ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Pogledao sam malo RDG i vidim veliki porast ostalih prihoda. Vjerovatno prihod od prodaje imovine (zgrada TDZ npr.). Ako se ovo ne vodi pod duhanskim dijelom mogla bi se dobit na kraju godine nategnuti i na preko 800 milja.

Pozz


Neto dobit TDZ-a iz 3Q FI, od 150 mil kn (odnosno 10% manje što otpada na manjinske dioničare), proizašla iz izvanrednih prihoda naravno (kojih će biti još), ne može se voditi pod TDR kada TDR nije vlasnik TDZ-a, nego Adris, pa se to konsolidira u FI grupe a ne TDR-a.

Ona spomenuta dobit iz duhanskog dijela (530ak mil kn) se očito odnosi na sam TDR (zajedno sa svojim tvrtkama kćerima: (, ([url=http://www.tdr.hr/o_tdr/tdr_sustav/hrvatski_duhani.html]Hrvatski duhani d.d., one silne od kojih se jedna i u Dubaiju valjda otvara… a možda i ne u potpunosti, možda nisu konsolidirali sve, što je za sada i nevažno obzirom da se nema baš što :), ali jednom neće biti nevažno zato se ja čudom čudim zašto je Istragrafika u sklopu TDR, nju bi trebalo izdvojiti pod izravno vlasništvo Grupe, jer kad se jednom TDR proda, bilo bi to dobro bez Istragrafike napraviti, pa onda i na prodanom TDR-u opet zgodno zarađivati :D, jer ambalaža je jako važan dio, a zbilja bi se nekome moglo to i bez Istragrafike proturiti)

Iz TDZ-a se inače može očekivati još izvanrednih prihoda, još ima potraživanja od 150 mil kn koje treba naplatiti, a i ostatak materijalne imovine se valjda treba još riješiti, uz realizaciju one poslovne zgradice sa popratnim sadržajima što se planira… ne znam u kojoj je to fazi, ali odlična lokacija u Zagrebu, trebalo bi to iskoristiti.
U samom TDZ-u je još 785 mil kratkotrajne financijske imovine koja u 3Q donese 25 mil kn kamata vidimo…, što je očito ukonsolidirano u izvještaje Grupe, e u tom Adrisu u svakom komadiću strši neke silne stotine milijuna financijske imovine, to se zove ležati na parama 😀

A turistički dio (Adria Resorts d.o.o kroz [url= http://www.maistra.com]Maistra d.d. i Rovnjturist d.d.[/url]) bi već jednom bilo lijepo da počne zarađivati… al to je za sada nažalost nemoguće zbog snažnog investicijskog ciklusa u kojem se nalazi, al kad krene… bit će to nešto vrlo zanimljivo!, Maistra može bez problema preko ljeta (jedan jedini kvartal!) zaraditi (neto) preko 100 mil kn već sada, sada kad se od nje niti ne očekuje da zarađuje!, bez novih hotela, bez podizanja kvalitete, zvijezdica… e samo da sezona malo duže potraje pa da ne stvara gubitke u ostatku godine, a na tome se ozbiljno radi, ne samo na podizanju kvalitete na 4 i 5 zvjezdica u postojećim i novim hotelima nego i na produženju sezone, kombinacija toga dvoje (odnosno troje: novi hoteli, obnovljeni stari hoteli, duža sezona uz bogatiju ponudu usluga više dodane vrijednosti) mogla bi izroditi jako lijepim financijskim efektom.

Kad se razvije u dostojnog partnera (ne bih rekao konkurenta) Tisku, pa kad se i taj Adrisov 88.80 % dio toga trećeg igrača (nastalog iz Duhan d.d. Zagreb i puno mi ljepšeg [url= url= http://www.duhanri.hr]Duhan d.d. Rijeka) ukonsolidira u izvještaje grupe, zajedno sa onih 25.86 % u Tisak d.d. i 25 % u Distri press d.o.o… bit će još lijepih stvari čini se (optimističan sam u pogledu tog dijela trgovine/distribucije pa mi je drago da Adris istina iz drugih razloga ali glavno da sudjeluje), a što uz nedavno objavljenu novu firmu za distribuciju (Adista) još uvijek najvažniji dio grupe (duhanski dio) dodatno učvršćuje na domaćem tržištu, te učvršćuje profitnu maržu tog duhanskog dijela.

