ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jebiga, BAT je već tamo, ali PM očito nije.

The tobacco industry has continued to grow in 2007, due to the high number of smokers in Iran. Above 27% of the total population are smokers, in 2007. This makes Iran one of the most important tobacco markets in the Middle East. The main driver of growth is the country’s booming young population and intensifying activities of the global market players.

Iranian Tobacco Company leads the tobacco industry in Iran and all tobacco-related activities take place under its strict control, but global players hold a significant market share. British American Tobacco and Japan Tobacco are the leading global players in Iran, with a combined volume share of cigarette sales of around 46% in 2007, with Iranian Tobacco Company leading with 29% and the rest in the hands of other foreign players.


Ako su pametni, prodat ce duhanski biznis

kolega sličnog imena, ja Vas cijenim kao i sve ostale cijenjene forumaše, i ne želim ulaziti u beskrajne rasprave s Vama, ali moram reći da me ovakva razmišljanja rastužuju, ne sada po pitanju TDR konkretno, nego opčenito taj stav "da nešto treba prodati", meni je prodaja nešto strašno, jedan totalan poraz i put u jad, u lošu budućnost, nešto najgore što se može dogoditi nekom narodu (društvu) je to da u kapitalizmu nisu na strani vlasništva kapitala nego na onoj suprotnoj, to jednostavno nije dobar izbor – biti na suprotnoj strani je biti dugoročno gledano sirotinja, trajna i sve veća sirotinja, a to ne želim Hrvatskoj.

Ja bih u mnogim slučajevima radije likvidirao firmu i isplatio dioničare nego prodao je strancima.

TDR kao svaka firma može biti predmet prodaje, pa i strancima, ali saaamo ako se dobivena cijena uistinu može smatrati jako dobrom (jako premijskom) cijenom, pa onda… jednostavno dobiveno reinnvestiraš na pametan način, i to je onda ok, biti ćeš vlasnik nečega drugog i još boljeg – međutim danas je teško do velikih duhanskih kompanija dobiti neku "besramno veliku premiju", oni će dati nekih 10.000.000.000,00 kn i to je to, to nije baš neka premija…

Osobno bih pristao na takvu prodaju, ako bih bio jako čvrsto uvjeren da se dobivena sredstva mogu pametno reinvestirati, da se pojavi neka gotovo sigurna akvizicija dovoljnog opsega i kvaitete (cijene) da se može iskoristiti taj silni keš.

i mi dionicari cemo proci jako jako dobro, jer toliki novac nece moci zadrzati u firmi.

ne znam kako oni, ali ja osobno bih htio u Adrisu vidjeti 2 mlrd EUR keša koji bi lijepo poslužio za nove izazove koji se otvaraju… Tek ako i kada se pokaže da nije moguće sve investirati ostatak bi koristio kombinirano za otkup i poništavanje dioncia sa isplatama dividendi, onako kako je u datom trenutku (tržišnoj cijeni) u najboljem interesu dioničara Grupe.

Kako mislim da TDR može otići po nekih cca. 10 mlrd kn, a imaju sada 2 mlrd kn, to znači da im fali još 3 mlrd kn do one lijepe okrugle sume, no može se za to povući neka poluga… zašto ne.

U svakom slučaju pojam "puno keša" za firmu popu Adrisa ne postoji, nema toga keša koji je prevelik, jer što veći to je bolji.

Nitko razuman ne misli da je ekipi s vrha ADrisa najbitnija dobrobit malog covjeak i slicno, jer da je, ne bi tako opako iskoristavali monopol svih ovih godina, nego bi vec davno snizili cijene.

bez uvrede, ali ti živiš u nekom drugom svijetu, socijalizmu ili komunizmu ili čemu, ne znam, ali ovo tvoje nema nikakve logike.
Ne može netko pomoći Društvu tako da lošije posluje, bude gubitaš ili već što?? (ove zadnje radi naša dražava sa državnim firmama).
Društvu mogu najviše pomoći samo jaki i uspješni subjekti.
Pitaj nekadašnju čistačicu iz TDR-a, malu običnu ženu, koja je kupila dionice svoje firme kao i svi ostali kolege prilikom privatizacije, da li je Adris nešto dobro donio njoj i njenoj obitelji ili nije, kako je živjeti sa dionicama tržišne vrijednosti "7 milijuna kn". Za malog čovjeka to je jack-pot. Ne mogu svi građani RH dobiti jack pot, ali mogu dobiti nova radna mjesta… (turistički segment), stipendije i sl. (Zaklada Adris)… tako se društvu pomaže: kroz investicije prije svega a onda i simbolično kroz Zakladu i sl. aktivnosti i čisto humanitarnog karaktera.

