ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Kao prvo, načelno rečeno, kakve ima veze da li bi se on s time složio?? 😀

Kao drugo, u slučaju Adris grupe, ako je baš potrebno to reći (jer mene osobno ipak zanima što bi on rekao obzirom da ga vrlo cijenim), Buffett bi se složio da bi bilo u redu ne isplaćivati dividendu UOPĆE slično kao što to ne radi niti njegov Berkshire Hathaway, jer se radi o sličnom principu/filozofiji poslovanja, Adris grupa slično kao i Berkshire Hathaway nije klasična firma s jednom osnovnom djelatnošću (ili dvije), kako to trenutno na prvi pogled se čini, pa niti konglomerat s puno djelatnosti (na čega će Adris s vremenom sve više sličiti), nego svojevrsno društvo za “upravljanje i ulaganja” u pravom smislu tog izraza, kako bi u Adrisu rekli, odnosno investment firm kako bi to kod Buffett-a se nazivalo.

Adris grupa ima misiju upravljati kapitalom svojih dioničara i trajno ga oplemenjivati, isplaćivanje dividendi bio bi svojevrstan poraz za Adris grupu, priznanje da oni svoju misiju ne mogu/ne znaju ispunjavati.

Adris grupa, i Berkshire Hathaway, često žele da dividendu (i do 100% dobiti) isplaćuju poduzeća čiji su oni većinski (ili manjinski) vlasnici, ovisno od situacije do situacije (da li poduzeće i na koji način s kojom isplativošću po vlasnike može i koliki točno dio dobiti iskorištavati za daljnje širenje svog temeljenog poslovanja ili ne), ali sami prema sebi imaju drugačije kriterije (obzirom da su oni drugačija poduzeća): oni nisu ti koji isplaćuju dividende!! Dividende se isplaćuju njima, ne obratno! (obzirom da oni “znaju” na bolji način oplemeniti kapital svojih vlasnika, to im je misija, to im je glavni posao! A jednostavna poduzeća s po jednom kvalitetnom osnovnom djelatnošću svako, koja oni posjeduju, ona isplaćuju dividende, kojima onda matica upravlja na najbolji mogući način ulaganjem u druge kvalitetne poslove i sl.)

Moje predviđanje je da će obzirom na stanje tržišta biti će izuzetno visoka, odnosno oko 10%. Vidjet ćemo uskoro.

The nine most terrifying words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help" - Ronald Reagan

3500 dionica na 380kuna pošto ih je taj kupio kada ih prodaje po toj cijeni[thumbsup]


3500 dionica na 380kuna pošto ih je taj kupio kada ih prodaje po toj cijeni[thumbsup]

možda je kupio po 150 kn (preračunato u današnje dionice nakon sivih onih stock-splitova) prije 4.5 god. (kolovoz 2003.), dakle godišnji prinos mu je 23 % (dakle puuno više od bilo kakvog oblika štednje, “nerizične” investicije u obveznice i sl., čak i od nekretnina koje su baš ovih godina strašan rast odradile kakav više nikada neće čini se, ma godišnji prinos mu otprilike ko Buffett-ov!!), međutim obzirom da smo tržište u razvoju, i to taman “počeli se tada razvijati” kad je on recimo to kupio, čak mu je 7 % manji prinos od CROBEX-a kroz tih eksplozivnih zadnjih 4.5 godine (čiji rast 30% anualizirano gledajući do jučerašnjeg dana od kolovoza 2003.), dakle ipak… “loše”! 😀 (e pa zato što prodaje strašno podcijenjenu dionicu u vrijeme najveće korekcije kada je tada postala još strašnije podcijenjena, a kupio je baš na vrijeme, prije početka ciklusa ako ćemo to i na taj način gledati, čekao cijeli četverogodišnji “tržišni ciklus”, i umjesto da prodao na vrhu prije pola godine, ako je već mislio prodavati, on dočekao (očekivani) pad cijelog tržišta pa onda krenuo u prodaju, umjesto da sada ide u dokup ili ponovnu kupnju s onim što je prije pola godine prodao – ah, ludost… ili možda potreba, a jedan ako je baš morao prodati protiv “svoje volje”…).

P.S. Da je prodao po 580ak kn nedavno, bilo bi mu to godišnji prinos 40 % kroz te 4 godine, ovako samo 23 % kroz 4.5 godine, eh pa baš strašno 😀

Top bid
CIJENA KOLIČINA
389,00 30
388,60 35
388,50 187
388,02 62
388,00 137
Top ask
CIJENA KOLIČINA
400,00 72
403,96 60
405,00 10
408,00 66
409,00 30

Pocelo se kupiti po asku. Valjda je blizu GFI [thumbsup]

...Imperare sibi maximum imperium est...

