ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Vlada: Uvodi se jedinstveni porez na cigarete 3,6 kuna po kutiji
Autor/izvor: Marina Šunjerga – marina.sunjerga@seebiz.eu
ZAGREB – Koliko će ubuduće koštati cigarete šef financija Ivan Šuker nije naveo, ali je na sjednici Vlade ponovno bilo riječi o porezima na duhanske poreze.
Od 1. lipnja ove godine porezi na cigarete se izjednačavaju, odnosno ukidaju se tri kategorije cigareta koje je porezni sustav do sada poznavao. Naime, na sve će se cigarete ubuduće naplaćivati 180 kuna poreza na 1000 komada, odnosno 3,6 kuna po kutiji cigareta. Uz ovaj namet ostaje i posebni porez od 30 posto maloprodajne cijene cigareta.

http://seebiz.eu/hr/analize/vlada-uvodi-se-jedinstveni-porez-na-cigarete-3%2c6-kuna-po-kutiji,39585.html

ADRS-P jedna je od rijetkih dionica koja je ostala gotovo bez reakcije na današnji rast, ali uz velik promet iznad 3,5 mil. kuna. po svemu sudeći, fondovi se i dalje krcaju ovom dionicom i samo se čeka okidač za lansiranje cijene na 160-170 kn. objava dividende mogla bi biti znak za stampedo prema gore [smiley]

forumsko pisanje nije financijsko savjetovanje za ulaganje na tržištima kapitala


Vlada: Uvodi se jedinstveni porez na cigarete 3,6 kuna po kutiji
Autor/izvor: Marina Šunjerga – marina.sunjerga@seebiz.eu
ZAGREB – Koliko će ubuduće koštati cigarete šef financija Ivan Šuker nije naveo, ali je na sjednici Vlade ponovno bilo riječi o porezima na duhanske poreze.
Od 1. lipnja ove godine porezi na cigarete se izjednačavaju, odnosno ukidaju se tri kategorije cigareta koje je porezni sustav do sada poznavao. Naime, na sve će se cigarete ubuduće naplaćivati 180 kuna poreza na 1000 komada, odnosno 3,6 kuna po kutiji cigareta. Uz ovaj namet ostaje i posebni porez od 30 posto maloprodajne cijene cigareta.

http://seebiz.eu/hr/analize/vlada-uvodi-se-jedinstveni-porez-na-cigarete-3%2c6-kuna-po-kutiji,39585.html

Za mene vrlo pozitivna vijest koja će konačno natjerati Antu i Plinia da konačno nađu kupca za duhanski bussines. Vlada je morala pristati na izjednačavanje trošarina na sve vrste cigareta tako de će sada Adrisove cigarete biti nekonkurentnije u odnosu na PM ili ostale uvozne cigarete. Bez obzira na možebitni pad prodaje Adrisovih brandova ne očekujem značajnije potrese jer pušači troše ono na što su najviše navikli a to su uglavnom Adrisovi brendovi. Što prije Ante i Plinio prodaju duhan to bolje za dioničare, a pušači će se ionako nastaviti trovati i dalje, bilo Adrisovim ili nekim drugim cigaretama.

REAKCIJE
Tomašković: Novi porez na cigarete imat će dugoročne negativne posljedice
Već sada je očigledno da će to imati i trenutne i dugoročne negativne posljedice na domaću proizvodnju i obradu duhana, selo i seljaka, na socijalno najosjetljiviju skupinu potrošača, ali, jednako tako, i na rast neoporezovane potrošnje, te na rizike u budžetskim prihodima", ocjenjuje se u komentaru čelnog čovjeka TDR-a.
http://seebiz.eu/hr/tvrtke/industrija/tomaskovic-novi-porez-na-cigarete-imat-ce-dugorocne-negativne-posljedice,39620.html



29,79% 33,17%
Ovo su promjene u Top 10 na povlaštenima od 01.01.09.. 6 njih se ukrcava,a i Ante je među njima.

kakav sad Ante, neki anonimni? :D, nikakav značajan Ante se ne krca i ne može se krcati (osim na način da otkupljuje za trezor i poništavanje i tome povećavanje udjela, no te se još ne čini, očito)

