ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 11:56
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
11,75
9.703
826
11,70
11,90
-2,49%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Zanimljiv dan, najbolji rezultat tvrtke AD Plastik u povijesti te ispravite me ako griješim–hahaha…

Cijena dionice pala, psihoza neka u zraku, nije ni bitno kolika je trenutna cijena već koliko može biti u nekom budućem periodu, nastave li ovako tj.ne promjeni li se ništa bitno u poslovanju ovdje će biti nadmašena i očekivanja.

Komentar opet u vezi izvještaja i poslovanja/postu prije sam stavio fundamente/:
U ovoj godini trend smanjenja potraživanja(za 50 mil.kn, vrlo dobro), zalihe smanjene(vrlo dobro), dugotrajna financijska imovina raste za 30 mil.kn(odlično), smanjenje dugoročnih i kratkoročnih obveza(odlično), operativni tok novca i slobodan novčani tijek(kao u bajci)!

Da vidite i kretanja valuta link: http://www.exchange-rates.org/history/eur/RUB/G/M
Dakle, veliki porast vrijednosti imovine u Rusiji je bio zbog rezultata ali i tečaja tj.vrijednost imovine vrijedi više. Vidi se zbog čega su rezervacije.

Moram naglasiti i prednost ove tvrtke, prihodi u raznim valutama(solidno), biznis u 4 države(odlično), divezifikacija poslovanja i imovine(strateški značajno). Gledam, kao da ne mogu vjerovati da postoji jedna takva tvrtka i kotira na ZSE uz cijenu od 2/3 BVPS.
Vlasnička struktura dobra, FF solidan, nema većinskog vlasnika, Rusi platili 30% udjela 248kn po dionici, uprava i zaposleni posjeduju dionice(solidan udjel), tu je PBZ Invest sa 93 000 komada, Bakić itd…

Štednja je mudrost trošenja.

@lanica – ovo što vi komentirate moj post na vašem jeziku je vaša stvar. Samo ću kazati da nisam neki investitor te da u zadnjih 5 godina imam prinos u solidnom minusu na razini portfelja.
Vi ste sigurno već dugo u ovoj dionici te možda imate i solidan prinos. Promjenio sam strategiju i premda imam gubitke, kupujem i investiram dugoročno novce koji mi neće trebati u tvrtke koje mislim da su prejeftine(npr.CHAG) ili umjereno sigurne sa potencijalom(ADPL). Jedino sam sa HT-om u plusu od svih dionica portfelja, te smatram da ovakvih 5 godina(loših po prinosu mog portfelja) ne može trajati vječno tj. u narednih 5 godina očekujem prinos te saniranje svih gubitaka.

Dakle, pošto sam uzeo i namjeravam dokupiti još ADPL-r-a, kako to obično biva bar kod mene, dionica će vjerojatno padati kratkoročno tj.očekujem pad i premda sam u to uvjeren kupim rano te uvijek imam prigodu još dokupiti. Dokup je zajeb dosad kod mene bio ali kroz par godina valjda će ispasti "relativno mudar potez".

Sada o AD Plastiku:
Cijena dionice je strašno i strelovito potegla prema gore što se tiče cijene dionice od svog dna(ATL oko 33kn), sada neki mogu reći da je previše narasla i slažem se. Ovdje su vidljivi rezultati te je to razlog rasta i "održivog rasta cijene dionice" u budućem vremenu.
Napomena:kad ja počnem kupovati i dokupljivati cijena kratkoročno pada tako da špekulanti me ne prozivaju zbog pada cijene i ovo je moje mišljenje a ne preporuka za kupnju ili prodaju ove dionice.

Zašto nisam kupovao prije ovu dionicu? Strah, dokup drugih sastavnica portfelja, nisam vjerovao da mogu značajno podignuti profitabilnost, naivnost i pohlepa, špekuliranje, razočaranost sa gubitcima, sve dionice trpao u isti koš. U zadnje vrijeme su se počele odvajati zdrave tvrtke od loših što se tiče bar cijene dionice ali i poslovanja.

ADPL-r-a: gledam zadnje GFI (unazad 3 godine) i vidim amortizaciju na razini 40-50 mil. kn, zanimljiv podatak. Surađuju sa multinacionalnom kompanijom Faurecia, vrlo vrijedan podatak(partneri u Rusiji). CF pozitivan i FCF također dobar(zadnje 2 godine). Prihodi su relano veći jer koliko razumijem metodom udjela povećavaju i prikazuju dobit podružnice u inozemstvu tj.nije uključen prihod u konsolidirani izvještaj jer nemaju 50% vlasništve već 40% udjela.

P.S.toliko za sada i svaka čast upravi te vlasnicima ove tvrtke, vrlo dobra budućnost se nazire..

Štednja je mudrost trošenja.

