ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Eto tako je to kad čujete iz prve ruke,od čovjeka koji svakodnevno dolazi na posao i vrijedno i požrtvovno izgrađuje taj Adris,kamenčić po kamenčić, o kojem mi pričamo i vidimo samo kao hrpu brojeva i pokazatelja čije vrijednosti svakodnevno osciliraju……daleko je to od Utopije o kakvoj priča Lynx u kojoj je sve više ili malo manje krasno,o zajednici vrijednih ljudi koji predano i stimulirano rade i izvršavaju svoje svakodnevne zadatke i pazite sad, traže još obveza,kako bi svojom inovativnošću,kreativnošću i iskorištavanjem i onih najmanjih potencijala napravili vrhunski rezultat da bi svima nama bilo bolje!!!
Ma dajte,evo nioz je lijepo napisao što se događa i koliko su ljudi motivirani i kakva je radna atmosfera,mene podsjeća na klaonicu u kojoj uplašene životinje čekaju na smaknuće,nije to pravi put ne,ne!! Recesija jeste i jasno je da Uprava želi smanjiti troškove,tu ih se može razumijeti i podržati,ali na ovakav način ipak ne….danas u Hrvatskoj općenito vlada jedan polu- robovski kapitalizam u kojem je radnik samo roba i vrijedi koliko i kartonska kutija u skladištu,dok se to ne promjeni i ne budemo imali socijalni kapitalizam s osjećajem za radnika,i dok poslodavac bude gledao zaposlenika kao trošak ,a ne kao ulog ili još bolje vlastitog partnera nema nam naprijed.Potplaćen ili slabo i nikako plaćen radnik je demotiviran radnik,sa slabim i nikakvim učinkom,sklon izbjegavanju obaveza i sl.,a da i ne govorimo o manipulacijama iz zone sive ekonomije,krađe i dr. jer ipak svatko na kraju krajeva mora jesti,platiti režije,poslati djecu u školu ………..dioničar sam Adrisa i profit mi je svakako na prvom mjestu,ali ipak ne na ovakav način, no ako se reže neka se reže svima proporcijonalno primanjima,a ne sve prevaliti preko leđa radnika.Neka i menađeri pokažu primjerom da su svi u istom košu,a ne jednima sve ,a drugima uzmi i ono zadnjeg jada što imaju!!!!!!!!

Madison,,lijepo i precizno si opisao stanje,,shvatio si brzo kakva je to atmosfera i da nije to način kojom se oni služe prema nama
To ti je tako kad dođu neki mladi nabrijani i nadobudni pravnici i menađeri u upravu i žele oduševit svog gazdu kako su drastično smanjili rashode al se i pitam dal on i zna na koj način se to želi postić,,i kako se osjećaju radnici
Jučer se izbrojilo i Za je bilo 40% a Protiv Kolektivnog je bilo 60% tako da nije prošo,,i načuo sam da su u upravi ludi,,i tek sad ko zna kako će se ponašat,,sigurno će nas još jače stisnut i deprimirat
Al naš stav je nema veze kolko ćemo popušit novaca jer nam još nisu isplatili skoro 4000 kuna regresa od lani al ćemo im pokazat da glupi nismo i da ne mogu šta ih je volja radit,,jebe nam se za lovu,,daj mi uvijete i kolektivni koj je primjeren jednom radniku,članu firme koje dijelimo zajedno

Ja u potpunosti podržavam ideju da radnici trebaju biti pošteno plaćeni za svoj posao – ja to uvijek ističem!

Ako se mora smanjivati plaće, neka se smanji "svima" – to je pošteno, i tada se nitko neće buniti.

Međutim, najvažnija stvar za svaku dobru firmu je da se vrednuje izvrsnost – kao i s menadžerima, tako i s radnicima u tvornici, među konobarima u hotelu… svatko treba biti plaćen ovisno o svojim zaslugama, treba razviti mehanizme praćenja kvalitete rada/učinkovitosti i u skladu s tim ljude nagrađivati.

Nije pošteno prema onima koji se više trude da imaju jednaku "plaću" kao i oni koji se manje trude (plaća bi se trebala sastojati iz "fiksnog dijela" i "varjabilnog dijela" kao jednako važnih komponenata).