Krcaju se mirovinski fondovi, strani ulagač, i hrpa nas malih a koji vjerujemo u ovu dionicu.
Prodaje druga (veća) hrpa malih + OIF-ovi (da, ljudi još uvijek traže isplate udjela, barem do nedavno, nisam siguran kako baš zadnjih dana), kao i marginaši kojima će već po tko zna koji put puknuti margini "na sigurnoj ADRS dionici", ti će jadnici zamrziti ADRS jednom zauijek, a žao mi ih je… ali što im tko može kada rade gluposti pa tako kupuju dionice.
[/quote]

ZAGREBAČKA BANKA D.D. 6,12% 415.336,00 6,17% 418.436,00
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 5,55% 376.472,00 5,55% 376.472,00
PBZ D.D./STATE STREET CLIENT ACCOUNT 4,14% 280.762,00 4,14% 280.762,00
PBZ D.D. 3,88% 263.514,00 3,88% 263.514,00
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./RAIFFEISEN MIROVINSKO DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE OBVEZNIM MIROVINSKIM FONDOM D.D. ZA RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 2,82% 191.312,00 2,82% 191.312,00
SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ERSTE PLAVI OBVEZNI MIROVINSKI FOND 2,59% 175.587,00 2,59% 175.587,00
HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE D.D. OBVEZNI MIROVINSKI FOND 2,52% 171.167,00 2,52% 171.167,00
POKRAJAC ANTON 1,97% 133.900,00 1,97% 133.900,00
BUDIN TOMISLAV 1,92% 130.100,00 1,92% 130.100,00
VLAHOVIĆ ANTE 1,61% 109.200,00 1,61% 109.200,00
33,12% 33,17%

who dares, wins

@verdi

ako te je zbunilo pojavljivanje Vlahović Ante ovdje na 10. mjestu, da to jeste naš predsjednik uprave a ne neki njegov imenjak i prezimenjak, ali nije to sada kupio nego tih 109.200 povlaštenih ima od prije, samo što se ovdje nije vidjelo jer je netko drugi na 10. mjestu imao više, sad je ispao iz top10 pa je Vlahović Ante izvirio sa istom količinom kojom je do dan prije bio na 11. mjestu, predsjednik uprave ima ukupno 2.070.000 dionica (udjel od 12,62 % u temeljnom kapitala Društva) od čega je tih 109.200 povlaštenih a ostalih 1.960.800 su redovne dionice (20,82 % glasova na skupštini).

Kada bi Vlahović išao stjecati nove dionice to bi vjerojatno činio sa redovnima jer mu pravo glasa itekako znači, međutim tu zbilja ne može više puno steći a da ne dođe u obvezu objavljivanja ponude za preuzimanje.

Kada bi Vlahović htio povećati svoj već tako veliki udio, obzirom da keša puno nema (male dividende) najpametnije bi mu bilo da kupuje na burzi redovne dok ne stekne 24,99 % prava glasa, pa nakon toga kada trezor jednom bude kupovao također redovne tim poništavanjem bi se slučajno postiglo magičnih "više od 25 % prava glasa" (a tim postupkom kada udio prelazi 25 % zbog poništavanja dionica ne dolazi u obvezu objavljivanja javne ponude), pa nakon što se postigne tih preko 25 % prava glasa onda je što se njega tiče sasvim svjedeno hoće li trezor kupovati redovne ili povlaštene za poništavanje, to će činiti svakako obzirom na cijenu, dok su redovne blizu povlaštenih tada je razumno kupovati redovne, kada redovne postanu značajnije različite/više cijene od povlaštenih tada je trezoru pametnije kupovanje redovnih.

No koliko vidimo, ništa od nikakvog trezora i nikakvog dokupa od strane uprave nema još ni riječi.


