ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.


Što nije dobro s DDJH?

Prihodi se prepolovili, cijena dionice se prepolovila. Gdje je problem?

Zašto je ikada i rasla? Oni dogovaraju poslove samo da nesto rade, a na njima nista ne zaraduju..Prode miljarda kuna kroz tvornicu, a gdje je dobit ? DDJh nema nikakav know-how tu tvornicu zamjeni neka druga bez problema. pitao sam to i na DDJH temi, a i nekad davno “na blogu” pa sam blokiran, no nikada mi nitko nije rekao koja je to stvarna konkurentska prednost DDJH i na cemu oni to tocno zaraduju, gdje stvaraju dodatnu vrijednost. NAstavno na to zakljucujemo kako je DDJH obicna zavarivainica gdje vare tuđu pamet, odnosno porizvode koji su projektirali neki drugi (Patria).

...

Ma sto puta sam i ja pisao. Imao ddjh 3 trilijarde kuna posla opet će na kraju imati 1 mil kuna dobiti. Ako. I onda kao sad napravi 40 mil kuna gubitka i to onda mora vraćati sljedećih 40 godina. Šta je ikad ta komapnija donjela dioničarima? Pa rast prihoda nije nikakav pokazatelj ako ne znaš upravljati troškovima. Pa to je kao 2000. g na internetkim kompanijama. Jedna drugoj kupuju oglase na stranici i nabijaju prihode, a dobit ne postoji. Ja kupim od tebe oglasni prostor na stranici za 500 mil. $ i ti kupiš od mene oglasni prostor za 500 mil. $. I šta je tko zaradio? Puste price


alias

Postoje ljudi koji misle da mogu ostvariti izuzetno visoke prinose brzo mijenjajući pozicije, no s druge strane postoje i oni koji ne vole previse trejdati i ne vjeruju u takvu mogućnost uspjeha svatko investira kako voli. Ja osobno što više promatram ljude na burzi , tradere, fondove itd. sve više vjerujem u strategiju indeksnog investiranja kao u pobjedničku strategiju na dugi rok.

Također sto vam vise raste portfelj to je teze mijenjati pozicije, recimo OK ako imate npr 500komada ADPLa pa prodate, kupite nešto drugo, kasnije se vratite itd nije problem jer imate dovoljno likvidnosti za to. Zamislite da imate 10-15 000 dionica ADPLa kako bi onda mijenjali poziciju bez znatnog utjecaja na trzaste? Ja poznajem neke ljude kojima ostane cca 20 000kn mjesečno od plaće , dio stave na stranu, dio konstantno uplaćuju i kupuju dionice, oni gledaju na duži rok, koliko će novaca imati za 15g, njih ne zanima zaraditi 5000kn trejdanjem jer imaju i vise nego dovoljnu placu da im pokriva životne troškove, a burzu gledaju kao čisto investiranje.njih zanimaju dionice kao sto su ADPL,ATGR,KODT, ne zanimaju ih "lopinini biseri" i predstecajuse niti ih zanima skakutanje iz pozicije u poziciju.

Teško je pogoditi kada će nešto rasti, a nešto drugo padati, pogotovo na ZSE gdje vam malo veći igrač poremeti cijelu priču. Recimo bas vi ste pričali o tome kako treba prodati ADPL i kako će to padati dok je cijena ADPLa bila 120-123kn, a pogledajte gdje je cijena sada, svi su očekivali pad, kad ono narasle je (a osobno smatram da će i još rasti). Ako ste vi prodali ADPL na 125, uspjeli na brzinu kupit nešto sto je odradilo 10% i vratili se nazad u ADPL onda vam mogu samo čestitati, no svejedno smatram kako je na duži rok takva strategija neizvediva (pročitajte Random walk trough Wall Street). AKo je tako lako pobadati sto će rasti, a sto padati, kako to da su onda prošle godine an DAX@6900 svi živi kupovali short certifikat DAXa, a pogledajte gdje je DAX danas. U to vrijeme nitko nije kupio long certifikat , da je netko "znao" da će rasti DAX i kupio long, sada bi imao jedno 300% zarade.

