ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


ajde da demistificiramo jedan pojam: vrijednost tvrtke – vidim da ima puno zagovornika kako cijena na burzi odrazava vrijednost firme; – ono sto je cijena na burzi je odnos “retail” ponude i potraznje i moze sluziti samo kao proxy. Vrijednost u ovom slucaju ADR biti definirana prema DCF dok ce sve ostale metode -prije svega multiple biti uzete kao pomocne (bilo da se radi o multiplama kompanija koje su bile prezumane ili multiple slicnih kompanija na burzi). Stoga vrijednost firme ce se u slucaju preuzimanja odrediti DCF pa ako vas zanima koliko vrijedi adr, razvucite DCF pa ce vam sve biti jasno [tongue]

ne morate se truditi računati to po DCF-u jer neće biti preuzimanja. da je ekipa to htjela, već bi prodala TDR.

@asdfgh123

jesi siguran?

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


@asdfgh123 jesi siguran?

naravno da nisam. otkud bi ja to znao.

[/quote/ ali u konačnici će se vrijednost uvijek izražavati kao trž. uvećana za akviz premiju. Primjerice za preuzimanje yahooa microsoft je nudio ako se dobro sjećam, 66%. Tržišna cijena je puno važnija nego što misliš je to je i minimalna cijena akvizicije.
[/quote]
Mici, uz sve duzno postovanje, ovo su gluposti!
– rekao sam da je proxy!
– da ne trkeljam previse o corporate finance; uzmi u obzir koliko se trguje na burzi, koliko je razvijena burza, koliko se dio prodaje, sto se prodaje.
– moze se dogoditi i da je preuzimanje ispod burzovne cijene

Mici knjigu u ruke! Koliko si napravio M&A i procjena vrijedsnosti kompanija da mozes ovo pricati. Pogledaj kakva je trnutna situacija na telekomu Slovenije, pa ces skuziti koliko si u krivu !!!!!!!

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE

Gluposti kažeš… Imao sam mnogo klnjiga u rukama, ali osobno nikad nisam radio procjenu vrijednosti kompanija. Molim te, odgovori mi na jedno pitanje. Dali bi ti prodao svoje donice akviziteru za primjerice 500 kuna ili bi ih rađe prodao na burzi za 550 kuna? Šta hoćeš reći da se adris može prodati po cijeni koja je manja od one na burzi? Ne budi smiješan. Da bi se motiviralo vlasnike za prodaju dionica nudi se i akvizirerska premija jer inaće je njima bolje prodati dionice na burzi nego ići u akviziciju? Naravno da ovo neće vrijediti ako je poduzeće inokosno ili doo i ako se dionicama neke kompranije ne trgije ili vrlo rijetko trguje,a li zato sam napiao u prethodnok postu “Adris j firma ćija se vrijednost svakodnevno preispituje na burzi…”
Donja granica cijene akvizicije=Vrijednost ciljane tvrtke

25.02.2008 .
ADRIS GRUPA D.D./POVLAŠTENA ADRS-P-A
Vlasnik računa Stanje [%] Vrsta računa
1. PBZ D.D. 484.772 7,15 Skrb. račun
2. ZAGREBAČKA BANKA D.D. 415.652 6,13 Skrb. račun +4841
3. PBZ D.D./STATE STREET CLIENT ACCOUNT 205.971 3,04 Skrb. račun
4. PBZ D.D. 156.173 2,30 Skrb. račun
5. POKRAJAC ANTON 133.900 1,97 Osnovni račun
6. BUDIN TOMISLAV 130.100 1,92 Osnovni račun
7. VLAHOVIĆ ANTE 109.200 1,61 Osnovni račun
8. PBZ D.D./THE BANK OF NEW YORK AS CUSTODIAN 106.281 1,57 Skrb. račun
9. SOCIETE GENERALE-SPLITSKA BANKA D.D./ALLIANZ ZB D.O.O. ZA AZ OBVEZNI MIROVINSKI FOND 100.527 1,48 Skrb. račun
10. RAIFFEISENBANK AUSTRIA D.D. ZAGREB 72.014 1,06 Skrb. račun +914
Ukupno: 28,22

Nikad se ne znojim dok plaćam ,znojim se dok cijenu dogovaram.


Imao sam mnogo klnjiga u rukama, ali osobno nikad nisam radio procjenu vrijednosti kompanija. Molim te, odgovori mi na jedno pitanje. Dali bi ti prodao svoje donice akviziteru za primjerice 500 kuna ili bi ih rađe prodao na burzi za 550 kuna? Šta hoćeš reći da se adris može prodati po cijeni koja je manja od one na burzi? Ne budi smiješan. Da bi se motiviralo vlasnike za prodaju dionica nudi se i akvizirerska premija jer inaće je njima bolje prodati dionice na burzi nego ići u akviziciju? Naravno da ovo neće vrijediti ako je poduzeće inokosno ili doo i ako se dionicama neke kompranije ne trgije ili vrlo rijetko trguje,a li zato sam napiao u prethodnok postu “Adris j firma ćija se vrijednost svakodnevno preispituje na burzi…” Donja granica cijene akvizicije=Vrijednost ciljane tvrtke

Da i dalje kazem da si napisao jednu neistinu, da ne kazem glupost,

Pogledaj cijelu pricu s Telekomom Slovenije pa ce ti biti jasnije neke stvari. Imam adris i moja je jedina svrha onog posta je da je trenutna cijena na trzistu za vecinu HR kompanija samo proxy te da ako hoces izracunati vrijednost kompanije moras koristiti metode procjene tipa DCF ili neku kombinaciju gdje ce DCF imati najvecu vaznost ako se ne radi o procjeni vrijednosti za potrebe likvidacije. Procitaj malo vise knjiga ili posjeti npr http://www.stern.nyu.edu/~adamodar/. . I ako nisi nikad radio ove stvari, nemoj pisati kao da ih radis svaki dan

DIONICE KAO ŠTO JE HDEL TREBA IZBACITI S BURZE JER SU ZAMKA ZA MANJINSKE DIONIČARE


ne morate se truditi računati to po DCF-u jer neće biti preuzimanja. da je ekipa to htjela, već bi prodala TDR.

