ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Nemojte mi sad odgovoriti na moje pitanje – knjigu u ruke i uči jer nemam vremena za sve proučavati . Molim odgovor na slijedeće:

ADRS-P-A i ADRS-R-A su jednakovrijedne dionice vezano za imovinu poduzeća s time da imaoci redovne dionice imaju upravljačka prava, a imaoci povlaštenih ne. U slučaju preuzimanja, da li netko može otkupiti samo redovne dionice ili mora i povlaštene te da li je cijena koju nudi za pojedinu dionicu mora biti ista ili može biti različita. Zatim, da li je moguće da se donese odluka da se proda TDR i da se taj novac isplati kroz dividendu samo imaocima redovne dionice te koja su naša prava u tom slučaju (posjedujem ADRS-P-A)?


kolega nemožemo baš povući paralelu ali…
…uzmite za primjer sonic banku…venecijani su pokupili sve ili većinu redovitih ne mareći za povlaštete koje su većinom u rukama malih dioničara…a sad, vlasnici redovitih koji naravno odlučuju o svemu pa tako i o dividendi te dokapitalizaciji , čekaju travanj i stupanje zakona na temelju kojeg će moći potpuno legalno zaobići povlaštene dioničare…oko dokapitalizacije, imena itd..
..hebeš povlašteni status ako se dividenda ne isplačuje….

fundamenti.blog.hr - vjeruj u fundamente! moj skype: markoqc5

kolega nemožemo baš povući paralelu ali…
…uzmite za primjer sonic banku…venecijani su pokupili sve ili većinu redovitih ne mareći za povlaštete koje su većinom u rukama malih dioničara…a sad, vlasnici redovitih koji naravno odlučuju o svemu pa tako i o dividendi te dokapitalizaciji , čekaju travanj i stupanje zakona na temelju kojeg će moći potpuno legalno zaobići povlaštene dioničare…oko dokapitalizacije, imena itd..
..hebeš povlašteni status ako se dividenda ne isplačuje….


-Mozes malo reci vise o tom zakonu
– druga stvar koju treba gledati kod ulaganja je sto ima skvadra iz uprave

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


ADRS-P-A i ADRS-R-A su jednakovrijedne dionice vezano za imovinu poduzeća s time da imaoci redovne dionice imaju upravljačka prava, a imaoci povlaštenih ne.

u slučaju Adrisa, ja to isključivo tako shvaćam, mislim to je uvijek formalno tako, ali u ovome slučaju i praktički povlaštena i redovna se baš po ničemu ne razlikuju osim u mogućnosti upravljanja, s time da za sada mali free float redovnih također nikome ne može pomoći u pokušaju promjene omjera snaga u “upravljačkoj struktri” društva, tako da ovdje redovne dodatno gube svoju jedinu prednost i za većinu investitora su praktički jednako vrijedne. Druga stvar što će ih tržiše zbog spleta okolnosti često uz veliku razliku vrednovati… ali po meni povlaštene ne bi trebale biti u slučaju Adrisa puno jeftinije…

U slučaju preuzimanja, da li netko može otkupiti samo redovne dionice ili mora i povlaštene te da li je cijena koju nudi za pojedinu dionicu mora biti ista ili može biti različita.

Mislim da je ovo komplicirano “pravno” pitanje, tj. odgovor na njega 🙂 Preuzimatelj bi u načelu mogao otkupiti samo redovne, ali mislim da za takve odluke (preuzimanje i sl.) treba suglasnost svih rodova dionica (dakle pita se i povlaštene, tako nekako, to treba proučiti u ZTD!), odnosno glasovi koji se odnose na 75 % temeljnog kapitala moraju biti za, dakle obzirom na omjer broja redovnih i povlaštenih dionica određeni broj povlaštenih dioničara morao bi pristati na takvu ponudu… pa sad ovisi koliko povlaštenih imaju glavni imaoci redovnih… koliko oni mogu utjecati… Nisam siguran u vezi tih stvari, to treba proučiti u zakonima.

U svakom slučaju glede Adrisa ne bi trebalo razbijati glavu takvim stvarima, jer Adris neće nikad biti preuzet, neće se dati! 😀

da li je moguće da se donese odluka da se proda TDR i da se taj novac isplati kroz dividendu samo imaocima redovne dionice te koja su naša prava u tom slučaju (posjedujem ADRS-P-A)?

Ne, to nije moguće, povlaštene imaju prednost pri isplati bilo kakve dividende.
Inače, sumnjam da će se ići na isplatu “toga novca”, prije bih rekao da bi u tom slučaju isplatili dioničarima nekih 8% kao i inače što isplaćuju iz godišnje dobiti, ostalo bi se “reinvestiralo” 🙂


Znači da su oročili više od milijarde kuna kad imaju tolike prihode od kamata….

