ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 08.09.2024. u 00:00
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
12,33
5.388
437
12,30
12,50
-0,41%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Jel danas dividenda sjeda?

Da, danas sjeda dividenda.

PBZ sjela.

OTP sjela.
Nice, nice!

Bacanje graha…konzervativno procjena q2

Rast prihoda bio je poprilično izražen u 2018. godini i po kvartalima (u odnosu na prethodna kvartal) je iznosio 20% (q1), 19%(q2) i 23% (q3 i q4). U q1/2019 isti je usporio i iznosio je samo 8%. Smatram da je organski rast usporio i da je realno očekivati niže stope rasta prihoda u budućnosti (unatoč akviziciji). Nadam se da sam u krivu jer najavljuju veliko zapošljavanje (150 ljudi) u Zagrebu, a prihodi u Rusiji su u q1/2019. bili niži za 17% pa se iskreno nadam da će se stope rasta prihoda vratiti na dvocifrene iznose. U q2 konzervativno očekujem rast prihoda za oko 7% i poslovne prihode od oko 333 milijuna kuna.

Bruto marža (prihodi od prodaje-materijalni troškovi/prihodi od prodaje) bilježi kontinuirani pad. Po kvartalima u 2018. pad se kretao oko 3 p.p. u odnos na 2017., isto je nastavljeno u i u q1 2019. u kojem je ista iznosila 36% u odnosu na 39% u q1 2018. U izvješću se navelo da će pad marži biti zaustavljen i da će marža na godišnjoj razini biti jednaka kao i u 2018. U q2 predviđam pad bruto marže od 2 p.p.( u odnosu na q2 2018), na 35% pa očekujem mat. troškove u iznosu 216 mil kuna.

Troškovi osoblja su rasli kontinuirano preko 10 kvartala, te je rast zaustavljen u q1 2019. pa očekujem troškove osoblja jednake kao u q1 u iznosu oko 64 mil kuna.

Ostali troškovi već 10 kvartala se kreću u rasponu 10 mil do 23 mil kuna, u q1 2019 su bili 15 mil kuna i očekujem ih u jednakom iznosu u q2.

Amortizacija je u zadnjih 10 kvartala bila oko 20 mil dok je u q12019. bila 26 mil, pa jednaki iznos očekujem u q2.

Prosječni neto rezultat iz financijskih aktivnosti u 2017. i 2018. po kvartalu iznosio je oko -12 mil kuna. Međutim u posljednja 2 kvartala (q42018. i q12019) rezultat je oko 0. Nadam se da će se isto ponoviti i u q2. Konzervativno očekujem oko -5 mil kuna.

Od 2017. udio dobiti pridruženog društva je konzistentna i u q2 se kreće oko 10 mil kuna, nadam se da će tako i ostati.

Na kraju balade očekujem:
• prihod od 343 mil kuna
• rashodi 326 mil kuna
• neto dobit 17 mil kuna (banana)

Rezultat je znatno lošiji od onog što se nadam. Poboljšanje se može se ostvariti većom stopom rasta prihoda (što očekujem) i većom bruto maržom (čiji pad me najviše zabrinjava u posljednje dvije godine).
Imam ADPL i najveća mi je pozicija.
p.s. StatusQuo, daj neki osvrt i demantiraj me…

Rastimo zajedno...

Detaljno, nema šta…
Ja očekujem slabiji kvartal od 1…
Kriza autoindustrije….
Bit će prilike za dokup, ali ne puno povoljnije.
Imam ADPL

Ja očekujem između 26 i 30 mil kuna neto kvartalne dobiti.


Bacanje graha…konzervativno procjena q2

Rast prihoda bio je poprilično izražen u 2018. godini i po kvartalima (u odnosu na prethodna kvartal) je iznosio 20% (q1), 19%(q2) i 23% (q3 i q4). U q1/2019 isti je usporio i iznosio je samo 8%. Smatram da je organski rast usporio i da je realno očekivati niže stope rasta prihoda u budućnosti (unatoč akviziciji). Nadam se da sam u krivu jer najavljuju veliko zapošljavanje (150 ljudi) u Zagrebu, a prihodi u Rusiji su u q1/2019. bili niži za 17% pa se iskreno nadam da će se stope rasta prihoda vratiti na dvocifrene iznose. U q2 konzervativno očekujem rast prihoda za oko 7% i poslovne prihode od oko 333 milijuna kuna.

