ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

dva macana od pola milje kuna čuda rade

Good artists copy. Great artists steal.



Objavljeno u Nacionalu br. 707, 2009-06-02
Autor:Berislav Jelinić

Isprintaj
Povećaj slova
Smanji slova
STRANI UDAR na domaću duhansku industriju
BAT i Morris uništavaju Adris Grupu uz pomoć EUTrošarine na sve vrste cigareta izjednačuju se od 1. lipnja, što će pogodovati stranim proizvođačima, a oštetiti domaći Adris: Hrvatska će tako postati prvi kandidat za EU koji je morao uvesti tu mjeru prije ulaska u Unij


Stara prežvakana vijest
[/quote]

svakog dana smo mi sve dalje od unije

Good artists copy. Great artists steal.

Cijelo tržište zahvatila panika i dioničari svih ostalih tvrtki sad se tresu i grozničavo čekaju deblokadu dionica da ih mogu prodat još jeftinije samo Adris lijepo polako raste. Prava milina od dionice.
Još kad nam uđe – nevelika ali uvijek slatka – dividenda, ima da se pojedu svi ostali!
Sretno! [cool]

Tri su uvjeta potrebna da bi čovjek bio sretan: biti budala, egoist i zdrav; Ali, ako vam nedostaje prvi, sve je izgubljeno!

obrisati.

Pa koji ku..c više čekaju s objavom te dividende,prijašnjih godina u ovo vrijeme za koji dan bi je već i isplaćivali,a ove je godine još ni objavili nisu………..Kakve se to igrice igraju na Adrisu i za čiji interes,dnevno na burzi prođe 10-12000 komada dionica i tako zadnjih par tjedana,zar Uprava misli da smo mi mali dioničari retardirani pa ne vidimo što se događa i zašto Uprava u tome sudjeluje????
Tko god se mislio ovom dionicom ili bilo kojom drugom nakrcati imao je vremena za to,zar mi svi ostali moramo biti taoci interesa pojedinaca,zato gospodo ostavite se igrica i obavite već jednom što vas je red!!! [angry]

Sada äe ovo polako dole. Klizi, a one katapultirane su sada u slobodnom padu. Istina ove druge je još i danas lako kapitalizirati. A ja ADRS-p-a nedam jer čekam dividendu. [rolleyes]

Čekat ćete dividendu jer je radnici koče jer neće se sazvat sjednica dok se ne riješe neka unutarnja pitanja kao što je kolektivni ugovor radnika,,koji radnici odbijaju potpisat jer im se plaća spušta kao i regres i ostala davanja,,čak i putne troškove su smanjili 70% al stavka za koju radnici ne žele ni čut i zbog koje se ništa ne potpisuje je da radnika na neodređeno vrijeme mogu poslat doma na čekanje i nakon par mjeseca mu dat otkaz bez neke otpremnine a i objašnjenja..
Sa svim tim šta se profit adrisa podigo oni na najmanjima žele udarit i sa već najmanja primanja u tvornici da dobivaju još manja,,i to sada kad se najviše radi,,uvijeti su nikakvi
Nekad kad biš reko da radiš u tvornici svi bi te gledali sa laganom ljubomorom,,sad kad kažeš neki ti se i smiju jer u rovinju se zna šta se dešava…a gospoda iz uprave si nakraju godine dijele miljončiće a da ne govorimo o plaćama i boli ih ona stvar za radnike,,prejadno

nekak mi se čini da ovdje neće biti ništa od dividende, što je i logično..

činjenica da ju svi očekuju samo pojačava taj moj feeling

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/


Čekat ćete dividendu jer je radnici koče jer neće se sazvat sjednica dok se ne riješe neka unutarnja pitanja kao što je kolektivni ugovor radnika,,koji radnici odbijaju potpisat jer im se plaća spušta kao i regres i ostala davanja,,čak i putne troškove su smanjili 70% al stavka za koju radnici ne žele ni čut i zbog koje se ništa ne potpisuje je da radnika na neodređeno vrijeme mogu poslat doma na čekanje i nakon par mjeseca mu dat otkaz bez neke otpremnine a i objašnjenja..
Sa svim tim šta se profit adrisa podigo oni na najmanjima žele udarit i sa već najmanja primanja u tvornici da dobivaju još manja,,i to sada kad se najviše radi,,uvijeti su nikakvi
Nekad kad biš reko da radiš u tvornici svi bi te gledali sa laganom ljubomorom,,sad kad kažeš neki ti se i smiju jer u rovinju se zna šta se dešava…a gospoda iz uprave si nakraju godine dijele miljončiće a da ne govorimo o plaćama i boli ih ona stvar za radnike,,prejadno


noiz,hvala na ovim informacijama,vidim da si "blizu oltara" pa ako bi mogao još malo pojasniti ovo -u Rovinju se zna šta se dešava- ja,a i dosta prisutnih ovdje nismo iz Rovinja i ne znamo baš kakvo je stanje u samom gradu,među ljudima ,a ni u tvornici.Hvala još jednom,može i na pm!!!


