ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

nitko ništa ne zna, nitko ne piše…. kao da je sa zabranom pušenja umrla diskusija

Najbolje da se malo strpimo i čekamo godišnje izvješće, tamo uvijek sve što je važno lijeepo piše.

Pismo predsjednika Uprave dioničarima Grupe posebice, ne zna se je li više korisno ili "lijepo", način izražavanja nešeg predsjednika uprave jednako kao i sam sadržaj pisma, govori puno i o njemu kao čovjeku i o ovoj firmi, na kojim vrijednostima stoji i kamo ide.

Ako je nekome dosadno, ne može dočekati "novosti", predlažem da uzme izvještaje zadnjih 7-8 godina, i čita "pisma", ona su bezvremenske vrijednosti, i puno ih je korisnije čitati kao uvid u jednu "opću sliku" nego sad slušati neke izdvojene "novosti" kao tek male djeliće mozaika.

P.S. Kad smo već kod godišnjeg izvještaja, kakve su prognoze…? Osjetna negativna promjena fer vrijednosti financijske imovine (koja se po tržišnim cijenama iskazuje, jel) koja se vjerojatno dogodila u zadnjem kvartalu bi mogla dosta pritisnuti neto dobit, ha? To nekoga zabrinjava možda? I jedno konkretno pitanje za one koji se razumiju u poreze, jel to znaći da bi Grupa manje platila poreza ako bi neto dobit na taj način (ostali dobici/gubici neto) bila smanjena? Ili to ne ulazi u poreznu osnovicu?

A s druge strane, što mislite koliko je primljeno kamata i dividendi, kamatne stope su se zanimljivo ponašale krajem godine… ?

Ja se samo nadam da nisu puno dionica prodavali u ovim vremenima, sada je više prilika za kupnju nego prodaju, unatoč svemu.

Recimo obzirom da državi ponestaje para… ja da upravljam njihovim portfeljom, ja bih kao što sam već spominjao na ovim cijenama kupovao čak i Podravku, lijepo malo po malo, i onda kada se dođe u obvezu podnošenja ponude za preuzimanje ponuditi 300,00 kn po dionici, to bi bilo recimo neka mala premija na tržišnu cijenu možda… pa tko zna, možda se i država odazove na ponudu, to može tak, bez natječaja jel? Zašto se država ne bi odazvala na ponudu kao i svatko? A tko neće da se odazove, e tko ga šiša, gubi onda i on i mi, svi gubimo, ali neki imaju vremena i za čekanje za razliku od drugih… taj manjinski udio možda bi ispao loša investicija privremeno, ali kad tad, makar i nakon što se vrijednost dionice spustila najprije na 30 kn prilikom stečaja, nakon što se restruktuira, nekome proda kome god… vratit će se preko 300 kn, ako je mala suma u pitanju nije problem čekati ni 10 godina da PODR dođe ponovno na 300, stečaj će doživjeti u svakom slučaju puno prije toga. (ako se nešto bitno ne promijeni, i u PODR, i u Hrvatskom gospodarstvu… a i ova svjetska kriza stavlja sol na ranu)

Kupovina manjsikih udjela u firmama kojima upravlja država je bullshit kod nas pa tako i kupovina udjela Podravke. Najnoviji primjer toga je Croatia osiguranje koje je po političkom diktatu prihvatilo stotinjak milja troška na ime zdravstvene reforme.
Država ima prioritet da čim više ljudi radi (to je sasvim legitimno, ali dugoročno loše) i manje vode računa na ROI, ROE, EBIT… u firmama koje su im u vlasništvu.
Kada bi firme u državnom vlasništvu bile jednako efikasne kao i one u privatnom, onda bio bilo ok kupiti 10% Podravke ili HPB-a ili Croatia osiguranja. Nažalost, firme nisu efikasne jer su uprave političke, a onda cijeli sloj rođaka i podobnih se zapošljava u takvim firmama. Vlada tolerira neefikasnost što onda omogućuje kupovine po previsokim cijenama gdje se beru velike provizije. Da u Podravci ili nekom brodogradilištu padne uprava nakon što je EBIT ispod prosjeka industrije ili da je ROI i ROE loš, da je WACC previsok, onda bi s vremenom bilo nebitno što je država vlasnik.

