ADPL (AD Plastik d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ADPL (AD Plastik d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 20.09.2024. u 17:44
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ADPL
11,75
9.703
826
11,75
11,95
-2,49%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.



Ako pogledate valuaciju europske konkurencije, vidjet ćete da se P/E kreće od 10-14, prosjek je 12.8. (firme tipa Faurecia, Plastic Omnium, etc.)

Jel ADPL bolji od njih, pa je ovo vrlo jeftino? Ili je cijeli sektor jeftin (unatoč cikličnosti)?
Kako to ide?

Mozes ti to malo detalnije objasnit ?

Faurecia p/e 15.9, p/b 3, p/s 0,49, div yield 1.53%
Plastic Omnium p/e 14.22, p/b 3.4, p/s 0.89 div yield 1.65%

Adplastik p/e 11.66, p/b 1, p/s 0,74, div yield 4.3% (p/s je bez rumunjske s njom je jos nize oko 0.54)

Po ovoj usporedbi adplastik je jeftin i to zamjetno
[/quote]

Naravno da je jeftiniji.ADPL je patuljak prema Faureciji i PO,prva ima prihode 17 milijardi eura druga 6 milijardi,dok ADPL ima milijardu kn.
Osim rizika države spomenute kompanije vjerojatno imaju puno diverzificiranije poslovanje i posluju u državi sa jakom auto industrijom,pretpostavljam i sa nekim subvencijama.
U ovom cikličnom i rizičnom sektoru lako se dogodi pad i svaki detalj je bitan.

@StatusQuo
te dvije tvrtke ne možeš uspoređivati….AUHR je tržišni lider u RH, ima nešto i nekretninskog biznisa, i isto tako u jednoj od najgorih kriza u banana državi se pokazao jako žilavim, što za ADPL ne mogu reći….

bilance su im neusporedive



@StatusQuo

te dvije tvrtke ne možeš uspoređivati….AUHR je tržišni lider u RH, ima nešto i nekretninskog biznisa, i isto tako u jednoj od najgorih kriza u banana državi se pokazao jako žilavim, što za ADPL ne mogu reći….

bilance su im neusporedive

Aha tako je AUHR nije u banana drzavi i ne prodaje ciklicke proizvode, ADPL vjerovatno isto nije trzisni lider u RH.

AUHR se pokazao zilavim, a da malo pogledas podatke prije nego takvo nesto izjavis ADPL u odnosu na predkrizno razdoblje ostvaruje 2-4 puta vecu dobit dok AUHR jos nije niti dostigao ondasnju dobit nalazi se tek na cca 50-tak % ondasnje dobiti.

Ignore : renči

200 kuna sjajno. Odlična firma itd…davno je trebala biti probijena cijena
200 kn. Dragulj na burzi, oscilacije moguće, ali kvalitetno ulaganje.
Da nema ovakvoga kuršlusa u trgovanju možda bi bila i 300 kn.

Uljeće ekipa očekujući dobru dividendu, a budemo vidili sljedeći tjedan

vrlo vjerojatno, ali kompanija je odlično vođena i sada po vrlo solidnoj cijeni.
ne radi se o smeću koje sutra može u stečaj o kojima znaju piskarati, neusporediva kvaliteta
u odnosu na gotovo sve dionice na ZSE. Dugoročno ipak stabilna, najstabilnija po meni osim
renomiranih turista.



Ako pogledate valuaciju europske konkurencije, vidjet ćete da se P/E kreće od 10-14, prosjek je 12.8. (firme tipa Faurecia, Plastic Omnium, etc.)

Jel ADPL bolji od njih, pa je ovo vrlo jeftino? Ili je cijeli sektor jeftin (unatoč cikličnosti)?
Kako to ide?

Mozes ti to malo detalnije objasnit ?

Faurecia p/e 15.9, p/b 3, p/s 0,49, div yield 1.53%
Plastic Omnium p/e 14.22, p/b 3.4, p/s 0.89 div yield 1.65%

Adplastik p/e 11.66, p/b 1, p/s 0,74, div yield 4.3% (p/s je bez rumunjske s njom je jos nize oko 0.54)

Po ovoj usporedbi adplastik je jeftin i to zamjetno
[/quote]

https://finance.yahoo.com/news/does-faurecia-sa-epa-eo-150224342.html

Evo, tu piše da je prosjek sektora P/E = 12.8.
Ne znam koliko su brojke pouzdane, nisam provjeravao.

U ovakvim vrlo cikličkim sektorima je čest slučaj da nizak P/E bude pri vrhuncu ciklusa, a visok pri dnu (kad je cijena dionice najjeftinija).
Zato nije loše izračunati prosječan E u zadnjih 10 godina i onda P/E pomoću njega, da se “ispegla” cikličnost.
Pa me zanima koja logika stoji iza toga da se na temelju trenutnog P/E zaključi da je jeftino?

Clanak bas i nije relevantan radi se o 3 recenice u clanku u kojem se spominje zakljucak koji je average, da bi takva informacija bila relevantna prvo trebali su napomenut o kojem industry averagu se radi tj da li uzima svjetske firme ili odredjenu geografsku lokaciju na kojem bazira izracun, a pogovo je trebalo navest izvor izracuna ili nacin izracuna tj nabrojat koje firme ulaze u taj izracun jer pogotovo vecina globalnih drustava se ne bazira samo na plasticne dijelove jer se radi o velikim korporacijama koji imaju dosta drugih industrija pa je sama i usporedba kompliciranija tako da bez nekih detalja kako su dosli ne mozemo puno komentirat …evo na uzorku koji ste spomenili Faurecija i Plastic Omnium prema bloomberg izvoru podataka vec dolazimo do dosta odstupanja tog averaga prema p/e uostalom baziranje samo na p/e je samo mali dio jednadzbe ali recimo prema ovim podatcima prema bloombergu prema ta dva drustva adplastik je jeftin i to je ocito, a sad kako ce netko to umanjit za rizicnost zemlje njegova stvar sigurno je ne moze umanjit na nulu iako bi neki to volili jer bi tek onda rekli da im vridi.

Ignore : renči


Dionica danas 174 kn, fijuuuu, kakav Armagedon.
Čini mi se da AD Plastik propada.
Gotovo je.
Nema im pomoći, ode na 130 kn!
Prodajte svi koji imate i malo pameti. Ne znam šta se čeka?
Ma koja dividenda, sve se istopilo.
Doma-goj je u pravu, Q1 gubitak najmanje 25 miljona, slijedi katastrofalni gubitak, nema tu kruha, sve propada do nove godine!

PS
Ne znam di je dno, ali ovo je izvanedna prilika!

Samo da podsjetim na moj post od 16.04.2018., dakle prije mjesec dana, za one koji se danas čudom čude i dalje misle kako ADPL ne vrijedi.
Bila je to prava prilika za kupnju!

A doma-goje šuti ko zaliven …
A ni migre više nema.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

http://www.seebiz.eu/oporavak-europske-potraznje-za-automobilima-u-hrvatskoj-rast-dodatno-usporio/ar-175423/

Dosli mi i do 200 kuna 🙂

200 kuna je fina okrugla cifra koju su mnogi željno i dugo iščekivali, tako da je za očekivati da će se tu odigrati veća prodaja.

Kolega domach1984 (stari plastičar) je najavio izlazak na 200 kn.
Možda je već i prije izašao jer se već duže vrijeme ne javlja.

halfte trinken, halfte Šarcu geben

New Report

Close