ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



ja sam završio dokup. Samo ne znam što nadzorni odbor čeka, kad ćemo po lemozinu. [lol]

Pa, čekaju da Plinio završi ovaj predizborni đir biciklom po Istri……,a što se dokupa tiče,ja svoj tek čekam,jer sve mi se čini da će biti još dosta jeftinijeg Adrisa,iako je i sada po bagateli!!!
[/quote]
Nema se što čekati g. Cuccurina jer je on svoj mandat zamrznuo, on više (nažalost) ne sudjeluje u radu Grupe, to je jedan svakako gubitak… ali to je njegovo pravo, čovjek uvijek može odlučiti više ne raditi u poduzeću u kojem radi, nismo robovi da nas firma može spriječiti da prekinemo/zamrznemo radni odnos. On se povukao sa svih svojih funkcija, u svim nadzornim odborima…

Sada ako se što posebno čeka, onda je to možda završetak nekih pregovora ili nešto slično. Moguće da o ishodu eventualnih procesa u tijeku bitno ovisi buduće stanje keša na računu Grupe, pa se još ne zna ima li novca za dividende ili bi prije bila potrebna neka dokapitalizacija Grupe, dok se čeka da nakon vrhunca kojega još nisu dosegnule kamatne stope na domaćem tržištu one ponovno padnu pa da Grupa može napokon nakon 10-ak godina pauze ponovno koristiti i vanjske izvore financiranja 😀 Kamatne stope će valjda pasti nakon što završimo u dubokoj recesiji toliko dubokoj da čak i kod nas unatoč strukturi gospodarstva deflatorni pritisci postanu toliki da centralna banka slobodno može potaknuti sniženje kamata i povećanje plasmana bez straha od inflacije i slabljenja kune – dakle "kada bude najgore", i nakon što već mnogi bankrotiraju pod omčom dugova i visokih kamata, tada dolazi do sniženja kamatnih stopa i tada će moći i Adris grupa iskoristiti svoj kreditni rejting za uzimanje velikog kredita "po povijesno niskim kamatnim stopama" i raditi s time što bude u to postrecesijsko vrijeme najpamatnije, sigurno da će biti mnogo prilika/prigoda za učiniti krasne stvari za dugoročnu održivost/budućnost Grupe kao vrhunske kompanije koja trajno stvara novu vrijednost.

@Lynx

malo pretjerujete sa tim kreditom koji bi jednog dana mogao uzeti Adris. ništa oni neće napraviti osim što će sav novac sa računa otići u mp3 ako devalvira kuna

Iako je vrijednost Adrisa nesumnjivo velika (prvenstveno TDR-a) smatram da je politika upravljanja novcem previše konzervativna i nije dobra. Turizam, na žalost nema baš sjajne stope povrata na kapital. ulazak u područja koja baš ne poznaju kao što je uzgoj i proizvodnja ribe je po meni isto lagani promašaj.
činjenica je da imaju hrpu novca koji bi super došao nekoj firmi koja se razvija. Od svih ulaganja, najviše bih volio da novac sa računa ulože u dokapitalizaciju nekih naših poduzeća bez preuzimanja kontrolnog paketa. Npr, kupovina cca 15% vlasništva u firmama tipa Vindija, Gavrilović, Agrokor (ili neke dijelove iz agrokora), Atlantic koje imaju sposoban management…. i to na način da se izdaju nove dionice bi bilo za dioničare Adrisa najbolje ulaganje.