Mislim da Adrisu nije u interesu kupovati velike i važne firme poput Mercatora ili Podravke. Puno mi se više sviđa ulaganje u Duhan(iNovine) ili Cenmar. To su firme koje se kotiraju na burzi i ne privlače toliku političku pozornost. Štoviše, mislim da ih je daleko lakše/jeftinije kupiti nego firme koje imaju značajan free-float na burzi.


Kupovina manjsikih udjela u firmama kojima upravlja država je bullshit kod nas pa tako i kupovina udjela Podravke. Najnoviji primjer toga je Croatia osiguranje koje je po političkom diktatu prihvatilo stotinjak milja troška na ime zdravstvene reforme.
Država ima prioritet da čim više ljudi radi (to je sasvim legitimno, ali dugoročno loše) i manje vode računa na ROI, ROE, EBIT… u firmama koje su im u vlasništvu.
Kada bi firme u državnom vlasništvu bile jednako efikasne kao i one u privatnom, onda bio bilo ok kupiti 10% Podravke ili HPB-a ili Croatia osiguranja. Nažalost, firme nisu efikasne jer su uprave političke, a onda cijeli sloj rođaka i podobnih se zapošljava u takvim firmama. Vlada tolerira neefikasnost što onda omogućuje kupovine po previsokim cijenama gdje se beru velike provizije. Da u Podravci ili nekom brodogradilištu padne uprava nakon što je EBIT ispod prosjeka industrije ili da je ROI i ROE loš, da je WACC previsok, onda bi s vremenom bilo nebitno što je država vlasnik.


Odličan post asdfghjkl!


Kupovina manjsikih udjela u firmama kojima upravlja država je bullshit kod nas pa tako i kupovina udjela Podravke. Najnoviji primjer toga je Croatia osiguranje koje je po političkom diktatu prihvatilo stotinjak milja troška na ime zdravstvene reforme.
Država ima prioritet da čim više ljudi radi (to je sasvim legitimno, ali dugoročno loše) i manje vode računa na ROI, ROE, EBIT… u firmama koje su im u vlasništvu.
Kada bi firme u državnom vlasništvu bile jednako efikasne kao i one u privatnom, onda bio bilo ok kupiti 10% Podravke ili HPB-a ili Croatia osiguranja. Nažalost, firme nisu efikasne jer su uprave političke, a onda cijeli sloj rođaka i podobnih se zapošljava u takvim firmama. Vlada tolerira neefikasnost što onda omogućuje kupovine po previsokim cijenama gdje se beru velike provizije. Da u Podravci ili nekom brodogradilištu padne uprava nakon što je EBIT ispod prosjeka industrije ili da je ROI i ROE loš, da je WACC previsok, onda bi s vremenom bilo nebitno što je država vlasnik.


Potpisujem kolega. Pametno….ali nazalost nemoguce.
Ili imate odgovor i na to da nije nemoguce?
Dugo nisam dijelio ocjene,ovo je cista 100tka!

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.


