ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kao i svaki pad prije toga – ČISTA ŠPEKULACIJA-

Bogami dobra pušiona danas.
Netko zna razloge ovog pada?

Kakve veze ima današnji pad s ovom dionicom [shocked]

Laži izmišljaju ljubomorni i nesposobni šire ih budale a vjeruju idioti!!!

Lynx, istina je da su kamatne stope na tržištu vrlo visoke, premija rizika je strašno narasla u posljednjom razdoblju. Slažem se da je ovo vrlo plodno vrijeme za investiranje u vrijednosnice s fiksnim prinosom, ali želio bih navesti da nisam zadovoljan, općenito nisam zadovoljan kada kompanija poput Adrisa previše ulaže na tržištu novca i kada kupuje obveznice na tržištu kapitala. Ne želim da se Adsris ponašana kao investicijski fond jer on to nije, koliko god ga pojedinci na ovom forumu takvim žele prikzati. Adris ima svoju temeljnu djelatnost i sporedne djelatnosti u koje treba ulagati novac. Meni je jasno da je klima trenutno povoljna za investiraje u dužničke instumente, ali nije uvijek sve u povratu, kratkoročnom profitu, u ovom primjeru 9% (to je nešto što smo naučili iz ove krize – američki koncept poslovanja poduzeća pokazao se pogrešnim jer gleda na poduzeće samo kroz profit, a ne SOCIJALNO-ekonomsku jedinicu, sustav), bolje da je novac uložen u djelatnost kojim se adris bavi.


Ne želim da se Adsris ponašana kao investicijski fond jer on to nije

Adris to jeste, htio to neko priznati ili ne, Adris jeste nešto poput "investment company", ali nije to za brinuti, nije ona od onih "koji špekuliraju", nego od onih "koji uvijek dugoročno promišljaju", zato ne treba bježati od ove stvarnosti, jer to nije neka negativnost Adrisa nego sasvim suprotno: njegova bit, vrlo pozitivna, i vrlo vrrrrlo dugoročno orjenitirana, kupiti dionice Adris grupe, znači osigurati buduće generacije svoje obitelji, na neodređeno vrijeme, mnoga pokoljenja u budućnost – za mnogo toga se u RH ne može ništa slično reći.

Adris grupu doživljavaj kao dijelom hrvatski Berkshire Hathaway, dijelom hrvatski GE, po meni je to najslikovitiji i najjednostavniji opis suštine ove Grupe.

Adris ima svoju temeljnu djelatnost i sporedne djelatnosti u koje treba ulagati novac.

jasno da ima, i naravno da ulaže, kao što to imaju i gore spomenute velike strane kompanije. Knjigovodstveno/statistički možeš temeljnom djelatnošću nazvati onu koja najviše sudjeluje u prihodima/dobiti/kapitalu ili već kako si poželiš, zašto ne – bitno je samo nikada ne izgubiti iz vida za čega služe te djelatnosti, služe kako bi stvarale novu vrijednost, danas i sutra, pogotovo sutra. A oko toga (sutra) treba jako puno razmišljati/raditi bez prestanka, pare ne padaju sa neba, dugoročna zarada plod je mudrosti (filozofije/etike) i rada (pameti+strasti).

Meni je jasno da je klima trenutno povoljna za investiraje u dužničke instumente, ali nije uvijek sve u povratu, kratkoročnom profitu, u ovom primjeru 9%

uvijek je sve u povratu (ali dugoročnom), sve ostalo je samozavaravanje, stvar je u tome da netko pobrka dugoročni i kratkoročno povrat.
Ovo o čemu sad govorimo, jeste kratkoročni potez, ali koji ima svoju dugoročnu funkciju, svaki i najmanji djelić kapitala, oplemenjen kroz godinu dana, sljedeće godine će moći napraviti više, zato se ono što se ne može ove godine uposliti na drugi način plasira negdje kratkoročno, naravno da se pri tome radi pažljivo i samo sa stvarnim viškovima.
Ti se bojiš da se povrat neće ostvariti, da Podravka neće vratiti glavnicu i kamatu (to će biti i više od 9 % prinosa onda?), ali očito da su u Adrisu procijenili da će to ipak biti ostvareno, da će se iz Podravke to izvući svakako, ako ništa drugo ta (mala suma) koja bi se izgubila, bila bi cijena "odvlačenja" Podravke u stečaj (kako bi "naplatila svoja potraživanja"), a u stečaju Podravke možda Adris također vidi svoj interes… što ja znam – osobno sam malo gadljiv na kupnju poduzeća u stečaju, ja radije volim već dobra poduzeća samo sa vlasnicima primoranim na prodaju, ali tko zna, može i na taj način biti dobro ponekad…

Ali bez brige, 99 % da je ta mala suma plasirana radi ostvarivanja povrata redovnim putem, a ne ideje da će ju se potraživati u stečajnom postupku.


bolje da je novac uložen u djelatnost kojim se adris bavi.

u sve te djelatnosti se mudro ulaže unutar članica grupe, a korporativna funkcije Grupe je "upravljanje i ulaganja", kao što se vidi i iz punog naziva Grupe koji glasi "Adris grupa dioničko društvo za upravljanje i ulaganje".

nekomu se zaista jako žuri iz redovnog adrisa…navalio s prodajom ko mutav, ali kupaca ima. do koje će cijene rušiti? bit će da je to neki član uprave bivši ili sadašnji ili njgova ženica. treba im za novi bazen sa valovima u vrtu…

...povijest se ponavlja...