Dakle puno je tu stvari poput Maistre koje su u procesu razvoja i ne mogu sada stvarati neku dobit, ali kad to dođe na svoje ne samo da će nadoknaditi ove izvanredne prihode koji se sada sa strane pojavljuju malo po malo… nego!, tako da ona dobit koja bude ove godine, iako pod utjecajem izvanrednih prihoda bez problema će se ponoviti sljedećih godina i iz poslovanja: “duhanska industrija”, “hotelijersko-turistička djelatnost”, “trgovina/distribucija”, “upravljanje i ulaganja” – to su četiri stvarne djelatnosti kojima se Adris grupa sada bavi (dok ne uđe u još neku granu koju ocjeni perspektivnom), podjela na samo 2 strateške jedinice mi je nedorečena, ne opisuje stvarno stanje stvari odnosno onoga prema čemu se ide.

A ona firmica za nekretnine nije nimalo zanemariva stvar kako se mnogima čini, to je vrlo lijepa firmica kroz koju Adris gradi i prodaje lijepe stanove na najljepšim lokacijama jednog od jačih sadašnjih i još jačeg budućeg turističkog gradića Lijepe naše, grada s pet zvjezdica, uskoro doslovno!
Također Abilia upravlja sa svim Adrisovim nekretninama: preko 5 milijuna četvornih metara raznovrsnog zemljišta i 660 tisuća četvornih metara poslovnih prostora.
Moramo biti svjesni da nisu samo sadašnji prihodi i dobit bitni, nego i dugotrajna imovina koju kupujemo kupnjom udjela u nekom ovako bogatom poduzeću kao što je Adris grupa.

Na jednom drugom forumu pod nazivom razne zvizdarije (ne znam točno zašto takav izraz koristiti, to su isto ok projekti) netko je spomenuo onaj peteroetažni autobusni kolodvor s garažama i trgovačkim centrom što su jesenas najavljeni projekti, na prvi pogled manje zanimljivi od stanova koje su već izgradili (i pola prodali), hotela koje su uredili i novih što se grade i čije se gradnje pripremaju, uglavnom gradi se, ulaže se (i zato nema mjesta za pretjerane dividende kao što je gore netko poželio :D)

I treba biti svjestan da je tu potencijalno sve vrvi od skrivenih vrijednostima, mi ne znamo točno svaku česticu toga zemljišta gdje se nalazi i koliko to zapravo vrijedi, koliko će vrijediti, kako će se moći iskoristiti i u razvoju turističkog dijela.
Mi ne znamo na čega se sve odnosi onih 250 mil kn uloženih u dionice, koje su to dionice, koliko danas vrijede… Iako mali P/E i takve stvari, mi u Adrisu još više nego udio u dobiti zapravo kupujemo udio u vrijednoj imovini, koja će tek u budućnosti biti generator nove dobiti, uz sve ove sada već vidljive generatore.

jel se zna šta o dividendi adrisa

mislim da sam pročitao negdje da će biti značajno veća od dosadašnje

ali opet zašto ne raste

Cestitam Lynx na postu. Izvrstan post o najboljoj firmi u Hrvatskoj!
Mozda je nebitno, no danas u Saboru NIJE IZGLASAN NIKAKAV ZAKON O ZABRANI PUSENJA-premda se mi Adrisovci toga zakona niti ne bojimo.
Vjerujte, “veliki” jako brzo mogu podici ADRIS na preko 500 HRK , no, iz ovog Lynxovog posta se da zakljuciti samo jedno- nadokupljivati ADRIS dugororocno i onda ga prodati na 1.000, HRK jer tako se investira a ovi spekulanti koji zele 300% u mjesec dana neka samo kupuju “firmice” koje im to mogu ostvariti! [thumbsup]

...biti najbrži čovijek na svijetu...

