ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

iz bunkera u preradovićevoj i dalje nema novih vijesti-monotonija i dalje
https://zse.hr/userdocsimages/novosti/5cz1nLqbluPdWgxDqiekdw==.pdf

ADRIS GRUPA d. d. – Rast prihoda uz snažne investicijske i akvizicijske aktivnosti

29.10.2019 15:09:12

Croatia osiguranje vodeća je tvrtka na hrvatskome tržištu osiguranja, s ukupnim udjelom od 27,9 posto. Bruto zaračunata premija, koja uključuje i inozemne podružnice, iznosi 2,7 milijardi kuna i na razini je prošlogodišnje.* Cromaris je u prvih devet mjeseci 2019. godine ostvario prodaju od 6.761 tonu, što je za osam posto više. Na izvoznim tržištima ostvaren je količinski rast od devet posto. Cromaris na inozemnim tržištima ostvaruje 77 posto prodanih količina i 78 posto prihoda od prodaje.* Maistra je ostvarila jedan posto veću prodaju smještajnih jedinica, uz povećanje prosječne cijene noćenja od šest posto, što je dovelo do rasta poslovnih prihoda od sedam posto. Ostvarena neto dobit veća je za četiri posto



Odlično izvješće. Nastavak rasta prihoda.
Bombon od firme.

.sve stoji ali očito da tržište to percipira kao lošije od očekivanog 😆

[/quote]

Neka samo percipiraju, ja se ne bunim. Neka samo tako traje. Ja lagano dokupljujem prave stvari i ne očekujem nikakve eskplohije od cijena. To mi i ne treba. Dovoljno mi ubirat dividende.


iz bunkera u preradovićevoj i dalje nema novih vijesti-monotonija i dalje
https://zse.hr/userdocsimages/novosti/5cz1nLqbluPdWgxDqiekdw==.pdf

ADRIS GRUPA d. d. – Rast prihoda uz snažne investicijske i akvizicijske aktivnosti

29.10.2019 15:09:12

Croatia osiguranje vodeća je tvrtka na hrvatskome tržištu osiguranja, s ukupnim udjelom od 27,9 posto. Bruto zaračunata premija, koja uključuje i inozemne podružnice, iznosi 2,7 milijardi kuna i na razini je prošlogodišnje.* Cromaris je u prvih devet mjeseci 2019. godine ostvario prodaju od 6.761 tonu, što je za osam posto više. Na izvoznim tržištima ostvaren je količinski rast od devet posto. Cromaris na inozemnim tržištima ostvaruje 77 posto prodanih količina i 78 posto prihoda od prodaje.* Maistra je ostvarila jedan posto veću prodaju smještajnih jedinica, uz povećanje prosječne cijene noćenja od šest posto, što je dovelo do rasta poslovnih prihoda od sedam posto. Ostvarena neto dobit veća je za četiri posto


Da više ne zarade ni kune do kraja godine to je opet duplo više neto dobiti nego prošle godine. A zaradit će jer su hoteli u Rovinju fino bili popunjeni ovaj mjesec, HUP radi pozitivno zadnji kvartal, a Croatia i Cromaris rade standardno dobro bez obzira na godišnje doba. I da ne zaboravimo prihod od slovenskih osiguravatelja za koje znamo da posluju bolje nego prošle godine. Gubitke zadnjeg kvartala koji su se ranije pojavljivali zaboravite jer su otpisi od Agrokora apsolvirani s izvješćem za 2018.

Neto dobit Adris grupe 663 milijuna kuna


Adris grupa je u prvih devet mjeseci ostvarila konsolidiranu neto dobit od 663 milijuna kuna, što je za 89 milijuna kuna ili 12 posto manje nego u istom razdoblju lani, pokazuju podaci iz financijskog izvješća tvrtke objavljenog u utorak.
Pad dobiti, kako se navodi, posljedica je snažnih investicijskih i akvizicijskih aktivnosti u protekloj i ovoj godini s ciljem povećanja profitabilnosti i dugoročne održivosti grupe.