Čekat ćete dividendu jer je radnici koče jer neće se sazvat sjednica dok se ne riješe neka unutarnja pitanja kao što je kolektivni ugovor radnika,,koji radnici odbijaju potpisat jer im se plaća spušta

Ne znam što se tu događa, ali ako je to istina… evo moga gledišta:

Svima, i radnicima, treba biti jasno da je cijeli svijet u posebnoj situaciji, kakva nije bila zadnjih gotovo 100 godina, a u Hrvatskoj je situacija još posebnija – što nažalost tek treba vidjeti naše svekoliko pučanstvo…

Uprava bi stoga trebala, ako se odlučilo na smanjivanje plaća, za primjer plaće najprije spustiti sebi, pa u istom postotku i ostalima – time bi svaki otpor spuštanju plaća postao neopravdan. Upravi plaće uostalom toliko i ne trebaju, oni trebaju biti zadovoljni dividendom.

Kako bi se postignula dublja kohezija među radnicima i menadžmentom vjerojatno da paralelno sa novim kolektivnim ugovorom tj. kao dijelom njega, ili što li se već to radi što ti govoriš, zbilja nisam upoznat s time…. no mislim da bi trebalo da se ponovno recimo baš sada u sklopu tih promjena afirmira povijesna odrednica Adris grupe d.d. (TDR d.d.) kao poduzeća sa radnicima-dioničarima pa neka se u skladu sa time kao svojevrsna kompenzacija za smanjenje plaće svim radnicima npr. kao nekakvu posebnu nagradu za rad, prema određnim pravilima kojima se jasno bude ocjenjivala posebna uspješnost/predanost u svom poslu, dodjeljuju recimo čak svaki mjesec određenim radnicima dionice uz klauzulu zabrane raspolaganja npr. 3 godine. Trezor ima nešto dionica i može ih još kupiti koliko bude potrebno i to bi mogao biti jedan praktičan način za nagrađivanje, jer kako cijena bude rasla… a dodjeljivala se prema kunskoj denominaciji obzirom na "kolektivnim ugovorom propisane nagradne tarife" gledajući po npr. prosječnoj tržišnoj recimo u zadnja 3 mjeseca… a kupovane po jeftinijima prije… zapravo bi se trošak zaposlenika efektivno smanjio, bio kao novčani odljev za firmu manji nego će to biti ono što oni u trenutku stjecanja osjete da su dobili, a stvarna njihova dobit pak će biti i puno veća nego što sada osjete (vidjeti će to za 3 godine, kada će čak moći i prodavati ako baš moraju…) a i time se postiže jedna veća kohezija, jedna veća zainteresiranost za uspjeh firme…

Recimo to bi bila moja ideja, možda smanjiti plaće 10-15 %, ali zato svakom radniku omogučiti svakoga mjeseca (ovisno o svom osobnom "plasmanu") dobivanje nagradnih dionica u protuvrijenosti možda cca. 5-10 % plaće, npr. da se uvijek rangira 10 % "najzaslužnijih radnika" i svakog mjeseca da ti najzaslužniji dobiju dionice… neki koji se budu posebno trudili bi možda to dobili i svaki mjesec, neki ne bi dobili nikad… neki kako-kad, sve ovisno o osobnom aganžamnu svakog zaposlenika i time izgled te "rang liste" (koje recimo kompjutor po vrlo egzaktnim pravilima mjesečno izbacuje…)- pa oni koji se najbolji: bit će nagrađeni! A znamo koliko je ovo podcijenjena dionica… i bit će još neko vrijeme… pa sve to što bi sada dobili, možda na prvi pogled nije "previše", ali brzo će im postati jasno da je to puno više nego se na prvi pogled učinilo – a time će njihova motiviranost za rad i stjecanje dionica postajati samo još veća. Za firmu je ovo zgodan način nagrađivanja jer ako trezor pedantno bira uloviti po nižim cijenama na burzi… po veće količine… uvijek će ono što poklanja biti tada po većoj cijeni nego je stečeno i time će bogato nagrađivati svoje zaposlenike a za ne tako velik stvarni novčani odljev – to bi trebalo biti nešto prihvatljivo za Grupu, a također i za zaposlenike – neki će možda toga tek s vremenom postati svjesni ali tada samo i još više motivirani za to da moraju čim više mjeseci u godini biti plasirani među najboljih 10 %!