Svi ti hoteli i tolike zvjezdice lijepo izgledaju i lijepo zvuče, ali, na žalost, ne donose profit. I to je ono što mene najviše muči … strategija ulaganja Adrisa. Bacati tolike milijarde na nešto što ne donosi profit za mene je investicijski promašaj. Da li će to kroz 10 ili 20 godina donositi profit ne znam i ne zanima me. Danas je turizam neprofitna grana od koje profitira jedino državni proračun. Bojim se i pomisliti da možda dobar dio tih ulaganja nije vođen logikom profita nego lokal-patrotskim osjećajima (uređenje Rovinja). Bojim se da to za nas dioničare nije dobro. Imovina je svake godine sve veća i veća (zbog novih ulaganja), a profit stagnira ili pada. Još uvijek jedino TDR donosi profit, a ostalo nije vrijedno niti spomena ili čak posluje s gubitkom. Nemojmo zaboraviti da investicijski ciklus Adrisa nije počeo jučer. On traje već nekoliko godina, a do sada nije pokazao nikakve pozitivne rezultate. Hoćemo li i nakon još dvije-tri godine nastaviti retoriku u današnjem stilu ( bit će, evo samo što nije i sl.). Ove godine su profitirali 150M na prodaji zgrade TDZ. Što će iduće godine prodati kako bi ponovili ovogodišnji rezultat?

Pozz

vorda:Ove godine su profitirali 150m na prodaji zgrade TDZ.Što će iduće godine prodati kako bi ponovili
ovogodišnji rezultat.

Ovo je samo potvrda da je vrijednost ADRISA daleko veća od prikazane knjigovodstvene vrijednosti,naravno ako je ovih 150mil razlika između knjigovodstvene i netto prodajne cijene,tj nakon plaćenog poreza.Pokoji put ovakve
transakcije donose gubitak,ako je knjigovodstvena imovina veća od prodajne.Dakle,vlasnici dionica ADRISA
imaju sreću da ulažu u društvo, koje nije kroz revalorizaciju imovine trebalo dizati vrijednost poduzeća,jer bi se
moralo plaćati veći porez na dobit,ali dobro je znati da postoje i ovakve rezerve.Ovo vam dođe kao dobit,koje
ostvaruju brodari kod prodaje brodova.

Postoji veća razlika između redovne i povlaštene dionice,nego kod drugih društava.Očito vlasnici nerado prodaju redovne dionice .Pa očito vlasnici ovih dionica nisu voljni prodavati
redovne dionice ,jer smatraju da vrijedi puno više.A samim time znaći da i povlaštena vrijedi više,jer je
uobičajeno da redovna dionica bude dvadesetak posto veća od povlaštene.

Trenutno nisam vlasnik dionica ADRISA.Prodao prije nekoliko dana,a sutra tko zna.Ako jednog dana postanem investitor,a ne špekulant moj izbor bi bio ADRS_R-A


Svi ti hoteli i tolike zvjezdice lijepo izgledaju i lijepo zvuče, ali, na žalost, ne donose profit. I to je ono što mene najviše muči …

ne donose, ali će donositi, u tome je poanta, izrazito dugoročno razmišljaju, to nije svačji ukus u investiranju, ali jeste njihov, pa sad tko ga dijeli s njima je, tko im ne vjeruje, ima pravo na konstruktivne kritike naravno.

Da li će to kroz 10 ili 20 godina donositi profit ne znam i ne zanima me. Danas je turizam neprofitna grana od koje profitira jedino državni proračun.

E pa njih baš to zanima! I u kombinaciji sa svim ostalim parametrima Adris je najidealnija dionica za mirovinske fondove, AZ je to čini se primjetio, ali već danima ne dokupljuje, iako bi po mom mišljenju trebao još itekako. Ostali mirovinci ne znam gdje su, nije još ni jedan drugi mirovisnki fond izbio među prvih 10, razočaravaju me. Možda su tu negdje u blizini iza 10. mjesta? Možda netko ima kakve info? Ako ne… zbilja sam razočaran, pogotovo “mojim” miljenikom, ovo je razlog za promjenu fonda!

Bojim se i pomisliti da možda dobar dio tih ulaganja nije vođen logikom profita nego lokal-patrotskim osjećajima (uređenje Rovinja).

U logiku profita možeš biti siguran “miljun” posto :D, adrisovci su baš najpoznatiji po svojoj “neviđenoj škrtosti”, svaka lipa iz Adrisa izlazi tek nakon što se dobrano odvagne kakav je njen dugoročni utjecaj na Adris grupu i njene dioničare time, istina da su njeni dioničari dobrim dijelom stanovnici Rovinja, ali to su marljivi i štedljivi ljudi, ništa Adris ne radi bez “financijskog interesa”.

Imovina je svake godine sve veća i veća (zbog novih ulaganja), a profit stagnira ili pada.

pa to i jeste poanta, povećanje “dioničkog kapitala”, nije to bezvrijedna imovina, nisu to “mrtvi kapitali”, imovina Adrisa služi samo jednoj svrsi: stavaranju nove imovine. Sve će to donositi profit kad dođe vrijeme za to, s tom svrhom je i stečena ta imovina.