Što se tiće prodaje TDR-a, i ja sam uvjeren da do toga neće doći u dogledno vrijeme, i drago mi je zbog toga.
Ali ne mislim jednako o ovome “da je ekipa to htjela, već bi prodala TDR”, mislim da do prodaje TDR-a nije još došlo jer je prerano za to, i danas, i još koju godinu možda, TDR je još uvijek na dobrom putu “povećavanja svoje vrijednosti”, još nije došlo vrijeme maksimalne cijene koju će moći postići.

I uvijek napominjem da je TDR ipak “samo” dio Adris grupe, i tako ga treba promatrati, “nikada” neće doći do preuzimanja cijele Adris grupe od strane nekoga iz vana (očito da je zato i napravljena Adris grupa, da bi se TDR kao izdvojena jedinica mogao prodati kad dođe za to vrijeme), i ta prodaja TDR-a kao dijela “portfelja” je razuman korak u zasad neodređenoj točki budućnosti.
I vjerojatno će to biti najveći događaj u povijesti Adris grupe, a novac ostvaren prodajom, čini mi se, kao i inače u slučaju dobiti iz “redovnog poslovanja”, neće biti u značajnijem postotku isplaćen kroz dividendu nego dobro uložen u budćnost grupe! Zato TDR postoji, da bi kontinuirano stvarao novu vrijednost dokle god ga “držimo”, doke god “ide”, a kad za to bude najbolje vrijeme da se dobro kapitalizira, a sav tako dobiven novac, ovo “malo po malo” godinama, i ono prodajom odjednom prikupljeno (12-15 tadašnjih godišnjih dobiti vjerujem) planira se ulagati u druge “perspektivne projekte” u svrhu dugoročnog povećanja dioničkog kapitala. A cijelim tim procesom upravlja (uvjeren sam, premda neki nestrpljivci sumnjaju u ovu procjenu) prilično dobra (mudra!!) uprava, sjajan “business intelligence” unutar kompanije…

DCF nam uvijek koristi da vidimo koliko skupo plaćamo buduću dobit naše tvornice novca (ili snova :D, dobra mi je ona reklama od Coca-Cole), i to je jedina metoda koja općenito ima smisla. Naravno da se ona može (i mora!) malo prilagođavati osobinama određenog poduzeća… recimo ovdje trebamo za razliku od nekih drugih firmi biti svjesni da neto novčani tok nije sve (malo treba gledati i amortizaciju, tu se isto skirva dosta “stvarne vrijednosti”), treba malo uzeti u obzir i neku materijalnu (a i neku drugu izgleda) imovinu (tipa zemljište, nekretnine… možda i udjeli u drugim društvima koji su nama čini se dobrim dijelom skriveni/skrbnički računi 🙂 ) koja neće gubiti na vrijednosti (dapače) pa i to pribrojiti sumi koja nam predstavlja “stvarnu vrijednost” poduzeća… A ako pored svega toga Adris ne zamišljamo kao pasivni generator prihoda, nego imamo neko povjerenje u “mudrost” upravljanja (reinvestiranja dobiti)… nije teško Adris grupu zamisliti kao tvornicu snova (e tako im, prema mojemu dojmu, odgovara ovaj opis, šeteta što je slogan već zauzet :D)

P.S. pardon, Coca-Cola je “tvornica radosti”, onda Adris slobodno može biti Tvornica snova 😉


Maja Suput: ” poduzeće koje je u razdoblju I-III(dok je bio u mom fokusu) imalo oko 160 mil. kuna financijskih prihoda…. pitam se kakvo će mu biti godišnje izvješće ako uzmemo u obzir pad crobexa… možda poslovanje s gubitkom ” pare su na oročenju, ne u dionicama [undecid]

Još gore ako su na oročenju… Znači da su oročili više od milijarde kuna kad imaju tolike prihode od kamata…. a ja ne bih volio biti dioničar poduzeća koje nema interesa investirati u razvoj poslovanja, nego ide oročit više od milijarde kuna… očito nemaju ni interesa isplatiti pristojnu dividendu (onu bijedu što isplaćuju neću ni spominjat)… ali možda je dionica već odradila pad radi ovakve poslovne politike (sa 618 na 420)… tko zna

Varaš se Majo, ulažu u turizam, Rovinj, nekretnine itd …, mlate lovu na cigaretama, ali da to može i bolje može! .. .. spremaju se investirati u nešto veliko, a ako iskrsne nešto dobro treba ti lova da to kupiš, a tu lovu hoćeš sutra, a pogledaj nam burzu, pa koliko bi njima trebalo da izađu van sa tolikom lovom na našoj burzi …. dugooo. Ovako imaju 6% i samo čekaju di da tutnu.

Cookie Monster

a što se tiče dividende, tu si u pravu, … sramota!

Cookie Monster

New Report

Close