ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.



Alo dajte dividendu,treba mi da kupim pistolj .

A što će ti, da se upucaš???

Nemoj, još si mlad; život je ispred tebe

[/quote]

Onda bolje da dividende niti ne bude dok te prođe depra, pa na godinu umjesto toga dupla, koju ćeš na bolji način iskoristiti! 😉

Zanimljivo je čuti danas da GE nakon 67 godina smanjuje dividendu, 110 uzastopnih godina već isplaćuje, a samo 67 godina rastuću, i sada prekinuti taj niz… zar nije šteta?? 😀

Baš radi takvih razloga, da se jednog dana može navoditi tako po 100+ godina uzastopnih, rastućih… dividendi, bilo bi štete sada već u početku prekidati nizove, ako zbog ičega želim da dividenda ove godine bude najmanje 7,00 kn, to su ovi kozmetički razlozi, da možemo jednog dana slaviti onako lijepe obljetnice [thumbsup]

Znam da dividenda za Adris grupu sada nije pametna stvar… ali razmazio sam se i ja, ja čisto već si računam na 7,00 kn, kao da se podrazumijeva, kao da nema šanse da bude recimo 68 lipa iznimno ove godine [lol]

A još malo će i izvješće, kakve su prognoze cijenjenih kolega forumaša?

Mislim da je ovaj puta teže procijeniti nego ikada, ako je ikada to ovdje jednostavno 😀

Naime, mene žarko zanima što se u 2008. godini dogodilo sa financijskim i ostalim prihodima/rashodima, bit će normalnih (i nešto boljih sigurno uslijed krajem godina rasta kamatnih stopa) prihoda od kamata… One grozne tečajne razlike sve skupa na godišnjoj razini možda i nisu tako strašne, iako su nas sigurno strahovito pogodile u Q4 (kada je recimo srpski dinar naglo jako oslabio prema EUR, a kn istovremeno ojačala – to možda nije bilo baš pogodno za taj dio izvoza).

A ono što bi moglo predstavljati pravi problem koji je možda pojeo značajan dio dobiti bi bili "ostali dobici/gubici neto" (nastali iz promjena u fer vrijednosti financijske imovine po fer vrijednosti u računu dobiti i gubitka), tj. posljedice pada CROBEX-a u 2008. godini.

Ja nisam baš siguran kako pretpostaviti taj utjecaj, naime prošle godine oni kažu u izvješću da da bi promjena CROBEX-a za +/- 10 % značila dobit poslije poreza od +/- 17,56 mil kn, a kao ulaganja u vlasničke instrumente kojima se javno trguje su uključena u CROBEX (što se meni baš ne sviđa…), a ukupno je 31.12.2007. bilo u dionicama 408 mil kn, pa sad… da li kupuju indeks ili su slučajno baš u crobex-u njihove dionice, i kako na tu sumu od 408 mil samo 17 mil dobiti/gubitka za crobex od +/- 10 %, tko će to znati, a sad nitko ne zna ni koliko su u 2008. imali gdje uložene, tako da ja stvarno ne znam što da očekujem kao posljedicu promjene crobex-a u 2008., koliko otprilike utjecaj na neto dobit, +/- 100 mil kn, ili +/- 200-300 mil kn (znamo samo kako se crobex promijenio :P). E ja se samo nadam da su sada na kupnji, a da nisu prodavali u nepovoljno vrijeme.

Vjerojatno "da se ima vremena za otkup" zbog toga i što mirovinci kupuju, pa je upravi iz filantropskih razloga žao im podizati cijenu, misle da je fer da hrvatski umirovljenici uživaju u plodovima rada jednoga dana najveće kompanije u RH i ovom dijelu Europe, tako da… cijeli je niz tu razloga/izgovora zbog kojih mogu odgađati odluku o otkupu, radije oni iskorištavaju trenutno ovako visoke kamatne stope pa kupuju komercijalne zapise i sl. Pa kad se novac malo izvrti i oplemeni dodatno, a njihove sasvim moguće vrlo skeptične prognoze o stanju u hrvatskom gospodarstvu se pokažu istinitima i to dodatno izmrcvari već preko svake mjere izmrcvarenu burzu i ADRS postane još jeftinija, tada će, sa još više keša nego ga imaju danas, po još nižim cijenama, i sa već ukrcanim mirovincima (što je društveno/socijalno pitanje, a do takvih stvari je Adris grupi uvijek stalo…) može se krenuti u otkup, za onaj dio keša koji se ipak ne potroši na akvizicije ako se pojedini vlasnici pokažu pretvrdoglavi da prihvate razumne ponude Adris grupe (naime svi svoje previše cijene… zato je teško dogovoriti se, a na burzi… možeš kupiti ponešto u SLO, ITA, ali u RH, ništa nema takvog free float-a, nažalost)