Ok, jedan dio neka ide u turizam jer je on generator potrošnje i dobro je da se dio turizma razvija u eksluzivnom smjeru i bez zaduživanja, ali kupovina Cenmara i sličnih poduzeća su po meni rasipanje novaca

Slazem se sa postom asdfgh123. Posebice da su previse konzervativni. Pogotovo u ovako teska vremena kada su jedni od rijetkih koji imaju cash. Istina ne treba zato donositi brze odluke, ali ipak bi trebalo taj cash oploditi jednim dijelom bar.
Turizam mislim da nije promasaj, isplatiti ce se to dugorocno gledano, mozda za nas male dionicare predugorocno.
Uzgoj ribe-pojma nemam jeli pametno ili ne.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

Ulagati treba u ovom trenutku prvenstveno da se zaokruži ciklus od proizvodnje do potrošača. Recimo distribucija cigareta ( Tisak, pa slične firme koje se bave distribucijom i prodajom cigareta u državama HR okruženja gdje je marka Ronhil poznata. )
Turizam i mari kultura modernizacija, poboljšanje ponude i kvalitete.
Sve skup, jak i agresivan vlastiti marketing (puno novaca treba uložiti). ADRIS mora biti pojam za kvalitetu i prepoznatljiv proizvod i izvan Lijepe naše.


Ulagati treba u ovom trenutku prvenstveno da se zaokruži ciklus od proizvodnje do potrošača. Recimo distribucija cigareta ( Tisak, pa slične firme koje se bave distribucijom i prodajom cigareta u državama HR okruženja gdje je marka Ronhil poznata. )
Turizam i mari kultura modernizacija, poboljšanje ponude i kvalitete.
Sve skup, jak i agresivan vlastiti marketing (puno novaca treba uložiti). ADRIS mora biti pojam za kvalitetu i prepoznatljiv proizvod i izvan Lijepe naše.

ako žele turizam zaokružiti, onda neka kupe neku agenciju tipa Atlas ili Gulliver koje dovode strane goste

uzgoj ribe baš i ne bih povezivao sa turizmom

ali iz pozicije Adrisa se puno više isplati uložiti u manjinski dio vlasništva dokapitalizacijom i to u firmama koje se imaju snage razvijati nego kupiti neku firmu koja se bavi biznisom o kojem oni nemaju pojma



@Lynx

malo pretjerujete sa tim kreditom koji bi jednog dana mogao uzeti Adris. ništa oni neće napraviti osim što će sav novac sa računa otići u mp3 ako devalvira kuna

možda sam ja u krivu, ali koliko ja vidim i tumačim sve ove stvari koje promatram iz izvještaja u izvještaj, iz izjave u izjavu… mislim da su baš oni (zajedno sa ZABA-om, kojoj to ne znam kako bi odgovaralo, ali g. Luković stalno povlači to pitanje) među onima koji u ovoj državi najviše zagovaraju devalvaciju kune koju doživljavaju kao "posljedni i pravedni sud" kojim će se raščistiti što u našem gospodarstvu valja (preživi) a čemu je vrijeme da propadne (što će se dogoditi u slučaju devalvacije kod ovih prezaduženih), pa se od toga i aktivno štite, vjerojatno je već taj keš u stranoj valuti (to ćemo vidjeti u onom "pravom izvješću" valjda) a ja i ulaganje u turizam vidim između ostaloga u funkciji zaštite od devalvacije i istovremeno daljnjeg povećanja kreditnog potencijala koji mislim da oni svjesno i promišljeno grade, dok jedni "bildaju prihode" i "razine dobiti" upitne održivosti, oni bildaju bilancu sve u tome smjeru koliko ja vidim. I čemu im onda tolika opsjednutnost čim većim "kreditnim potencijalom i rejtingom" ako ne misle (kada kucne čas) podignuti jedan ozbiljan kredit?


Iako je vrijednost Adrisa nesumnjivo velika (prvenstveno TDR-a) smatram da je politika upravljanja novcem previše konzervativna i nije dobra.

ja inače posebno cijenim konzervativnost u upravljanju novcem, a koliko je to dobro… vrijeme će pokazati, nadajmo se u onome smislu u kojem ja to zamišljam.