Za kraj, slažem se s vama da je ATGR kvalitetna dionica, no mislim da bi u portfelju trebalo imati i ATGR i ADPL, a ne prodavati jedno da bi se kupilo drugo.

Postoje, zovu se gubitnici.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.


Gledajte. Mogu se složiti sa svime, ali upravo je ovo moj način investiranja jer nemam hrpu dionica. Ja sam onda pričao i izašao iz ADPL-a između 123 i 125kn (11. i 12.2 vidim da sam izašao). Ušao sam mjesec dana ranije između 102 i 104kn. Kupio sam neke druge dionice i ponovo se vratio u adpl sad u 9mj. između 122 i 123kn. Normalno da nisam znao šta će biti, ali moja logika je očito bila dobra. Rezultati nisu bili kakve sam želio i to je to. Ima još nešto. Da je adpl narastao ja ga ne bi ganjao jer rezultati nisu pratili cijenu. Cijena dionice meni mora odražavati kvalitetu. Ja mogu i preplatiti neku dionicu, ali ne previše. Sve ovisi o grani kojom se bavi i gdje tu granu vidim u budućnosti. Pa pogledajte ASML.AS. Jedino se dvije firme u svijetu bave tim poslom. Oni drže 70% tržišta. Ući u ovu vrstu posla je gotovo nemoguće. Dionica ima P/E 30. Ja je mogu preplatiti jer njen monopol dopušta tu cijenu. Evo SY1.DE je danas objavio rezultate. Pogledajte čime se bave. To su kompanije za 1000 godina iako su možda trenutno "skupe". Svaka dionica meni mora odražavati realnu cijenu. Ako nije ja je ne kupim. Ima uvijek drugih. I ja ne šaram previše ali ako vidim bolju priliku zašto ne?

Alias,

ti si promijenio pricu u vez ADPl barem 3 puta. Jasno ako si trejder onda je to ok.

ALI, extrapolacija sadašnjeg trenda u beskonačnost ( a to sada radis) je često prilika za velike pogrešeke.

Prije mjesec dana je tržište raslo, sve je cvijetalo danas (uz iste fundamente) je ista firma puno manje vrijedna u tvojim ocima bez ikakvog realnog razloga.

Ok poticanje tih valova moze biti zanimljivo ali na dugi rok je puno rizicinije posto je vise ulaza izlaza, ali ako si brokerska kuca to ti je u interesu posto je dobit ne u capital gainu(tamo je reputacija) nego u prometu.

Ali velim, naivni bi te mogli ozbiljno shvatiti.

Dakle nije nista lose u tome da trejdas, radi trzise sto sad. Ali nemoj govoriti o dugoročnosti ili fundamentima ako mijenjaš poziciju 4x u 6 mjeseci.

To je onda zavaravanje sebe i drugih.

Samo trejdanje mi ne smeta.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

@ domach

Nije točno. Prvo, ja ovdje govorim i pišem u svoje ime, a ne ime kuće za koju radim. Isto tako kupujem i ljudima čije račune držim. Ja da imam novaca kao mirovinski fond, da mogu stalno kupovati nove i nove dionice pa nikad ne bi izlazio iz pozicija tj. mnogo rijeđe. Onda bi i ja bio dugoročni investitor. Ali opet ne vječni, kao što vi govorite. Pa svaka dionica ima realnu cijenu. Ja kupujem dionice koje su po meni podcjenjene ili imaju realnu cijenu s budućom perspektivom. Isto tako i prodajem. Pa nemaju firme beskonacne prihode i dobit pa da im i cijena moze biti beskonacna. Evo recimo VDKT. Kupio sam ga za 275kn i prodao za 420 i 430kn. Smatrao sam da je to previše i da ne odražava realnu cijenu za trenutne zarade i perspektivu. 275kn sam smatrao trenutno podcjenjenim. Meni je 105kn bilo nisko za ADPL, ali nakon rezultata za 2012g cijena od 125kn mi je bila realna. SAda mi je 122 kn bilo realno ali sam očekivao bolje rezultate u 3Q. Kada oni nisu bili kakve sam ocekivao ja sam prodao za 131kn. Da ATGR nije imao takve rezultate možda bi i ostao u ADPL-u jer nema baš kvalitetnih dionica na našem tržištu. Ali po svim pokazateljima je ATGR sad bolji. Ovih dva dana sam radio analizu i oduševljen sam. Trejdanje je nešto šta radi lopina. Ja sam samo realist. Ti mi se činiš kao optimist, a tome nema mjesta u investiranju. Preporucam vam napraviti zadnje dvije godine po kvartalima analizu ATGR-a. Pa vi vidite.

