ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Zanimljivo preuzimanje…. Nije neki boom, ali svakako vrijedno…
Sto mislite?

Pa zna se za čega ovo služi, za jačanje TDR-ove pozicije u prodaji duhanskih proizvoda u BIH, a koja nam je vrlo važno tržište, a na kojemu su mogući još napretci u povećanju udjela a posebice je zanimljivo glede potrebe povećanja proizvođačkih cijena na tom tržištu kako bi se spriječile negativne posljedice šverca iz BIH prema RH po TDR, naime tamo se prodaje jeftinije nego u RH i zato da se izbjegne gubitak na tome mislim da slijedi izjednačavanje tamošnjih proizvođačkih cijena sa onima u RH, a što će biti moguće jer su porezi puno manji, a to povećanje za razliku od Srbije gdje su PM i BAT na potezu ovdje može i mora započeti TDR kao glavni igrač. Ne samo inače nego posebice u sklopu svega ovoga dobro je da TDR ima jaku i sigurnu distribuciju tamo.

E kada bi se još i Fabrika Duhana Sarajevo nekako mogla preuzeti… pa sa 40-ak % skočiti na 70-ak % tržišnog udjela time, to bi bilo zgodno :D, no privatizacija se odgađa i odgađa, a ovo slobodnih dionica što ima na burzi padaju i padaju kao i sve na SASE, možda bi bilo zgodno da TDR već sada na burzi skuplja jeftine dionice da ima dobru startnu poziciju i glede prosječnog ulaza i da odmah ima preko 50 % čim bi recimo kupio paket od vlade FBIH (koja drži 40 %).

Kako god, premda znamo da ova sitna akvizicija vrlo praktične i konkretne namjene iz TDR-ovih "distribucijskih i sinergijskih" razloga i ako gledamo kao nezavisnu investiciju, vidmo da je razumna cijena, prema podacima sa SASE danas je napravljena transakcija 623.806 komada po cijeni od 19,44 KM (vidite kako Adris zainteresiranoj javnosti objavljuje sve info koje više nisu poslovna tajna tako ekspresno, čim obavi transakciju iste minute obavijest na ZSE).

A ako pogledamo zadnja dostupna izvješća za OPRSR vidimo ovako odokativno da je ovo dakle kupljeno uz P/S cca. 0,5 odnosno EV/S nekih 0,6. To je razumno, iako čak relativno gledajući skuplje nego je naš TISK sad na burzi [lol] . No radi se o također nezaduženoj firmi, sa dosta i keša (financijske imovine) tako da se ona sigurno sada kada ima Adris kao podršku može koliko god je potrebno i moguće širiti i jačati u BIH, novca ima, polugu može korisiti, u tome može Adris pomoći koliko god treba, ljude valjda ima, može se nešto iskustva i znanja prenijeti i iz RH, a tržište je još nije tako konsolidirano kao naše… tako da tu ima posla, i mogućnosti u svakom obliku, no glavdo da je ovo povoljno kupljena firmica, a važna za TDR za kojega je i kupljena prije svega.

BIH je također zemlja u razvoju, gdje će se kupovna moć povećavati s vremenom, ali jako sporo i jako teško tako da ja ne bih tamo rado investirao puno (osim ako su jaaako povoljno kupljene stvari), no ovo (duhanska industrija, distribucija) to se mora, to je potrebno i to je korisno za TDR.

Nekakve drugačije investicije (u nove idustrije), to trebamo gledati u RH, SLO, ITA… u takvim državama 🙂


Kad izlazi izvješće za 08. ? Nigdje nisam našao na njihovoj stranici…


U petak koliko ja znam, pa vidis da se svi iskrcavaju… [lol]
Vidjeti cemo jeli radi izvjestaja ili je drugi razlog…

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

mislim da je ova kupovina u bih jako dobra stvar. a što se tiče fds to će mislim ići malo teže- ako kod nas igraju provizije i slično onda je u bosni to još izraženije… ali treba pokušati

Kupovina Oprese za Adris je sića i stvarno je već iritantno koliko je uprava na čelu sa Antom neaktivna i uljuljana u svoje dobre rezultate uz blagoslov državne zaštite.
Mislim da bi i Ante Gotovac sa simonicom bolje vodio Adris od Vlahovića koji je čovjek bez vizije i što je najvažnije bez muda. Puni su ko brod i imaju hrpu mogućih super akvizicija a on se uhvatio gradnje hotela ko pijan plota, pa onda usput kupi koji kiosk tek toliko da se nađe.
Kompanija kakva je do sada bila Adris zahtijeva agilniju upravu sa vizijom a ne kao do sada ziheraša Antu koji dozvoljava da se sa dionicom igraju kojekakvi fond manageri. Pravi potez bi mu bio da ode u mirovinu a posao prepusti mladim snagama.