U prvih devet mjeseci ove godine ukupni prihodi Adris grupe iznosili su 4,92 milijarde kuna, što je za četiri posto više nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Prihodi od prodaje roba i usluga iznose 4,34 milijarde kuna i za sedam posto su veći od prošlogodišnjih.

Povećani trošak amortizacije, uvođenja novih turističkih proizvoda te završetak procesa restrukturiranja na razini Grupe iznose, naime, 118 milijuna kuna.

CO – neto dobit 280 milijuna kuna

Croatia osiguranje, koje na hrvatskom tržištu osiguranja ima udio od 27,9 posto, je u prvih devet mjeseci ostvarilo neto dobit u iznosu od 280 milijuna kuna.

U Hrvatskoj je ostvarena ukupna bruto zaračunata premija u iznosu od 2,23 milijarde kuna, što je jedan posto manje od prošlogodišnje. Bruto zaračunata premija, koja uključuje i inozemne podružnice, iznosi 2,7 milijardi kuna i na razini je prošlogodišnje, navodi se u izvješću.

Cromaris: Rast prodaje i izvoza

Tvrtka Cromaris je u prvih devet mjeseci ostvarila neto dobit u iznosu od 13,2 milijuna kuna.

Prodaja je iznosila 6.761 tonu, što je za osam posto više u usporedbi s prvih devet mjeseci prošle godine. Na izvoznim tržištima ostvaren je količinski rast od devet posto.

Cromaris na inozemnim tržištima ostvaruje 77 posto prodanih količina i 78 posto prihoda od prodaje.

Prognoze do kraja godine ukazuju na zadržavanje trenda dvoznamenkastog rasta količinske prodaje i prihoda, navodi se u izvješću. U 2019. godini Cromaris će, kako napominju, dostići razinu prodaje od gotovo 10.000 tona ekvivalenta svježe ribe.

Maistra povećala dobit za četiri posto

Tvrtka Maistra je u prvih devet mjeseci ostvarila neto dobit u iznosu od 373 milijuna kuna, što je rast od četiri posto u odnosu na isto razdoblje lani.

Maistra je, uključujući i dubrovački hotel Hilton, u usporedbi s istim prošlogodišnjim razdobljem, ostvarila jedan posto veću prodaju smještajnih jedinica, uz povećanje prosječne cijene jedinica od šest posto, što je dovelo do rasta poslovnih prihoda od sedam posto.

HUP-Zagreb je na konsolidiranoj razini ostvario jedan posto veće poslovne prihode. EBITDA iznosi 153 milijuna kuna i sedam posto je veća od prošlogodišnje.

EBIT (dobit prije kamata i poreza) bilježi rast od osam posto i iznosi 119 milijuna kuna.

U izvješću Adris grupe se navodi kako je trenutno “u pripremi strateški plan turističkog dijela Grupe, za razdoblje do 2024. godine, vrijedan gotovo četiri milijarde kuna”.

Plan uključuje izgradnju novih i repozicioniranje postojećih proizvoda u svim turističkim odredištima u kojima posluje Adris – Rovinju, Vrsaru, Dubrovniku i Zagrebu.

Uskoro se, kako ističu, očekuje i formalni završetak postupka vezanog za hotel Marjan u Splitu, što će Adrisu omogućiti ulazak u ovo rastuće turističko odredište.