Još uvijek jedino TDR donosi profit, a ostalo nije vrijedno niti spomena ili čak posluje s gubitkom.

Svaki gubitak danas stostruko će se isplatiti u budućnosti, sve je to posljedica ozbiljnih ulaganja, restruktuiranja, pripremanja za sutra, ne živi se ovdje od danas do sutra, nego za budućnost.

A profit dolazi osim iz TDR-a, gradnje/prodaje nekretnina i ostalih/izvanrednih prihoda, i iz nekih drugih izvora… “financijski prihodi” recimo, “ulaganja” spadaju u glavnu djelatnost grupe, e sad to što možda imaju “puno keša” i čini se da ne ulažu dovoljno, osim u te hotele, nekretnine i sl. što je prvi dojam, a nešto slično je glavna zamjerka i Buffett-u, i njegov Berkshire Hathaway često praktički leži na kešu, ja se ne bunim, radije bih novac na sigurnom dok se ne nađe neka dobra prilika nego ulijetanje u neke rizične poslove.

Što će iduće godine prodati kako bi ponovili ovogodišnji rezultat?

Ja nisam za pretjerane prodaje, ja ne bih ništa prodavao :D, ali ima se još ponešto za prodati sigurno, zato služi Abilia, da kvalitetno upravlja zemljištem/nekretninama grupe, da izabere što je oportuno prodati a što na koji način iskoristiti, i za to izabere najbolji način i trenutak, nakon oplemenjivanja određene vrste ako je tako procjenjeno profitabilnijim i sl., recimo još koji stančić mogu na godinu prodati ako si baš za neka prodavanja i sl.

A što se tiče neprofitalnosti nekih naizgled možda malih i sporednih stvari, Tisak je primjer kako se stvari dugoročno mijenjaju i postanu “važne”, evo ove godine bi konsolidacijom neto dobiti pridruženog društva Tisak d.d. na račun dobiti i gubitka moglo donijeti 40ak mil kn, a ako se sjetimo da je taj udio Adris stekao za 62 mil kn, da danas na burzi vrijedi 808 mil kn..

@vorda

Pa barem bi ti trebao moci procitati fin izvjestaje

Hint:: citaj pzaljivo biljeske uz fin izvj.[thumbsup]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Iako sam dioničar Adrisa, slažem se sa Vordom – ne vidim da baš isplativost tolikih ulaganja u turizam, pogotovo promatrajući druge firme u istom sektoru (ISTT, SUNH). Trenutno mi puno profitabilnije izgledaju ulaganja u maloprodaju i distribuciju (Duhan, Tisak, vlastita distribucija).

10.3.2008
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. PBZ D.D. 484.772 7,15 Skrb. račun
2. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 404.465 5,96 Skrb. račun -11838
3. PBZ D.D./STATE STREET CLIENT ACCOUNT 203.085 2,99 Skrb. račun +16500
4. PBZ D.D. 160.184 2,36 Skrb. račun
5. POKRAJAC ANTON 133.900 1,97 Osnovni račun
6. BUDIN TOMISLAV 130.100 1,92 Osnovni račun
7. VLAHOVIĆ ANTE 109.200 1,61 Osnovni račun
8. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 108.641 1,60 Skrb. račun
9. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA [color=blue]AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND[/color] 101.027 1,49 Skrb. račun [color=blue]+500[/color]
10. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 74.024 1,09 Skrb. račun -50

Ukupno: 28,15
[rolleyes]

Heaven or Las Vegas


Iako sam dioničar Adrisa, slažem se sa Vordom – ne vidim da baš isplativost tolikih ulaganja u turizam, pogotovo promatrajući druge firme u istom sektoru (ISTT, SUNH).

A ako promtraš HUPZ? 😉 Tome teže u Adrisu, i puno više od toga 🙂


ne vidim da baš isplativost tolikih ulaganja u turizam, pogotovo promatrajući druge firme u istom sektoru (ISTT, SUNH).

A što fali ISTT??, to je vrlo lijep primjer turističke kompanije, i najbliži ozbiljni konkurent Maistri. Ali dugoročno Maistra će bit daleko najbolja firma ove vrste u okolici i puno šire, uvjeren sam.

New Report

Close