ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


TDR je prije izgradnje tvornice u Kanfanaru proizvodio 15 milijardi cigareta godišnje i bio je na 100% kapaciteta. kapacitet nove tvornice je 30 milijardi cigareta. nije lako preko noći povećati prodaju, ali ići će to prema naprijed. U regiji ima još jako puno prostora za rast koji če više nego nadomjestiti pad prodaje u RH. Blisko istočno tržište i zapadna evropa su samo bonus.

Naravno da neće ići preko noći – no mislim da će na stranim tržištima ipak imati dosta manju maržu nego u HRV. Realno, prihodi od prodaje cigareta u HRV čini oko 30% prihoda Adrisa, tako da se ni pad količine prodanih cigareta od 6% u HRV čini pad od samo 2%. S druge strane, Maistra je u 2Q imala oko1% više noćenja i cca 10% višu postignutu cijenu. Stoga Adrisovi prihodi već sada nisu tako ovisni o cigaretama. Nažalost, to ne vrijedi i za dobit (rekao bih da većina dobiti još uvijek dolazi od TDRa i to uglavnom od prodaje u HRV).

trakeljate o Adrisu…

Adris je drasticno precijenjen…kada ce se prodavati na P/E 4 tj. na 140 kn…tada je to relana sadasnja cijena po kojoj je prodaje najveca svjetska duhanska kompanija Philip Morris (pri cemu oni imaju u svom portafolio i Kfraft Foods – drugu po velicini svjetsku prehramebenu kompaniju u vrijeme kada prehrana i energija su indistrije buducnosti)…

a vi i dalje trakeljajte o ADRISU…

Osnovno iz polugodisnjeg izvjesca:
"….. U prvih šest mjeseci ove godine ukupni prihod Adris grupe iznosio je 1,49 milijardi kuna, što je 2,2 posto više u usporedbi s ukupnim prihodom ostvarenim u istom prošlogodišnjem razdoblju. Dobit prije poreza u iznosu od 371,9 milijuna kuna veća je za 3,2 posto u usporedbi s prvim polugodištem prošle godine. U tekućem izvještajnom razdoblju jednokratni utjecaj prodaje imovine iznosi 20 milijuna kuna i za spomenuti iznos povećava prihode i dobit. ….."
??? dobit (za koliko??? dobit 7+3,2 = 10,2 posto)

Hocu reci:
Vlasniku Adrisa, kao i fondovima u stranim bankama odgovara ova niska cijena dionice, pa je i izvijesce tome prilagodjeno (zamagljeno i zamuceno) kako bi se sto vise jeftino dionica nalovilo. Vrijednost, ukupna imovina Adrisa i proizvodni potencijal (dohodak) izaci ce na javu kada ce njima to odgovarati.
A do tada dragi moji Hr. sugradjani kupujte takve dionice, a bjezite od onih koje netko napuhuje (npr.ERNT) ko vrag od tamjana.
Iskoristite to kad netko svom silom stisce cijenu dionice dolje. Neka oni samo "trakeljaju"!!!

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi


…a po kojoj je prodaje najveca svjetska duhanska kompanija Philip Morris (pri cemu oni imaju u svom portafolio i Kfraft Foods – drugu po velicini svjetsku prehramebenu kompaniju u vrijeme kada prehrana i energija su indistrije buducnosti)…

a vi i dalje trakeljajte o ADRISU…


ovo nije istina, moj najdraža prehrambena firma (KFT) od ožujka više nije u sastavu Altrie, a o kojoj ti govoriš kada kažeš Philip Morris, naime Altria se trguje uz P/E 4.9 (a koji je posljedica upravo ovoga izdvajanja, posljedica "jednokratnih stavki" što bi se reklo, pravi P/E je malo drugačijie :P, recimo P/B je sada 11.2, što nisi taj broj uzeo pa izveo cijenu Adrisa od 3871 kn :P)