Da kolega,to bi bilo jako lijepo da samo hrvatski umirovljenici uživaju u plodovima…..
ali sa ovim trendom smanjivanja cijene može se lako dogoditi,da nam stranci ulete,i oni se lijepo nauživaju plodova hrvatskog rada, kao što se već nebrojeno puta već i dogodilo.
Upravo stoga,u sadašnjoj situaciji nelikvidnosti i opće besparice,isplatiti višekratno dividendu iz zadržane dobiti (kvartalno) očuvati cijenu,i omogućiti likvidnost MF koji posjeduju 13,48 % tvrtke.
U slučaju još drastičnijeg pada cijene dionice,vjerojatnost da se ubrzo podigne na Book price,je neznatna,i time dajemo šansu strancima da odrade posao kao što su ga odradili sa HT.
Možda ima i još koja druga kombinacija,(kao što je otkup vlastitih dionica, pa potom njihovo uništavanje) ali dopustiti da nam se greške iz ne tako davne prošlosti,bile bi pogubne.
Trenutno se može kupiti dionica ADRS za cash na računu,i to nije dobro.
Vidimo da PBZ STATE STREET CLIENT ACCOUNT konstantno povećava svoj postotak,i to me navodi na ovakvo razmišljanje.Daj Bože,da Uprava shvati da je hrvatski narod na prvom mjestu, jer u suprotnom, postajemo kolonija jeftine radne snage,sa super dobiti koja odlazi (neoporezivo) kolonijalistima.

(P)ostao san dugoročni dokupljivač

upravo gledam adris -r-a
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 7.074.260 73,57 Skrb. račun
2. LOKMER IVAN 441.800 4,59 Osnovni račun
3. ETINGER JOSIP 229.000 2,38 Osnovni račun
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 220.165 2,29 Skrb. račun
5. DAMIJANIĆ STANKO 200.700 2,09 Osnovni račun
6. FORNAZAR VLADO 140.000 1,46 Osnovni račun
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 137.400 1,43 Skrb. račun
8. ETINGER SLAVICA 80.000 0,83 Osnovni račun
9. POKRAJAC ANTON 69.500 0,72 Osnovni račun
10. PBZ D.D. 41.100 0,43 Skrb. račun
Ukupno: 89,79

pa di je nestao ANTE VLAHOVIC???


Da kolega,to bi bilo jako lijepo da samo hrvatski umirovljenici uživaju u plodovima…..
ali sa ovim trendom smanjivanja cijene može se lako dogoditi,da nam stranci ulete,i oni se lijepo nauživaju plodova hrvatskog rada, kao što se već nebrojeno puta već i dogodilo.

vidim li ja ovdje tradicionalne hrvatske osjećaje poput pohlepe, jala i sl., što je tebi problem ako osim nas i netko drugi uživa, "ne dopustiti drugome da uživa" pa makar i sami "propali zbog toga"? Kakva je to filozofija, pa ako će netko drugi također biti pametan, nije to razlog da budemo zavidni, možemo se samo potruditi biti barem jednako pametni i sami.

Ovo je genijalna i jednom u 100 godina koja će se dogoditi prilika za mirovince, naravno i za sve ostale koji kupuju, naravno da netko od tih ostalih može biti i stranac, ali što sad tu možemo, poželjeti da prilike nit za nas nema, samo zato što ne želimo da ima i za nekog drugog?
Važnije nam je da netko drugi nema od toga da mi imamo? Ja se ne slažem sa takvim načinom razmišljanja.