Zaboravio sam dodati da Ante očito nije čuo da trezor u ovakvim sitaucijama kada je dionica na povijesnom minimumu i to bez ikakvog razloga. Trži se na 0,4 booka, 4 P/E i što je naj smješnije u visini casha. Onaj tko ima novac a ne kupuje Adris na obim cijenama je obična budala, a tko je veća budala od Ante i uprave Adrisa kada ne kupuju svoju vlastitu dionicu. Ne govorim da bi trebali dizati cijenu, ali bi barem trebali branit cijenu povlaštene na 140 – 150 kn.


Zaboravio sam dodati da Ante očito nije čuo da trezor u ovakvim sitaucijama kada je dionica na povijesnom minimumu i to bez ikakvog razloga. Trži se na 0,4 booka, 4 P/E i što je naj smješnije u visini casha. Onaj tko ima novac a ne kupuje Adris na obim cijenama je obična budala, a tko je veća budala od Ante i uprave Adrisa kada ne kupuju svoju vlastitu dionicu. Ne govorim da bi trebali dizati cijenu, ali bi barem trebali branit cijenu povlaštene na 140 – 150 kn.

Adris super firma samo uprava dopušta da im se dionica prostituira kao curva na burzi!

Slažem se adris je jeftin ali nije jedini jeftin i nije najjeftiniji na burzi.

Stoga adris super firma; a dionica adris(hm)?



Zaboravio sam dodati da Ante očito nije čuo da trezor u ovakvim sitaucijama kada je dionica na povijesnom minimumu i to bez ikakvog razloga. Trži se na 0,4 booka, 4 P/E i što je naj smješnije u visini casha. Onaj tko ima novac a ne kupuje Adris na obim cijenama je obična budala, a tko je veća budala od Ante i uprave Adrisa kada ne kupuju svoju vlastitu dionicu. Ne govorim da bi trebali dizati cijenu, ali bi barem trebali branit cijenu povlaštene na 140 – 150 kn.

Adris super firma samo uprava dopušta da im se dionica prostituira kao curva na burzi!

Slažem se adris je jeftin ali nije jedini jeftin i nije najjeftiniji na burzi.

Stoga adris super firma; a dionica adris(hm)?
[/quote]

Hajde nabroji bar tri sa stabilnim prihodima i velikom dobiti, te sigurnom budućnošću osim HT-a


Zaboravio sam dodati da Ante očito nije čuo da trezor u ovakvim sitaucijama kada je dionica na povijesnom minimumu i to bez ikakvog razloga. Trži se na 0,4 booka, 4 P/E i što je naj smješnije u visini casha. Onaj tko ima novac a ne kupuje Adris na obim cijenama je obična budala, a tko je veća budala od Ante i uprave Adrisa kada ne kupuju svoju vlastitu dionicu. Ne govorim da bi trebali dizati cijenu, ali bi barem trebali branit cijenu povlaštene na 140 – 150 kn.

ne trebaju oni ništa braniti, nego zamijeniti ekvivalent čistog keša na računu za dionicu…a onda sva materijalna i nematerijalna imovina ostane kao višak, poklon…. slažem se da bi Adris trebao biti pametan i nakrcati se sada vlastitim dionicama. pa samo na dividendi bi već dobili ne malu lovu nazad!

Vidim da nam se svima ovdje sve vise cini da dobra firma nije dobra dionica. Mozda nas iznenade…
Imam ADRS-P-A.
Stvarno je cudno kako svi rastu po 5-10% a mi cak i padamo. Bas me zivo zanima taj izvjestaj u petak.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.



Kad izlazi izvješće za 08. ? Nigdje nisam našao na njihovoj stranici…


U petak koliko ja znam, pa vidis da se svi iskrcavaju… [lol]
Vidjeti cemo jeli radi izvjestaja ili je drugi razlog…
[/quote]
koji petak sutra ili??

moji postovi nisu poziv na kupnju ili prodaju..odraz su mojeg misljenja......

A tko će to znati… nisu rekli kad će :D, ali sezona objava je počela, i svi se nekako nadamo da će nam ove godine i Adirosvo doći uskoro, premda… rok je zapravo do 15.4. za objavu konsolidiranog izvješća, zar ne? Ja sam mislio da su prošle godine objavili do 15.3 i pomislio sam i ja da će i sada do tog datuma, ali sad vidim da ne, čekali su do kraja mjeseca: 31.3. su objavili prošle godine (jer to je valjda rok za nekosolidirana izvješća, ali oni kada objavljuju objavljuje sve odmah, tako da su zapravo do zadnjeg trena čekali i time), tako da… do 31.3. bi bilo za očekivati da će sigurno objaviti, prije su bili objavili jednom i 23.3., uvijek tako nekako pred kraj, na kraj tjedna, mjeseca… ali uvijek u roku.

Mislim da sam na nekoj temi uhvatio da pise da ERNT iyvjestaj izlazi danas, kao sto je izasao, a ADRS sutra, ali ne garantiram. Ja mislim da za sve dionice u JDD kotaciji zadnji dan je 31.03. ali treba negdje provjeriti, meni se neda sada [proud]

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

New Report

Close