ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 29.09.2024. u 06:35
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
11,92
7.602
638
11,80
11,95
0,42%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Pa jel baš nužno da se krajem dana zbog nestrpljenja prodavatelja pokvari dojam?

krepat ma ne molat-tako je tele i postupalo.da san bar bio paničar....


Obveza konsolidacije postoji u slučaju kada udio iznosi više od 50%.
Ako konsolidacije nema, onda se dobit knjiži povećanjem vrijednosti ulaganja i prihoda (u slučaju gubitka obrnuto) i to srazmjerno visini udjela.

——————————————————————————————————
Ovo prvo sam već od prije bio intuitivno shvatio.
Naime, ako nemaju poslovnog udjela većeg od 50% (što je slučaj s Rumunjskom i AD Boat-om, u oba poduzeća imaju 50% udjela), ne postoji obveza prikazivanja tih udjela u (konsolidiranom) izvješću.

Iako oni de facto postoje, iako takvi udjeli imaju svoju vrijednost i svojim poslovanjem doprinose vrijednosti poduzeća !! Nisam računovodstveni stručnjak poput Davora, ali meni se ta računovodstvena “ne-obveza” čini “k’o stvorena” za muljaže i otežano praćenje financijskih izvešća za sve one koji se ne razumiju natprosječno u materiju.

Dakle, ako takvi udjeli ne ulaze u konsolidaciju, “dobit se knjiži povećanjem vrijednosti ulaganja“.
Što to znači? Ostvarena dobit se pridodaje vrijednosti iskazanoj u stavci “dugotrajna imovina” ili kako?
————————————————————————————————–


Investiranje u manjinske udjele vidi se u povećanju nematerijalne financijske imovine (mislim da su dionice kratkotrajna, a obveznice dugotrajne imovina) a eventualna dividenda po tom manjinskom udjelu kao izvanredni prihod

Napominjem da u slučaju da se kupnja cijelog manjinskog udjela financira samo iz casha s računa (bez zaduženja) onda se ne vidi povećanje bilance nego se samo mijenja struktura, novac se smanjuje a druga kratkotrajna nematerijalna imovina (konkretno dionički udjeli) povećava

——————————————————————————————————-
Luka, mislim da knjigovodstveno treba razlikovati dionice i dionice. [smiley2]

Ako su dionice više ili manje špekulativnog i kratkoročnog karaktera, dakle, ako su kupljene s namjerom da ih se jednog dana preprodaju po višoj cijeni, a ne zato da agiraju kao poslovni udjeli kojima se ostvaruju poslovno-operativni prihodi, onda je to financijska imovina. Ne znam ovako bez da pročitam, kada se vodi pod dugotrajnom financijskom, a kada po kratotrajnom financijskom imovinom.

Ako se dionice tj. poslovni udjeli kao što je slučaj u Rumunjskoj i kod AD Boats-a kupuju zato da bi se nešto proizvodilo, da bi se ostvarivalo dugoročnije poslovne prihode, dakle kao obrtno sredstvo, onda se takvi poslovni udjeli (dionice) ne mogu stvrstati pod “nematerijalnu financijsku imovinu” već pod “dugotrajnu imovinu”.

Danas je prošlo 6.456 komada odnosno 1,66 milijuna kuna što je za ovu dionicu puno. Nešto manji, ali sličan promet bio je sredinom lipnja, oko održavanja glavne skupštine ADPL-a, a prvi veći prometi od ovog današnjeg su bili 14. i 15. svibnja ove godine kada se počelo govoriti o dokapitalizaciji pa u te dane bio postignut ujedno i all-time-high za ovu dionicu. Bilo bi zanimljivo znati tko prodaje na 260 kn. Možda LNB ili radnici?

uh neznam al nas neko ocito namjerno štopa što mi daje još više volje da ostanem možda još i nadokupim

PRODAJEM U LIMBURGU____________________________________________________________________________________________________


vorda: ” Obveza konsolidacije postoji u slučaju kada udio iznosi više od 50%. Ako konsolidacije nema, onda se dobit knjiži povećanjem vrijednosti ulaganja i prihoda (u slučaju gubitka obrnuto) i to srazmjerno visini udjela. Pozdrav ” majstore, pod kojom se to stavkom u izviješću vodi?

Pod dugoročnom financijskom imovinom i financijskim prihodima.
U ovom slučaju ADPL će biti uskračen za prihode povezanog poduzeća što će utjecati na lošiji pokazatelj P/S. S druge strane, udio u dobiti povezanog poduzeća biti će iskazano i u dobiti ADPL i tu nema razlike između konsolidiranog i nekonsolidiranog izvješća.
Pozdrav

Da jasno mi je da će prihodi od prodaje zbog razloga koji si gore naveo biti manji te će stoga P/S biti nešto veći. Kako nisam ekonomista želio sam potvrdu upućenjih kolega . Zahvaljujem i svima ostalima koji su se trudili dati objašnjenje.

Scio me nihil scire

nisam siguran da li dionice spadaju u dugotrajnu imovinu…inače sve što je likvidno tj brzo unovčivo (u godini dana) bi trebalo biti u kratkotrajnoj imovini…to je po definiciji

možda neke dugoročne investicije imaju drugačiji tretman ali poznavajući računovođe mislim da nisu toliko fleksibilni da bi ulazili u diskusiju da li je neka dionica kratkoročna financijska investicija ili dugoročno strateško ulaganje…oni takve diskusije ne vole…

……..U ovom slučaju ADPL će biti uskračen za prihode povezanog poduzeća što će utjecati na lošiji pokazatelj P/S.

Prihodi su uslijed promjene računovodstvene politike i izuzeća pogona u Rumunjskoj i AD Boatsa na prijelazu 2006./2007. godine osakačeni.
Have a look.


uh neznam al nas neko ocito namjerno štopa što mi daje još više volje da ostanem možda još i nadokupim

esop my friend esop


nisam siguran da li dionice spadaju u dugotrajnu imovinu…inače sve što je likvidno tj brzo unovčivo (u godini dana) bi trebalo biti u kratkotrajnoj imovini…

Ne ono što je unovčivo nego ono što se misli prodati u razdoblju manjem od godine dana.
Dugoročna ulaganja u vlasničke vrijednosne papire uključuje kupnju dionica drugih poduzeća koje se drže na dugoročnoj osnovi. Pogleda Računski plan, 06 – Dugoročna financijska imovina, 060 – Udjeli (dionice) u povezanim poduzećima.

Pozdrav

sta se opet danas desava[smiley9]

taman smo dobro krenuli ovaj tjedan, i onda opet down[smiley5]

Moderatora treba zabranit!!!

Jučer je već bilo vidljivo da netko želi iskoristiti pojačanu kupnju za iskrcaj. Danas je taj “netko” nastavio. Neka samo…

New Report

Close