Ovo dakako ima svoje mane, naravno da bi dioničari radije da se te dionice koje bi trezor kupovao poništavaju… no… u Adris grupi se uvijek govori da je najbolji radnik dobro plaćen radnik – možda se moramo odreći jednog dijela dionica iz trezora u cilju da potaknemo zaposlenike da budu učinkovitiji pa onda za to i pošteno plaćeni… izvornost uvijek treba platiti, to je pošteno. Nije u redu da svi imaju jednaka primanja/nagrade, razlike trebaju biti znatne, kako bi istaknule one bolje od onih manje dobrih – i potaknulo ih da se i oni manje dobri više potrude!

Ovako,,kolko ja vidim njima je nakraj pameti davat nam dionice ili nagrađivat radnike,to se bilo nešto pričalo još prije dvije godine al ništa od toga,,sad večinom u tvornici rade mladi od 30-tak godina,,večina radnika dioničara je otišlo doma što je i razumljivo,,a slogan "dobar radnik je dobro plaćen radnik" je povijest,,u upravi su također sad mlađi ljudi i oni nemaju pojma ustvari kakva je nekad bila tvornica,,znaju to po pričama al nemaju taj filing za radnike
Ja razumim da je sad ta jebena kriza i da treba prigrist al ne mogu mi uzet tolko od plaće i stavit tu stavku da mogu me poslat doma na čekanje,,nas je strah da će kad se proda tvornica prodat samo tržište a tvornica kao obijekt se prenamjenit jer kako je konstruirano može bit bilo što,,,uglavnom da nas sa tim čekanjem ustvari šmrknu doma i to je to,,gotova priča i nemaju obaveze prema nama
Da oni maknu tu stavku odavno bi se to potpisalo,al oni baš na toj stavci su najtvrđi i zato nas je i strah,,,mi kolektivni nemamo od nove godine,,znači pola godine već,,za jednu takvu firmu nezamislivo,,al eto stvarnost
A što se tiče sadašnjih uvijeta sve je gore,,uzeli su manje ljudi pa neki rade i posao za dvoje,,i tu ne može nikako bit boljeg učinka,pogotovo ako te destimuliraju sa takvim kolektivnim,,tako da i ljudi koji traže posao više nije da trče dat molbu u tvornicu,,možeš radit koj mjesec al za stalno dobit više nije moguće,,ko je dobio do lani je dobio i to je to
Danas je sindikat podjelio listiće i glasalo se ko na izborima ko je za ko protiv tog kolektivnog al mislim da se zna da neće proć to,,i kao uprava ako sad to sindikat ne potpiše onda da će sljedeći prijedlog kolektivnog bit još gori,,odnosno da nam prijeti državni kolektivni,,uglavnom drkaju,tako da iskreno žao mi je zbog vas koji čekate dividendu,,al eto da vas raspoložim čuo sam da bi mogla bit 10kn ove godine
Možda i bude ta dividenda i bez da se riješe da unutarnja pitanja oko kolektivnog,,to vam stvarno ne znam reći,,
Nije mi cilj ovdje popljuvat upravu al taj stav i takav pristup nije ok prema radnicima koji rade da bi se ta golema lova okrenula i kao šta je reko Lynx neka i sebi šta skinu,,oni nemaju kolektivni nego menađerski ugovor i lako njemu skidaj vamo skidaj tamo,,al i kažem nek i skidaju al nećeš me nakon tolko godina poslat doma na neko čekanje na pola plaće i onda mi reć bye bye i otkaz,,pa nismo vreće od kumpira
Mi možda smo i previše u strahu a možda nitko neće dobit otkaz,,al tvornica je na bubnju a i svi znamo kako su završili u zagrebu,,još oni su bar dobili neku otpremninu a mi nebi ni to sa ovakvim kolektivnim

New Report

Close