REAKCIJE
Tomašković: Novi porez na cigarete imat će dugoročne negativne posljedice
Već sada je očigledno da će to imati i trenutne i dugoročne negativne posljedice na domaću proizvodnju i obradu duhana, selo i seljaka, na socijalno najosjetljiviju skupinu potrošača, ali, jednako tako, i na rast neoporezovane potrošnje, te na rizike u budžetskim prihodima", ocjenjuje se u komentaru čelnog čovjeka TDR-a.
http://seebiz.eu/hr/tvrtke/industrija/tomaskovic-novi-porez-na-cigarete-imat-ce-dugorocne-negativne-posljedice,39620.html

zar ovo nije sramota, da jedna Vlada iz čiste zlobe ide činiti stvari koje kao usputnu posljedicu imaju i ove teške socijalne negativne efekte i potencijalno negativne efekte po proračun , a sve k tome još lažući da je to već sada i u ovom opsegu bilo nužno radi usklađivanja sa EU-u, jednostavno sramota i nema druge riječi. Nisam za njih glasovao, ali moji sugrađani jesu… i stidim se toga, ne mogu se stidjeti toga što sam Hrvat ali stidim se svojih sugrađana koji su sposobni glasati za ovakve političare. Vrijedi ona poslovica "svaki narod ima vlast kakvu zaslužuje", ja se nadam da mi Hrvati ipak zaslužujemo nešto bolje i da ćemo to jednom znati i pokazati.

No ovo se nas toliko ne tiče, više se tiče dioničara HRDH koji će možda zbog svega ovoga morati biti prodani od strane TDR-a, i njihovih kooperanata u Slavoniji i Podravini koji za njih rade…

Nama je možda zanimljivije i zagonetnije ovo: http://limun.hr/main.aspx?id=429858 , čemu toliki pad proizvodnje? Toliko pušači nisu smanjili konzumaciju, to svakako 😀

Meni je jedino žao što će sada i TDR kao članica Adris grupe morati unatoč svom dugogodišnjem nastojanju suprotno svim ostalim trendovima kao pozitivan primjer pridonošenja bilanci robne razmijene sa inozemstvom, morati sada kada postane jeftinije uvoziti kvalitetni američki duhan umjesto korištenja (također dobrog) domaćeg duhana početi negativno utjecati na saldo hrvatske vanjskotrgovinske bilance. Naime TDR više od pola proizvodnje izovzi, a sada će za sve to i domaću potrošnju i inozemnu sirovinu UVOZITI, eto što naša država radi glede izvozne strategije, što radi glede obrane tečaja (kako tečaj utječe na uvoz/izvoz, tako i izvoz/uvoz utječe na tečaj!), i indirektno preko promjene u načinu poslovanja domaće duhanske industrije i direktno u vidu povećanja udjela uvoznih proizvoda, a da ne govorimo još o padu proračunskh prihoda…

Budimo realni i shvatimo da se ovo moralo dogoditi prije ili kasnije. Sve ove godine Ante i ekipa su imali MONOPOL i pobjeđivali su u neravnopravnoj tržišnoj utakmici. Sada kada počinje prava tržišna utakmica i kada treba zapeti da se opstane na tržištu naravno da im to ne odgovara.
Ako nisu u stanju opstati na evropskom i svjetskom tržištu uvijek mogu prodati duhanski bussines jednoj od multinacionalki i sebi i svima nama napuniti novčanike.
Ante prodaj dok je vrijeme i dok još uvijek imaš veliki tržišni udio, poslije će svakim danom biti sve teže i teže jer će tržišni udjel opadati. Mi Hrvati volim pušiti strano kao što smo to činili proteklih stoljeća.

@maximini

Adris grupi monopol nije pao s neba, treba li to 500 puta ponoviti, bili su najmanji proizvođač duhanskih proizvoda u regiji, i sami su izrasli u najvećeg pa i monopolista u RH. Zasluženi monopol koji se ne zlorabi i koji donosi svima u RH samo dobro.