Npr. ako je itko tu kome sigurno treba smanjiti plaće, to su onda oni koje se smatra odgovornima za činjenicu da je količinska prodaja u 2008. opala u odnosu na 2007., to nisu radnici na stroju… radnik na stroju treba biti plaćen prema tome koliko je on na svome radnom mjestu bio uspješan, to se može nekako drugačije mjeriti, no mjera koja govori koliko je menadžment bio uspješan je u prvom redu broj prodanih cigareta i zarada po cigareti… oni zaradu pokušavaju maksimizirati isključivo kresanjem troškova (što treba biti rutinska svakodnevna radnja a ne nešto vrijedno posebnog spomena) kada im propadne plan povećanja količinkse prodaje i dizanja proizvođačkih cijena… e neka se oni malo potrude oko to dvoje, a radnici će se potruditi da "čim više cigareta naprave po svom radnom satu", na menadžmentu je da im osigura taj posao, da nađe za koga će praviti tih sve više i više komada po satu/smjeni, a radnici će onda lako iz smjene u smjenu obarati rekorde po rezultatima proizvodnje, svi moramo svaki dan nastojati obarati osobne rekorde, to je jedini ključ uspjeha (to je kao sport :D) – menadžment će svoje pokazati na kraju 2009., na kraju 2010…. kada budemo gledali koliko je prodaja i EBITDA porasla ili ne! Svakoga treba vrednovati po zaslugama u obavljanu posla koji mu povjeren. Menadžeri imaju svoje zadatke, radnici imaju svoje… sve to treba mjeriti i adekvatno/pošteno nagrađivati – "čist račun duga ljubav".

O tome se i radi,,mi dobivamo po repu i lošije uvijete,,nama režu sve stavke a pošpješivaće prodaje i menađere se ne dira a oni su ustvari zakazali,zato se i pitam dal gazda zna kako se diže profit,,dal preko količinske prodaje ili rezanjem troškova radnika
Ta situacija je premutna,,al pitam se ko će tu više izgubit iskreno,,jer osobno kako i ti kažeš Lynx svaki sam se dan borio i lovio rekorde jer sam takva osoba,,nemiran sam i volim se borit al sad sam sebi kažem polako,,pa neću se ubijat od posla ako to niko ne cijeni,,
A sad ćemo vidit šta će bit ovih dana,,kako će se dalje razvijat situacija,,mislim da im je pametnije da malo popuste jer em šta smo složni al smo i u pravu,,kriza ne kriza pa nisam budala

Lynx slažem se 100% za ovo gore i još bih nadodao,razanje plaća radnicima je jednokratna mjera,to mogu napraviti sada,ali cilj nije stagnirati nego povećavati zaradu,a time i profit,što će srezati za mjesec,dva,tri ili pet pri sadašnjim uvjetima prodaje, hoće li opet posegnuti u đžepove radnika i prevaliti taj teret preko njihovih leđa,početi ih otpuštati ili što već(izgleda da si žele pripremiti teren i za takav scenario),mislim da ovo nije dobar put za jednu ovako ozbiljnu firmu i tko je donio ovu odluku trebao bi još jednom razmisliti što čini!!! Čini mi se da će oni koji su najmanje krivi za pad prodaje proći najgore tj. biti najrigoroznije kažnjeni!!!
Zar Adris ovakav kakav je danas nisu izgradili zadovoljni i dobro plaćeni radnici pod paskom sada već "starih lisaca" ,a ovi mlađi ne znam gdje su pekli zanat,ali jedno neka im je jasno samo zadovoljan radnik je dobar radnik i tada nije problem poštovati ni red, ni rad ni stegu koji su preduvjet uspješnog poslovanja.