Iz Adrisa također napominju kako kontinuirano prate događanja u okruženju i ulažu u istraživanje tržišta, usmjeravaju i podržavaju aktivnosti povezanih društava koje su u funkciji organskog rasta te prepoznavanja poslovnih prilika i realizacije novih akvizicija

Ne razumijem u kojem je dijelu ovo izvješće odlično, “bombon” i slično. Po meni je dosta loše.
Objasnit ću, a volio bi da i drugi objasne stavove, a ne samo da se probere pozitivno uz navijanje za rast cijene.
Maistra: Porast poslovnih prihoda u 3Q iznosi +25mil. kn, što je po meni mizerno s obzirom na novi hotel od 700mil. kn te ulaganja u kampove. Dobit prije poreza je PALA za 20mil. kn (amortizacija se povećala za 11 mil kn.) Doista me zanima poslovanje Parka, ali mislim da je u minusu.
CO: Dok tržište osiguranja u RH raste dvoznamenkasto, oni stagniraju, tržišni udio se smanjio. Dobit PALA.
Cromaris: Dobit u 3Q iznosi točno 1 mil. kn.
HUPZ: Malo podataka ali djeluje sasvim lijepo.
Matica: Samo bi htio osvijetliti da su se troškovi osoblja gotovo poduplali, nije toliko bitno, no samo mi je bilo zgodno za primjetiti (ne)korelaciju troška povećane družine sa rezultatima.

Posjedujem ADRS2, i vjerujem da su odlučna firma, dugoročno prespektivna i da nas ove godine očekuje dobit od 550-600mil.kn. No, samo bi htio pozvat na konstruktivnije postove, a ne samo drukanje i osobne želje o cijeni dionice

Ako bi bilo kako vi kažete 600 milijuna na kraju godine, to bi bio P/E 13. Uz sve ostale pokazetelje i imovinu kao i rastuće poslovanje i ambiciozne planove nikako se ne može reći da je dionica skupa. Za Croatiu se slažem da pomalo razočarava.
.


Ne razumijem u kojem je dijelu ovo izvješće odlično, "bombon" i slično. Po meni je dosta loše.
Objasnit ću, a volio bi da i drugi objasne stavove, a ne samo da se probere pozitivno uz navijanje za rast cijene.
Maistra: Porast poslovnih prihoda u 3Q iznosi +25mil. kn, što je po meni mizerno s obzirom na novi hotel od 700mil. kn te ulaganja u kampove. Dobit prije poreza je PALA za 20mil. kn (amortizacija se povećala za 11 mil kn.) Doista me zanima poslovanje Parka, ali mislim da je u minusu.
CO: Dok tržište osiguranja u RH raste dvoznamenkasto, oni stagniraju, tržišni udio se smanjio. Dobit PALA.
Cromaris: Dobit u 3Q iznosi točno 1 mil. kn.
HUPZ: Malo podataka ali djeluje sasvim lijepo.
Matica: Samo bi htio osvijetliti da su se troškovi osoblja gotovo poduplali, nije toliko bitno, no samo mi je bilo zgodno za primjetiti (ne)korelaciju troška povećane družine sa rezultatima.

Posjedujem ADRS2, i vjerujem da su odlučna firma, dugoročno prespektivna i da nas ove godine očekuje dobit od 550-600mil.kn. No, samo bi htio pozvat na konstruktivnije postove, a ne samo drukanje i osobne želje o cijeni dionice

jednom riječju-stagnacija

pa svake g vam je ista priča.pročitajte postove prije g dana. dok ne izađe godišnje izvješće. a kad izađe, onda je to nešto sasvim drugo.


Ne razumijem u kojem je dijelu ovo izvješće odlično, "bombon" i slično. Po meni je dosta loše.
Objasnit ću, a volio bi da i drugi objasne stavove, a ne samo da se probere pozitivno uz navijanje za rast cijene.
Maistra: Porast poslovnih prihoda u 3Q iznosi +25mil. kn, što je po meni mizerno s obzirom na novi hotel od 700mil. kn te ulaganja u kampove. Dobit prije poreza je PALA za 20mil. kn (amortizacija se povećala za 11 mil kn.) Doista me zanima poslovanje Parka, ali mislim da je u minusu.
CO: Dok tržište osiguranja u RH raste dvoznamenkasto, oni stagniraju, tržišni udio se smanjio. Dobit PALA.
Cromaris: Dobit u 3Q iznosi točno 1 mil. kn.
HUPZ: Malo podataka ali djeluje sasvim lijepo.
Matica: Samo bi htio osvijetliti da su se troškovi osoblja gotovo poduplali, nije toliko bitno, no samo mi je bilo zgodno za primjetiti (ne)korelaciju troška povećane družine sa rezultatima.

