ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Prije nekoliko godina, na samom početku rada foruma, u vrijeme kada za Adris nisu cvale ruže, jedan je član uspio kupiti 1 dionicu Adrisa po 3100 kn (na bidu, naravno). I onda se hvalio kako će o ovome pričati djeci i unucima jer da Adris više nitko neće kupiti po toj cijeni. [lol] Bila je to opća zezancija, a ja danas, nakon skoro tri godine, uspio kupiti po 290. [lol]

Danas Adris knjigovodstveno vrijedi 1B kn ili 20% više nego 2006.g. [smiley]



Da podsjtimo prodavatelje što prodaju i kupce što kupuju. Danas sam računao fundamente na 304 kn za zadnja 4 kvartala.

Ispada ovako:
P/B – 0,88
P/E – 7,52
P/S – 1,43
EV/EBITDA – 5,16
EV/S – 1,64


Kak si racunao EV?
jesam te vec pitao?
[/quote]

Dakle,

Enterpise value:
EV is calculated as market cap plus debt, minority interest and preferred shares, minus total cash and cash equivalents

Ili po mojoj formuli:

Kapitalizacija +
Dugoročne obaveze +
Kratkoročne obaveze +
Manjinski interesi –
Novac na računima i blagajni

Moje gornje brojke nisu uključile manjiske interese jer ne predstavljaju veliku razliku. Sada vidim da sam pogriješio jer sam kapitalizaciju računao sa cijenom P dionice a ne kao kapitalizaciju R + kapitalizaciju P dionica. Dakle, nešto je veći EV nego sam ja dobio pa su i koeficijenti malo veći.


@aljmas

Da li kupovati ili ne ovisi o tome što je cilj tvojeg ulaganja i kakav si tip investitora. Adris je defenzivna dionica, za konzervativne ulagače. Ovo su odlični fundamenti. PE 7.5 znači da ti firma kroz godišnju zaradu za 7.5 godina vrati kompletnu investiciju kroz dividendu ili kroz povećanje vlasničkog kapitala što za tebe znači vjerojatno i veću tržišnu cijenu dionice. Dobri fundamenti ne garantiraju da tržišna cijena neće još pasti ali su meni garancija da na Adrisu neću izgubiti bez obzira na daljnji razvoj situacije na tržištu. Cijena od 300 kn je cijena iz 2004. godine a kako je napisao kolega Vorda samo od 2006. Do danas Adris je povećao knjigovodstvenu vrijednost oko milijardu kuna. Ulaganje u nekretnine, turizam, prehranu, financije i širenjem duhanskog biznisa siguran sam da će Adris za koju godinu vrijediti puno više nego danas. Nadalje, prodajom INE na tržištu će ostati dva prava blue chipa, HT i Adris pa je vrlo izvjesno da će fondovi povećavati svoj udio u Adrisu. HT stagnira po prihodima i dobiti dok Adris raste. Nadalje, Adris je i odlično špekulativno ulaganje jer će prodaja duhanskog biznisa doći na dnevni red.

Dakle,

Enterpise value:
EV is calculated as market cap plus debt, minority interest and preferred shares, minus total cash and cash equivalents

Ili po mojoj formuli:

Kapitalizacija +
Dugoročne obaveze +
Kratkoročne obaveze +
Manjinski interesi –
Novac na računima i blagajni


krivo racunas EV, pod debt nikako ne mozes ukljuciti sve kratkotrajne obveze jer dio ide u working capital…
ovi ljudi http://www.appraisers.org se muce oko definiranja da li ukljuciti financijsku imovinu ili ne u EV. Ja je kod procjena obicno ukljucujem, osim ako im je potrebno za poslovanje, onda ubrajam u working capital.

