ADRS (Adris grupa d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADRS (Adris grupa d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Adrisova dobit u prvom kvartalu 18 mil. kuna, dvostruko veća nego lani


Nigdje u godisnjem izvjescu ne pise transparentno koliko jos potrazuju od Agrokora. Ova politika netransparentnosti nije poštena prema dioničarima.

Kad bi procitali izvjesce kako treba onda bi znali od brzinskog citanja nema nista !


Potraživanja za dane kredite nepovezanim društvima uključuju i potraživanje od jedne grupacije u iznosu od 1.193.755 tisuća kuna za Grupu i 1.026.508 tisuća kuna za Društvo (2016.: 1.160.109 tisuća kuna za Grupu i 995.109 tisuća kuna za Društvo). Tijekom 2017. godine Grupa je dodatno vrijednosno uskladila navedeno potraživanje za iznos od 265.626 tisuća kuna (2016.: 385.200 tisuća kuna), a Društvo za iznos od 230.244 tisuće kuna (2016.:385.200 tisuća kuna )

Znaci potrazivanje 1.193 mlrd, uskladjeno 650 mil

Ignore : renči


Ova gore linkana analiza je bezvezna, uspoređuje prosjek P/E za padajući duhanski biznis od 11 s trenutnim "prilagođenim" od 17 za rastući kao da je to ista stvar.
Kruške i jabuke.
Osim toga, zanemaren je znatan udio u Savi i cash (valuirati cash preko zanemarivo niske kamate koju zarađuje je bezvezno jer nerealno podiže P/E).

Slazem se bilo bolje da se samo zadrzao na opservacijama iz izvjesca nego na temelju nekog P/E davao neke analize pogotovo jos uzimajuci prosjecni P/E od 11 kao referentnu tocku pri odredjivanju vrijednosti zanemarujuci vrijednost love od 4 mlrd bez duga te da se nalazimo u razdoblju niskih kamatnih stopa te svjetskim ekonomijama koje su u uzlaznim trendovima za ovakav holding trenutno bio sta ispod 15 je jeftino ako cemo samo o P/E govorit, a gdje su jos ostale stvari.

Ignore : renči

One stvari sta su meni zanimljive iz ovog izjvesca van toga oko agrokora jer previse se tome posvecuje paznje pogotovo sada kada je dobra vecina uskladistena te buduci gubitci s te osnove su manje vjerovatni osim ako agrokor ne ide u stecaj je moguca buduca ekonomska korist od poslovanja adrisa svi znamo kako glavne sastavnice posluju tu su trendovi dobri pa je realno ocekivat s te osnove rast dobiti 20 tak posto ove godine pogotovo ako uzmemo kakav je 1q iskazan te plus HUPZ, medjutim meni je trenutno zanimljivije ono izvjesce od matice te da li ono moze iskazat neku bolju dobit jer ako gledamo maticu prihodi od kamata iznose 130 mil, prihod od podruznica 14 mil, u 4q imamo prijenos 300 mil imovine na stavku ulaganje u nekretnine sta znaci da bi se i od te imovine trebala ocekivat neka korist, da li je realno da matica napravi troska od 150 mil i da matica ne iskaze vise dobiti, jos ima samo 26 zaposlenih cini mi se da bi dobit trebala bit tu dosta bolja pitanje je kolika, tu se vidi da zadnje dvi godine smanjuju sve troskove i rade na nekoj reorganizaciji koliki moze neto efekt ?

Jos jedna zanimljiva stavka kod matice je povecanje stavke ostala potrazivanja od 800 mil da li bi to moglo znacit drugacije kvalificiranje imovine s osnove potpisanog ugovora o kupnji hupa pa se vodi kao potrazivanje jer u tom trenutku jos nije bilo odobreno od agencije preuzimanje, a udjel je placen ali se ne moze vodit jos kao udjel meni se to nekako cini logicno sta drugi misle ??…ako je to tako ispada da je udjel od 58% placen oko 800 mil tj oko 3000kn po dionici ???

