ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Samo za podsjetnik



"Zadnji dan" je svaki dan, bez obzira na dividednu. Vidiš da ti je već od dna (133,00 kn) do sada (238,00 kn) "pobjeglo" 79 %, a do book-a ima još narednih 60 %, ako nešto čekaš, neki određeni dan… pitanje da li ti bilo kakva dividedna to može nadoknaditi 😀


Samo mojim dragim HR. sugradjanima:

Pitali poznatog USPJESNOG investitora na burzi:
– Da li imate neku tajnu za tako uspjesnu zaradu na Dionicarskom trzistu?

– Ne niti govora cak se ne mogu nicim ni pohvaliti. NIKAD nisam kupio po NAJNIZOJ cijeni, a UVIJEK sam prodao PRERANO!
[/quote]

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

Ovdje nas 4.417 (prema zadnjem izvješću) razmišlja o tome "kako povećati dobit Grupe", svi želimo veću dobit pa time i dividende će biti veće… kako bi tek bilo da nas 4.417, ili bar onih 1 % najsposobnijih među nama o tome razmišlja unutar "zidina Grupe"??, aktivno dajući sve od sebe da se taj cilj ostvari, ne kratkoročno nego čim trajnije!
Opet trkeljaš gluposti,želiš li ti veću plaču ili dividendu? zar to nije u sukobu interesa? kriva ti je usporedba s ortacima,ti si samo manjinski dioničar bez nekih većih prava,ne zanosi se.Koliko je prinos na PA dionicu od listanja na burzi? katastrofa.Bez poreza na špekulativnu dobit ova dionica će tavoriti jako dugo na ovim razinama,iako vrijedi 5x više.Adris bi trebalo usporediti sa zlovenskom Krkom, iako tamo postoji porez na špekulacije.

obožavam strvine-posebno ovce


Samo za podsjetnik


"Zadnji dan" je svaki dan, bez obzira na dividednu. Vidiš da ti je već od dna (133,00 kn) do sada (238,00 kn) "pobjeglo" 79 %, a do book-a ima još narednih 60 %, ako nešto čekaš, neki određeni dan… pitanje da li ti bilo kakva dividedna to može nadoknaditi 😀


Samo mojim dragim HR. sugradjanima:

Pitali poznatog USPJESNOG investitora na burzi:
– Da li imate neku tajnu za tako uspjesnu zaradu na Dionicarskom trzistu?

– Ne niti govora cak se ne mogu nicim ni pohvaliti. NIKAD nisam kupio po NAJNIZOJ cijeni, a UVIJEK sam prodao PRERANO!
[/quote]
[/quote]

Leti, sviđa mi se ovaj tvoj citat – vjerojatno jedini tvoj post s čijim se sadržajem mogu složiti 😀

To je ono što ja stalno govorim, pa i u mojoj rečenici na koju repliciraš (premda si ju ti shvatio malo drugačije): da nije moguće štopati tržište – da nije moguće pogađati dno ili vrh.

Kada imaš pred sobom nešto što vrijedi, a nuditi ti se po puno manje… nema razloga riskirati pa ne uzeti, to je smisao u kojem mislim "da je svaki dan – najbolji dan" (za kupnju dionica ADRS), pogađati dno nema smisla.

Cijena na burzi može biti 130 kn, može biti 260 kn, oba slučaju su meni prilično slični, te raspone nazivam "kratkoročnim oscilacijama", jer kada danas vrijedi nešto puno više od book-a, a nuditi se sa znatnim diskontom prema njemu… ima li smisla riskirati pa ne prihvatiti ponudu g. Tržišta?

Svatko "želi kupiti po 130 kn", "umjesto po 260 kn", to je npr. ipak jedno 3,5 % veći prosječni godišnji prinos na skali od 20 godina, svatko bi htio imati 3,5 % veći prinos ako se to može… ali da li je to razumno "loviti", da li je razumno pogađati dno? Tehničari misle da to ima smisla pa tako rade… mi koji se fundamentalne analize držimo ko pijan plota… to inače ne radimo.


Opet trkeljaš gluposti,želiš li ti veću plaču ili dividendu? zar to nije u sukobu interesa?

to ne bi smjelo biti u sukobu interesa, dapače – zadovoljan radnik je najbolji radnik.
Plaća treba biti poštena, a ja mislim da u Adris grupi odnosno u većini članica Grupe, da su plaće i sasvim poštene.

kriva ti je usporedba s ortacima,ti si samo manjinski dioničar bez nekih većih prava,ne zanosi se.

svaka dionica nosi jednaki udio u temeljenom kapitalu grupe, svaka redovna dionica daje jedan glas – kupi ih čim više možeš ako te to veseli.
Ja nisam nikome zavidan, to što najveći dioničari imaju recimo 12 %, 7 %… a ja tek na neznam kojoj decimali sam postotnog boda… mene to ne smeta.