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

pozdrav,mene zanima iznos dividende za proslu god. i gdije te podatke mogu vidit za sve dionice!hvala

Sve imaš na http://www.zse.hr, a konkretno za Adris npr.

http://www.zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=ADRS-P-A

Evo, ovdje imaš za sve dionice:

Vaš link

Dakle, ode naša blue chip dionica INA. Sad je glavno pitanje kamo će silne milijarde kuna keša koje dolaze za dva tjedna? U ovim turbulentnim burzovnim vremenima, konzervativni ulagači kakvi su OMFovi, ali i mnogi koji su u INI vidjeli sigurno utočište, birat će druge blue chip dionice, a ADRS-P zasigurno je među prve 3 dionice koje će biti u fokusu.
Evo onda pogledajmo današnje promjene na ovoj dionici:

1.10.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Promjena
1. Skrb.: ZAGREBAČKA BANKA D.D. 419.769 6.19 +950
2. Skrb.: PBZ D.D. 227.224 3.35
3. Skrb.: PBZ D.D. 218.717 3.22 -744
4.Skrb.: SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 197.302 2.91
5. Skrb.: PBZ D.D./STATE STREET CLIENT ACCOUNT 182.122 2.68
6. Skrb.: HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE D.D. OBVEZNI MIROVINSKI FOND 148.410 2.19
7. POKRAJAC ANTON 133.900 1.97
8. Skrb.: SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./RAIFFEISEN MIROVINSKO DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE OBVEZNIM MIROVINSKIM FONDOM D.O.O. ZA RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 130.904 1.93 UP +1670
9. BUDIN TOMISLAV 130.100 1.92
10.VLAHOVIĆ ANTE 109.200 1.61
Ukupno: 27.97

Vidi se da su u ovoj dionici već 3 MIROVINSKA FONDA koja su kupovala velike količine ADRS-P iznad 400 kn, a solidne količine i iznad 500 kn. Trenutna niska cijena, uz milijarde kuna koje će dobiti od prodaje INE, daju im idealnu priliku da se jeftino nakrcaju adrisom ispod 400 kn. Iz današnjih podataka vidi se da je Raiff. OMF s dokupom već počeo. Ostali ulagači valjda će krenuti kad svima sjedne lova od INE, samo što će onda ADRS koštati 15-20% skuplje nego je danas.

Da više ne dužim: kupite ADRS-P dok je ovak smiješno jeftin, njegova realna vrijednost je daleeeko iznad ovih 300 kn. To je jedan od zadnjih hrvatskih giganata, kako burzovnih, tako i poslovnih. Ispod 300 kn zaboravite da ćete ga više kupovati, mirovinci se ovdje vraćaju na velika vrata.


Ma priča uz Adris je vrlo jednostavna…
Cijena dionica će biti onakva kakvu želi njeno rukovodstvo iliti po hrvatski management
Pošto u ovom trenutku, glavonje iz adrisa boli ona stvar za cijenu onda takvu cijenu i imamo na tržištu
Ili da budem jasan, kad neko ima apsolutnu kontrolu i balkanski čip u glavi možeš misliti koliko i s kakvim
razumijevanjem gleda na tržište kapitala…
Kada odluče da bi mogli nešto prodati, a toga stvarno imaju puno, plasiraju se određene info u javnost i
evo stampeda na burzi prema gore…
Nisam siguran da će se duhanski dio tako skoro prodavati s obzirom na njihova ulaganja u Kanfanaru…
A što se tiče podcijenjenosti… Da,u nekim idealnim uvjetima s korporativnom politikom kakvu recimo ima ERNT i pozitivnim gledanjima na trzište kapitala ta dionica bi bila fino podcijenjena. Samo, ti uvjeti nisu prisutni. To ti je isto koda nešto želiš prodati a nemožeš dobiti tu cijenu koju tražiš.
Recimo, nastane kriza u RH, na tržištu kapital postane skup uslijed rasta kam. stopa na svj. tržištu,
državi poskupljuju krediti, nemože ih vraćati, i poduzeća isto ostaju bez jeftinog kapitala, imaju problema s likvidnošći, a potom i građani teže vraćaju kredite… I šta će se recimo gogoditi sa cijenama stanova…
Misliš da ćeš z a stan u cenru moći dobiti 2.200 eura kao danas ?
Šta ako ćeš moći dobiti 1.000 eura, hočešp vikati da je on podcijenjen i da je nemoguće da je tako jeftin…
Vjeruj bilo je radoblja kad je i 1.000eura bio veliki novac za m2….
Priroda je puna različitih ciklusa…
Sve što za adris mogu reći ljudima koji ga drže, "strpljen- spašen" [smiley13]

kad bude problema sa likvidnoscu adris ce zariti i paliti ovim prostorima.. za kes koji sad drze na racunu mogu kupiti cijeli koncar ili podravku primjerice.. a biti ce finih firmi i jeftinije.. tako da bi ja bolje razmislio prije nego sto pocenm pljuvati po adrisovom menadzmentu.. znaju oni jako dobro sto rade i zasto cuvaju novce..