U svakom slučaju, nema se smisla bojati "da će stranci ovo bolje iskoristiti od nas", naime – mnogi još žive u iluziji, ali strancima NE PADA NA PAMET kupovati nešto u RH (više, što su kupili kupili), i ovo što netko kupuje ADRS je time zanimljivije (za nas koji također vjerujemo u ovu kompaniju).
I zbog toga možete biti sigurni da su ovi koji sad kupuju među rijetkima koji će to činit, jer sad nitko nema para, i pogotovo nitko ne želi kupovati manjinske udjele na rubnim tržištima, zemalja jako krhkog gospodarstva pred slomom, i pred devalvacijom, stranci sada samo na tečaju očekuju u RH izgubiti bar 20 %, možda su u krivu i možda mi bolje znamo i vjerujemo su sposobni našeg guvernera centralne banke, ali to očekuju – dakle stranci traže veliki diskont na račun našeg gospodarstva, pa na to još jedan veliki diskont na račun nerazvijenog/plitkog TK, pa još jedan veeliki diskont u ovakvim slučajevi gdje ne mogu nikada steći nikakav upravljački utjecaj i onda na sve još nekih bar 20 % diskonta na tečajne rizike – tako da, nema šanse da će poletjeti kupovati bilo što u RH pa tako niti ADRS, ADRS kupuju samo pravi lisci, kao ovi Tweedy, value investitori su uvijek u manjini, ona većina nema strpljenja za ovakve stvari.

Tog jednog jedinog pravog value fonda sa pravim Buffett-ovcima kao vlasncima/menadžerima se ne treba bojati, neće oni moći sami previše kupiti da našim mirovincima ne ostane dovoljno, a kao ljude dobre i slične filozofije kao naše, treba ih prijateljski prihvatiti, nisu svi stranci "loši", ovo su čini se ljudi slični nama, zašto ih ne primiti u svoje društvo 😀


Upravo stoga, u sadašnjoj situaciji nelikvidnosti i opće besparice,isplatiti višekratno dividendu iz zadržane dobiti (kvartalno) očuvati cijenu,i omogućiti likvidnost MF koji posjeduju 13,48 % tvrtke.

zadržane dobiti je ostalo još 68 lipa po dionici kao što sam u nekom prijašnjem postu rekao, to će vjerujujem biti isplaćeno.
Ovo ostalo je u "ostalim rezervama", i to uprava misli koristiti malo kreativnije/aktivnije, isplata kroz dividendu bi bila kapitulacija, priznanje da ne može izvršiti svoju misiju.

P.S. Mirovinski fondovi sa današnjim danom ne posjeduju toliki dio tvrtke nego imaju udio tek od 5,65 % temeljnog kapitala i 0 (riječima: NULA) glasova na glavnoj skupštini. Tu je veliki prostor za daljnje povećanje udjela, ovi ostali ako su glupi neka im je, ali AZ očekujem da "do kraja ove krize" dođe na 1.000.000 (riječima: MILIJUN) dionica tj. cca. 6 % udjela u temeljnom kapitalu i do daljnjega 0 glasova na skupštini, za 10-20 godina možda dobiju i glasove ako se izvrši zamjena P-A u R-A recimo možda… bilo bi to moguće možda već tada.


upravo gledam adris -r-a
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 7.074.260 73,57 Skrb. račun
2. LOKMER IVAN 441.800 4,59 Osnovni račun
3. ETINGER JOSIP 229.000 2,38 Osnovni račun
4. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 220.165 2,29 Skrb. račun
5. DAMIJANIĆ STANKO 200.700 2,09 Osnovni račun
6. FORNAZAR VLADO 140.000 1,46 Osnovni račun
7. HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D. 137.400 1,43 Skrb. račun
8. ETINGER SLAVICA 80.000 0,83 Osnovni račun
9. POKRAJAC ANTON 69.500 0,72 Osnovni račun
10. PBZ D.D. 41.100 0,43 Skrb. račun
Ukupno: 89,79

pa di je nestao ANTE VLAHOVIC???