Koliko je prinos na PA dionicu od listanja na burzi? katastrofa.Bez poreza na špekulativnu dobit ova dionica će tavoriti jako dugo na ovim razinama,iako vrijedi 5x više.

Zar to nije s uper?Da parafraziram jedan klasik, kada smo već svi ovdje u citatima "velikana", špekulanti, tj. "ludost g. Tržišta" upravo su najbolji saveznik "inteligentnom investitoru", pa uživajte ljudi u tome što su cijene niske, zašto se bunite??

Ako niste na kratki rok ovdje, puno bi vam trebalo biti zanimljivije kako se kretala BVPS kroz to vrijeme + isplaćene dividende… ako ste ušli iz zabave, na kratki flert, morate snositi posljedice svoje odluke, nema druge.

ADRS-P-A je izlistana 31.7.2003, i od tada je iako je izlistana upravo u najgore vrijeme "svog poslovnog trenutka" u desteljeću, na izmaku "rekordne godine" i neposredno prije gubitka licence za Marlboro što je bio veliki udarac i početak puno oštrije borbe sa stotine puta većim multinacionalkama s jedne strane odnosno velikih investicija koje su uslijedile s druge strane a koje također imaju i reperkusije na kratkoročna kretanja neto dobiti i time rasta kapitala… uspjela povećati svoju BVPS sa cca. 175 kn na današnjih cca. 385 kroz 6 godina… uz isplaćenih 29 kn dividende. Radi se dakle o porastu kapitala za 120 % + isplatu dividendi kumulativno u iznosu 16,6 % na taj kapital iz vremena izlistavanja, dakle Grupa je ostvarila svojim dioničarima povrat od 136 % na njihovu dioničku glavnicu a (što je posebno znakovito!) uz smanjenje financijske poluge kroz taj period, povećanje likvidnosti i udjela keša u (i inače ojačanoj na svaki mogući način – zamislite samo što bi bilo da se neke stvari/nekretnine revaloriziraju…) bilanci.
No to što netko nije zaradio "kapitalnog prinosa" kroz period a ni dividenda ga nije baš pun uspjela utješiti… nije problem Adris grupe nego rezultat ludosti tržišta.
Dioničari koju su kupili na prvi trgovinski dan i danas drže, ostvarili su ukupni kombinirani prinos (kapitalni+dividendni) od samo 55,87 % kroz tih 6 godina, dakle samo 7,67 % godišnje a poduzeće je vrlo opipljivo njihovu vrijednost koju su kupili povećalo 136 % odnosno 15,39 % godišnje kroz taj period (a sigurno i više ako gledamo ono manje opipljivo: što znači bilanca koju su izgradili kroz ovih 6 godina neprestanog "očvršćivanja", što ona znači danas svojim zdravljem, svojim proporcijama… svojom spremnošću na izazove vremena…) očito da se može primjetiti da je došlo do razilaženja "Tržišta" i "stvarnosti" – ja mislim da je to razlog za kupnju a ne očajavanje 🙂
U svakom slučaju povijesne perfomanse tržišta nisu indikator budućih, ako pitate "kontrarce" oni će baš zato "što je zadnjih 6 godina ova dionica imala slabe perfomanse" ustvrditi da će narednih 6 godina dionica imati upravo suprotne od toga, ako nećete vjerovati niti jednoj takvoj gluposti koja gleda samo cijenu bez fundamenata, temeljiti ćete svoje procjene na tome kakvo poslovanje očekujete u budućnosti…. a dionica će sigurno to na uisitnu dugi rok pratiti.

Možda je ADRIS trebao od AGROKORA kupiti Štampu!? Ili je bilo pre skupo?

OČEKIVANJA
Adris: Očekuje se rekordni urod duhana
Autor/izvor: SEEbiz
ZAGREB – Na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji u tijeku su prve ovogodišnje berbe duhana na proizvodnim površinama od 4.360 hektara kod 1.200 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, priopćeno je danas iz Adrisa.

Prema ocjenama agronomskih stručnjaka za duhan, ove se godine mogu očekivati rekordni prinosi i kvaliteta duhana s obzirom na dosadašnje vremenske uvjete čestih kiša i visokih temperatura, koji pogoduju uzgoju duhana, stoji u priopćenju.

„Naš je cilj ostvariti 2,5 tona duhana po hektaru i to smo rekli svim našim proizvođačima kod ugovaranja ovogodišnje proizvodnje duhana. Bez prinosa od 2,5 tona nema financijskog interesa za tu proizvodnju. S tim prinosom i cijenom na prošlogodišnjoj razni može se osigurati dobar prihod za pokriće svih troškova. S obzirom na stanje duhana u polju i rezultate prvih ovogodišnjih berbi, teško je vjerovati da bi prinos mogao biti manji od 2,5 tona po hektaru, a koji će proizvođačima donijeti prihod od 40.000 do 50.000 kuna po hektaru.“ Prošle su godine svi oni koji su imali prinos manji od 2,5 tona imali financijskih problema u pokrivanju troškova proizvodnje, naglašava dipl. ing. Mirko Boić, predsjednik Uprave Hrvatskih duhana (ZSE:HRDH-R-A).