Bruto marža (prihodi od prodaje-materijalni troškovi/prihodi od prodaje) bilježi kontinuirani pad. Po kvartalima u 2018. pad se kretao oko 3 p.p. u odnos na 2017., isto je nastavljeno u i u q1 2019. u kojem je ista iznosila 36% u odnosu na 39% u q1 2018. U izvješću se navelo da će pad marži biti zaustavljen i da će marža na godišnjoj razini biti jednaka kao i u 2018. U q2 predviđam pad bruto marže od 2 p.p.( u odnosu na q2 2018), na 35% pa očekujem mat. troškove u iznosu 216 mil kuna.

Troškovi osoblja su rasli kontinuirano preko 10 kvartala, te je rast zaustavljen u q1 2019. pa očekujem troškove osoblja jednake kao u q1 u iznosu oko 64 mil kuna.

Ostali troškovi već 10 kvartala se kreću u rasponu 10 mil do 23 mil kuna, u q1 2019 su bili 15 mil kuna i očekujem ih u jednakom iznosu u q2.

Amortizacija je u zadnjih 10 kvartala bila oko 20 mil dok je u q12019. bila 26 mil, pa jednaki iznos očekujem u q2.

Prosječni neto rezultat iz financijskih aktivnosti u 2017. i 2018. po kvartalu iznosio je oko -12 mil kuna. Međutim u posljednja 2 kvartala (q42018. i q12019) rezultat je oko 0. Nadam se da će se isto ponoviti i u q2. Konzervativno očekujem oko -5 mil kuna.

Od 2017. udio dobiti pridruženog društva je konzistentna i u q2 se kreće oko 10 mil kuna, nadam se da će tako i ostati.

Na kraju balade očekujem:
• prihod od 343 mil kuna
• rashodi 326 mil kuna
• neto dobit 17 mil kuna (banana)

Rezultat je znatno lošiji od onog što se nadam. Poboljšanje se može se ostvariti većom stopom rasta prihoda (što očekujem) i većom bruto maržom (čiji pad me najviše zabrinjava u posljednje dvije godine).
Imam ADPL i najveća mi je pozicija.
p.s. StatusQuo, daj neki osvrt i demantiraj me…


Izlozena procijena q2 temelji se na trendovima pojedinih stavki RDG-a u posljednjih 9 kvartala (od 2017.) i ne predstavljaju moje ocekivanje (koje je znatno vece od prikazanog). Ako se napisano ostvari skratit cu pola ADPL.
Za jednak rezultat kao u q2/2018 potreban je veci skok prihoda ili stagnacija (ili rast) bruto marze ili kombinacija navedenog, jer u q2 cemo imati sigurno oko 16 mil kuna vece rashode (osoblje 10 mil i amortizacija 6 mil) nego u 2018.
Osobno, ocekujem rast prihoda za 12% i bruto marzu na razini q2/2018 (37%) sto onda daje dobit (prije oporezivanja) od oko 30mil kn.

Rastimo zajedno...