tamo gdje je i UVIJEK BIO, ovo podebljano je račun na kojem su ODUVIJEK i Ante Vlahović i svi ostali glavni menadžeri koji dionice ODUVIJEK drže zajedno na zajedničkom skrbničkom računu i pod strogim ugovorom o raspolaganju sa dionicama, koji onemogućava da iz bilo kojeg razloga koji možda i nije moguće sada predvidjeti netko poželi nešto znatnijeg udjela R-A dionica bez obzira na cijenu ili koji god razlog bio prodati nekome strancu, jer ultimativni cilj je sačuvati upravljačku strukturu stabilnom još neko vrijeme, kako bi se Adris mogao nesmetano ispunjavati svoju misiju, koju možda ne bi ugrozio neki strani vlasnik, ali nikada se ne može biti siguran u namjere ljudi – zbog toga je potrebna zaštita ovakvog tipak, Adris i ljudi koji ga vode: UVIJEK IGRAJU NA SIGURNO.

g. Vlahović ima 12,5 % (50 % više nego Bill Gates u svom Microsoftu) i dok ne uđe u duboku starost i krene onaj dio dionica koji neće ostaviti djeci prenositi na humanitarne udruge/zaklade dotle će taj udjel biti sigurno konstantan, eventualno neka dokapitalizacija može malo utjecati to.

Mirovinci: AZ i PBZ/CO kupovali Adris

AZ OMF kupio je 32.182 povlaštene dionice Adris grupe po cijeni između 150,00 i 163,00 kune.

PBZ/CO OMF kupio je 7.000 povlaštenih dionica Adris grupe po cijeni između 150,00 i 163,00 kune

http://www.seebiz.eu/hr/analize/mirovinci-az-i-pbz_co-kupovali-adris%2c-erste-plavi-apstinirao,38796.html

Iz arhive

Dioničari Adrisa zamijenili redovne za povlaštene dionice

objavljeno 28.10.05

ZAGREB – Članovi uprave rovinjske Adris grupe Ante Vlahović, Plinio Cuccurin i Branko Zec u četvrtak su otpustili dio povlaštenih dionica u svom vlasništvu i stekli isti broj redovnih dionica s pravom glasa, izvijestila je Zagrebačka burza.

Najveći broj povlaštenih za redovne dionice (ukupno 21.120, ili 1,29 posto temeljnoga kapitala) zamijenio je najveći pojedinačni dioničar i predsjednik Uprave Ante Vlahović. Cuccurin je zamijenio 13.350 dionica (0,81 posto temeljnog kapitala), a Zec ukupno 7226 dionica. Ovim zamjenama povlaštenih za redovne dionice nije došlo do promjene u njihovom udjelu u temeljnom kapitalu Adris grupe. Kako je pojasnio glasnogovornik Adris grupe Predrag Grubić, zamjena je obavljena jer je određeni broj vlasnika redovnih dionica želio prodati svoje dionice, a kako se redovnim dionicama ne trguje, zamijenili su ih za povlaštene koje mogu prodati. Naime, na sjednici imatelja redovnih dionica Adris grupe u svibnju ove godine odlučeno je da će se zbog interesa pojedinih dioničara provesti zamjena redovnih za povlaštene dionice u omjeru jedan naprema jedan. Utvrđen je i redoslijed prvenstva pri zamjeni na način da to svoje pravo prvo može iskoristiti samo društvo, koje je u potpunosti iskoristilo mogućnost zamjene povlaštenih dionica iz trezora za redovne. Na drugom je mjestu Uprava, čiji su članovi to pravo djelomično iskoristili, dok kod članova Nadzornog odbora nije bilo interesa za zamjene. Svi koji su stekli redovne dionice potpisali su sa društvom i Zagrebačkom bankom kao skrbnikom i novi Ugovor o bitnom zajedničkom interesu otklanjanja rizika pojave vlasničkih utjecaja u dioničarskoj strukturi društva koji nisu usklađeni njihovim vlastitim, zajedničkim interesima i s njihovom savjesnom procjenom dobrobiti društva, koji vrijedi do 31. prosinca 2009., kako za redovne dionice koje su dosad imali, tako i za one novostečene. Naime, kao što je poznato, prema tom Ugovoru, redovne dionice Adrisa nisu bezuvjetno i neograničeno prenosive, nego je svako raspolaganje njima podložno uvjetima i rokovima, odnosno ograničenjima raspolaganja kako su utvrđeni u Ugovoru.

