ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 26.10.2024. u 04:34
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
11,31
3.584
317
11,15
11,35
-1,73%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

MD

EV/EBITDA- 4,61

cijena 196, vlastite dionice isključene

P/E- 9,25

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

Malo sam se poigrao podacima (str.9 konsolidiranog izvještaja) jer mi je upala u oči mala razlika u dobiti između AD grupe i Ad d.d. (56,3 naprama 51,99 mil. kn) a velika razlika u EBIT-u (99,92 naprama 60,11 mil. kn) pa sam zapravo htio vidjeti koliko doprinose ostale članice grupe u financijskim rezultatima. Zato sam iz pokazatelja poslovanja AD grupe odbio pokazatelje poslovanja AD d.d. i dobio slijedeće:
prihodi AD grupe bez AD d.d. iznose 137,51 mil. kn
EBIT 39,80 mil. kn; EBIT marža 28,94%
dobit 4,30 mil. kn; NPM 3,13%
Usporedimo sa podacima za AD d.d. gdje je EBIT marža 12,09 % a NPM 10,46% i šta možemo zaključiti na osnovu ovoga ? Po ovome ispada da tu ima nekih velikih troškova prije svega amortizacije ??? ili sve pojedu tečajne razlike u rusiji ??? Ima netko neko smisleno objašnjenje ovih brojki ?

Maruška Vizek

U slučaju uvođenja carine na europske automobile ekonomsku štetu ne bi trpjele samo zemlje Unije koje su veliki proizvođači automobila, poput Njemačke i Francuske, koje bi bile prisiljene smanjiti svoju proizvodnju, nego i hrvatski proizvođači automobilskih dijelova, kojih u zemlji ima pristojan broj i koji bi također bili prisiljeni smanjiti svoju proizvodnju i izvoz. To bi bio primjer prvog kruga izravnih učinaka trgovinskog rata na Hrvatsku. Izravno pogođeni bi dakle bili svi proizvođači koji svoje proizvode izvoze na tržište na kojem su uvedene carine. S obzirom na to da hrvatski robni izvoz nažalost nije toliko voluminozan kao u ostalim novim zemljama članicama Unije, prvi krug negativnih učinaka trgovinskog rata u našoj zemlji bio bi značajno manji nego u ostalim zemljama. Drugi krug učinaka bi međutim bio jednako snažan.

Ovaj komentar nije preporuka za kupnju ili prodaju. Moje računice i razmatranja mogu biti netočni i nesuvisli, stoga se nikako pri mogućim investicijskim razmatranjima nemojte oslanjati na njih.

Hebate ali secirate poslovanje ove firme do najsitnijih detalja ne bi li našli kakvu dlaku u jajetu.
Ciklika, biciklika, reciklika, P/E, E/P, EBIT, EBITDA, BV, BPS, EPS, ABS, KGB, marže, carine, trgovinski ratovi, šta još nećete tu nadrobit ne bi li ukazali kako je to sve skupa rizično i preskupo?
Da ste barem bili takvi doktori nauka na nekim drugim dionicama ….
Iskipajte to što imate što prije pa da nastavimo dalje prema koti 220.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

A ljudi što se čudite. Popričajte sa brokerima. To malo što je ostalo stranog kapitala bježi sa ovoga tržišta brzinom kojom može. Mirovinci nakon agrokora su rekli da neće više aktivno sudjelovati. Ostalo je par firmi koje aktivno kupuju svoje dionice i mi mali. To je trenutna situacija i za godinu dvije ne vidim što se tu može promijeniti. Ali recimo da cijena adpl padne na 150kn, a nagodinu dividenda bude 15kn. To je lijepih 10% i koga briga za cijenu na burzi kada vama svake godine kapne 10%. Zato treba imati kvalitetne dionice sa dobrim dividendama i ne treba se sekirati.


Hebate ali secirate poslovanje ove firme do najsitnijih detalja ne bi li našli kakvu dlaku u jajetu.
Ciklika, biciklika, reciklika, P/E, E/P, EBIT, EBITDA, BV, BPS, EPS, ABS, KGB, marže, carine, trgovinski ratovi, šta još nećete tu nadrobit ne bi li ukazali kako je to sve skupa rizično i preskupo?
Da ste barem bili takvi doktori nauka na nekim drugim dionicama ….
Iskipajte to što imate što prije pa da nastavimo dalje prema koti 220.

donekle si u pravu, Jubito
ja sam išsao računati (doduše krivo) EV/Ebitda da usporedim s nekim podacima koje sam našao raštrkane na netu, s firmama iz branše, u SAD i Europi
uglavno, slažemo se da je kod ADPL taj pokazatelj negdje 4,50-4,75 ovisno kako tko računa?

e sad, na 31.12.2017. Ameri uglavnom imaju oko 7-7,5 (vidi se odmah razvijenije tržište kapitala?)
Europa stvarno raznoliko: 4,50-7
dakle ADPL je na donjem pragu tog raspona
što hoću reći? nema razloga za rasprodaju na 200 kn, ne još
vijesti su još uvijek dobre, kako mikro ekonomski za branšu tako i poslovanje ADPL-a

naravno da se secira poslovanje, eto onda dođemo do kvalitetne rasprave gdje svako može reći svoje mišljenje i stav pa ćemo prokomentirati, eto npr., zašto je previše ono što sam prvi put izračunao
također i da padne do 150 kn, što ima veze? dok je poslovanje u porastu, divka također, kupuj!
nit brige nit pameti!