Ni ja ne bih volio da se TDR prodaje strancima jer se onda dobit ne bi investirala u RH. Samo volio bih da su ipak malo brži tim investirtanjima zato bih volio da keš ulože u suvlasništvo kompanija koja su se pokazale uspješne u razvoju kao što su Agrokor ili Atlantic grupa. Možda po nekih 10% vlasništva bi bilo ok. I malo veću dividendu molim.
A TDR ne treba prodati niti za 10 milijardi mada sumnjam da bi postigli takvu cijenu. U slučaju da ipak prodaju TDR za tih 10.000.000.000 onda bih volio da isplate tih 600 kuna po dionici jer nisam baž zadovoljan kako upravljaju sa ostalim poslovima. za duhan su majstori, ostalo osrednje.

Kolega Lynx,

zavahljujem na komentaru. Ali mislim da ste pobrkali sto znaci nase. Je li Vlahovicevo, Cuccurrinovo, Kutlino, Rajicevo, Todoricevo, zaista ‘nase’? Je li npr. bolje da je Ericsson kupio Nikolu Teslu, ili bi bilo bolje da su ‘nasi’ fond manageri u PIF-ovima to uzeli i prodali zemljiste ili sto vec radili?

Za nas dionicare je najbolje da prodaju TDR, ja se recimo na to kladim, i imam zato tu dionicu, jer sad kad su prosle sve varijante s monopolom, vise TDR nece moci poslovati dobro kao prije.

A nadam se da vodstvo ADRS nije opsesivno da je bas njihova misija da budu glavni prodavaci duhana u RH.

Neka lijepo uzmu novce i neka ih ne iznesu van zemlje, i neka onda to ulazu u turizam, tko im brani.

A Philip Morris se ionako lijepo vec razija u zemlji, i vjeujte mi (iako vdiim da imate takvu vjeru u management ADRS da Vam je mozda tesko biti objetkivan), da je za svaku drzavu boljke imati trziste u necemu, nego monopol, pa bio to i monopol ‘nasih’. U konacnici se profitirati kupci, a dugorocno gledano svi mi jer ce taj ruzna ovisnost ionako sve manje biti prisutna u RH, kao i svugdje u svijetu.

Pametne firme rade na pametan nacin, kao sto znamo ADRS nastoji kopirati Altriu, pa kao sto je PM–> Altria, tako i ovi TDR –> Adris, ali se nadamo da razumiju koncept u cjelini, a ne samo polovicno.



Ako su pametni, prodat ce duhanski biznis

kolega sličnog imena, ja Vas cijenim kao i sve ostale cijenjene forumaše, i ne želim ulaziti u beskrajne rasprave s Vama, ali moram reći da me ovakva razmišljanja rastužuju, ne sada po pitanju TDR konkretno, nego opčenito taj stav "da nešto treba prodati", meni je prodaja nešto strašno, jedan totalan poraz i put u jad, u lošu budućnost, nešto najgore što se može dogoditi nekom narodu (društvu) je to da u kapitalizmu nisu na strani vlasništva kapitala nego na onoj suprotnoj, to jednostavno nije dobar izbor – biti na suprotnoj strani je biti dugoročno gledano sirotinja, trajna i sve veća sirotinja, a to ne želim Hrvatskoj.