@Alias

Čovjek koji mijenja pricu svaki mjesec o istoj firmi uz iste fundamente(sa blagim usponom rasta i tendencijom rasta pozitivne varijance rasta:) ) je po meni trejder ili samo obmanjivač.

Navodite rusko trzise koje se, posto je maleno, moralo jako dobro promijeniti u mjesec dana da se sada navodi kao referenca koj prije mjesec dana nije bila.

Ili i još smiješnije, procijenili ste firmu na točno u kunu. Bravo. Ne to je onda tehnička i fundamenti su tu često nebitni ali opet, pricamo o varijanci i kretanjima prosjeka na prosjek i uplitanje nekakvih kvazi argumenata da bi se opravdala odluka je pomalo providno.

Opet, trejd je ok, mora netko brokerima raditi promet i stavljati kruh na stol.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Jao domach pa ti si kao malo dijete. Čim netko spomene tvoju dionicu ti se osjećaš prozvanim. Ajmo realno. Ja sam u 2. mjesecu govorio na ovoj temi da treba izaci iz adpl-a i uci u faureciju jer ima bolje pokazatelje (sve se može naći listanjem nazad). Nisam želio to spominjati, ali kad potencirate. Faurecija je od onda skocila 80%, a adpl 5%. Tko je onda bio u pravu? Meni faurecija više nije zanimljiva na 23 €. Pricao sam i za peugeot. Tada je bio 6 €. Rekao sam da je jeftin. Usao sam i ja i za firmu. Prodan je 6 mj kasnije za 11.30 €. Tad mi više nije bio jeftin, a i svi pokazatelji su bili lošiji. Pa neću je držati samo da kažem kako nisam trejder. Nije išlo kako sam zamišljao i ja sam izašao. Pa nema tu pameti. Jel vi shvacate da je ADPL ciklična dionica. Normalno da ću mjenjati mišljnja iz kvartala u kvartal. Pa nije to consumer staples da je možete držati vječno. Nije to heineken ili coca cola gdje imate čisti tok novca da znate svaki put točnu zaradu. Pa evo sanofi koji sam sad uzeo. Izgubio je nedavno patente na 9 lijekova. 5 kvartala je imao gubitke. Glavnom lijeku mu se skida patent 2015. godine, a on donosi 15 do 20% prihoda. Sada im je FDA vratio glavni lijek koji bi trebao zamjeniti ovaj natrag na daljnju analizu. Očekuje se da bi mogli zatraziti odobrenje ponovo tek 2015. ili 16. Pa necu ja držati dionicu ako ne dobiju dozvolu za taj lijek kad će im biti prihod 20% manji. Kao da se vama u ADPL-u zapale dvije tvornice vi bi te je i dalje držali jel niste trejder? Nemojte pricati price za malu djecu. Ajmo ovako. ADPL je 130kn, a atgr 666. Pa ajmo do 1Q vidjeti koja će bolje odraditi. U pivo

@Alias

ADPL je cikličnia dionica posto se radi o cikličnoj industriji uz brodare ili građevinare.

Dakle, po vašem postu bi se dalo zaključiti da je ciklika posla unutar par mjeseci a ne desteljeća što stvarno je?

O čemu pričate? Dobar q3 i očekujem jako dobar q4 i vi pričate o propasti?!

Zapaljene dvije tvornice? jel vi sebe čujete? Firma je ista ili bolja nego kad ste pricali da trzise raste ( i imali dionicu) a sada kada je izvješće bolje ispada kao da sve propada, ponavljam ili je početnička extrapolacija ili obmana neiskusnih.