SRAMOTA JE DA TAKO VELIKA I PROFITABILNA KOMPANIJA DOZVOLJAVA DA IM SE DIONICA PROSTITUIRA KAO NAJGORA KURVA SA ŽELJEZNIČKOG KOLODOVORA I DOZVOLJAVA DA JE ZA SITNU LOVU NATEŽE KO HOĆE.

TO JE NEVIĐEN PRIMJER NEBRIGE ZA OSTALE DIONIČARE. DA IMA PRAVDE ULETIILA BI IM VELIKA MULTINACIONALKA I NAPLATILA ZA SVE SRA….KOJE DOZVOLJAVAJU DA SE RADI SA DIONICOM.

PRAVA ODGOVORNA UPRAVA BI REDOVITO KOMUNICIRALA SA DIONIČARIMA, KUPOVALA DIONICE ZA TREZOR ŠTO JE U OVOM TRENUTKU NAJ ISPLATIVIJA INVESTICIJA. A ONI SE UMJETO TOGA BAVE KOKOŠARENJEM I FINANCIRANJEM DRUGIH KOMPANIJA ZA SITNU LOVU. DA SU TAJ NOVAC ULOŽILI U TREZORSKE OSTVARILI BI SIGURNU ZARADU OD NAJMANJE 50 % ZA SEBE I OSTALE DIONIČARE.

Lynx, pišeš jako duge postove i teško je (a i neda mi se) na sve replicirati. Samo ono najbitnije:
Adris ne radi ništa nelogično i iracionalno što ulaže u korporacijske obveznice jer su prinosi trenutno veliki. U prošlosti su znali ulagati u investicijske fondove što je za mene katastrofa, odbijam svaku pomisao špekulacije bilo kojeg poduzeća pa tako i Adrisa. Adris nije investicijski fond! Kada sam svoje novce uložio u Adris nisam uložio u investicijski fond nego u holding kojemu su glavne djelatnosti duhan i turizam. Moja je općenita premisa da poduzeće koje ulaže mnogo sredstava u vrijednosne papire ne znaju svoj vlastiti posao (da se razumijemo ovo za adris ne vrijedi). Adris treba financirati investicijske projekte koji će unaprijediti djelatnost za koju su i registrirani, a ako žele investirati u vrijednosne papire neka se preregistriraju u investicijski fond. Ako ćemo govoriti općenitije, to je loš trend za gospodarstvo jer može usporiti investicijski ciklus. Neka fondovi kupuju obveznice podravke.
I sam sam dioničar Adrisa, ali treba kritički kontinuirano preispitivati poduzeće u koje investirate. Ipak smatram da je Adris nabolja firma na našem tržištu.
P. S. Iz konsolidirane bilance Berkshire Hathawaya ulaganja u instrumente s fiknim dohotkom iznosi jedan i pol posto.

Sve mi se cini ovo kao primjer da dobra firma nije dobra dionica.
Vlasnik sam ADRS-P-A dionica.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


P. S. Iz konsolidirane bilance Berkshire Hathawaya ulaganja u instrumente s fiknim dohotkom iznosi jedan i pol posto.

nešto nisi dobro podijelio/pomnožio, ovdje su najsvježiji službeni podaci pa možeš vidjeti sve što te zanima na tu temu: http://www.berkshirehathaway.com/qtrly/3rdqtr08.pdf

molim vas lijepo da mi netko tko zna situaciju objasni u kakvoj je kes poziciji adris grupa?
Mislim koliko to novaca oni imaju na raspolAGANJU?
Gledao sam izvjesca, i po onome sto tamo pise ispada, da imaju oko 5 mlr kuna?
to mi malo sumljivo zvuci jer bi u tom slucaju svaka dionica u biti bila vlasnik 300njak kuna???
hvala

Dajte dividendu ,za ostalo me boli ku… bice sta bude……………………

Ako me nema ,znaci da nisam tu.


molim vas lijepo da mi netko tko zna situaciju objasni u kakvoj je kes poziciji adris grupa?
Mislim koliko to novaca oni imaju na raspolAGANJU?
Gledao sam izvjesca, i po onome sto tamo pise ispada, da imaju oko 5 mlr kuna?
to mi malo sumljivo zvuci jer bi u tom slucaju svaka dionica u biti bila vlasnik 300njak kuna???
hvala

ulagačkom logikom ZSE-a, svaka ADRS dionica vrijedi 10% svog pokrića u kešu, odnosno 30 kn. Još malo strpljenja i eto nas na toj cijeni. bravo majstori!
p.s. imam ADRS-P dionice…

Hrvatska ulazi u EU glasovima 30% biračkog tijela. 70% birača nije dalo svoj glas za ulazak u EU!

New Report

Close