preuzeto: http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=779&page=906

@Lynx

Kolega,pa vi očito ne živite u državi Hrvatskoj.
Hrvatski mirovinski fondovi dosad se nisu pokazali kao uspješni igrači na TK, te vaše želje da će AZ imati milijun komada su vrlo lijepe, ali kolega, i neostvarive.
Prvo su svi OMF popušili na dionicama, pa su se okrenuli obveznicama i zapisima.
Nakrcali su se papirima uz 8% kamatu.
Zašto se nisu nakrcali HT-om na 193 kad se Mudri nakrcao? Zašto ne kupuju ADRS?
Ne,oni su kupovali trezorske zapise.
Nemojte, molim vas,mene nazivati jalnim čovjekom,ja sam samo razočaran kad vidim što rade ljudi koji bi se trebali brinuti o hrvatskim mirovinama.
Pitam ja vas,kome će oni prodati te obveznice i zapise kad se dogodi obrat trenda?
Možda strancima?
Svi se slažemo da su trenutno cijene dionica ispod svih kriterija.Ali kako to da je promet na ZSE cca.20-30-tak mil.kn.Polovicu od toga odrade traderi i pune brokerske račune.
Neznam točan podatak, ali sigurno 800.000 hrvata uplaćuje u drugi stup svaki mjesec u prosjeku 200,00 kn.Mjesečno to iznosi minimalno 160 mil.kn.Radnih dana je 22.Znači u prosjeku minimalno 7,27 mil.kn imaju mirovinci dnevno.Da hoće, sami bi mogli braniti cijenu, i ne dozvoliti hajku da su pred ukidanjem.
I na kraju,čime možete jamčiti da nam se neće dogoditi da stranci ne pokupuju sve iole vrijedne stvari što su ostale u hrvatskim rukama?
Jedini svijetli primjer je ROHI,ali ko njega sluša.Navikli su se na bahatost,a navike se teško mijenjaju.
A i hrvatski narod se navikao na tuđinca za vlasnika,pa se vjerojatno,nećemo ni puno buniti.
Naviko konj na batine, i to ti je to.
Kolega, volio bih da nisam u pravu,i da se ostvari sve ono što vi sanjate,(i ja sam takvu hrvatsku sanjao) no,iskustva iz hrvatske prošlosti, ne idu nam u prilog.

(P)ostao san dugoročni dokupljivač



@Lynx

Kolega,pa vi očito ne živite u državi Hrvatskoj.
Hrvatski mirovinski fondovi dosad se nisu pokazali kao uspješni igrači na TK, te vaše želje da će AZ imati milijun komada su vrlo lijepe, ali kolega, i neostvarive.


priznajem da sam ja ponekad malo previše idealist, vidim i sam da neki mirovinci rade gluposti, ali osobno sam najskoloniji AZ-u, mislim da su ljudi previše ocrnili Dikneca, kako ga od milja vidim zovu :P, a on zapravo više vuče dobrih poteza nego što je napravio grešaka, po meni.

AZ se krca Adrisom, to je očito, pitanje je samo da li će nastaviti u takvoj mjeri kakvu ja priželjkujem. Ja sam osobno vrlo skeptičan glede kratkoročne/srednjoročne perspektive hrvatskog gospodarstva i mislim da se to može odraziti i na burzu bez obzira što su mnoge dionice podcijenjene i računajući na te crne scenarije, tj. AZ će ako hoće još bar godinu dana imati priliku za krcanje Adrisom na ovim sličnim razinama, a jedno 2-3 godine svih ostalih dionica. Zato mislim da je najpametnije da se za početak ostavi svega i samo Adris kupuje, ostalo će se moći kasnije, kada Adris krene u akvizicije sentiment bi mogao okrenuti u smjeru koji neće omogućavati ovako jeftino krcanje, a trenutno ima vremena koliko hoće, do izvješća ima još bar 2 tjedna zar ne, onda nakon izvješća ako bude slabo (zbog financijskih gubitaka i sl.) bi moglo biti još vremena, pa dolazi izvješće za prvi kvartal nakon kojeg bi "sentiment opet mogao biti loš" pa će biti još vremena za krcanje, i nakon toga dolazi ljeto, stand-by aranžman koji će nam možda tada već trebati, pa opet lošeg sentimenta u cijeloj RH i još prilika za krcanje… tako da ako žele: još cca. 700.000 dionica je moguće nakupiti kroz godinu dana, nakon toga samo sjediti i čekati, kupovati ostalo itd.


