ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


http://www.amazon.com/Valuing-Business-4th-Shannon-Pratt/dp/0071356150


Hvala kolega vipy – dakle CFA literatura.

Cash rulez!

Zahvaljujem na odgovoru i asdfgh123 i vipyju. U ova nemirna burzovna vremena svaka informacija je od koristi, a pogotovo nama novima.
Inače, imam ozbiljnih problema sa shvaćanjem ove naše burze jer nikako mi ne ide u glavu kakve stvari se ovdje događaju. Izgleda mi kao da niti jedno normalno pravilo ovdje kod nas ne vrijedi. Kupiš nešto po dobrim fundamentima, izadje dobro izviješće, dionica roni kao i sve ostale (istinabog, malo manje, al svejedno roni). Sa druge strane, izađe totalna nakarada od izvješća, fundamenti neusporedivo slabiji, dionica skače.
Čitaš procjene analitičara koji vele da je target do kraja godine tam i tam, istovremeno pročitam na forumu da ti isti, tu istu dionicu rasprodaju odmah nakon što su izrekli tu informaciju i dionica nakon toga opet ide dolje.
Nekako imam dojam da je uopće nemoguće razmišljat o nekakvom dugoročnijem razmatranju ulaganja jer mi se čini da je, uslijed nepovoljnih globalnih prilika, a u situaciji u kojoj fondovi uslijed toga ne mogu računati na odgovarajuću zaradu kojom bi opravdali ulaganje običnih ljudi u njih, jednostavnije konsenzusom odlučiti se na kidanje tržišta u obliku +/- padova od 10-15% pa ostvarivati profite jašući po valovima… što je za nas wannabedioničare popriličan kaos. Čini mi se da će se trend takvog pristupa nastaviti skroz do jeseni odnosno eventualnih prvih naznaka obuzdavanja inflacije u USA i da ćemo tek tada moći računati na nekakav normalan i uobičajeni rast dionica sa dobrim fundamentima. Ne mogu pronaći drugo logično objašnjenje za ovakve silovite amplitude koje se pojavljuju na našem tržištu. Shvaćam samo da je plitko i poprilično nelikvidno i da dva-tri igrača simultanim napadom ili povlačenjem uzrokuju ovakav kaos računajući na profite u trejdanju. Naprave to svaka dva mjeseca i privrede si sasvim dovoljno.
Jučer sam, primjerice gledao kako je skoro pa sinhronizirano počeo napad na crobexu od 3757… u jednom trenutku, oko 14.30 je počelo prema gore… moguće da je samo jedan jedini igrač odlučio pogurati… Ako je tako, onda je sve to skupa jedan rulet pa kom se sviđa – igra, kom se ne sviđa -bolje neka izađe.
to je samo moje mišljenje iako nisam odveć kvalificiran.

Mislim da je odgovor vrlo jednostavan
1. Premalo trziste, gdje svaki milijun dize dionicu u nebes i obratno
2. Previse novih "dionicara" ( i ja medu njima)
3. Previse sepkulanata u toj masi (nemam nista protiv spekulacija), a malo dugorocnih investitora.
Po meni su to glavni razlozi.

Tko nema ni jednog prijatelja ide kao stranac po zemlji.

Čitao sam zadnih tjedan dana Kostolanya i među ostalim primjetio nešto što je vrlo tipično za trenutnu situaciju na našem tržištu. Naime, on kaže da su opasne situacije kada u jednom trenutku mnogo ljudi pristupi tržištu. Nije li se to nama dogodilo s HT-om? Previše drhtavih ruku je došlo na tržište.
To je, kolega vandyck samo jedan dio objašnjenja. Amplitude su normalne. Isto tako je uobičajeno da malo i nerazvijeno tržište poput našeg ima veće fluktuacije od razvijenih tržišta. Vama je nakon početnih godina idile neshvatljivo da dionice mogu i padati?