A ovdje se ne radi se o opstanku na europskom i svjetskom tržištu, nego o opstanku proizvodnje sirovine u Hrvatskoj gdje ne postoji volja politike o brizi za domaću proizvodnju, domaće seljake, vlastite građane konzumente tih proizvoda… niti briga za državni proračun…

TDR je do sada plaćao domaćim poljoprivrednicima znatno višu cijenu za kvalitetan duhan nego je plaćao u inozemstvu za strani još kvalitetniji duhan, dalje to više neće moći zbog ovakvih politka. Ovo direktno ide na štetu 3000 malih kooperanata-poljoprivrednika, milijun konzumenata duhanskih proizvoda i 4,45 milijuna građana RH kroz smanjenje poreznih prihoda, negativnog utjecaja na vanjskotrgovinsku razmijenu i negativnog utjecaja na tečaj kune.

Na korist ide stranim kompanijama, i onome tko je možda na neki način stimuliran za donošenje i provođenje ovakvih politika, i nikome više, puno je više onih kojima ide na štetu, a među njima su najosjetljiviji društveni slojevi hrvatskih građana: siromašni ovisnici o nikotinu i hrvatski poljoprivrednici iz Slavonije i Podravine koji se bave uzgojem duhana.

Meni je posebice žao tih 3000 ljudi koji su do sada mogli kvalitento živjeti a sada će pogotovo ako naprave ono što kao da sam negdje čuo da planiraju (otkupe Hrvatske duhane od TDR-a) financijski uništiti i ono što su do sada zaradili i tako napraviti još veću štetu sebi i svojim obiteljima. Žao mi je i onih jadnih siromašnih građana, kojima slijede teška vremena teža nego ikada, koji će povrh svega morati sada još skuplje plaćati cigarete – ako žele ostati poštenog i čistog obraza, a oni koji podlegnu će ovime biti osuđeni postati kriminalci kriomice prenoseći cigarete iz BIH preko granice ili kupujući od domaćih švercera, dakle ovime se pogoduje prije svega i kriminalu, a sve na štetu malog hrvatskog čovjeka, hrvatskog poljoprivrednika, i korisnika državnog proračuna.

TDR-ova tvornica u Kanfanaru je što se tiče efikasnosti proizvodnje u svjetskom vrhu, sada kada se bude koristilo gotovo u potpunosti strane jeftnije a kvalitetnije sirovine time se nastavlja proboj na strana tržišta po starom zacrtanom putu, koje nije lak (snaga brenda multinacionalki kojima treba konkurirati) ali napreduje, a na domaćem tržištu: zahvaljući politici jedni hrvatski građani gube posao i egzistenciju i ušteđevinu (cca. 3000 obitelji) a drugi dobivaju novi udarac po džepu (cca. milijun ljudi) a treći iako ga ne osjete tek tako ali ipak jednim dijelom doživljavaju posljedice fiskalne politike i makroekonomskih kretanja (cca 4,5 milijuna ljudi), a neki su već izgubli posao u Kanfanaru prije mjesesc dana, tko za da li će ih još… u Hrvatskim duhanima očito hoće.

Neke države štite domaće industrije i pomažu im na načine na koje mogu, naša čak niti najslabije građane ne štiti. To su stvari koje mene diraju.

Čemu tolika patetika. Meni je posve jasno da je TDR ulagao u HRDH i isplaćivao proizvođače duhana po povlaštenim uvjetima, ali ovo što će se dogoditi u šestom mjesecu svakako se trebalo dogoditi početkom iduće godine. Na državi je da subvencionira proizvođače duhana kao što subvencionira poljoprivrednike koji siju pšenicu. Da se razumijemo dionica Adrisa mi je značajno zastupljena u portfelju, ali sam totalno razočaran faraonskim položajem ante i plinia, koje boli neka stvar što sam ja i ostali mali dioničari na dionici izgubio 200 %. Isplaćuju mizrernu dividendu i ni malo se ne trude da pokušaju odbraniti cijenu. Kaži mi koliko su dionica kupili u trezor u posljednje dvije godine, a pogotovo sada na ovim bezobrazno niskim cijenama. Boli njih neka stvar za mene i ostale pušioničare koji su kupovali Adris vjerujući u njegovu snagu i kvalitetu uprave koja ga vodi.
Što se mene tiče nisu zaslužili niti 10 % od onog što su stvorili uz pomoć državne zaštite.
Sada neka se pokažu po onoj narodnoj " na muci se poznaju junaci ". Poznavajući takav soj ljudi jednostavno će nazvati PM ili BAT i ponuditi duhan na prodaju, jer oni bez monopola neznaju niti mogu raditi. Od mene toliko uz onu poznatu "Ante pare daj " jer veća riba uvijek guta manju i k tome još tromu i uspavanu, i naravno bez zaštite.