Kupovina manjsikih udjela u firmama kojima upravlja država je bullshit kod nas pa tako i kupovina udjela Podravke. Najnoviji primjer toga je Croatia osiguranje koje je po političkom diktatu prihvatilo stotinjak milja troška na ime zdravstvene reforme.
Država ima prioritet da čim više ljudi radi (to je sasvim legitimno, ali dugoročno loše) i manje vode računa na ROI, ROE, EBIT… u firmama koje su im u vlasništvu.
Kada bi firme u državnom vlasništvu bile jednako efikasne kao i one u privatnom, onda bio bilo ok kupiti 10% Podravke ili HPB-a ili Croatia osiguranja. Nažalost, firme nisu efikasne jer su uprave političke, a onda cijeli sloj rođaka i podobnih se zapošljava u takvim firmama. Vlada tolerira neefikasnost što onda omogućuje kupovine po previsokim cijenama gdje se beru velike provizije. Da u Podravci ili nekom brodogradilištu padne uprava nakon što je EBIT ispod prosjeka industrije ili da je ROI i ROE loš, da je WACC previsok, onda bi s vremenom bilo nebitno što je država vlasnik.


Jedina istina. Bravo,…..100%…… [cool]

Sve je stvar psihe.....


Mislim da Adrisu nije u interesu kupovati velike i važne firme poput Mercatora ili Podravke. Puno mi se više sviđa ulaganje u Duhan(iNovine) ili Cenmar. To su firme koje se kotiraju na burzi i ne privlače toliku političku pozornost. Štoviše, mislim da ih je daleko lakše/jeftinije kupiti nego firme koje imaju značajan free-float na burzi.

sve je to uredu što vi tu pričate, ali neka mi netko objasni, kako je to moguće kupiti nekh cca. 200 firmi veličine Cenmara/Marimirne, svim time upravljati… Je li baš tako jednostavno?

Adrisov investicijski potencijal je prevelik da bi se mogao zadovoljiti kupnjom tako malih firmi….

Jasno je da nije lako kod nas kupiti državne firme, ali mislite li da je veća šansa da npr. Lactalis proda Dukat, UniCredit ZABA-u, ili InBev Zagrebačku pivovaru?? (Adrisu, po prihvatljivoj cijeni) Šansa za to je nikakva, NULA , kakva god depresija se dogodila u USA i EU, izbio WW3, ovi spomenuti neće doći u situaciju da moraju prodavati, i što onda da Adris radi kada ovako "dobre" firme koje bi htio u svom sastavu ne mogu baš nikako više doći u njegove ruke?? Ili pokušavati od ovoga što je ostalo u državnom vlasništvu nešto napraviti, najprije kupiti pa onda nešto od toga napraviti, ili, moj prijedlog: zaboravimo na Hrvatsku, ova zemlje tone u propast, nego lijepo u susjednim i prijateljskim državama (Slovenija, Italija) treba kupovati, tamo ćemo na kraju bolje proći nego ovdje.

P.S. Ako firme koje su značajni igrači u domaćoj privredi, ostanu još neko vrijeme državne… ma ne tiče se to Adrisa (on može što hoće, može malo po malo u zemlji se razvijati kombinirano akvizcijama-greenfield investicijama, može u inozemstvu, može i krajnje jednostavno jednim jedinim potpisom/ugovorom na sastanaku na vrhu "Vlahović-Todorić" investirati sve što ima, kada bi recimo uspjeli postići dogovor o uvjetima/cijeni dokapitalizacije Agrokora…), nego stvar je u tome, da će nam gospodarstvo kao cjelina, a što se tiče svih nas – potpuno propasti! Možemo se mi zavaravati pričama za malu djecu o radnicima koji čuvaju posao, o kooperantima koji čuvaju posao… ali račun na čiji će ići održavanje tih socijalističkih tvorevina smo svi mi, svi građani RH i ostatak gospodarstva snosi posljedice i brodogradnje i svega ostaloga, svega ostaloga što će još doći na dnevni red. Nisu brodogradilišta zadnje što će se morati "sanirati" iz državnog proračuna sad "kad ih se napokon riješimo" nakon što su nam tolike pare isparile u vjetar, osim ako se nešto pozitivno ne dogodi sa nastavkom privatizacije.