ne. vrlo mi je jasno da mogu i padati.
na moju žalost ja nisam participirao u idiličnom periodu jer nisam bio pri sredstvima kojima bih mogao na burzu u iole ozbiljnijoj varijanti, a nisam htio prčkati, a pogotovo ne nepripremljen u bilo kojem smislu.
uključio sam se tamo negdje u 2. polovini 2007 prvo promatrajući i učeći. ozbiljno sam se uključio u prvom masakru koji se dogodio u 2008 i kupovao cca 7% od dna, dakle ne žalim se .
međutim ono što me fascinira na ovoj našoj burzi je to da baš nešto i ne vidim nekakav smisao u ponašanju tržišta.
kad ide gore, ide gore sve… kad pada, pada sve… istinabog, manje padaju i rastu dionice s dobrim fundamentima.
kad sam odlučio kupiti adris p-a bio sam maltene izvrgnut podsmjehu nekih okorjelih dioničara jer su mi rekli da ću ostariti dok dočekam nekakav rezultat na toj dionici… istovremeno ti isti su uzimali dionice sa doista frapantim izvješćima (u onom negativnom smislu)…
eh sad, ono što me fascinira je da su ti isti, na tim istim nakaradama koje su kupovali (a da u međuvremenu nije kod tih istih nakarada došlo niti do nekakvog preuzimanja, niti do bilo kakvog poboljšanja u poslovanju) naprosto na jednakom rezultatu kao što sam i sam…
čak štaviše, oni su imali, unazad kad gledam, na tim istim dionicama, puno više mogućnosti za zaradu od mene koji sam u adrisu.
nije da sam pokoleban i sigurno neću odustati od kupovine firmi sa dobrim fundamentima na duži rok, al jednostavno mi se čini da ovdje kod nas fundamenti i neka uobičajena pravila baš nešto i ne vrijede.

kad već komentiram malo šire od teme, onda koristim priliku i zahvaliti se nekolicini ljudi koji zbilja suvislo analiziraju i pišu na ovom forumu i trude se strpljivo pojasniti određene stvari nama novima. od takvih je moguće zaista puno naučiti ukoliko imaš strpljenja i sam, a u fazi učenja dao sam si truda i pročitao unatrag, od prvog dana, sve postove na dionicama koje imam, plus komentari trgovanja i TA, baš upravo zbog toga da bih došao do spoznaja o tome čije se postove isplati čitati, a čiji su uglavnom navijački obojeni ili su isključivo u svrsi samopromocije vlastite nepogrešivosti.
toplo preporučam svakom novom na tržištu da učini isto jer… isplati se.

Kolega vandyck, bez obzira što imate dudicu, ovo je odličan post.

Dao sam Vam stotku iz zalaganja. [smiley]

Stvarno ima smisla sve što ste napisali – ja baš učim DCF metodu valuacije firmi. Novo, veeeliko, poučno, teško – jednom rječju zanimljivo. Da nije foruma, sigurno se ne bih odlučio na taj korak (do sada sam bio zadovoljan procjenom na temelju pokazatelja investiranja, profitabilnosti, aktivnosti, likvidnosti i zaduženosti + Altmanov Z score).

Ulažem većinom u dionice s dobrim fundamentima, a ne zamaram se previše proučavanjem TA, jer radije kupim fundamentalno potcjenjenu dionicu u krivo vrijeme, nego firmu koja loše posluje, ili je precjenjena – u pravo vrijeme. Nije da ne znam ništa o TA (koristim par pokazatelja, ali tek kada sam se odlučio koju ću fundamentalno potcjenjenu dionicu kupiti, da baš ne kupim u najgorem mogućem trenutku).

Cash rulez!

hvala lijepo…
[proud]

morat ćemo imati puno strpljenja,ali ja sam uvjeren da će se naš trud isplatiti,naše tržište je pomalo divlje,i kud jedan krene svi idu za njim,a ne vide bisere kraj puta….kad-tad dionica dođe na stvarnu vrijednost…408 kn za adrs-p-a je uistinu smješno…ali dobro..vrijeme radi za nas,polako i sigurno…

Zasto Adrs stoji???
Najbolje objasnjenje je:
Manager RAIFFEISEN OBVEZNOG MIROVINSKOG FONDa, prodaje ADRS-p-a (koji ce u EU samo po imovini vrijediti trostruko, bez projicirane zarade 5 milijardi kn) po knjiznoj vrijednosti a (veliko A),
Kupovao je ERNT po 4200 kn, a najveci biser mu je bio kada je 17.03. kupio 30.000 Ernt dionica skoro istovremeno dok je koorporacijska dionica Ericssona padala iz 30 Sw kruna na 9 Sw kruna, a ERNT-eu iz kvartala u kvartal pada dobit drasticno. A jos i sada ima seriju uzaludnih pokusaja podici cijenu Ernt.
Prodaju ADRS da bi ojacali kupnju ERNT!!!
"Dividenda će se isplatiti najkasnije do 26. lipnja. Odlučeno je da se dobitak društva za financijsku godinu 2007. u iznosu od 199,794.844,17 kuna rasporedi za isplatu dividende u iznosu koji nedostaje nakon uporabe neraspoređenog zadržanog dobitka ostvarenog u 2005. godini i 2006. godini," Pa odnijeli su cijelu 3godisnju dobit ERNT. Na koliko ce zavrsiti ta dionica??? 900kn??? ili mozda 90kn???
Kolike ce penzije imati ljudi koji su u RAIFFEISEN OBVEZNOm MIROVINSKOm FONDu