Pa nemaju vise fondovi toliko zahtjeva za isplatu udjela kao prije…

dapače..
zadnjih nekoliko dana traje intenzivno ubacivanje likvidnosti u dioničke fondove. pretpostavljam da su mirovinci na djelu. jadni OIF se ne usudjuju kupovati dionice jer se boje da se novac naglo ne povuce kao više puta do sada. eto u zadnja 24 sata u pbzeq i zb aktiv uplaceno preko 10 000 000 kn.

moguce da i mali blize oltaru njuše veeeliki odbijanac.
ja opet kupio malo adrisa jer vjerujem da ce prvi gore.
[/quote]

e jesam ubo…
ko prstom u g…
pola sata prije objave losih vjesti…
a još sam se pitao zasto je adrs toliko jeftiniji od ht-a a po meni je vrijedniji bar 30%..
a drzava nam je katastrofa. ispunite sve evropske uvjete a u uniju ce te kad janezima date po obale, hansovima banke, madarima plin, žabarima vratite zadar a izgleda anglosasima duhan.

"Ko izgubi dobitak, dobije gubitak"

Postovani Kolega Skrti ujko,

mislim da se niste zeznuli. Evo zasto:

1. Ovo je stvar koju smo vec dugo znali, samo je bilo prije Nove godine odgodjeno. Vec duze se zna da je Philip Morris uspio to progurati, a te okolnosti (s hrvatskim duhanom) su bile odavno nacin utvrdjivanja monopola (izbacivanja British Tobacco itd.). To je vec ukalkulirano u cijenu.

2. Prava se bitka ne vodi oko toga tko ce biti pobjednik u RH, nego kako ce Philip Morris (vjeroajtno) ii netko drugi preuzeti TDR. Glavni vlasnici su lijepo prosli u privatizaciji i kasnijim aranzmanima, i kao sto je netko ljiepo napisao, vole biti faraoni, ali nisu glupi. Ovo je KATALIZATORSKA vijest stoga za ‘game over’ i preuziamanje koje ce se vrlo brzo dogoditi. PMI je pun casha i uskoro ce tu poceti igre. Vidis da se management vec trazi drugdje u svojoj potrebi da bude car dolje (Plinijo i politika npr.).

3. Nemoj nasjedati na neke pisce na forumu koji po mom sudu nisu obicni investitori nego su Adrisovi PR-ovci. Oni ce ovu odluku predstavljati jako tragicnom, jer je to dio (vec izgubljenog) rata s Vladom oko odgode ovih mjera i slicno. Oni pretjeruju. Primjerice, vec su odavno zrtvovali hrvatske duhane. Da bi jasnije vidio o cemu se radi, treba razumjeti da su HRDH bili samo mali (kljucni) token u cijeloj igri stvaranja monopola, igri koja je 100-1000 puta veca, te je zaista patetika sada oko toga kukati.

4. Ovaj koji se iskracavao jucer je poceo jos (cini mi se) prekjucer, ali se svakako jako iskrcavao i prije nego je trzsite otislo gore. Rast trzista (stranih inasih) je poceo nakon toga i on se i dalje iskrcavao po 140-141,50. Broker dobio nalog i dere. Nije uzeo u obzir ovaj strahovti rast koji se nastavlja i danas (nakon zatvaranja Zg. je NY jos 1% u plusu i sad su futures u plusu, znaci ocekujemo snazan skok Europe za 40′). Znaci pomest ce ga trzsite.

5. I ja sam kupovao jucer pred kraj iako sam znao sve ovo. Naprosto, niej bilo likvidnosti i nije se moglo kupiti nista drugo. A ovi se target za iskracaj napraviti danas vjerojatno na 150 i tako dok ih ne pusti nervoza, a onda to opet ide gore.

Nisi pogrijesio.

New Report

Close