Državne firme ili neka se prodaju (bilo kojem, ne zanima me, samo da je privatan i po mogućnosti "domaći") ulagaču, ili molimo svi skupa Boga da čim prije odu u stečaj koji neka završavaju likvidacijom, obavezno. To je jedino što može biti u dugoročnom interesu građana RH, ili neka su "naše privatne" i na tržišnim osnovama upravljane firme, ili neka što prije nestanu sa lica zemlje DA NE SMETAJU onom zdravom dijelu gospodarstva.

Može li mi netko pomoći da shvatim ovu cijenu ??? [undecid]

Hvala! [thumbsup]

Nažalost, čini mi se po zadnjim postovima da svi na državu gledaju kao na tumor u gospodarstvu, dio sustava koji smanjuje efikasntost, prodiktivnosti i ostalie lijepe pokazatelje. Međutim to nije točno, Javna ili državna poduzeća nisu a priori loš gospodar. Ta se teza provlači dugo kod nas zbog loših vlastitih povijesnih iskustava. Govorim naravno o velikim poduzećima, odnosno trade offu između privatnog monopola i javnog poduzeća. Moglo bi se naći teoretskih argumenata za jedne i za druge. Druga je stvar što je naša vlast nesposobna riješiti i napraviti projekt za bilo što. Ne mogu vjerovati da se brodogradanj rješava već 10 godina!!! Okupi stručnjake i neka se utvrdi kolioko bi državne pomoći bilo potebno za oporavak, da li se uopće isplati oživljavati brodogradilišta, koliko sve skupa košta… Možda su potrebni i oštri rezovi, ali bolje i to nego ne činjene ničega i zaista guranja problema pod tepih. Stalno polančec organizira sastanke s ovima, onima, ali nikada nema konačne odluke…
Ulomak iz knjige Počela ekonomske politike N. Acocellae:
"Tvrdnja o relativnoj efikasnosti privatnih poduzeća u usporedbi s javnim poduzećima ne daje jasnu sliku. Usporedbe se često rade između te dvije vrste poduzeća s obzirom na troškove i upotrebu profita. Prvi tip poduzeća ima nedostatke, budući da se fokusira na profit, a koji je primarni cilj privatnih poduzeća ali je irelevantan ili sekundaran za javna poduzeća. Usporedba troškova može također biti neprimjerena iz sličnih razloga. U svakom slučaju, takve ocjene ne vode do jednoznačnog zaključka: u nekim slučajevima neefikasnost javnih poduzeća je opravdana, dok u drugima nema značajnijih razlika, kao što su državne i privatne željeznice Kanade ili javne i privatne bolnice u SAD-u. U drugim slučajevima, javna poduzeća su vidljivo efikasnija nego privatna poduzeća (iako sustavu javnog socijalnog osiguranja prijeti kolaps, ne može se znati da administrativni troškovi takvih sustava iznose manje od 2 posto plaćenih naknada, u usporedbi s 30 – 40 posto za privatne osiguravateljske tvrtke).
Međutim, ocjena djelovanja javnih i privatnih poduzeća zahtijeva oprez. Između ostalog, postoji tendencija da privatne tvrtke napuštaju neprofitne sektore: činjenica ja da su neke „tvrtke javna poduzeća zato što posluju s gubitkom; ne djeluju s gubitkom zato što su to javna poduzeća“ (Stiglitz, 1988)."

Ljudi kupujte Adris dok je jeftin.
Sve ce po ovoj cijeni pokupovati stranci. Dignut ce ga na 2000 kn, vi cete se ukljuciti tek na cijeni 500-2000kn i kad ga oni opet sruse na 500kn cudit ce te se kako netko moze tako jeftino prodavati.
Pa zato jer ga sada kupuju ispod cijene 1 steke cigareta, a 500kn ce im biti dupla zarada.
I napiso sam vam "procitajte Linx-a" a ne njegove zatupljujuce litanije.

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

hm,proročanstvo?
http://www.transfer-biro.hr/3942.aspx

strvinar

New Report

Close