Ovaj vikend sam pogledao još malo ovu tvrtku/ADPL/ i solidno to izgleda.
Dugotrajna materijalna imovina se tokom godina drži na visokim razinama tj.ulagalo se u tvornice i proizvodne pogone a velikim dijelom koristeći kredite(prije 6-7 godina) te dokapitalizaciju od strane strateškog partnera iz Rusije tijekom 2007. godine.
Gledam amortizaciju tokom zadnjih 7-8 godina i to je na razini 40-50 mil.kn po godini u prosjeku-ovo je VRLO VAŽAN PODATAK te investitori znaju što to znači dugoročno. Smanjenje kredita i obveza u zadnjih 7-8godina je očita a pogoni koji su napravljeni postoje i revalorizacijom bi vrijedili puno više(skrivena vrijednost).
Gubitak u 2008.godini je bio brutalan od čak 42 mil.kn ali je uzrokom negativnih tečajnih razlika(rubalj je pao kao pokošen-oko 33mil.kn negat.teč.razlika u zadnjem kvartalu). Te iste godine su imali gotovo 50 mil. kn amortizacije pa ni gubitak nije tako "strašan" kad to imaš u vidu tj.medijska hajka i panika koje su stvorene uz brutalan pad dionice do 30-40 kn nije realan već umjetan. Zb invest je rasprodao(preko 160 000 komada) i srušio AD Plastik, zatim rasprodaja OMF(hanfa).

Statistika/brojevi/:
Na zse sam se malo igrao i dobio sljedeće brojeve. Ukupan broj trgovanih komada 2.944.654,00 i prosječno po danu je oko 2480 komada uz prosječnu cijenu od 130 kn/komad. Dakle, protrgovalo se sa 70% tvrtke po cijeni 130 kn/komad, 30% Rusi platili 247 kn/komad a BVPS je oko 157kn.
Dakle, trgovanje na burzi i plaćeno od strane Rusa ispada oko 170 kn po dionici, 100 kn nominala, trenutna cijena oko 100 kn, sa rastom od 70% bi došli do prosjeka koji je dobiven prosjekom trgovanja na burzi i dokapitalizacijom u novcu od strane 1.dioničara.
Brutalno i podcijenjeno u svakom pogledu, poslovanje trenutno fantastično, dug umjeren a amortizirali su gotovo 400 mil kn u zadnjih 8 godina a bome je i stopa amortizacije maksimalno dopuštena čini mi se, moram vidit mišljenje revizora.

Još ovo: ispod 80 kn je prošlo prosječno 2010 komada po cijeni od 69 kn/komad te je to oko 1 mil.komada po prosječno 69 kn. Dakle, veći dio toga je kupio Bakić, trezor, erste invest, acm pothvati(3.dioničar), nešto Boban i ostalo mali ulagači među kojima ja nisam(šteta-povijesna prilika)!

Zaključno, ne vidim tko bi to mogao rušiti cijenu a da ne mora. Recimo stečaj prevent globala i rasprodaja AD Plastika(25% udjela dionica) bi mogla malo spustiti cijenu. Samo trezor može skupiti 7% udjela a ostatak bi mogao strateški partner ili možda naši mirovinski fondovi(OMF i DMF) jer sada po zakonu mogu ulagati ako je MCAP iznad 350 mil.kn. Zanimljivo, toliko za sada…

Štednja je mudrost trošenja.

kvalitetna analiza kvalitetne firme i dionice. [thumbsup]

Može li link za izvješće?

Unaprijed hvala


Može li link za izvješće?

Unaprijed hvala


http://www.zse.hr/UserDocsImages/financ/ADPL-fin2010-3Q-NotREV-K-HR.xls

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

FAURECIA (EO:EN Paris) – poslovni partner u Rusiji/Rumunjskoj sa većim udjelom(navodno više od 50%, nije ni bitno toliko)!
LAST €18.99 EUR, CHANGE TODAY +0.17 0.90%
Faurecia S.A. engages in the design and manufacture of automotive equipment. It offers seats, cockpits, doors, acoustics modules, front ends, and exhaust systems.
It sells its products in France, Germany, rest of Europe, North America, South America, Asia, and internationally. The company is headquartered in Nanterre, France. Faurecia S.A. is a subsidiary of Peugeot SA.
Industry Analysis
Valuation EO Industry Range
Price/Earnings 65.8x
Price/Sales 0.2x
Price/Book 3.3x
Price/Cash Flow 72.6x

http://investing.businessweek.com/research/stocks/charts/charts.asp?ticker=EO:FP
Dakle, 10.11.2005. je cijena bila 43 eura, danas 5 godina kasnije 19 euro.

Ad Plastik:
Aktualno(uključen i rezultat 4.kvartala)
ttm/mrq*(trend) – Osnovni fundamentalni pokazatelji za P=105 kn
Očekivana neto dobit 40 mil.kn!
P/S 0,62
P/E 10,77
P/B 0,67
BVPS 157
EPS 9,75
Broj i % vlastitih dionica:(27.10.2010) 124.310 2,96%

K. tekuće likv. 1,24
Novac/share 17,68
Dug/kapital 61,16%

http://www.zse.hr/default.aspx?id=10006&dionica=ADPL-R-A
Cijena je bila prije 5 godina kao i danas oko 100 kn. Samo tijekom 2007.godine je bila dokapitalizacija po 247kn/komad i to 30% udjela odnosno veći dio trenutnog MCAP(dokapitalizacija oko 300 mil .kn).