Ne poznajem unutarnju situaciju u TDR, samo sam dioničar ADRIS-a.
Obzirom na recesiju, krizu, antipušačku atmosferu itd stvoreni su novi tržišni uvijeti. Ne samo u HR nego i u drugim evropskim i američkim državama. Znači kapaciteti za proizvodnju (modernizacijom) su u zadnjih 10 godina narasli a kolač (potrošački) se smanjio. Znači "rekordi" u proizvodnji tu ne pomažu već odmažu. Osim toga proizvodnja cigareta je automatizirana u svom većem dijelu tako da tu u normalnim uvijetima nema rekorda ( to su soc. komunistički pojmovi najviše vezani za 1 maj i revolucionarne datume ) ,, već je sve vezano za povečanje broja sata rada stroja, odnosno u sadašnjoj situaciji smanjenja broja sati rada. Trenutno je u svim branšama i u najjačim industrijskim zemljama problem zapošljavanja proizvodnih kapaciteta. Znači najnaprednije tehnologije, najbolje organizacijske šeme, finncijski najmočnije firme, firme s top menađerima itd itd stoje, odnosno rade s 20, 30 , 50 … % kapaciteta. Sigurno da u najrazvijenijim zemljama ( to su i najbogatije zemlje ) država "lako" podupire poslodavce što dio troškova radnika preuzima na sebe ( putem zavoda za zapošljavanje ), koriste se godišnji odmori početkom godine, radnici se šalju na čekanje, vrše se linearna smanjenja plaća itd …..no na kraju je jedino otpuštanje radnika. I ovo zadnje biti će sve više prisutno što će kriza duže trajati. Prije par godina vrhunski menađeri automobilske industrije većinom i danas sjede u fotoljema tih giganata i bilježe miljarde EUR/Dolara gubitaka. Smjene koje se tu dešavaju često su psihološke naravi i moralne ( odgovornost za preuzeti program, radnika … ). Isto je tako i sa radnicima. Nisu radnici koji su prije par godina postizali "rekorde" danas manje vrijedni. Nego je potreba za "2 smjenom" nestala. Nažalost rezanje troškova je na broju zaposlenih i davanjima državi. Ovo drugo nažalost …. tema za sebe. Vjerujem da su potrebe za smanjenjem u duhanskoj industriji manje nego u nekim drugim (metaska industrija prije svega).
Na kraju svakako mora postojati i realna odgovornost svakog pojedinca, a iznad svega rukovodioca pojedinačno za preuzete obaveze i postignute rezultate. Također i nagrađivanje mora biti u skladu s ukupnom situacijom.
U HR je očito moguće beskrajno zapošljavanje na određeno vrijeme, odnosno taj zakon izigrati. To je nedopustivo. Svako otpuštanje i ponovno zapošljavanje iste osobe ili druge treba tretirati kao potrebu za stalnom radnom snagom, a time poslodavac treba preuzeti i obaveze prema posloprimcu vezano za njegov status. najvjerojatnije bi i država trebala smanjiti davanja po zaposlenom, kako bi se izbjegao negativan efekt.

Ja sam ovdje o ovome pisao više da vam kažem zašto kasni dividenda nego da se potužim za naše uvijete i ponašanje uprave,to i večinu vas i zaboli i nije bitno niti vam ja to mogu tako detaljno to opisat da biste vi to i adekvatno razumjeli,,tko radi tamo gleda to malo drugačije od vas
Ta spika o automatiziranom pogonu je donekle točna al ustvari uvijek će radnik bit taj koji ju pogoni tako da nije to da stisneš batun i ona kenja cigare,,nisu to savršene mašine ko ni jedna na svijetu,,treba puno truda i bit stalno nad njom da ona radi kako treba i da budu rezultati
Znam da je glupo šta to govorim ovdje jer i vi imate svoje interese al zašto bi on tolko meni rezao a sebi ništa i još si odredio da će mu dividenda bit veća za dvije kune,,i to sad kad je kriza
Ko je tu lud onda
Al iskreno,,želio bi da daju tu dividendu više da bar vi budete mirni,,da ne budete naši taoci,,ili smo mi vaši??
Ko zna:-))

noiz [thumbsup]!!!

@noiz
hvala što si sa nama podjelio informacije i želim da ovu krizu (situaciju) prebrodiš što lakše, znači bez čekanja ili nedaj Bože gorih situacija. Kao dioničar interes mi je također da tvornica radi punim kapacitetima na dobrobit radnika i investitora. [thumbsup]

http://zse.hr/default.aspx?id=25972
http://zse.hr/default.aspx?id=25972
…evo ipak se zna dividenda 7kn….

Neko udara po kupnji. Prodaja na cca. 230 a stalno transakcije 225-226. Ide tako brzo da niti ne registriram na monitoru. Ono što je malo neuobičajeno kod ADRS dionice, toliki pad u jednom danu. I to još kada se očekuje "izdašna" dividenda.To sam do sada vidio kod nekih drugih dionica.

S obzirom kako je burza reagirala današnjom cijenom izgleda da su očekivanja bila puno veća!!! Mogli su dati barem prošlogodišnjih 8kn… [undecid]

New Report

Close