Posjedujem ADRS2, i vjerujem da su odlučna firma, dugoročno prespektivna i da nas ove godine očekuje dobit od 550-600mil.kn. No, samo bi htio pozvat na konstruktivnije postove, a ne samo drukanje i osobne želje o cijeni dionice

Vec sam jednom rekao da ovaj adris bez revidiranog jednostavno je tesko ista povezat na pravi nacin pogotovo kad svemu tome dodate osiguranje koje sve pomjesa u neprepoznatljivost, generalno kad se gleda prihod na godisnjoj bazi je veci za 7% sta nije lose, dobit nesto i nije pratila ali kad bi isli izbacivat jednokratne stavke prosle i ove godine vjerovatno bi bila drugacija prica ali usporedjivat ovo mislim da jedino ima smisla na godisnjoj bazi barem sta se tice dobiti, gledajuci maistru na yoy prihod je porastao isto 7 %, gdje je glavnina rasta bila u prva dva kvartala, treci ako gledamo da je park trebao doprinjeti vise bi rekli da je podbacaj medjutim ima nekih nepoznanica poznato je da je vec od prosle sezone postalo vidljivo da nije vise moguce povecavat cijene u glavnoj sezoni, a i od ove smo citali da su cijene bile smanjivane u odredjenim periodima glavne sezone koliko je taj damping utjecao na glavnu sezonu tesko je reci pa je s tim tesko i usporedjivat tocni utjecaj parka, s druge strane ima jedna nepoznanica barem meni maistra u 3Q vodi u bilanci 870 mil materijalne imovine u p’ripremi sad logicno objasnjenje je da je dio imovine van funkcije zbog ulaganja medjutim neman pojma na sta se to odnosi da bih nesto povezao tako da mi je taj dio poseban nepoznanica, sta se tice crosa vidljivo je da je dobit pala zbog vecih ostetnih zahtjeva u 3q tako da taj dio ne bih smatrao alarmantnim, s druge strane ako gledamo da od pocetka preuzimanja prolaze reorganizaciju logicno je na neki nacin da ce izgubit bar dio korisnika jer tu reorganizaciju uvijek osjeti korisnik, s druge strane vidljivo je da im je rastao broj korisnika ali im je premija sukladno tome pala sta znaci da su u toj reorganizaciji smanjili cjenu usluge, opet generalno gledajuci nije ni za ocekivat da cros raste onoliko koliko raste neki manji osiguravatelj, tu je ne crosovu velicinu zapravo najbitnije sacuvat trzisni udio.

Ako gledamo dobit Adrisa koja je nesto manja od prosle godine spominju i neke dodatne troskove od 118 mil koji su utjecali na to s druge strane ne bi se cudio da budu i dodatni prihodi od hotela marijan kada ga uknjize u 4Q pa da se to izlivela pa da kraj godine docekamo bez gubitka kvartala pa da ostane ovakva dobit sta onda i ne bi bilo lose

Ignore : renči

točno, svake godine bar za mene amatera ista priča a to je da je adris netransparentan

plan do 2024 u turizmu i njegova realizacija zamaglit će još više adrisove financije

dali će maistra u tom planu biti vidljivija? koliko će koštati marjan i što je sa zagrebom u planu

Možda je netransparentan, samo mi se čini da tim polumuljanjima žele prikazati da firma vrijedi manje, a ne više.

A zašto umjesto gledanja dobiti Adrisa ne biste jednostavno gledali sumu dobiti svih podružica + manjinskih udjela, ponderiranih prema postotku vlasništva, iliti Buffetov look-trough earnings?
To bolje reflektira vrijednost od konsolidiranog holdinga, koji je, kako je već rečeno, netransparentan.

New Report

Close