https://childhealthsafety.wordpress.com/2012/03/14/government-experts-cover-up-vaccine-hazards/

Ovo je jedna od najboljih tranzicijskih prića u Hrvatskoj,dok drugi prodaju obiteljsko srebro oni rade suprotno. Adris kupuje prije prodane tvrtke stranim špekulantima,uz sve to imaju izvrsne temeljne pokazatelje poslovanja usprkos sve većem broju konzumenata cigareta Amerićkih penzionera.
Kada će Hrvatski građani poput Slovenaca preferirati domaće proizvode? nikada,dok ne izgube posao,dabogda prosili od sadašnjih bjelosvjetskih špekulanata.

strvinar

Ekipa se počela krcati Adrisom. Što će tek biti kad za 15 dana sjedne lova od INE [thumbsup]

2.10.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Promjena
1.Skrb.: ZAGREBAČKA BANKA D.D. 424.039 6.25 +4270
2.Skrb.: PBZ D.D. 230.464 3.4 +3240
3.Skrb.: PBZ D.D. 215.359 3.17 -3358
4.Skrb.: SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 197.302 2.91
5.Skrb.: PBZ D.D./STATE STREET CLIENT ACCOUNT 187.612 2.77 +5490
6.Skrb.: HYPO ALPE-ADRIA-BANK D.D./PBZ CROATIA OSIGURANJE D.D. OBVEZNI MIROVINSKI FOND 148.410 2.19
7.POKRAJAC ANTON 133.900 1.97
8.Skrb.: SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./RAIFFEISEN MIROVINSKO DRUŠTVO ZA UPRAVLJANJE OBVEZNIM MIROVINSKIM FONDOM D.O.O. ZA RAIFFEISEN OBVEZNI MIROVINSKI FOND 130.904 1.93
9.BUDIN TOMISLAV 130.100 1.92
10.VLAHOVIĆ ANTE 109.200 1.61
Ukupno: 28.11

Leti, uz dužno poštovanje: mene kako ih čitam ovdje s vremena na vrijeme, nisu baš jasni tvoji postovi/svrha, nikada ništa ne kažem na to, ali zbilja, ne znam koji su tvoji porivi za pisanje ovakvih postova, uništavaš nam temu time. Mislim da bi i moderatori trebali to brisati.

Ne možeš ljudima govoriti što da kupuju, na ovaj način to izražavati, to je pravo drukanje, takvo nešto nam na ADRS ne treba, samo nam se ruši (već jako srušena…) kvaliteta teme.

Nikome ne treba govoriti da kupuje Adris, ako to sam ne zna – i nije za njega da to kupuje. Pogotovo to nije ovakvom retorikom lijepo izražavati, svojim prijateljima i obitelji to u povjerenju savjetuj, napiši nešto argumentirano ovdje, ali nije u redu na ovaj način se izražavati, drukanje nam na ovoj temi nije potrebno.

uskoro ćemo dobiti isplatu INE pa mjerkam već neko vrijeme ADRS.
Može mi netko reći kolko ima Adris keša na računu?
Kolika je vjerojatnost da taj keš iskoristi za kupnju-preuzimanje nekih firmi po Hrvatskoj sad kad su cijene na dnu?
Kolko sam pratio Adris nikada nisu preplatili kupljeno, uvijek kupe jeftino (Anita, Maistra…) i uvijek dođu do zacrtanog cilja. U SDA vidim da veliki su počeli kupovati dionice Adrisa. Dokle bi mogla cijena prije nego nam dođe isplata INE? hvala na odgovorima

pod ovom vladom nema nam spasa!!!!!

New Report

Close