Nadam se da je netko pokrenuo istragu o njegovom poslovanju i motivima takve trgovine, te da nece jos dugo imati licencu za vodjenje Mirovinskih fondova u HR. jer on se evidentno dobro brinuo ali za tudjinske penzije.
(zasto "Kivi" to ne komentira, sta mu kazu savjetnici, jel to po zakonu??? Kakve to uopce ima zakone nasa lijepa??? Izgleda kakve smo zavrijedili.)

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

Svatko moze preci iz fonda u fond …odes u FINU na salter REGOSA ….pokazes osobnu …potpises formular i eto te u bilo kojem drugom OMF-u …. ako si duze od 3 godine u "starom" fondu nemas ni izlazne naknade … neka se drugi onda brinu o ROMF-u …. [smiley]

Preporucio bi ti ERSTE PLAVI OMF …najbolji prinosi od osnivanja ….pa ako ti nisu OK ti za 3 godine opet mozes nazad ili u neki drugi OMF

Pa ADRS stoji jer im trenutno "krvna slika" nije perfektna kao sto je bila, ali to nije razlog za zabrinjavanje ako si dugorocno ulozio … dapace trenutak je za kupnju

Ideje naše benzin Vaš!


Zasto Adrs stoji???
Najbolje objasnjenje je:
Manager RAIFFEISEN OBVEZNOG MIROVINSKOG FONDa, prodaje ADRS-p-a

Zbilja prodaje? 😀 Odakle ta informacija? Koliko vidim po njihovom izvještaju za 2007., kupili su do kraja godine nešto sitno (15.357 komada) po cijeni 575,90 kn, i nikada se nisu pojavili u top10 (kao AZ i Erste koji su stalno dokupljivali u prvom dijelu godine po cijenama oko 400 kn, Erste se trenutno ne vidi jer ga je pretekao onaj skrbnički od ZABE). I sada da to Raiffeisen OMF ide prodavati? Po ovim cijenama, skoro 30 % niže nego je kupio? Mislim da to zbilja nema smisla, stvarno me zanima vjerodostojnost ove informacije??

P.S. Moj najdraži je AZ, bitni su budući prinosi, ne prošli 😉


Svatko moze preci iz fonda u fond …odes u FINU na salter REGOSA ….pokazes osobnu …potpises formular i eto te u bilo kojem drugom OMF-u …. ako si duze od 3 godine u "starom" fondu nemas ni izlazne naknade … neka se drugi onda brinu o ROMF-u …. [smiley]

Preporucio bi ti ERSTE PLAVI OMF …najbolji prinosi od osnivanja ….pa ako ti nisu OK ti za 3 godine opet mozes nazad ili u neki drugi OMF

Pa ADRS stoji jer im trenutno "krvna slika" nije perfektna kao sto je bila, ali to nije razlog za zabrinjavanje ako si dugorocno ulozio … dapace trenutak je za kupnju

ma sve je to u redu………….ali nije smisao skakati iz fonda u fond kao majmun sa grane na granu………..nego je ovo ozbiljan problem CIJELE FONDOVSKE INDUSTRIJE a i cijelog tržišta…………..ja se pitam zašto hanfa ne radi svoj posao i ne povede računa o takvim djelima jer su upitnog karaktera i nanose štetu svojim osiguranicima i državi u cijelosti
a bilo bi i zanimljivo da hanfa objavi kome su prodavali dionice adrisa po ovim cijenama!!!!!!!

ili koji je smisao prodaje dionica HTea od strane AZ mirovinskog po smiješnim cijenama…….. a nemaju pritisak za isplatom udjela

novac na burzi nikad nije izgubljen, promijenio je vlasnika!

New Report

Close