Nemam protiv trejda nista, ali upakirati u trejd rice o padu trzista da bi se opravdao izlazak ( o meni nepotreban ovaj puta) je smiješno.

Molim Vas, nemojte spominjati cikliku industrije u intervalima koje vi prodajete/kupujete jer gubite na ozbiljnosti i neda mi se onda više niti pisati.

I was early taught to work as well as play, My life has been one long, happy holiday; Full of work and full of play- I dropped the worry on the way- And God was good to me everyday.

Gdje sam ja spomenuo da kompanija ne valja? Ja sam samo rekao da ima bolja prilika. Po meni. Tebi nije i ostaješ. Sve 5. Iz cikličnih dionica se izlazi češće jer im je takva priroda poslovanja. Pa recimo imam najbolju građevinsku kompaniju na svijetu. I ide recesija. Pa neću biti u njoj kad znam da će pasti 50%. Šta da ostanem pa dokupim kada padne? Kako kad ne znam koliko će recesija trajati, a već sam spomenuo da nemam nepresušni izvor novaca. Ustvari ne da se ni meni. Ako je trejdanje izlazak iz dionice koju mislis da je gora kako bi kupio nešto što misliš da je bolje onda sam trejder

alias
Furecia i Peugeot nisu izlistani na ZSE….Mislis li da smo pocetkom godine “zamjenili” burze i recimo ADPL stavili na francusku buzu, a Peugeot na ZSE da bi njihova kretanja cijena bila identicna?

Sto zelim reci..Rast FAurecie i Peugeot naravno da ima veze s njihovim poslovanjem ,no itekako je vezano i uz rast same burze na kojoj su izlistani, dok je ADPL cesto “zrtva” ZSEa

...


alias
Furecia i Peugeot nisu izlistani na ZSE….Mislis li da smo pocetkom godine "zamjenili" burze i recimo ADPL stavili na francusku buzu, a Peugeot na ZSE da bi njihova kretanja cijena bila identicna?

Sto zelim reci..Rast FAurecie i Peugeot naravno da ima veze s njihovim poslovanjem ,no itekako je vezano i uz rast same burze na kojoj su izlistani, dok je ADPL cesto "zrtva" ZSEa

apsolutno točno! s ovim komentarom ste sve rekli!

I'd rather have 1% of the effort of 100 men than 100% of my own effort

Ma sve 5. Ali zasto sam ih spomenuo? Jer im cijena nije bila realna. Bila je preniska. Pa ja ne radim samo top down analizu nego se bavim i stock picking-om (bottom up). Zato sam ih i kupio. O tome ja govorim. Kupnji podcjenjenih i prodaju precjenjenih dionica. Jer on govori o držanju neke dionice deskonacno. Ja ne mislim da je ADPL podcjenjen, ali je po meni realno valuiran. Pa prošle godine je imao duplu dobit, a koštao je 100kn. Sad im je dobit duplo manja, a koštaju 130kn. Prihodi rastu, ali to je i normalno s novim tvornicama. Ja znam da su dionice anticipativne tj da vrijede onoliko koliko će rasti u budućnosti. Ali ja to sada ne vidim. Pogledajte rublju. http://www.ecb.europa.eu/stats/exchange/eurofxref/html/eurofxref-graph-rub.en.html Pala je od pocetka 9mj 10%. To je još 3 ili 4 mil gubitka za ADPL po tečajnim razlikama. ATGR primjerice zarađuje na kavi 20%. Cijena kave koju nabavljaju im je pala 50%. Čak su i futuresi za 2017g 30% jeftiniji. To meni govori da mogu kupovati jeftinu kavu još 3 godine i povećavati marže. Euro im je porastao, a dinar je bar koliko toliko stabilan. Refinancirali su kredit i sada imaju godišnje gotovo 150 mil kuna manje kamata. A godišnje još smanjuju dugove za 250 mil. kuna. O čemu mi govorimo? Ove godine će EPS biti preko 60kn. Mogli bi isplatiti dividendu 30kn bez problema. Ja vidim veću perspektivu na njoj nego na adpl-u. Da mogu imao bi obje. Kako ne mogu uzeo sam ATGR.

New Report

Close