Malo sam se poigrao podacima (str.9 konsolidiranog izvještaja) jer mi je upala u oči mala razlika u dobiti između AD grupe i Ad d.d. (56,3 naprama 51,99 mil. kn) a velika razlika u EBIT-u (99,92 naprama 60,11 mil. kn) pa sam zapravo htio vidjeti koliko doprinose ostale članice grupe u financijskim rezultatima. Zato sam iz pokazatelja poslovanja AD grupe odbio pokazatelje poslovanja AD d.d. i dobio slijedeće:
prihodi AD grupe bez AD d.d. iznose 137,51 mil. kn
EBIT 39,80 mil. kn; EBIT marža 28,94%
dobit 4,30 mil. kn; NPM 3,13%
Usporedimo sa podacima za AD d.d. gdje je EBIT marža 12,09 % a NPM 10,46% i šta možemo zaključiti na osnovu ovoga ? Po ovome ispada da tu ima nekih velikih troškova prije svega amortizacije ??? ili sve pojedu tečajne razlike u rusiji ??? Ima netko neko smisleno objašnjenje ovih brojki ?

Pokušat će ja donekle smisleno odgovorit.
Kao prvo pričamo o EBITDA, a ne o EBIT.
Činjenica je da je EBITDA marža grupe oko 16%, matice 12% i ostalih društva konsolidacije oko 29%.
Razlika u NPM manjim dijelom je pod utjecajem tečajnih razlika, a većim dijelom pod utjecajem parterskog društvo EAPS (matica ima 50% udjela) čija dobit (ne i prihodi i rashodi) se sukladno udjelu knjiži (u grupi) na poziciji “UDIO U DOBITI OD PRIDRUŽENIH PODUZETNIKA” (AOP 142) te na taj način utječe samo na neto maržu.

Rastimo zajedno...

Pa stvarno je poražavajuće (i tužno) da u posljednjih 5 strana nijedan pozitivni post nije dobio veću ocjenu od 30%. Očito, što je izvještaj bolji to je jal veći.
Tužno…ali hvala Bogu nebitno

Rastimo zajedno...


Malo sam se poigrao podacima (str.9 konsolidiranog izvještaja) jer mi je upala u oči mala razlika u dobiti između AD grupe i Ad d.d. (56,3 naprama 51,99 mil. kn) a velika razlika u EBIT-u (99,92 naprama 60,11 mil. kn) pa sam zapravo htio vidjeti koliko doprinose ostale članice grupe u financijskim rezultatima. Zato sam iz pokazatelja poslovanja AD grupe odbio pokazatelje poslovanja AD d.d. i dobio slijedeće:
prihodi AD grupe bez AD d.d. iznose 137,51 mil. kn
EBIT 39,80 mil. kn; EBIT marža 28,94%
dobit 4,30 mil. kn; NPM 3,13%
Usporedimo sa podacima za AD d.d. gdje je EBIT marža 12,09 % a NPM 10,46% i šta možemo zaključiti na osnovu ovoga ? Po ovome ispada da tu ima nekih velikih troškova prije svega amortizacije ??? ili sve pojedu tečajne razlike u rusiji ??? Ima netko neko smisleno objašnjenje ovih brojki ?

Nije to bas tak jednostavno prvo razlicito se vode primici od rumunjske u konsolidiranom i nekonsolidiranom izvjescu, trebalo bi njih izuzest za realniju sliku za dobit, drugo ADPL financira ulaganja u ostala drustva posudbama, a ne unosenjem u kapital pri cemu onda taj novac izvlaci kroz kamatu pa je onda i to jedna stvar koja utjece na dobit obostrano jer tako manje poreza placa nego da su unoslili u kapital, medjutim onda cesto imamo iskrivljenu sliku dobiti radi tecajnih razlika ali NT se tu puno ne mjenja iz operativnog poslovanja, trece postavlja se pitanje da li kroz medjusobne transakcije s drustvima matica izvlaci vecu marzu na taj nacin ali to je tesko skuzit.

Ignore : renči


Pa stvarno je poražavajuće (i tužno) da u posljednjih 5 strana nijedan pozitivni post nije dobio veću ocjenu od 30%. Očito, što je izvještaj bolji to je jal veći.
Tužno…ali hvala Bogu nebitno

Nista cudno puno je jalnih i ostecenih ljudi na zse koji svoje nezadovoljstvo prenose na taj nacin, jer je drugima bolje.

Ignore : renči


Evo zašto se Mađarska firma uzela.
ADPL je daleko najpodcjenjenija dionica na ZSE, bez obzira koliko vi govorili o cikličnosti.

https://novac.jutarnji.hr/aktualno/njemacki-proizvodac-automobila-gradi-tvornicu-vrijednu-milijardu-dolara-u-madarskoj/7674087/

Ovo bi bilo super da se realizira jer je to samo 50 km udaljenosti od tvornice

Ignore : renči


Hebate ali secirate poslovanje ove firme do najsitnijih detalja ne bi li našli kakvu dlaku u jajetu.
Ciklika, biciklika, reciklika, P/E, E/P, EBIT, EBITDA, BV, BPS, EPS, ABS, KGB, marže, carine, trgovinski ratovi, šta još nećete tu nadrobit ne bi li ukazali kako je to sve skupa rizično i preskupo?
Da ste barem bili takvi doktori nauka na nekim drugim dionicama ….
Iskipajte to što imate što prije pa da nastavimo dalje prema koti 220.

Da je bar vise ovakvih rasprava/seciranja na drugim dionicama mozda bi i bilo nesto od ove nase barice.
Nitko ne trazi dlaku u jajatu vec naprotiv, navode se i interpretiraju podaci iz izvjesca i uziva u njima😊.
U ovom jaju trenutno nema nijedne dlake jer da ima vec bi jalni i pesimisti ispisali tisuce strana.
Ako vani ne bude potresa jos godinu dvije mi smo mirni…

Rastimo zajedno...

New Report

Close