P.s.da ne bi me slučajno prozivali, znam da je faurecia multinacionalna tvrtka ali i partner AD Plastika u poslovanju, razlike su u prihodima i Mcap ogromne. Samo konstatiram da je ovo čudo francusko na P/B 3 a AD Plastik na P/B 0,66 !

Na kraju, vrh /ATH/ je 51 euro kod faurecia, AD Plastik je oko 290 kn. Od svog dna su već što se tiče cijene dionice odradili preko 100% i tu se prate.

Štednja je mudrost trošenja.

http://www.jutarnji.hr/srpski-huligani-dolaze-pomoci–kolegama–iz-rusije–split-ce-gorjeti-u-rusevinama-/899761/

jel to autor teksta htio napisat da postoje trzavice između ADPL i OAO SPIK [lol]

Stop telling lies about me and I'll stop telling the truth about you.

ovdje se stvara velika nervoza na bidu..
Pitanje je kada ce zivci popustiti i pomesti ask

[i]MOJI POSTOVI NISU SAVJET NA KUPNJU,NA PRODAJU,NITI NA BAVLJENJE DIONICAMA,NITI SU INVESTICIJSKI SAVJETI ILI PREPORUKE.[/i]

A kako i ne bi: onaj (ili oni) koji je prije neki dan raspalio po bidu, se jako preračunao. Drhtavih ručica na ZSE je skoro pa nestalo tako da namjera rušenja cijene radi jeftinijeg dokupa, jednostavno više ne prolazi.

SERO VENIENTIBUS OSSA[color=black][/color]

Špekulanata će uvijek biti i neka ih. Drhtavih je bilo a kako su drhtali "Veliki zb aktiv i zb global"(160 000 komada) pa ti preplašeni fondovi su rušili od 160 kn do 40 kn cijenu dionice AD Plastika. Razumijem da su ulagači povlačili novce i da su fondovi morali prodavati ali rasprodati cijeli AD plastik ne pitajući za cijenu je stručnost "naših upravljača fondova" zb investa.

Rizik države i sistematski rizik ovdje ne bi trebao biti toliko izražen. U Hrvatskoj jest recesija i teška gospodarska situacija ali AD Plastik je racionalizirao poslovanje. Veći dio dobiti i poslovanja se odvija van državnih granica(tvornice u inozemstvu), dakle zarađuje se u raznim valutama i posjeduju imovinu u drugim državam i valutama. Kažu ekonimisti da je problem što se građani i tvrtke zadužuju u eurima i francima a zarađuju u kunama, kod AD Plastika taj problem ne vrijedi jer zarađuju u valutama u kojima je dignut kredit.

Ponovo velim, dionica je bila nisko, odradila je strašan rast ali dionice vani rastu po dobiti i prihodima. Kod ad plastika je strašan rast dobiti i prihoda, treba imati u vidu da su prihodi puno veći jer postoje poduzeća i podružnice u inozemstvu koji ne upadaju u konsolidirane izvještaje(posjeduju 40% udjela). Nemam puno komada, kupio nedavno ali ovo je po meni trenutno best buy tvrtka i dionica, na ZSE među 5 najboljih po svim kriterijima.

Štednja je mudrost trošenja.

U normalnim tržišnim okolnostima Evropski proizvođači autodijelova se trže na razini P/S 0,7 i P/EBITDA 5,9 .
AD Plastik prema zadnja 4 kvrtala: P/S 0,6 i P/Ebitda 4,18 . Opet napominjem, prihodi su realno veći tj. P/S je bitno niži.
U ovakvoj krizi važno je da se pokazuje iznimna profitabilnost, te bi nakon krize dobit i profitabilnost logički trebali biti uvećana. P/CF 4,4 u krizi, strašno tj.vrlo solidno.

Radnici su 2001.g.kupovali ESOP dionice sa kreditom i plaćali oko 29 kn/komad. Skoro 10 godina kasnije, ulaganja i amortizacija te dokapitalizacija Rusa tijekom 2007.g 247kn /komad. Strateški su se okrenuli Rumunjskoj i Rusiji te je bio odličan potez u ovakvoj tmurnoj sliki Hrvatske.

Usporedba prije dokapitalizacije, su govorile da AD Plastik usporedbom sa PEER grupom je dobivena procjena vrijednosti dionice od 153 kn. Nakon dokapitalizacije po 247 kn je jasno da je ta vrijednost veća, mislim da su Rusi dokapitalizirali po revaloriziranoj cijeni dionice(imovina realno vrijedi više).

P.S.opet znam da ništa ne znam…

Štednja je mudrost trošenja.

New Report

Close