Što se tiče Philip Morris International Inc. (koji je naravno još uvijek u sastavu Altira Group), njegove multiple su ti redom:

P/E = 17.5
P/B = 8.2
P/S =4.8
P/CF=17.7

pa računaj s tim multiplama ponovno (ako misliš da je množenje mulitpli dobar način procjenjivanja vrijednosti firme :P), ali ne za cijelu Adris grupu, nego time dobiješ naravno cijenu samo jedne članice grupe (TDR d.o.o.), nakon toga sličnom metodom usporedbe dobij vrijednost turističkog segmenta, pa nakon toga pribroji i sve ostale dijelove, od 25 % Tiska i novog društva iNovine d.d. pa do ostalih "sitnica" (kao što su ona ribogojlišta, a možeš ako si pedantan zbrojiti i sve one sitne firmice tipa Distri press d.o.o. i sl.).

Nakon što sve to "procijeniš" (velebnom li "metodom usporedbe"), tada sve te dijelove treba pozbrajati. I kada to napraviš: nisi još ni blizu kraju posla. Onda treba uzeti u obzir sinergijske efekte pojedinih dijelova što dodatno uvećava dobivenu vrijednost nakon zbrajanja.

Kada sve to obaviš treba uzeti u obzir i još neke druge stvari: količinu vrlo likvidnog kapitala (keša!!) te količinu duga (0 kn :D) koja govori o tome koliko se keša u kratkom roku može dobiti iz sredstava financiranja, te to treba vrednovati u kombinaciji za ocjenom uprave u sposobnostima investiranja tih likvidnih sredstava kao i razine koliko su "Shareholder-Friendly" (najvjerojatnije češ na temelju toga da li uprava sudjeluje znatnije u vlasništvu društva) o čemu ovisi koliko su spremni kada/ako ne budu mogli investirati dostupni im keš dotično iskoristi za otkup i poništavanja dionice i/ili isplatu novčanih dividendi, na način da se maksimalno uveća vrijednost po dionici (a time potencijalno cijena dionice dugoročno).

Također treba napomenuti ako budeš površan da češ u mnogim ovim gore procijenama dobiti krive (manje) vrijednosti zbog neralno malih veličina (kapitala prvenstveno) koje češ koristi množeći sa svojim multiplama (kao posljedica velikih amortizacija i "slabih" revalorizacija što je samo jedna od metoda "skrivanja" vrijednosti).

Tako da na svu ovu finalnu sumu koju dobiješ treba lupiti još jedno bar 10 % gore.

Na kraju bi trebalo biti "pronicav" i shvatiti ako si dugoročan investitor da ti je povlaštena jednako vrijedna kao i redovna.

Nakon svega toga možeš zaključiti koja ti je "realna vrijednost" jedne dionice (redovne ili povlaštene, na kraju ispadne isto 🙂 ).

Lupiš na to jedan razumni diskont (nečeš nikada valjda kupovati po realnoj cijeni nešto) od bar 25 %, i eto ti cijene po kojoj si spreman kupiti ADRS-P-A a još spremniji R-A, tj. bit češ spremniji na P-A kaad vidiš koliko je jeftinija od jednako ti vrijedne R-A.

Zanimljivo će biti vidijeti kolio je stvarni diskont na tržištu veći od onoga kojeg zahtijevaš 😉

Ja osobno nikada ne bih ovako kao što ti radiš (metoda usporedbe), ali i koristeći DCF metodu i njoj slične (razumnije metode u odnosu na usporedbe) postupak nije puno drugačiji od gore opisanog a zaključak o podcijenjenosti također sličan 🙂