Ukoliko povoljne vremenske prilike budu pratile proizvodnju duhana do početka listopada, kada se očekuje završetak berbi, ove bi godine ukupni urod duhana mogao biti veći i od 10.500 tona, što će kod proizvođača vratiti povjerenje u proizvodnju duhana, zaključuje se u priopćenju Adrisa (ZSE:ADRS-P-A).

Good artists copy. Great artists steal.

Philip Morris kupuje proizvođača cigareta iz Kolumbije

To pay $452 million for Protabaco

* Protabaco has 31.8 pct share of Colombian market

CHICAGO, July 10 (Reuters) – Philip Morris International Inc (PM.N) said on Friday it has agreed to buy Colombia’s second-largest cigarette maker for $452 million, expanding the world’s largest non-state-owned tobacco company’s presence in Latin America.

The company it will acquire, Productora Tabacalera de Colombia, Protabaco, sold an estimated 6.1 billion cigarettes in 2008 and had market share of about 31.8 percent in Colombia, Philip Morris said.
The deal is expected to add slightly to Phillip Morris earning and is expected to close within six months, the maker of Marlboro cigarettes said.


Philip Morris kupuje proizvođača cigareta iz Kolumbije

To pay $452 million for Protabaco

* Protabaco has 31.8 pct share of Colombian market

CHICAGO, July 10 (Reuters) – Philip Morris International Inc (PM.N) said on Friday it has agreed to buy Colombia’s second-largest cigarette maker for $452 million, expanding the world’s largest non-state-owned tobacco company’s presence in Latin America.

The company it will acquire, Productora Tabacalera de Colombia, Protabaco, sold an estimated 6.1 billion cigarettes in 2008 and had market share of about 31.8 percent in Colombia, Philip Morris said.
The deal is expected to add slightly to Phillip Morris earning and is expected to close within six months, the maker of Marlboro cigarettes said.


ah, PM, pa šteeta…. šteta kad je već bilo na prodaju što to nije kupio TDR :P, da malo ozbiljnije izađe iz ove regije na uistinu nova tržišta 😀

Možda je bilo povoljno, al kad nemamo podatke, kolika je EBITDA?, to je ovdje glavni parametar uvijek… niš se ne zna osim što čitam na drugim mjestima da je prodaja 2008. bila oko 107,6 mil USD, dakle P/S = 4,20, na prvi pogled ne izgleda skupo ako je profitabilna firma kao TDR, ali kad nemamo podatke pa to ne znamo, tko zna kolika je EBITDA… pa da vidimo kako se drže omjeri u ovo recesijsko doba.

Ako je ovdje EBITDA marža 38,19 % (dakle malo više i od TDR-ove!!) tada je i ovdje i u ovo recesijsko doba definitivno preživio stari omjer od 11xEBITDA, ako je manje profitabilna firma onda su očito platili i po višoj multipli :rotfl: (ali kupio je PM tamo prije par godina još jednu firmu, tako da njemu ovo puno znači, zaokružuje tržište na neki značajniji udjel, zato je možda i bio spreman platiti i više od normalnih 11xEBITDA)

P.S. A kako komentirate današnji, najmanji u povijesti, promet na dionici ADRS-P-A?

zašto Adris ne dijeli dividendu? čak i konjukturne firme sa malo casha na računu su na 5% div yielda u ovom trenutku, a adris s tolikom cashom ne dijeli? Adris je ko HT samo ne dijeli dividendu. dakle još gori. ja mislim da je Adris prevara za dioničara jer nemaju projekciju rasta prihoda i dobiti s jedne strane,a profitabilni su ali ne dijele dividendu s druge strane. čista prevara.

I'LL BE BACK

ispričavam se, vidim a dijele 7kn što je 3,3% divyielda na ovu (prema multiplama) vrlo nisku cijenu. stvar je samo što to nije dovoljno. to je ništa s obzirom na bilancu. I k tome kupci preferencijanle dionice ne kupuju udio u vlasništvu. nek me netko ispravi ako griješim. znači kupuje se maltene obveznica sa prinosom od 3%, a o tih 3 % odlučuje netko drugi u čijoj strukturi kupnjom dionice nije kupac dionice niti imate teoretske mogućnosti na išta utjecati. ja stvarno nemam pojma zašto bi krupni kapital imao interesa za kupnju ove dionice, a to je jedino što može dići cijenu.