Turizam, na žalost nema baš sjajne stope povrata na kapital.

to i mene smeta, ali mislim da je turizma jedna višeslojna komponenta njihove strategije (ono što govorim o tečajnim rizicima i potencijalu zaduživanja koji se želi graditi) i tom kontekstu (skupa sa drugim "društvo odgovornim konsekvencama" razvoja turizma na budućnost Istarske županije) smatram i taj turizam prihvatljivim.

ulazak u područja koja baš ne poznaju kao što je uzgoj i proizvodnja ribe je po meni isto lagani promašaj.

kako znaš koliko poznaju to područje? (pa g. Filić, prijatelj Adris grupe, jedan je od pionira jugaslavenske/hrvatske i tada europske marikulture, i jedan od uvaženih stručnjaka u tom području, a to što smo mi iako nekada prvaci sada nitko i ništa u tom biznisu slijedom povijesnih/gospodarskih okolnosti, ne znači da to ne možemo promijeniti, Adris grupa je zato i ušla da stvari vrati na svoje mjesto, nas ponovno među vodeće!)

Ja recimo već i na prvi pogled mislim da vidim ovo: potražnja za kvalitetnom zdravom morskom ribom u svijetu će i dalje rasti po fantastičnim stopama, dok će… nakon krize… nafta ponovno u visine!! ;), a što to znači?? – to znači da ribarstvo koje je već svuda u svijetu "pred bankrotom" i dalje takvim ostati, što vodi do jedne od dvije mogućnosti: ili će se manje ribe loviti ili će cijene biti bitno veće, što znači da će potražnja za uzgojenom ribom posebno jako rasti (1) ili "malo normalnije" rasti ali uz znatniji rast cijena, dok su kapaciteti za uzgoj ipak ograničeni… – to i meni izvana ovako već miriše na "zanimljivu industriju" 🙂

Od svih ulaganja, najviše bih volio da novac sa računa ulože u dokapitalizaciju nekih naših poduzeća bez preuzimanja kontrolnog paketa. Npr, kupovina cca 15% vlasništva u firmama tipa Vindija, Gavrilović, Agrokor (ili neke dijelove iz agrokora), Atlantic koje imaju sposoban management…. i to na način da se izdaju nove dionice bi bilo za dioničare Adrisa najbolje ulaganje.

mislim da je sve ovo stalno otvorena karta, samo se čeka cijena na koju će druge strane pristati (i vjerojatno je uvjet bar 25 % udjela 😉 ).

@Lynx
devalvacija – u HR koja se gospodarstvo bazira na usluzi, mislim da nebi donijela nikakve koristi. Ta bi se devalvacija odmah uračunala u cijenu proizvoda i to u večem postotku od same devalvacije. Ta je devalvacija pogodovala uglavnom neplatišama i loše stoječim firmama. Uzmimo izvoznike: koji izvozne proizvode izrađuju od uvoznih komponenti. Da ne govorim o drugim negativnim efektima devalvacije, ponovno vračanje u EUR štednju, obračunska jedinica bod= 1EUR. Pa to smo već imali. U HR je najveći problem plačanje i to ne samo država, a u ova krizna vremena ista će biti još lošija. Tu bi trebalo naći jedan rigorozan model koji bi prisiljavao naručioca da podmiri svoje dugove. Pa u Hrvata moraš imati barem dvije firme: jedna naplačuje, a druga je u stečaju. Onda otvoriš treći koja je predviđena za stečaj. Cijene smo uspjeli svesti u okvire nama najbližih zapadnih susjeda, hoće reći da svu robu široke potrošnje možete kupiti u HR po sličnim cijenama kao i u SLO ili A. Tamo gdje gubimo velik novac je kriminal, korupcija, kumovi itd. To je rak rana hrvatskog gospodarstva. Pa svi žele poslovati s državom, s gradom . A oni ne plačaju, ali možda super skupo plačaju?
Na kraju očekujem devalvaciju u ovoj godini. Zašto? Pa tako je najjednostavnije napuniti državnu kasu bez daljnjeg rezanja troškova i pomoći prezaduženim firmama i državi da plate dio domaćih dugova. Na račun koga? Pa onih koji dobro posluju, odnosno imaju veća potraživanja od dugova.
Izvozne firme moraju pojačati učinkovitost svoje proizvodnje ( organizacijski, kadrovski, tehnološki i najefikasnije znanjem ) kako bi cijena usluge bila viša ili udio troškova manji. A to je strašno teško! No, tu treba napraviti iskorak.