Osnovno iz polugodisnjeg izvjesca:
"….. U prvih šest mjeseci ove godine ukupni prihod Adris grupe iznosio je 1,49 milijardi kuna, što je 2,2 posto više u usporedbi s ukupnim prihodom ostvarenim u istom prošlogodišnjem razdoblju. Dobit prije poreza u iznosu od 371,9 milijuna kuna veća je za 3,2 posto u usporedbi s prvim polugodištem prošle godine. U tekućem izvještajnom razdoblju jednokratni utjecaj prodaje imovine iznosi 20 milijuna kuna i za spomenuti iznos povećava prihode i dobit. ….."
??? dobit (za koliko??? dobit 7+3,2 = 10,2 posto)

Hocu reci:
Vlasniku Adrisa, kao i fondovima u stranim bankama odgovara ova niska cijena dionice, pa je i izvijesce tome prilagodjeno (zamagljeno i zamuceno) kako bi se sto vise jeftino dionica nalovilo. Vrijednost, ukupna imovina Adrisa i proizvodni potencijal (dohodak) izaci ce na javu kada ce njima to odgovarati.
A do tada dragi moji Hr. sugradjani kupujte takve dionice, a bjezite od onih koje netko napuhuje (npr.ERNT) ko vrag od tamjana.
Iskoristite to kad netko svom silom stisce cijenu dionice dolje. Neka oni samo "trakeljaju"!!!


Nije mi baš jasno koji je interes većinskog vlasnika (tj. uprave) za niskom cijenom dionica. Koliko vidim, trezor ne kupuje, članovi uprave isto ne kupuju, nisam vidio ni jednu obavijest o dodjeli nagradnih dionica upravi…..koji im je onda interes za slabom vrijednošću dionice?

Nego, jednom davno sam čitao da međuvlasnički ugovor članova uprave (koji drže 73% ADRS-R-A) traje do 2009. Da li netko zna točan datum? Mislim da je za dionicu vrlo važno što će se događati iza tog datuma, osobito ako neki od članova odluči prodavati (iako osobno sumnjam u takav rasplet).


TDR je prije izgradnje tvornice u Kanfanaru proizvodio 15 milijardi cigareta godišnje i bio je na 100% kapaciteta. kapacitet nove tvornice je 30 milijardi cigareta. nije lako preko noći povećati prodaju, ali ići će to prema naprijed. U regiji ima još jako puno prostora za rast koji če više nego nadomjestiti pad prodaje u RH. Blisko istočno tržište i zapadna evropa su samo bonus.

Ovo sa kapacitetom je istina, ali pitanje da li sada rentabilnije proizvode. Kako je TDR postao doo nemaju potrebe objavljivati poslovne podatke, a iz ADRS-a tesko bi razdvojili sto je duhan , turizam, kiosci i ostalo.
Kako je tesko nadoknaditi gubitke duhanske divizije na domaćem trzistu u izvozu vidjeli smo upravo u komentarima 1H izvjestaja. Pad na domacem trzistu te neidentificirani rast u izvozu (znaci da nije nesto kad se nisu pohvalili). Hmmm
Nazalost pozicije na trzistu se tesko i dugo grade, a izgube jednim nepromisljenim potezom.
Po meni osim duhana nesto znacajniji utjecaj na dobit bi trebale imati iNovine, a ostalo je doista malo (ukljucujuci trenutno i turizam /ako zavrsi godinu u pozitivi/).

Ideje naše benzin Vaš!

Pa što ovo FIMA sada radi:

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/1444-08-MRNA_obveza_ponuda_preuzimanje.doc

Nije valjda da misle otkupiti sada ostatak dionica, pa onda recimo to sve prodati Adrisu za veću cijenu… khm khm! Ja ne želim "za veću cijenu" – nego manju! 😀

E da nije zemljišta/nekretnine u centru grada… (koje je zgodno za možda nekakav hotelčić kada bi se proizvodnja izmjestila van negdje) odmah bih bio odlučan u ideji da Adris treba Mirnu zauvijek "ostaviti"/zaboraviti, sam krenuti sa green field investicijom u takav biznis – pa neka Mirna onda propadne i do kraja, lijepo dobivši konkurenciju "u svom dvorištu". Šteta ako bi to na taj način moralo završiti… ali što onda, tu samo FIMA gubi onda, nitko više.