Ignore : renči

Taj prosječni P/E 11 se odonosi na razdoblje od 15 godina,da ponovimo gradivo,adrisu pada dobit zadnjih 10 godina ali prije toga je i te kako raslo!Ali ok to je prosjek….
Ono što neki od vas tu ne shvaćaju i vjerojatno bi isto pisali i za 10 godina,još jednom:

1.Tržište za sad diskontira sav taj silni cash,da seljački pojednostavim,ne vjeruje da će biti isplaćen u dividende i ne vjeruje da će od 1kn ulaganja dobiti više od te kn,nego čak možda i manje,vidi Agrokor,junk obveznice itd.

2.Da Adris nema taj cash tržio bi se danas na znatno nižim cijenama.

3.Adris nije izlistan u USA ili Londonu,ima taj rizik zemlje,i tržište misli jednako o njemu zadnjih 10 godina,vani je od početka godine padajuć trend na burzama a ne uzlazni.

4.Možete vi do besvijesti pričati o niskim kamatnim stopama(koje će ubrzo rasti i u EU ne samo u SAD)ali strancima se fućka za Adris.I ne samo njima.

5.Jedini “spas” za Adris je da izbacuje dobre izvještaje i splaćuje solidnu dividendu i da ne nastupi recesija u sljedećih godinu dvije.



Farma novca krivo iznosi brojke vezano za Hupz i po udjelu i po efektu dobiti za 2018. Analizirati rezultate bez spomena na fin. imovinu kao i obveze je promašeno. Adris neće izgubiti 100% potraživanja od Agrokora kako god da se raspetlja situacija.

Hvala na ukazivanju na grešku kod prikazivanja efekta kupnje HUP-a. Efekt je bio prikazan kao veći nego što je. Greška je sad ispravljena. Što se tiče efekta Agrokora, u analizi su procjene uprave glede rezerviranja uzete zdravo za gotovo.
[/quote]

Al ne možeš nekakav dokument nazvati analiza jer se tvoja analiza ne bavi vrijednošću i procjenama pojedinih poslovnih segmenata nego u omjer stavlja neke parametre zdravo za gotovo i iz njih izvlači nešto sto se potpuno pogrešno naziva vrijendost???

Ne znam koja je korisnost takvog dokumenta, ne razumijem je, osim da približi utjecaj otpisa na statički pogled na dosadašnje rezultate.

Ovdje izgleda svatko može promovirati svoj pogled na stvari i nazvati ga kako god želi i to se prihvaća kao nešto relevantno? Smješno.

Status Quo :

Jos jedna zanimljiva stavka kod matice je povecanje stavke ostala potrazivanja od 800 mil da li bi to moglo znacit drugacije kvalificiranje imovine s osnove potpisanog ugovora o kupnji hupa pa se vodi kao potrazivanje jer u tom trenutku jos nije bilo odobreno od agencije preuzimanje, a udjel je placen ali se ne moze vodit jos kao udjel meni se to nekako cini logicno sta drugi misle ??…ako je to tako ispada da je udjel od 58% placen oko 800 mil tj oko 3000kn po dionici ???

Ne, nego po tome ispada da je 196 000 dionica placeno 800 miljona kuna, a sto je preko 4000 kuna po dionici.

Status Quo: Roll Over Lay Down


Taj prosječni P/E 11 se odonosi na razdoblje od 15 godina,da ponovimo gradivo,adrisu pada dobit zadnjih 10 godina ali prije toga je i te kako raslo!Ali ok to je prosjek….
Ono što neki od vas tu ne shvaćaju i vjerojatno bi isto pisali i za 10 godina,još jednom:

1.Tržište za sad diskontira sav taj silni cash,da seljački pojednostavim,ne vjeruje da će biti isplaćen u dividende i ne vjeruje da će od 1kn ulaganja dobiti više od te kn,nego čak možda i manje,vidi Agrokor,junk obveznice itd.

2.Da Adris nema taj cash tržio bi se danas na znatno nižim cijenama.

3.Adris nije izlistan u USA ili Londonu,ima taj rizik zemlje,i tržište misli jednako o njemu zadnjih 10 godina,vani je od početka godine padajuć trend na burzama a ne uzlazni.

4.Možete vi do besvijesti pričati o niskim kamatnim stopama(koje će ubrzo rasti i u EU ne samo u SAD)ali strancima se fućka za Adris.I ne samo njima.