@asdfgh123
slažem se da bi jedan turistički operater i to na područjima Italije, Slovenije, Austrije i Bavarske bio od koristi za ADRIS ili Maistru. Ipak je bolje sam kontrolirati situaciju. Možeš brže reagirati na situaciju. A najvjerojatnije treba krenuti agresivno, reklama, igre, …. od vrata do vrata. Najvjerojatnije i rabat nije zanemariv koji ovako odlazi u drugi đep.

Bravo,svašta nešto ste napisali…….ali konstatacija,da nemaju ideje,da ne znaju što će s kešom……..a ljudi moji pa niste valjda toliko naivni da u to vjerujete,pa kako su ti "naivci" zgrnuli ovolike milijarde,naivnošću sigurno nisu.Imaju oni ideje i cilj svog djelovanja,meta je vrlo vjerovatno još davno izabrana i samo par vodećih znaju što je to,samo nije još dovoljno jeftino………..što znači,da će (sigurno) biti jeftinije…….pamet u glavu!!!Keša imaju odavno i to nije tajna,ali da su procijenili da valja sačekati s plasiranjem istog i da će biti jeftinije, ne zalijeteti se kad su tržišta bila na vrhuncu i kad se činilo da market može samo naviše,govori dovoljno o tome o kakvim se igračima(prekaljenim liscima) radi.

Puno toga je rečeno. Pokušat ću za razliku od kolege lynxa biti kratak.
Slažem se s asdfgom da je politika ulaganja adrisa vrlo konzervativna. Meni se to isto ne sviđa. Ja često dobijem osjećaj da ni sami ne znaju gdje bi bilo najbolje uložiti novce. Turizam je tradicionalna djelatnost i tu se ne mogu očekivati extra profiti.
Iako ste svi večinom za to da adris kupuje nekoliko posto ovoga pa nekoliko posto onoga i ponaša se kao fond… Nisam za to. ako će tako postupat radije ću dat novce ljudima koji su specijalizirani samo za to da ulažu u vrijednosne papire drugih društava. Moja je velika želja da se adris okrene proizvodnji! To je uostalom ono što najviše fali našem gospodarstvu. Adrisova kreditna sposobnost je sjajna i mogu uzeti kredit kada god to zažele i to u vrlo velikim iznosima. Potencijal u tom kontekstu postoji, nerealizirani potencijali postoje, ali zašto ih adris ne koristi? To je ono što vjerojatno većinu dioničara asrisa trenutno brine.
Nikl, točnije je pričati u terminima deprecijacije, a ne delvavacije. Često ljudi brkaju ta dva pojma. Misliom da delvavacija nije moguća, dok je deprecijacija izgledna. Koliko bi ona bila štetna,
tenutno za naše gospodarstvo dovoljno govore napori HNB-a koji rade sve što je u njihovim ovlastima i moći da spriječe deprecijaciju kune. Za posljdice bi trebalo malo više mjesta…

Novci nisu problem. Novaca nema.

Mislim da bi bilo odlično da sudjelujete na skupštini Adrisa i sva ova pitanja otvoreno pitate upravu. To kao dioničari imate pravo.

@Theanswer
pa trenutno i imamo situaciju da kn u Hrvatskoj sve manje vrijedi, a spram van imamo visoku vriijednost. Ono o čemu sam ja pisao je da učinak devalvacije na izvoz ima manji učinak od svih ostalih negativnih posljedica. A devalvacija je odluka monetrne vlasti, koja će pod pritiskom vlasti iz u prijašnjem postu navedenih razloga, bilo jednokratnom devalvacijom bilo postepenom korekcijom tečaja usljediti u ovoj godini. To je samo moje mišljenje, a budućnost će pokazati.

New Report

Close