Misliš “Kamate i ostali financijski prihodi” stavka? Možda je ključan izraz “ostali financijski prihodi”, a ti ostali financijski prihodi mogu biti uz prinos novčanih fondova i sl. gdje vjerojatno drže većinu likvidnih sredstava i prihodi od dividendi… dobivenih od poduzeća čije dionice se nalaze u njihovom “skromnom portfelju” skrivenom pod stavkom “dugotrajna financijska imovina” (243 mil. kn, vođeno po cijeni stjecanja, stjecanja u zadnjih više od 10 godina!, malo po malo…) odosno skrivenim iza skrbničkih računa… (obzirom da nigdje ne vidimo te njihove male udjele… al svake godine 20ak mil. kn oni steknu nove dugotrajne financijske imovine, tko zna što je to…) a možda je ta dugotrajna financijska imovina i nešto drugo… zna li tko? Ja samo na glas razmišljam… mislim stvarno me zanima što predstavlja tih 243 milijuna, to nije zanemariv novac, ako se vidi iz godine u godinu po financijskim izvještajima kako je nastao, točno za iznos stjecanja nove dugotrajne financijske imovine se povećava ta vrijednost dugotrajne financijska imovina, dakle ništa to nikad nije “revalorizirano”, ta imovina može danas vrijediti tko zna koliko puno… ili malo, u svakom slučaju ne ovoliko koliko piše pod tom stavkom 🙂

EVO MOJ GLAS DA SE LYNX DEMODERIRA, – Isplati se procitati sto pise
– jest da ima samo 8 posteva, medjutim ako ce morati napisati 500 kom, nikad nece biti demoderiran
– i ovakve stvari pisati u 4 ujutro [lol] [lol] [lol] [lol] [lol]

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


EVO MOJ GLAS DA SE LYNX DEMODERIRA, – Isplati se procitati sto pise
– jest da ima samo 8 posteva, medjutim ako ce morati napisati 500 kom, nikad nece biti demoderiran
– i ovakve stvari pisati u 4 ujutro [lol] [lol] [lol] [lol] [lol]

radi noćnu smjenu, brže mu vrijeme proleti, pusti čovika neka radi![smiley]

dan je pametniji od noći

tko se tako silno iskrcava iz top 10?

više nije tako silno, kao zadnjih mjeseci, a fodnovi uglavnom, PBZ-ovi su bili naglije krenuli čini se (valjda zbog mirovinaca kad su povukli pare), pa sad polako prestali sa prodajom koliko vidim…, ovaj prvi skrbnički račun od PBZ-a je sad malo pak nadokupio, a četvrti malo više, u dva navrata već.
Ovi pak Ameri na 4. i na 7. mjestu što su, također su u općoj panici krenuli sa prodajom, ali i oni ponovno kupuje sad (Amer br.7 :D), dok ovaj na 3. mjestu još nije krenuo sa dokupom ponovno, to je jedino što mi je malo čudno, jer tu se izgleda skriva više klijenata dotične američke banke od kojih je jedan očito fond: TWEEDY, BROWNE GLOBAL VALUE FUND (od Buffett-ovih kolega ;)), e a sad pitanje da li su oni ti koji prodaju ili neki drugi klijent. To ćemo vidjeti kad im izađe sljedeći izvještaj, na kraju 2007. su imali 153.360 komada ADRS-P-A, dakle većinu tog skrbničkog računa sa 3. mjesta (i to već duže vrijeme drže, bilo bi čudno da su sada sudjelovali u rasprodaji, vidit ćemo).

čekajte samo malo jel mi može netko reći ralog zašto mi ne idemo gore sa ovom dionicom

ajte molim vas dajte mi malo motivacije

dođem doma u 16 h i uvijek crveno[bye]

Na ovom forumu pisu i zli ljudi, razmisljajte svojom glavom! -vipy

Povlastene dionice daju vlasniku povlasteni status kod svih raspodjela dobiti ili imovine firme. Sve ostalo su prazna naklapanja.
To znaci Firma se obavezuje vlasnicima povlastenih dionica isplacivati godisnju dividendu (dio dobiti). Vlasnici redovne dionice jedino imaju pravo glasovanja ili djelomicnog upravljanja Firmom a prema % vlasnistva (R-A nema u prodaji -ne postoji ta mogucnost).
Kod ADRS-P-A, je jos velika povoljnost to sto ta dionica ima potpuno isti udio u vlasnistvu Adris Co. kao i ADRS-R-A .
To znaci ako se prodaje npr: pola Adrisa nece Vlasnici prodati novom vlasniku samo ADRS-R-A, jer bi im ostalo samo 8% ADRS-R-A (omjer redovnih i povlašenih je otprilike 58% i 42%). Ili da kazemo u takvom slucaju se P i R dionica izjednacuje.
I sada nema vise onih koji su vas plasili s “sony bankom” i sl. (samo da prodate sto jeftinije).
Pogledajte sto se desava s ZABA-P-B +32%, i sa HT-om, nakon objave dividende.
Tome se nadajte i kod ADRS, samo s razlikom sto njemu nakon prolaska (ex-dividenda dan) dana na koji se gubi pravo na dividendu nece cijena drasticno pasti kao dionici kojoj je samo zbog toga cijena i skocila.

Book vrijednost i P i R dionice kod ADRS-a je jednaka cca 390kn po zadnjem FI.
Po danasnjoj cijeni ADRS-P-A sigurno je jedna od najboljih kupnji na ZSE. Kad masa navali na nju bit ce vrijeme za prodati!

([b]moje[/b]) želje meni -želim i tebi

http://business.hr/Default2.aspx?ArticleID=d2bad893-7ef4-435c-81cd-a54f9cf267e9&open=sec

valjda će se masa povesti i za ovim člankom

Neto dobit duhanske divizije Adrisa 523 milijuna kuna

28.02.2008

Vaš link

New Report

Close