5.Jedini "spas" za Adris je da izbacuje dobre izvještaje i splaćuje solidnu dividendu i da ne nastupi recesija u sljedećih godinu dvije.


1. Da, tržište sasvim diskontira cash i cijeni kunu u Antinim rukama bliže nuli nego jedinici.
No, tržište je u krivu i kao da samo vidi promašaj s Agrokorom, a ne vidi CO, Maistru i ostalo u pipelineu.
I zato je dionica podcijenjena — da je tržište u pravu, ne bi bila podcijenjena. 🙂

2. Koliko bi onda imao operativni P/E, 10?
Kakvog smisla ima da se firme koje rastu po 10-20% godišnje cijene tako nisko?

3. Zašto je bitno gdje je izlistan? Osim ako isto ne misliš da je znatno podcijenjen, pa trebaju doći stranci ispraviti grešku?

4. Što brže počnu rasti, to bolje za Adris i CO, s obzirom na cash i obveznice koje drže.

5. Da, baš mu prijeti bankrot ako se to ne desi.


Status Quo :

Jos jedna zanimljiva stavka kod matice je povecanje stavke ostala potrazivanja od 800 mil da li bi to moglo znacit drugacije kvalificiranje imovine s osnove potpisanog ugovora o kupnji hupa pa se vodi kao potrazivanje jer u tom trenutku jos nije bilo odobreno od agencije preuzimanje, a udjel je placen ali se ne moze vodit jos kao udjel meni se to nekako cini logicno sta drugi misle ??…ako je to tako ispada da je udjel od 58% placen oko 800 mil tj oko 3000kn po dionici ???

Ne, nego po tome ispada da je 196 000 dionica placeno 800 miljona kuna, a sto je preko 4000 kuna po dionici.

Da 4000kn nisam oduzeo Lekin udio …..ali nitko ne komentira da li to potrazivanje moze biti s te osnove ??

Ignore : renči

1.Tržište vidi da Maistra,CO nisu ostvarili zadovoljavajući povrat s obzirom na uložena sredstva,previše se tu pogodavalo lokalnim zajednicama i nekim skupinama a ne dioničarima.

2.Kojih 10-20%?Koliko ja vidim tek se nedavno počeo događati neki rast,još smo daleko od pretkriznih razina a šta će biti vidjet ćemo…budi siguran da će burza nagraditi svaki napredak pa i obrnuto.Da,da,čak i na ZSE.

3.Bitno je naravno,nije isto da li je ADRS engleska firma i izlistana u Londonu ili hrvatska.Sasvim sigurno da bi se engleski Adris tržio skuplje nego hrvatski.Zato je manji,diskontirani pe kod nas razumljiv,u Srbiji bi npr bio još i manji.

4.Šta neće oni sav taj cash investirati:)?Više kamatne stope imaju jednu neugodnu osobinu da usporavaju gospodarstvo a samim time i dionice su manje atraktivne.

5.Jesam li ja spomenuo bankrot?”Spas” se odnosi na mogućnost da možda za 10 godina nećeš ponovo pričati isti priču kako ADRS ima puno casha itd a cijena više manje kao i danas.

Da čujemo,jer nitko da mi odgovori,zašto burza ne voli ADRIS?Ako je tako jeftin i povoljan kako tvrdiš?U čemu je kvaka?


One stvari sta su meni zanimljive iz ovog izjvesca van toga oko agrokora jer previse se tome posvecuje paznje pogotovo sada kada je dobra vecina uskladistena te buduci gubitci s te osnove su manje vjerovatni osim ako agrokor ne ide u stecaj je moguca buduca ekonomska korist od poslovanja adrisa svi znamo kako glavne sastavnice posluju tu su trendovi dobri pa je realno ocekivat s te osnove rast dobiti 20 tak posto ove godine pogotovo ako uzmemo kakav je 1q iskazan te plus HUPZ, medjutim meni je trenutno zanimljivije ono izvjesce od matice te da li ono moze iskazat neku bolju dobit jer ako gledamo maticu prihodi od kamata iznose 130 mil, prihod od podruznica 14 mil, u 4q imamo prijenos 300 mil imovine na stavku ulaganje u nekretnine sta znaci da bi se i od te imovine trebala ocekivat neka korist, da li je realno da matica napravi troska od 150 mil i da matica ne iskaze vise dobiti, jos ima samo 26 zaposlenih cini mi se da bi dobit trebala bit tu dosta bolja pitanje je kolika, tu se vidi da zadnje dvi godine smanjuju sve troskove i rade na nekoj reorganizaciji koliki moze neto efekt ?