Jeste li vidjeli reklamu iNovine? To im je danas počela “reklamna kampanja” ili ja nisam prije skužio? 😀 Baš sam vidio danas popodne plakat tu kod glavnog kolodvora (ZG), iNovine – novo lice ulice, malo mi je bezveze zvučalo to “novo lice ulice”, i baš kad dođem doma, upalim TV prije dnevnika na Novoj, i kad ono opet vidim naše iNovine, tu na TV spotu mi je već to novo lice ulice izgledalo smislenije 🙂
Uglavnom dolje i lijepo u uglu piše Adris grupa, članica Adris grupe ili već kako, nisam zapamtio, uglavnom lijepo, uvijek to fino treba staviti kod svih naših firmi, “članica Adris grupe”, da se to lijepo vidi.
Trebali bi se oni možda malo više reklamirati inače, znam da se baš i nama što reklamirati za sada, da bi to bilo bacanje para (turiste ne tražimo ovdje, industrijsku ambalažu nema zašto reklamirati na tv-u haha, Abilia svoje nekretnine isto valjda nema potrebe reklamirati, cigarete se ne smije na TV-u, to se samo u Konzumu, Tisku, iNovini i na sl. mjestima upečatljivo izlaže :D) ali eto možda ta iNovina da se i nastavi reklamirati bi imalo smisla, onako kao Tisak, da i mi svoje inovativne, novinske i nenovisnke proizvode reklamiramo, tu se ima što reklamirati kad malo zaživi ta firma, a onda neka uvijek u uglu bude ono “članica Adris grupe”, to je lijepo za vidjeti 😀

P.S. Kad smo već kod reklama, nekima su čujem glupe, ali meni su uuvijek bile cool one reklame Adrisove galerije, ako netko možda nije vidio a također su mu lijepe te reklamice, samo da podsjetim da se svi TV spotovi Galerije Adris mogu vidjeti [url=”http://www.adris.hr/Adris_i_Zajednica/Galerija_Adris/videogalerija.asp#”%5Dovdje%5B/url%5D na stranici Adris-a.

http://www.poslovni.hr/75239.aspx 😉

Pogledajte [url=”http://www.adris.hr/PR/objava_za_medije.asp?prID=691″%5Dovo%5B/url%5D 😉

Dakle bit će i velike dividende, i svega, sve super vijesti, neto dobit mrvicu manja nego sam ja predviđao, ali zato što je jako dobro skrivena u amortizaciji hehe (svaka čast, EBITDA rast od gotovo 25 %, svaka čast Adris grupi!)

JA SADA NE razumijem zašto je cijena u konstantnom padu

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=4cc84332-4dc0-479f-b762-e13eefbc29f5&open=sec

evo 7 kn po dionici a ja se nadao 17 kn prema onoj priči kako će dobit rasti enormno u 07 godini

ali neka mislim da mora gore bar malo a od dividende taman za more

netko manipulira cijenom adrs i potapa ga da bi jeftino nadokupio,ali to je kratkotrajno,nema zime,ja sam ušao po 380 i mislim da ne može niže..

Adris grupa: neto dobit 670 milijuna kuna
Adris isplaćuje dividendu od 7 kuna po dionici

Rovinjska Adris grupa ostvarila je u prošloj godini neto dobit u iznosu od 670 milijuna kuna, odnosno 11,3 posto veću nego godinu ranije, a Glavnoj skupštini dioničara bit će predloženo da se iz neraspoređene zadržane dobiti isplati dividenda od 7 kuna po dionici, stoji u priopćenju s današnje sjednice Nadzornog odbora Adrisa

Ukupni prihodi Adris grupe u 2007. su godini porasli prema 2006. za 16,8 posto, na 3,46 milijardi kuna. Poslovni prihodi iznosili su 3,18 milijardi kuna, a prihodi od prodaje robe i usluga 2,75 milijardi kuna, što predstavlja rast od 8,8 posto. Pritom su prihodi od prodaje roba i usluga na domaćem tržištu iznosili 1,76 milijardi kuna, a na inozemnim tržištima 986 milijuna kuna.

Dobit Adris grupe prije amortizacije, kamata i poreza lani je pak povećana za 24,6 posto, na 882 milijuna kuna, dok dobit prije oporezivanja iznosi 874 milijuna kuna ili 13,3 posto više nego 2006.U priopćenju se posebice ističe kako Adris grupa od 2005. godine, uključivši i plan za ovu godinu, u proizvodne kapacitete godišnje uloži više od 700 milijuna kuna.

Tvrtka TDR, koja u Adris grupi obuhvaća duhanski segment poslovanja, u 2007. bilježi rast prihoda od 8,9 posto, na 2,2 milijarde kuna, dok je dobit prije amortizacije, kamata i poreza istodobno povećana za 10,4 posto, na 771 milijun kuna.Turistički dio Adris grupe povećao je pak prihode za 7 posto, na 414 milijuna kuna, uz rast broja noćenja za 4,3 posto, na 2,63 milijuna kuna. Iz Adrisa pritom ističu kako je tijekom 2007. godine izvan upotrebe bilo gotovo osam posto njihovih smještajnih kapaciteta.

Operativni gubitak ovog segmenta poslovanja Adrisa u 2007. godini iznosi 8 milijuna kuna i posljedica je visokih troškova restrukturiranja, koji iznose gotovo 50 milijuna kuna.Nadzorni je odbor, uz prihvaćanje izvješća o prošlogodišnjem poslovanju, prihvatio prijedlog Uprave Glavnoj skupštini dioničara, zakazanoj za 19. svibnja ove godine, da se za isplatu dividendi izdvoji ukupno 115 milijuna kuna.U priopćenju se pritom navodi kako će dividenda biti isplaćena jednokratno, 27. lipnja ove godine, prema stanju i izvodu knjige dioničara na dan 30. svibnja ove godine.[thumbsup]

DELUX,Brankica,Croman.Rekvijem,Lyux,vatreni,valentine,vodavoda,fajrunt,kanabis,lanicaCroman,=ista osoba

New Report

Close