Prvo su svi OMF popušili na dionicama, pa su se okrenuli obveznicama i zapisima.
Nakrcali su se papirima uz 8% kamatu.

netko reče i Buffett je izgubio 44 % (vrijednost BRK toliko pala), sve su cijene pale, to nije nipošto mjerilo koliko je tko izgubio, ako su izgubili npr. na Adrisu, tada sigurno da nisu ništa izgubili nego samo im investicije "manje koštaju", a što ih treba veseliti jer sada mogu još bolje se krcati. Međutim izgubili su oni i na mnogo drugoga, i na građevinarima, i na brodarima, i na Podravci i sl. firmama koje ne vrijede i ovoliko koliko sad koštaju…

Kratkoročni vrijednosni papiri sada mogu biti zgodna investecija.


Pitam ja vas,kome će oni prodati te obveznice i zapise kad se dogodi obrat trenda?
Možda strancima?

pa sad ovisi čije obveznice, tu vidim i ja određene probleme, ali komercijalne zapise je sada zgodno kupovati i držati do dospijeća, nikome prodavati to ni slučajno.

P.S. Ispričavam se na pretjeranom optimizmu i idealizmu, no iskreno nam svima želim onakvu Hrvatsku kakvu ja sanjam – nadam se da ćemo ju dosanjati, nakon što ponovno sunce izađe nakon ove kiše koja bi nas mogla zapljusnuti… na razdoblje možda i do kraja 2011. moje su neke paušalne najgore prognoze. Daj Bože da prođe i prije, ali i ako ne bude prije, glavno da sunce kad izađe izađe u punom sjaju i na malo trajnije!

P.P.S. Iako se može na više načina promatrati, moje mišljenje je da je najgore što se može dogoditi i što može krizu i produžiti je: bankrot Agrokor grupe, to ovisi o tome da li će 2011. moći pribaviti 2,5 mlrd kuna za vraćanje dugova nakon što uspije vratiti 1,35 mlrd u ove dvije godine i ovako teškim uvjetima i (re)financiranja i njegovog poslovanja (očekivano) drastično padajuće kupovne moći njegovih potrošaća, no valjda će i njega netko "bail-outat", to bi mogla čak biti i Adris grupa…




@Lynx

Kolega,pa vi očito ne živite u državi Hrvatskoj.
Hrvatski mirovinski fondovi dosad se nisu pokazali kao uspješni igrači na TK, te vaše želje da će AZ imati milijun komada su vrlo lijepe, ali kolega, i neostvarive.


priznajem da sam ja ponekad malo previše idealist, vidim i sam da neki mirovinci rade gluposti, ali osobno sam najskoloniji AZ-u, mislim da su ljudi previše ocrnili Dikneca, kako ga od milja vidim zovu :P, a on zapravo više vuče dobrih poteza nego što je napravio grešaka, po meni.

AZ se krca Adrisom, to je očito, pitanje je samo da li će nastaviti u takvoj mjeri kakvu ja priželjkujem. Ja sam osobno vrlo skeptičan glede kratkoročne/srednjoročne perspektive hrvatskog gospodarstva i mislim da se to može odraziti i na burzu bez obzira što su mnoge dionice podcijenjene i računajući na te crne scenarije, tj. AZ će ako hoće još bar godinu dana imati priliku za krcanje Adrisom na ovim sličnim razinama, a jedno 2-3 godine svih ostalih dionica. Zato mislim da je najpametnije da se za početak ostavi svega i samo Adris kupuje, ostalo će se moći kasnije, kada Adris krene u akvizicije sentiment bi mogao okrenuti u smjeru koji neće omogućavati ovako jeftino krcanje, a trenutno ima vremena koliko hoće, do izvješća ima još bar 2 tjedna zar ne, onda nakon izvješća ako bude slabo (zbog financijskih gubitaka i sl.) bi moglo biti još vremena, pa dolazi izvješće za prvi kvartal nakon kojeg bi "sentiment opet mogao biti loš" pa će biti još vremena za krcanje, i nakon toga dolazi ljeto, stand-by aranžman koji će nam možda tada već trebati, pa opet lošeg sentimenta u cijeloj RH i još prilika za krcanje… tako da ako žele: još cca. 700.000 dionica je moguće nakupiti kroz godinu dana, nakon toga samo sjediti i čekati, kupovati ostalo itd.