Ili ipak treba FIMI ponuditi otkup toga po nekoj cijeni (čak po nominali?, manje?) pa pristane pristane, ako neće ne mora i gotovo. Što mislite? Mislim ako uzgajamo ribe, treba nam i tvornica koja će od njih nešto konkretno i praviti zar ne 😀 Obzirom da tvornicu treba graditi novu, ne kupujemo tamo ništa osim zemljišta i dugova (!)… tako da, to ne može koštati više od par miljunčića.


Pa što ovo FIMA sada radi:

http://www.zse.hr/userdocsimages/novosti/1444-08-MRNA_obveza_ponuda_preuzimanje.doc

Nije valjda da misle otkupiti sada ostatak dionica, pa onda recimo to sve prodati Adrisu za veću cijenu… khm khm! Ja ne želim "za veću cijenu" – nego manju! 😀

E da nije zemljišta/nekretnine u centru grada… (koje je zgodno za možda nekakav hotelčić kada bi se proizvodnja izmjestila van negdje) odmah bih bio odlučan u ideji da Adris treba Mirnu zauvijek "ostaviti"/zaboraviti, sam krenuti sa green field investicijom u takav biznis – pa neka Mirna onda propadne i do kraja, lijepo dobivši konkurenciju "u svom dvorištu". Šteta ako bi to na taj način moralo završiti… ali što onda, tu samo FIMA gubi onda, nitko više.

Ili ipak treba FIMI ponuditi otkup toga po nekoj cijeni (čak po nominali?, manje?) pa pristane pristane, ako neće ne mora i gotovo. Što mislite? Mislim ako uzgajamo ribe, treba nam i tvornica koja će od njih nešto konkretno i praviti zar ne 😀 Obzirom da tvornicu treba graditi novu, ne kupujemo tamo ništa osim zemljišta i dugova (!)… tako da, to ne može koštati više od par miljunčića.

Ne može koštati previše. ali osim zemljišta i dugova, kupuje se brand i vjerojatno znanje i uhodani prodajni kanali. Naravno da sve to treba popravljati, ali lakše je nego ispočetka.
A zatim, Adris grupa je očito sentimentalno vezana za Rovinj i sigurno su spremni platiti više nego za Tvornicu u Zadru.

Ne znam na što cilja FIMA, da li ima kakav dogovor, ali očito je da su kupili udio koji je bio u vlasništvu Dalta d.d. (23,55%). Od većih dioničara, tu su još Nikomat (11,64%) i Pavelić Radovan (10,00%). Sa ta dva udjela, ukupno je 98,46% dionica. Svi ostali imaju 1,5%.

E sad, koji im je cilj? Sigurno žele zaraditi, ali kada, koliko i na koji način.


Ne znam na što cilja FIMA, da li ima kakav dogovor, ali očito je da su kupili udio koji je bio u vlasništvu Dalta d.d. (23,55%). Od većih dioničara, tu su još Nikomat (11,64%) i Pavelić Radovan (10,00%). Sa ta dva udjela, ukupno je 98,46% dionica. Svi ostali imaju 1,5%.

E sad, koji im je cilj? Sigurno žele zaraditi, ali kada, koliko i na koji način.

S obzirom da iza FIME stoji stanoviti bivsi zupan, moglo bi se prije nesto graditi nego proizvoditi. Ipak je njemu gradnja vise u krvi. 😉

Ideje naše benzin Vaš!

Bez obzira na sve u ovim okolnostima na tržištu uz HT ovo izgleda najprimamljivije ulaganje.
Likvidnost postoji – ulaganja u turizam donose veću profitabilnost u budućnosti. [smiley] [smiley] [wink]

[color=blue][u][b]" pessimus dux Croatorum "[/b][/u][/color]

New Report

Close