Jos jedna zanimljiva stavka kod matice je povecanje stavke ostala potrazivanja od 800 mil da li bi to moglo znacit drugacije kvalificiranje imovine s osnove potpisanog ugovora o kupnji hupa pa se vodi kao potrazivanje jer u tom trenutku jos nije bilo odobreno od agencije preuzimanje, a udjel je placen ali se ne moze vodit jos kao udjel meni se to nekako cini logicno sta drugi misle ??…ako je to tako ispada da je udjel od 58% placen oko 800 mil tj oko 3000kn po dionici ???

..ma kakvi, pa HUPZ ih je koštao ispod 2000kn po dionici 😂


1.Tržište vidi da Maistra,CO nisu ostvarili zadovoljavajući povrat s obzirom na uložena sredstva,previše se tu pogodavalo lokalnim zajednicama i nekim skupinama a ne dioničarima.

2.Kojih 10-20%?Koliko ja vidim tek se nedavno počeo događati neki rast,još smo daleko od pretkriznih razina a šta će biti vidjet ćemo…budi siguran da će burza nagraditi svaki napredak pa i obrnuto.Da,da,čak i na ZSE.

3.Bitno je naravno,nije isto da li je ADRS engleska firma i izlistana u Londonu ili hrvatska.Sasvim sigurno da bi se engleski Adris tržio skuplje nego hrvatski.Zato je manji,diskontirani pe kod nas razumljiv,u Srbiji bi npr bio još i manji.

4.Šta neće oni sav taj cash investirati:)?Više kamatne stope imaju jednu neugodnu osobinu da usporavaju gospodarstvo a samim time i dionice su manje atraktivne.

5.Jesam li ja spomenuo bankrot?"Spas" se odnosi na mogućnost da možda za 10 godina nećeš ponovo pričati isti priču kako ADRS ima puno casha itd a cijena više manje kao i danas.

Da čujemo,jer nitko da mi odgovori,zašto burza ne voli ADRIS?Ako je tako jeftin i povoljan kako tvrdiš?U čemu je kvaka?


1. S obzirom na to da taj cash nije dobrim dijelom bio uključen u cijenu dionice, meni je povrat sasvim OK.
Ali dobro, istina je da se to moglo i trebalo puno bolje, slažem se u tom dijelu.

2. Maistra, CO, Cromaris i Sava rastu već par godina po tim stopama. Kao i HUPZ.

3. Tehničke rezerve od osiguranja sigurno neće, to je većinom u obveznicama i jako ovisi o kamatnim stopama. A i slobodan cash isto neće vjerojatno odmah, nego nekakvom sporijom dinamikom, pa su visoke kamate uvijek dobre za cash.
To da visoke kamatne stope rezultiraju sporijim rastom ekonomije nije baš tako jednostavno, nego ovisi još i o inflaciji i o realnim stopama rasta i ekonomije i produktivnosti. Može biti, ali i ne mora. Ima hrpa primjera u povijesti za oboje.

4. Pa to je svakako moguće. Adris može stagnirati još 10 godina, slažem se. A može i znatno narasti, ima potencijal za to čak i bez promjena u upravi/vlasništvu, a ako bude promjena onda je i znatno veći. Ali mislim da je vrlo mala šansa da se na njemu dugoročno znatno izgubi.
I u tome je ljepota ove dionice, downside je mali, a upside velik (vrlo velik ako dođe do promjene vlasništva).

A burza ga ne voli zbog niza stvari:
1) nema šanse za brzu zaradu, pa ne zanima sitne ulagače i burekdžije,
2) većina ga pogrešno valuira jer gleda samo holding, zanemaruje cash, ili pretjerano strahuje od Agrokora, fondovi također vjerojatno “pušu i na hladno”,
3) tržište je još općenito u depresiji, masa drugih firmi je podcijenjena (ATLN, KODT, etc).

New Report

Close