ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Pogledao sam i Maistrino izvješće, ali ono je teško za usporedbu. Tamo stvarno ima svašta. Prihod im se smanjio cca 20%, pa su u Q4 2007 imali neku revalorizaciju od 35 mil kn, koje nema u 2008, pa su ove godine umanjili dobit tako što su prenijeli dio gubitka iz prošle godine itd. Maistra je stvarno čudna biljka. Ove godine bi ta firma trebala ipak malo jače povući (konačno otvoreni MM hotel).

Nego, gdje se vidi promjena fer vrijednosti financijske imovine? Mislim da to mi nemamo u našim izvješćima (američki mark-to-market). Velikih promjena ima:

– veliki rast zaliha (vjerojatno zbog najave većih trošarina na cigarete)
– puno veće investicije (cca 400 mil kuna više nego u 2007),
– otplata kratkoročnih kredita (oko 400 mil kuna, vjerojatno zbog rasta kamata)
– kamate i ostali financijski rashodi porasli 200 mil kuna) i to u zadnjem kvartalu – što tu sve spada????
– prihodi od prodaje cca 400 mil kuna veći….a "Ostali prihodi" pali na nulu.

Znači, firme u sklopu grupe rade dobro, raste prodaja i dobit. Ali očito su se dogodile neke "mračne stvari" koje se ne mogu pročitati iz izvješća.

Mislim da se kod nas može muljati sa "mark to market" stvarima tako da nisam siguran ali najvjerojatnije ti gubici su pod financijskim rashodima.

Kakva će bit dividenda.Očel nam dat barem kutiju plavog ronhilla po povlaštenoj dijonici.
Cigarete poskupljuju a mi smo vlasnici povlaštenih dijonica pa bi bilo u redu
da cigarete kupujemo po povlaštenoj cijeni.

Moja zemlja se ne zadužuje bez velike nužde.

Rezultati su dobri, puno bolji nego godinu prije. Zadnji kvartal služi za štimanje bilance.

Onih 200M kn financijskih rashoda vjerovatno je, kao što je Lynx rekao, usklađivanje vrijednosti kratkoročne financijske imovine s tržišnom vrijednosti (revalorizacija). Nije mi samo jasno zašto to nisu elegantno provukli samo kroz kapital da ne zbunjuju narod bezveze. No, medalaja ima dvije strane. Ako zadrže iste računovodstvene politike znači da ove ili najkasnije iduće godine s ove osnove možemo (nadam se) očekivati i solidne prihode. Rezultat iz redovnog poslovanje puno je bolji nego onaj iz 07′ jer je, osim ovih dodatnih financijskih rashoda, ove godine izostao izvanredni prihod od prodaje imovine (TDZ).

Prihodi su na razini prošlogodišnjih, ali iz redovnog poslovanja su znatno veći. Sateliti (Maistra, Hrvatski duhani) polako prolaze fazu restruktuiranja i počinju ostvarivati solidne prihode pa i dobit. Nadajmo se da će iduće godine njihovim stopama krenuti i I-novine. Odlična je vijest što TDR povećava prihode iz redovnog poslovanja unatoč svim neprilikama. Uglavnom, ovo mi izgleda prilično obečavajuće. [thumbsup]

Teško mi je na brzinu komentirati izvješće bez da se dobro analiziraju sva dostupna izvješća grupe.

Za početak nekoliko komentara vezano uz TDR:

– rast prihoda vezan je vjerojatno uz činjenicu da sada sami rade distribuciju
– porasla im je profitabilnost iz poslovanja za cca 28% (EBIT je rastao na 883 milijuna sa 667 u godini prije)
– nisu naveli čistu dobit za TDR
– pad prodaje cigareta za 6,4% – 830 milijuna
– imaju pad prodaje cigareta u RH za 320 milijuna komada (ovdje se radi o dvotjednoj prodaji i rekao bih da je to efekt prelaska na vlastitu distribuciju – recimo da su distributeri imali zaliha za barem dva tjedna)
– pad prodaje izvan RH je za 610 milijuna komada – ovo ovdje je po meni upitnik- rasla im je prodaja u Srbiji koje im je najveće tržište po količini uz BiH (očito se tu nešto dogodilo)

Generalno, ne sviđa mi se pad prodaje cigareta jer su otvorili nove pogone budući da su stari radili na maksimalnom kapacitetu, a sada su ispod 50% kapaciteta tvornice i prodaja se smanjuje. S obzirom na rast cijena cigareta u RH ne čini se da je situacija baš najbolja.

Ostale divizije ne bih za sada komentirao treba sačekati pravo izvješće.


Generalno, ne sviđa mi se pad prodaje cigareta jer su otvorili nove pogone budući da su stari radili na maksimalnom kapacitetu,

i meni je ovo bolno gledati… naime nije mi jasan ovaj pad prodaje na izvoznim tržištima, tu mi nikako nije jasno o čemu se radi, razumio bih pad prihoda (zbog kretanja tečaja), ali prema svemu sudeći tu se radi o količinskom padu od 600.000 komada, za čega nemam nikakvo objašnjenje uzimajući u obzir koliko je meni poznato: rast u Srbiji, a kako i ne bi rasli tamo, uz tu sad ojačanu distribuciju, silni marketing koji se čini (http://www.youtube.com/watch?v=oN4VIogjdX8). Ah, kako god, razriješila se ova misterija u "pravom izvješću" ili ne, ostaje nam nadati se da će ovo učvrščivianje distribucije u BIH (Opresa) i Srbiji (Veletabak) osigurati kroz srednjoročno razdoblje napredovanje izvoza, čekajući do dugoročno ostvarivanja plana pravog probijanja i na vanjska tržišta (izvan ove naše regije, dakle Italija, Španjolska, Njemačka… Češka…, Iran…)

Što se tiče BIH, čini se da ona njihova Fabrika Duhana Sarajevo ozbiljno prkosi svoj stranoj konkurenciji, ne samo nama nego i ostalima, nekako bi mi posebno dobro sijelo kada bi TDR nekako to preuzeo 😀

Brijem da su ljudi poceli pusit jeftinije cigarete. [tongue]

"Stocks have reached what looks like a permanently high plateau."

TDR game over

Altria kupuje TDR po cijeni od 3 milijarde dolara !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

To je 1000 kuna po dionici samo za TDR.

Imaju i ameri svoje drukere u novinama.

CHICAGO (Reuters) – Cigarette company Altria Group Inc (MO.N) is in advanced talks to buy Adris, Croatian tobacco maker, a source familiar with the discussions told Reuters on Friday.

The New York Times reported that a deal worth more than $3 billion could be announced on Monday or even sooner. The source could not confirm the price or say when a deal might be announced.

Budalaštine, nitko ne može kupti Adris niti po kojoj cijeni, može kupiti samo TDR od Adrisa, ali nikako sam Adris. I to nema smisla da čini Altria nego PM bi. I to nažalost nitko ne bi sada toliko premijski platio, $ 2 billion je realno, $ 3 je provtravanjska šala kao i tvoj cijeli post [lol]

ovo si pogodio da 1. travanj, ali netko drugi se toga dosjetio, netko sa mojnovac

Lynx = Mačak?


Lynx = Mačak?

Na mojnovac ili?
[lol]
Koliko bi skocila dionica ADRS grupe da ode TDR za tri miljiarde dolara?

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

New Report

Close