[/quote]



Ako su pametni, prodat ce duhanski biznis

kolega sličnog imena, ja Vas cijenim kao i sve ostale cijenjene forumaše, i ne želim ulaziti u beskrajne rasprave s Vama, ali moram reći da me ovakva razmišljanja rastužuju, ne sada po pitanju TDR konkretno, nego opčenito taj stav "da nešto treba prodati", meni je prodaja nešto strašno, jedan totalan poraz i put u jad, u lošu buduć
nost, nešto najgore što se može dogoditi nekom narodu (društvu) je to da u kapitalizmu nisu na stran

Eh da, kolega Lynx, vidim da iako se protivite mojim argumentima (ili ja VAasim, svejedno), vidim da kraj mog prethodnog posta jos stoji 100%, sto znaci da niste jedan on onih (tj. skoro svih) koji najprije argumentiraju davanjem jedinice, a onda se raspisu.

U svakom slucaju mislim da trebamo uociti i pohvaliti to Vase neuobicajeno korektno ponasanje.

Kao sto rekoh, uvjeren sam da radite za ADRS, ali VAsi postovi uvijek imaju i sadrzaja, sto je zaista postala rijetkost.

Vidim da ste vise poceli pisati i o drugim dionicama. Vjerujem da Vas je posao za dionicu Adrisa zainteresirao i za druge dionice, pa bih jako rado kad biste nesto vise vremena posvetili i njima. Nece Adris propasti ako malo majne o njemu, a vise o drugima.

Ja sam recimo ponekad aktivan na DDJh i PTKm, ponekad VIRO i neke druge … molim Vas pogledajte te dionice i molim Vas misljenje.

Naravno, ne kao sto se inace najcesce pise ‘firma dobra/losa, mora gore/dolje’, nego zasto i koje su korektne valuacije. Kao sto znamo (….ali zbog nekih vrijedi ponoviti) i losa firma moze imati dobru (potcijenjenu) dionicu, kao i obratno.


a onda i simbolično kroz Zakladu i sl. aktivnosti i čisto humanitarnog karaktera.

@ malimacak

moja jedina veza sa Adris grupom d.d. je to što mi čini najveći dio osobnog portfelja, a to je tako zato što mi je cijena dionice obzirom na vrijednost firme koju procijenjujem najpovoljnija na domaćem TK. Ja kupujem dionice firmi u čiju budućnost vjerujem, čiju vrijednost mislim da mogu bar otprilike procijeniti, pa kada se na burzi nađe cijena dovoljno jeftinija od one koju ja smatram za realnu vrijednost.

O Adrisu pišem više nego o drugim dionicama ne samo zato što mi je najveći dio portfelja nego zato što mi je ujedno i daleko najzanimljivija firma u RH, u kojoj vidim posebne potencijale koji se ne mogu naći nigdje u RH, iz cijelog niza i vrlo objektivnih razloga (mnoge su premale i preslabe da bi mogle stići iskoristiti prilike koje je će Adris možda uspjeti), za koju smatram da će jednog dana po svim pokazateljima i tržišnoj kapitalizaciji dakako onda biti najveća privatna korporacija u ovom dijelu Europe – a sve to je u firmi ovolikog free floata, broja dioničara, različitih i važnih mi dioničara (mirovniski fondovi) i zbog toga smatram da će mnogi dugoročno profitirati rastom i razvojem Adris grupe, i to je jedan razlog zašto mi je posebno draga ova firma. To nije jedan Agrorkor koji ima jednog tj. 2 suvlasnika, pa Vlahović i Cuccurin imaju po 12 % odnosno 7 % "svega", a sve ovo ostalo je vlasništvo cijelog niza nas malih, naših umirovljenika… i zato se jako veselim što će jedna takva lijepa i moderna korporacija postati ono što vjerujem da hoće.

Ja želim svima nama, svih 4 tisuće i nešto dioničara, i 1,5 milijuna budućih umirovljenika, svima nama želim da dijelimo ovaj uspjeh koji će Adris grupa postići. Zar to onda "nismo mi"?? To smo baš mi, puno nas, tisuće, pa i milijuni obzirom na OMF-ove. Ovo nije jedan čovjek, dva čovjeka, tri čovjeka, niti jedan tajkun, dva tajkuna, tri tajkuna… ovo smo tisuće nas dioničara, milijuni umorovljenika, svi mi ćemo jednog dana biti suvlasnici najveće i najuspješnije privatne korporacije u ovome dijelu Europe – i budimo sretni zbog toga!