p.s. StatusQuo, daj neki osvrt i demantiraj me…

StatusQuo je usao u ljetnju hibernaciju pa nije toliko fokusiran za detalje, a i ocekujem na kraju godine da sidne sve na svoje mjesto kako je uprava najavila pa se nekako ne zabrinjavam na kvartalne oscilacije…. ali ako bi vec bacao grah recimo ovako rublja je ojacala za nesto manji ili slicni postotak u 2Q kao i u 1Q pa s te strane neto financijski efekt bi trebao biti vjerovatno slican kao u 1Q mozda nesto gori, twingo se poceo proizvodit u ozujku, clio polovicom 2Q i smart faza 2 nisam sad siguran ali i ona bi se tu negdi trebala pocet proizvodit s druge strane u isto vrijeme kako pocimlju s novim modelima tako i stare modele prestaju proizvodit vjerovatno kakve su rupe izmedju zavrsetka i pocetka i troskovi dok se te promjene dogadjaju tesko je prognozirat jer ove godine imaju nekoliko bitnih pocetaka proizvodnje, u 1Q rusija je podbacila jednim dijelom zbog manjeg prosjecnog tecaja rublje u odnosu na proslu godinu 2Q bi s te strane trebao imat nesto bolji odnos tecaja nego prosle godine iako nije samo to bitno bila je i manja prodaja alata u 1Q, za Tiszu je isto navedeno da bi do kraj godine trebala bit dovrsena integracija tu se uvijek mogu ocekivat i neki veci troskovi usljed optimizacije novog drustva i nekih otpisa.U prvom kvartalu prihod je bio 345 mil kad bih pogadjao rekao bih da ocekujem 365 mil ali kao sta sam gore naveo ovo je samo pogadjanje jer ne mozete neke stvari znat da bude i manje ili vise ne bi me iznenadilo ne mozete uvjek sve stvari s vecom vjerovatnoscu iscitat kada postoji puno parametara koji ne mozete procijenit ali u prilog ide i izjava uprave neki dan o nikad vecoj zaposlenosti kapacitete u matici koja doduse nije bila od pocetka 2Q. Profitabilnost je u 1Q pala dobit se izvukla na racun boljeg neto financijskog efekta koji izgleda da ce bit u 2Q slican kao u 1Q tj bolji nego proslogodisnji tako da i ako ostane niza profitabilnost financijski efekt bi trebao osigurat dobit recimo da ocekujem oko 25-30mil kao i prosle godine jer ne ocekujem da se profitabilnost odma znacajno poveca ali u slucaju da se poveca onda ocekujem da dobit ide preko 30 u 2Q iako su rekli da su u 1Q imali jednokratne troskove pa da efekt izostanka toga odma vidimo u 2Q ako sve ostalo bude bez vecih problema

Evo pokusa sam se malo fokusirat na taj 2Q iako je to premalo da ne bih nesto izostavio i zaboravio al neka malo ukljucivanja mozga pa da vidim jel imalo to kakvog smisla iako prosle godine neke stvari su bile jasno ocite odakle ce doc dobit i lakse je bilo donijet neku procjenu.

Ignore : renči

Koja je svrha i logika filozofiranja o procjeni rezultata poslovanja za Q2 dan prije objave izvješća za Q2 odnosno za polugodište?
Pa sutra ćemo ionako svi znati kakvo je bilo poslovanje!
Nakon toga komentiranje i procjene imaju nekog smisla, ali dan prije objave, stvarno mi nije jasno!

halfte trinken, halfte Šarcu geben


Koja je svrha i logika filozofiranja o procjeni rezultata poslovanja za Q2 dan prije objave izvješća za Q2 odnosno za polugodište?
Pa sutra ćemo ionako svi znati kakvo je bilo poslovanje!
Nakon toga komentiranje i procjene imaju nekog smisla, ali dan prije objave, stvarno mi nije jasno!

Pa recimo meni osobno ima smisla jel ocito na procjenama i ocekivanjima planiram ulaganja s te strane drugacije je kada napises jer se onda vise fokusiras tako da meni pisanje dobro dodje jer na taj nacin s kontroliran sebe da li u pravom smjeru razmisljam s druge strane nadje se i netko tko ispravi nesto sta sam predvidio ili ima drugaciji pogled pa uvazim previd, a najlakse je bit pametan poslje kad izadje tad su svi pametni.

Ignore : renči


Koja je svrha i logika filozofiranja o procjeni rezultata poslovanja za Q2 dan prije objave izvješća za Q2 odnosno za polugodište?
Pa sutra ćemo ionako svi znati kakvo je bilo poslovanje!
Nakon toga komentiranje i procjene imaju nekog smisla, ali dan prije objave, stvarno mi nije jasno!

ima itekako svrhe jer kolega je dao si truda i i izradio vflo utemeljenu prognozu

neće pogoditi sve ali sko pogodi otprilike, valjat će i za ubuduće

Samo Jako, samo Aljoša, samo Vlahi ...

New Report

Close