slučaju ova danas nominala predstavlja u pravilu BV iz vremena pretvorbe i privatizacije, u tom kontekstu ako usporedimo poduzeća po tom kriteriju (koliko su povećali BV, odnosno to vidimo iz zadržane dobiti+dividednda) vidimo kako su se poduzeća ponašala od svog nastanke ove naše vrst, tj. od pretvorbe i privatizacije. To je posebice smisleno ako dionice tih poduzeća u pretvorbi i privatizaciji nisu stjecane iznad nominale, što u pravilu i nisu, nego po nominali.

Po Markovićevom zakonu, dionice svoga poduzeća stekli su zaposlenici, umirovljenici… negdje otprilike po nominali koliko ja znam, i niže, imali su neke popuste ovisno o godinama staža valja i visini plaće čak (mislim da su oni sa nižim koeficijentom dobivali veći popust).

Tako da ovo što sam napisao, možda je posebno interesantno za onih 700 prvih dioničara TDR d.d. danas Adris grupa d.d., onih 700 radnika i umirovljenika… Oni su uistinu dobili kroz dividednu 4 puta svoj ulog, i još 40 puta svoj ulog imaju u bilanci, što predstavlja kapital koji se tek treba iskazati, zarađivati u budućnosti za buduće dividende i jednom i adekvatno tržišno vrednovano.

Za nas ostale koji nismo među onih prvotnih 700 koji su kupovali po nominali i to još sa manjim ili većim popustom, to je interesantno tek u smislu da vidimo da je Društvo dva desetljeća pokazalo snagu zarađivanja (oplemenjivanja kapitala) i da nam da neki poticaj za nadati se da će i nama kao novijim doničarima u sljedeća 2 desetljeća na naš kapital (BVPS) vratiti bar nešto od toga koliko je do sada Grupa uspijevala.

Ne možemo se ni mi danas požaliti da nemamo popust ili nešto takvo, oni su imali određene popuste na ondašnju BVPS, a ako mene oči ne varaju… i svi koji danas kupuju na burzi, analogno, imaju također ne tako mali popust na današnju BVPS.

Naravno da danas nemamo ROE 22 % koliko vidimo da je u zadnjih gotovo 2 desetljeća Adris grupa u prosijeku ostvarila, međutim oko pola toga imamo ;), a i to je dosta – a možda se s vremenom i poveća prema starim vrijednostima!! (naime, Grupa trenutno nije u fazi bildanja neto dobiti nego nečega drugog… polugu uopće sada ne koristi za razliku od prije 10-ak godina kada je bila vrlo zadužena firma… možda opet dođu takva vremena… i naš povrat na kapital, kojega uopće nismo ni mi danas puno platili, bude i dalje ovako solidan – a to će se jednim dijelom vratiti postepeno kroz dividende, malo po malo, drugim dijelom će povećati našu BVPS a koju će tržište kad-tad pošteno cijeniti).

@Lynx

ako korigiramo za stopu inflacije taj dividendni prinos u proteklih 20 godina onda je realni povrat ipak malo manji od tih 400 % koliko si naveo, no apsolutno da je Adris za vlasnike inicijalnog kapitala
bio cash cow.
Takodjer ovo je odlična defenzivna dionica podobna za efikasnu disperziju portfolia institucionalnim investitorima, no ja govorim o tome da na trenutnoj tržišnoj cijeni uz navedeni dividendni prinos i zahtjevanu stopu povrata ima boljih prilika na našem tržištu osobito za investitore sa manjim portfeljima.

 I m a g i n a t i o n * a t * w o r k 



@Lynx

ako korigiramo za stopu inflacije taj dividendni prinos u proteklih 20 godina onda je realni povrat ipak malo manji od tih 400 % koliko si naveo, no apsolutno da je Adris za vlasnike inicijalnog kapitala
bio cash cow.
Takodjer ovo je odlična defenzivna dionica podobna za efikasnu disperziju portfolia institucionalnim investitorima, no ja govorim o tome da na trenutnoj tržišnoj cijeni uz navedeni dividendni prinos i zahtjevanu stopu povrata ima boljih prilika na našem tržištu osobito za investitore sa manjim portfeljima.

ja mislim da je dividenda neopravdano niska

imaju toliko bezobrazno puno keša – neka kupe ZAPI jer takvu priliku neće imati slijedećih 10 godina ili neka podijele brutalno veliku dividendu

New Report

Close