Ljudi Božji, shvatite već jednom: živimo u kapitalizmu, možda se to nekima ne sviđa, ali tako je – do daljenjeg, ako netko to ne promijeni, tako je… nema naznaka da će RH u doglednoj budućnosti napustiti tržišnu ekonomiju i prijeći u neki drugačiji sustav… jednostavno je tako.

A u tome kontekstu, nije toliko presudno što ćemo raditi za 20-30 godina, nije važno kakav smo fakultet završili i sa kakvim uspjehom, koliko smo točno visoko u hijerhiji u firmi u kojoj radimo, sve je to iako ne nebitno, tek manji dio priče i manje značajan dio za našu materijalnu egzistenciju, posao služi da nas ispuni, jer to što radimo volimo raditi, ali što se tiče materijalnog statusa važno je samo jedno: kakvih poduzeća smo vlasnici! Svi mi, svaki Hrvat po na osob, bitno je kakvog je poduzeća vlasnik, i zato budimo sretni koji smo vlasnici i bar nekoliko dionica firmi koje će imati uspješnu budućnost. To je ono najvažnije što bi svaki Hrvat trebao već jednom shvatiti: nije važan stan ili auto kakav imaš – nego dionice koje imaš, to su trajne i prave vrijednosti, sve ostalo je prolazno i potrošno!

Ali što da ja piše ove filozofije na KODT??, pa tamo je sve jednostavno, radi se o vrhunskoj firmi potencijalno lijepe budućnosti i to je to, jedna djelatnost, jednostavna, dividende… a ovdje nije poanta u tome nego u reinvestiranju i rastu Grupe kao složene strukture i prilično jedinstvene u RH (nije ovo slično AGKR ili ATGR, ovo je malo drugačiji model), zato filozofske rasprave u ADRS a ne KODT npr. [lol]

lynx: "Ja bih u mnogim slučajevima radije likvidirao firmu i isplatio dioničare nego prodao je strancima."

Znaci kako ispada, vi bi radije ugasili (neznam koliko) sadasnjih i buducih radnih mjesta samo kako bi dionicari dobili jednokratnu uplatu? da li bi to pomoglo Hrvatskom narodu???

Lynx, svaka čast na trudu. Ti si mi sigurno jedan od tri najbolja forumaša. U potpunosti se slažem s tobom. Povlaštena dionica adrisa ima najveći free float (95%) na našem tržištu dionica i reći da je to vlasništvo dvoje ljudi je samo po sebi kontradiktorno. A na redovnoj Ante Vlahović 12%. A Cuccurin 7%.
A to što pišete samo na Adrisu uopće me ne čudi, jer i ja inače na forumima imam jednu ili dvije teme na kojima najradije pišem i koje najrdije posjećujem dok druge samo povremeno. Također mi je adris najprespektivnija dionica i firma u RH. Makar su se moja očekivanja malo smanjila zbog nedavnih eksernih događaja (trošarina, zabrana pušenja na javnim mjestima, recesija…) ali na koje Adris nema utjecaja. On ih može samo pedviđati, dakle uvažavati i to vrlo dobro čine jer izlazak na strana tržišta je najbolji odgovor na takva nepovoljna vanjska kretanja.
Jedino što me čudi, odkuda vam toliko informacija o Adrisu jer to što vi znate ne može se pročitati niti u izvještaju niti na stranicama Adris grupe. Pa čak se ne može saznati ni od zaposlenika ako nisu vrlo dobro upućeni u rad firme.
No dobro, ovo nije tema o vama, nego o Adrisu. Samo sam htio pohvaliti vaše pisanje.
Velika firma, uspjašna prošlost, mala ili nikakva zaduženost (najbolji bonitet u RH), sofisticirana tehnologija (Kanfar), podcijenjenost po svim pokazeteljima investiranja, završen proces restruktuiranja, diverzifikacija poslovanja (veća sigurnost), zadovoljni radnici (svi od onih s kojim sam ja pričao), pošten rad (ako zanemarimo smiješne optužbe o duhanskoj mafiji), dobar odnos s kooperantima, ugled pri domaćim bankama kod osiguranja kredita, velika likvidnost… Da nastavim dalje?
Ima i loših strana – to su prvenstveno loši utjecaji iz okoline, po meni treba brže ulazi u investicijske projekte, ne volim kada se ponašaju kao fond i drže hrpu gotovine na računu, makar neki na njega tako gledaju. Vrlo jednostavno, ako ne znaju kaj bi s njom neka isplate malo veću dividendu, to je moje mišljenje.