Prvo su svi OMF popušili na dionicama, pa su se okrenuli obveznicama i zapisima.
Nakrcali su se papirima uz 8% kamatu.

netko reče i Buffett je izgubio 44 % (vrijednost BRK toliko pala), sve su cijene pale, to nije nipošto mjerilo koliko je tko izgubio, ako su izgubili npr. na Adrisu, tada sigurno da nisu ništa izgubili nego samo im investicije "manje koštaju", a što ih treba veseliti jer sada mogu još bolje se krcati. Međutim izgubili su oni i na mnogo drugoga, i na građevinarima, i na brodarima, i na Podravci i sl. firmama koje ne vrijede i ovoliko koliko sad koštaju

Kratkoročni vrijednosni papiri sada mogu biti zgodna investecija.


Pitam ja vas,kome će oni prodati te obveznice i zapise kad se dogodi obrat trenda?
Možda strancima?

pa sad ovisi čije obveznice, tu vidim i ja određene probleme, ali komercijalne zapise je sada zgodno kupovati i držati do dospijeća, nikome prodavati to ni slučajno.

P.S. Ispričavam se na pretjeranom optimizmu i idealizmu, no iskreno nam svima želim onakvu Hrvatsku kakvu ja sanjam – nadam se da ćemo ju dosanjati, nakon što ponovno sunce izađe nakon ove kiše koja bi nas mogla zapljusnuti… na razdoblje možda i do kraja 2011. moje su neke paušalne najgore prognoze. Daj Bože da prođe i prije, ali i ako ne bude prije, glavno da sunce kad izađe izađe u punom sjaju i na malo trajnije!

P.P.S. Iako se može na više načina promatrati, moje mišljenje je da je najgore što se može dogoditi i što može krizu i produžiti je: bankrot Agrokor grupe, to ovisi o tome da li će 2011. moći pribaviti 2,5 mlrd kuna za vraćanje dugova nakon što uspije vratiti 1,35 mlrd u ove dvije godine i ovako teškim uvjetima i (re)financiranja i njegovog poslovanja (očekivano) drastično padajuće kupovne moći njegovih potrošaća, no valjda će i njega netko "bail-outat", to bi mogla čak biti i Adris grupa…
[/quote]
oprostite, kolega, odakle Vam to?

GROBEX, DEC MAJ BEJBI, DONT TAČ IT!


oprostite, kolega, odakle Vam to?

pardon, možda sam trebao umjesto zareza staviti točku-zarez ili točku ili bilo kako dati do znanja da ovaj dio rečenice "koje ne vrijede i ovoliko koliko sad koštaju" se odnosi na ovu zadnju stavku (Podravku i sl. firme) a ne na prve dvije (na prve dvije su kažem mirovinci gubili, ali ne kažem ništa o tome koliko sada vrijede), a za Podravku iako sam možda grubo rekao "ne vrijedi ni toliko koliko košta" moram se ipak ispraviti i reći "u ovim uvjetima" (kada bi se nešto promijenilo glede vlasničke strukture vrijedila bi više od 188 kn – sigurno :D)

Vidim da je dogovorena prodaja 25% Sunčanog Hvara strateškom domaćem ulagaču. E sad, to može biti HUPZ, Valamar, ali nekako mi najviše miriši na Adris, oni jedini mogu financirati ulaz bez dizanja kredita. A ulazak u Sunčani Hvar odgovara njihovoj strategiji: širenje turističke grane poslovanja. Ulaskom u SUNH bi odmah dobili monopolnu poziciju na otoku. Onda slijedi obnova hotela, uz otkup preostalih udjela firme.

New Report

Close