I'LL BE BACK

@governor
Adris je u fazi kupovanja, samo vrlo isplative stvari po vrlo niskim cijenama, a to nije lako naći. Zato je u kešu, a valjda dio kamate od tog keša daje nama malim dioničarima kao dividendu. Ali dugoročno, biti će to BVPS impozantan, a valjda P/B > 1.


ispričavam se, vidim a dijele 7kn što je 3,3% divyielda na ovu (prema multiplama) vrlo nisku cijenu.

i trebaš se ispričati – Adris grupa dijeli rastuće dividende već više od desetljeća, zar to tebi ne znači ništa, koja još firma toliko dugo isplaćuje rastuće dividende?

I ovo nije firma koja misli svoju praksu (isplatu rastućih dividendi) nastaviti i u narednih 10-ak godina, nego narednih sto! Naravno i nakon toga. To je suštinska razlika između ostalih firmi i Adris grupe – ovo je firma koja misli na budućnost, dugoročno održivu budućnost. Za takvo nešto potrebno je puno novca ali još puno više mudrosti. Osobnim mislim da ovoga zadnjeg ima ovdje. Ovoga prvog: bilo bi lijepo da ga ima i više! (ali bit će… keš se organski generira, potencijal poluge se osnažuje stalno..)


stvar je samo što to nije dovoljno.

nije dovoljno onima koji gledaju kratkoročno, onima koji znaju koja je svrha Adris grupe – oni znaju da je ovo ni malo ni puno nego: optimalno.

I k tome kupci preferencijanle dionice ne kupuju udio u vlasništvu. nek me netko ispravi ako griješim.

griješiš. Kupci povlaštene dionice kupuju udio u temeljnom kapitalu jednak koliki je i udio u temeljnom kapitalu redovne dionice. Razlika je u tome što povlaštena službeno nema pravo glasa na skupštini (samo udio u vlasništvu odnosno raspodijeli dobiti), a redovna službeno ima pravo glasa, međutim de facto niti redovna ga također nema (mislim na free float redovne) obzirom na čvrstu vlasničku strukturu pa su de facto i povlaštena i redovna trenutno baš potpuno jednake u svakom pogledu samo što se drugačije zovu.

Kada se promijeni struktura većinskog vlasništva redovnih, tada bi redovna mogla dobiti na težini zbog svog prava glasa, međutim to je jako daleka budućnost, i to budućnost u kojoj postoji šansa do dođe i do izjednačvanja povlaštene sa redovnom (pretvaranje povlaštenih u redovne) čime će nestati i svaka de iure razlika iako de facto razlike nikada i nije bilo.

Inače tretman uprave svih dioničara je jednak, ne samo obzirom na podjelu na rodove dionica, nego stalno ponavljaju kako su njima svi dioničari, svi od najmanjeg do najvećeg dioničara, od privatnih do institucionalnih svi jednako važni i sve ih jednako tretiraju. Dugoročni cilj uprave je dugoročno održivi rast kapitala Grupe na zadovoljstvo svih dioničara (koji gledaju stvari na taj način, na looooong).


stvarno nemam pojma zašto bi krupni kapital imao interesa za kupnju ove dionice, a to je jedino što može dići cijenu.

Onaj kapital, bio krupni ili sitni, kojemu je cilj DUGOROČNI, iznimno SIGURNI, ODRŽIVI, i KVALITETAN rast vrijednosti (što će se ogledati dugoročno kroz kapitalni prinos na tu dionicu čija će cijena dugoročno rasti rastom BVPS + "dividendni prinos dovijeka rastućih dividendi") taj kapital kupuje ovu dionicu.

Konkretno po definiciji bi to bili "value investitori" koji ovu kupuje, stoga nije niti čudo da su u vlasništvu povlaštene (ne znam da li ti je to poznato) i jedni vrlo mudri stari lisci iz USA (http://www.tweedy.com/), inače osobni prijatelji g. Warrena E. Buffett-a i kolege po investicijskoj filozofiji koju prakticiraju i koju su naučili od zajedničkog učitelja legendarnoga Benjamina Grahama (veći dio ovog iznosa na skrbničkom br. 3. pripada njima, manji dio ostalim klijentima State Street-a). To je inače jedina dionica "sa rubnih tržišta" u njihovom portfelju, u pravilu ulažu u dionice uvrštene na razvijenim tržištima kapitala sigurnih zemalja razvijenog i uspješnog tržišnog gospodarstva. Također i jedna od rijetkih povlaštenih dionica koje drže, inače nisu ljubitelji povlaštenih – ali čak i oni u dalekoj USA znaju da ova povlaštena nije "povlaštena dionica kao i svaka druga nego više nešto slično kao što bi bila povlaštena dionica Berkshire Hathaway-a" 😀

New Report

Close