Novci nisu problem. Novaca nema.


lynx: "Ja bih u mnogim slučajevima radije likvidirao firmu i isplatio dioničare nego prodao je strancima."

Znaci kako ispada, vi bi radije ugasili (neznam koliko) sadasnjih i buducih radnih mjesta samo kako bi dionicari dobili jednokratnu uplatu? da li bi to pomoglo Hrvatskom narodu???


pa ja bih to napravio ako i samo ako bi to pomoglo "hrvatskom narodu" (dakle dioničarima, zaposlenicima… tim redom, jer radna mjesta su ipak privremene kategorije, lošije radno mjesto je zatvori, otvori se umjesto njega bolje… uvijek su dioničari na prvom mjestu naravno, zato je bitno da su "pripadnici hrvatskog naroda" dioničari prije svega, a radna mjesta se otvaraju, zatvaraju, samozapošljava se… dinamikom koju diktira tržište i aganžman svih nas – da svi otvaraju radna mjesta kao Adris gdje bi nam bio kraj)


Jedino što me čudi, odkuda vam toliko informacija o Adrisu jer to što vi znate ne može se pročitati niti u izvještaju niti na stranicama Adris grupe.

oooo… pa kako da ne, sve piše u izvještajima, baš sve – samo ih treba znati čitati, i par računskih operacija, par logičkih, nešto malo vladati osnovama teorije vjerojatnosti i znati razmišljati u tim terminima, te mrvicu intuicije… i stvari mogu postati vrlo jasne i iz tih par izvješataja poduzeća kojega ovdje promatramo:

http://www.adris.hr/pdf/TDR_Annual%20Report_2000.pdf
http://www.adris.hr/pdf/TDR_Annual%20Report_2001.pdf
http://www.adris.hr/pdf/TDR_Annual%20Report_2002.pdf
http://www.adris.hr/ar2003/08pdf/document/ADRIS-Godisnji_izvjestaj_2003_HR.pdf
http://www.adris.hr/ar2004/PDF_hr/adris_GI2004.pdf
http://www.adris.hr/Downloads/PDFs/Adris_grupa-Godisnji_izvjestaj_2005.pdf
http://www.adris.hr/Downloads/PDFs/Teme/Adris_grupa-Godisnji_izvjestaj_2006.pdf
http://www.adris.hr/Downloads/PDFs/Teme/Adris_grupa_godisnji_izvjestaj_za_2007.pdf

da ne govorimo kada proučiš i sve ostalo što moraš proučiti (konkurenciju, druge firme koje imaju neke sličnosti u nekim segmentima, i kada bar s malo realnosti promatraš sliku trenutnog stranja hrvatskom gospodarstvu, mislim da je ovo zadnje ključno – većina ne želi priznati/prihvatiti u kakvom je stanju RH, kada bi to prihvatili, stvari bi bile puno jasnije, čak i što se tiče naše prilično iracionalne burze, čak se i ona može vrlo lijepo "razumjeti")

Lynx, koliko vec pratis Adrsi grupu? Mislim vremenski…

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


Lynx, koliko vec pratis Adrsi grupu? Mislim vremenski…

Pa i ne tako dugo :D, od onda kada je BVPS bila 258 kn, vremenski je to: negdje tamo od ljeta 2005. 🙂

a sada je cca. 370 kn, dakle napredak od cca. 44 % (sve govorimo u današnjim terminima, onda je to bilo 2580 kn po dionici, od onda je bio jedan stock split dakle… sljedeći će valjda kada BVPS postane četveroznamenkasta opet :D)

New Report

Close